Egyéb 5. generációs vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Tehát az érved kb. az, hogy "mert csak".
Már elve a képessége feltételezése a hülyeség csúcsa...
Az érvem az amit oda leírtam, nemaz, hogy "mert csak". Mivel nincs közvetlen infóm róla így nem tudom azzal alátámasztani. Talán neked van arra bizonyítékod, hogy nincs ilyen megoldás az F-35 szoftverében? A hülyeség csúcsa meg az, hogy az hiszed nem lehet megoldani.
 
M

molnibalage

Guest
Az érvem az amit oda leírtam, nemaz, hogy "mert csak". Mivel nincs közvetlen infóm róla így nem tudom azzal alátámasztani. Talán neked van arra bizonyítékod, hogy nincs ilyen megoldás az F-35 szoftverében? A hülyeség csúcsa meg az, hogy az hiszed nem lehet megoldani.
Aha... Akkor a régi gépeknél miért nincs ilyen képesség? Akkor nem ismerték a rádiót és nem volt szofvter...? Pakisztánnál és Iránnál mégis a supportot vágták el és nem lekapcsolták a gépeket...

Joker, ilyenkor egyszerűen képtelen vagyok komolyan venni téged...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Ez a gombos megoldás, egy fapados kifejezés. De nagyon sokan meg vagyunk róla győződve, hogy talán már a mai 4++ generációs amerikai repülőgépekkel sem lehetséges, amerikai fegyverzettel lelőni a másikat (most a gépágyút felejtsük el, bár fene tudja).
Utoljára a pakisztániak két F-16-osa közül lőtte seggbe a másikat, de ez is lehet urbánus legenda, mivel orosz verzió szerint MiG-27-esek által leszórt légiaknába ütközött az egyik..
Az F-16, F/A-18 stb. egész a F-35 programsorai egy milliónál több sorosak. A fene tudja mi van bele programozva. Az tény, hogy probálták a törökök lemásolni az F-15C (fene tudja melyik Block változat) kódját. Nos valahogy elkezdtek fogyni a programozó matematikusok, akik dolgoztak a dolgon. Egyik másik éppen szuicid öngyilkos hajlámnak esett áldozatukl, mások szívionfarktust kaptak, volt közlekedési baleset is stb. Szóval a törörökök végül felhagytak az elképzelésükkel.
En a mai lokátor, szenzor és fegyverzettechnika, és a beépített számítógépek és szoftverek miatt, egytalán nem tartom elképzelhetetlennek bizonyos jelek küldését, bizonyos szenzorok érzékelése , akár IFF után a fegyverzet "lekapcsolását", stb. Ez egyébként logikus lenne akár pld légiharc esetében is, hiszen biztonságot ad..
Nem véletlenül a zsidó állam F-15, F-16 repülőgépei és az F-35-ösök is módosított "hazai" változatokkal repülnek, ami nemcsak az izraeli fegyverek integrációjában merül ki, hanem akár a passzív és aktív zavaró, elhárító berendezések esetében is. Felfoghajtjuk aktív ellentevékenység rendszernek, hogy Ők nem akarják egy valószínütlen, de valamennyire mégis lehetséges esetben, hogy amerikaiak beavatkozzanak a saját gépeik tevékenységébe.
emlékezzünk rá, hogy szánt-szándékkal az egyik arab-izraeli háborúban szétlőttek egy USA kémhajót, mert oda hajózótt ahova a zsidó állam nem szerette volna. Aztán lett persze öszinte sajnálkozás, és bocsánatkérés és a nagypolitikai szemet húnyt erre..
 
M

molnibalage

Guest
Ez a gombos megoldás, egy fapados kifejezés. De nagyon sokan meg vagyunk róla győződve, hogy talán már a mai 4++ generációs amerikai repülőgépekkel sem lehetséges, amerikai fegyverzettel lelőni a másikat (most a gépágyút felejtsük el, bár fene tudja).
Utoljára a pakisztániak két F-16-osa közül lőtte seggbe a másikat, de ez is lehet urbánus legenda, mivel orosz verzió szerint MiG-27-esek által leszórt légiaknába ütközött az egyik..
Kele, itt megyek le hídba... A paki F-16 és akkor még minden F-16 only AIM-9-es volt... Az IR rakéta szenzorának lövése sincs róla, hogy mit fog be tehát a fegyverhasználatot semmilyen intelligens módon nem lehet blokkolni...

Nem véletlenül a zsidó állam F-15, F-16 repülőgépei és az F-35-ösök is módosított "hazai" változatokkal repülnek, ami nemcsak az izraeli fegyverek integrációjában merül ki, hanem akár a passzív és aktív zavaró, elhárító berendezések esetében is.
1982-ben semmiféel komoly izraeli elektronika nem volt a kapott F-15 és F-16 gépekben...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Senki sem írt 1982-ről, meg a Paki gépek idején az elektronikáról. Azt írtam, hogy utoljára akkor volt olyan hír, mintha lelőtték volna egymást amcsi repülőgépek.
Az Izraeliek viszont az F-15E, és a Soufa F-16-be komoly cuccokat építettek be. Angliába mikor ott voltunk érkezett két izraelil F-15-ös repnapra. Az amcsik megrohanták a gépeiket, és midenhol azt nézegették miben térnek el a LH-s gépeiktől..

De van ilyen hasonló kaland, pld. az Ostrava-ban feltünt izraeli F-15-ösök esetében is, mikor még a nyitás előtt voltam benn (hehe újságíró akredittel) és ott ua volt. Az amcsi B-52- személyzet - ok ŐK lehet, hogy a saját F-15-öst is megnézegetik - egy emberként rohanták le a gépeket..
Ja: az már érdekes volt, hogy az Izaeliek adták át 1-2 ládában az amcsik saját felvarróit amit árultak... ez milyen barterügyelt volt a fene tudja...
 
M

molnibalage

Guest
Senki sem írt 1982-ről, meg a Paki gépek idején az elektronikáról.

Egy kommenttel ezelőtt... Te írtad...
Utoljára a pakisztániak két F-16-osa közül lőtte seggbe a másikat, de ez is lehet urbánus legenda, mivel orosz verzió szerint MiG-27-esek által leszórt légiaknába ütközött az egyik..

Azt írtam, hogy utoljára akkor volt olyan hír, mintha lelőtték volna egymást amcsi repülőgépek.
Én az elmúlt 30 évből ilyen esetre nem emlékszem, de a RSAF F-15-öse pl. vígan lőtte le az IAF F-4-est. Sőt McDD lőtt le McDD gyártmányt...

Az amcsik megrohanták a gépeiket, és midenhol azt nézegették miben térnek el a LH-s gépeiktől..
Bármilyen hihetetlem számodra a jenki pilóták többsége talán kevesebbszer látja egyes országok gépeit a földön tapintás közelben, mint te...

Az amcsi B-52- személyzet - ok ŐK lehet, hogy a saját F-15-öst is megnézegetik - egy emberként rohanták le a gépeket..
Lásd fent. A pilóták repülik a saját gépeiket, de azok műszaki hátterét is sokszor nem ismerik behatóan, mert nem az a feladatuk. A B-1-en fent levő két másik pilóta teljesen meglepődött, hogy nem full glass cockőit a a csúcs B-1. Én meg tudtam. Pedig én csak egy "kis hülye" vagyok a HTKA,hu-ról.
 
M

molnibalage

Guest
A BVR denial meg az IFF rendszerek széles azimut korlátja miatt zizis. Az AN/APG-63-on láthatók a dipólok, az F-16C és Hornet orrán meg a késantennák. A hullmáhossz ismert, ebből kiszámolható, hogy mekkora térrészből várják a választ. Ha ezen belül van baráti és nem baráti gép is, akkor ezek nem képesek különbséget tenni tudtomal a célok között, ez igaz a földi rendszerekre is. Ezért nincs olyan - amit a repszimekben képtelenek lemodellezni - hogy két gép közel van egyámsohz vagy beleesnek a nyalábba - és a SAM meg beavatkozik és ledurrantja.

Komplex légi helyzet esetén ezért BVR beavatkozni más faja IFF nélkül lehetetlen, pusztán az EIFF a géppel transzponderrel nem megy.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Aha... Akkor a régi gépeknél miért nincs ilyen képesség? Akkor nem ismerték a rádiót és nem volt szofvter...? Pakisztánnál és Iránnál mégis a supportot vágták el és nem lekapcsolták a gépeket...

Joker, ilyenkor egyszerűen képtelen vagyok komolyan venni téged...
Tényleg szükségét érzed a mostani és a 30 évvel ezelőtti IT meg kommunikációs lehetőségek, programozás közti különbség elmagyarázását? Kettőnk közül nem engem képtelenség ilyenkor komolyan venni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Amúgy Iránnál működött és elégséges volt a helyzethez képest. Ha megromlana a vizsony valamelyik másik országgal akiknek eladnák most is ezt csinálnák, és a gépeket egy idő után nem tudnák (rendesen vagy egyáltalán) üzemeltetni. De ha több előzőleg szövetséges ország egy bazinagy fegyvertartalékkal valami okból tettlegesen az amerikaiak ellen fordulna, akkor az ők F-35-öseik már felvehetnék a versenyt az amerikai gépek ellen és hullana mindkét oldalról a repülő. Ez már háború, mégpedig nem is kicsi, ilyenkor lekapcsolnák az egészet a gecibe, vagy fel se szállnának vagy lezuhannának. Ezt a lépést csak egy kis megromlott kapcsolatért aminek nincs fegyveres következménye, nem lépnék meg, mert a többi vevőt egy nap alatt elkergetnék vele és nem lenne aki 300 millióért F-35-öst vegyen, hogy otthon 100-ért tudják árulni.
 
M

molnibalage

Guest
Tényleg szükségét érzed a mostani és a 30 évvel ezelőtti IT meg kommunikációs lehetőségek, programozás közti különbség elmagyarázását? Kettőnk közül nem engem képtelenség ilyenkor komolyan venni.
Jó reggelt a gázveztékes sztorit nem ismered? Ott sokkal komplexebb dolgot oldottak meg egy lekapcsolásnál vagy tiltásnál...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 429
18 848
113
Az f-35 gépeket begyalulnák az f-22-ek azért nem adják oda senkinek tudják hogy az jelenti a csúcsot (vadászban) .Repteljesítmény, lopakodás

Ha valaki beleköt abba hogy miért írtam a reptelsítményt akkor a kínai lopadónál sem számít a 5 gern hatjómű ;)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Bármilyen hihetetlem számodra a jenki pilóták többsége talán kevesebbszer látja egyes országok gépeit a földön tapintás közelben, mint te...
.... ez abszolút marhaság ...

mert nem voltál ott..
illetve mert voltam legalább jó néhány gyakorlaton és 100-on felüli repnapon amikor USAF(E) vagy Navy, Marine gépek voltak, és 2 esetben volt ez amit leírtam, mikor USA gyártású gépek voltak ott. Érdekes módon fél Európa F-16 vagy F/A-18-asi nem érdekelték Őket, no de egy izraeli az már más tészta.
Orosz gépek az más tészta, azt megnézték... LeBourget, Farnborough, Fairford stb..

Lehet megint okoskodni, Én és ez nem is érdekes, de jó néhány nálam műszakibb szakember, vagy haditechnikával foglalkozó ember gondolja, hogy bizony az F-16-osok utolsó generációja, és talán az F-15C-k illetve a Superhornet érában, van "hardware" vagy "szoftverkulcs" amelyet az amerikai gépeknél lehet aktíválni, akár bizonyos távolságról is amerikai oldalról, ha éppen ilyen korszerűségű USA-ban gyártott gépekkel kerülnének szembe.. Pld. közös barátunk Z.G is ezt vallja..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7
M

molnibalage

Guest
.... ez abszolút marhaság ...
Az 2012-es ostravai airshown interjú alanya a levegőben találkozott egy rakás géppel, de a földön nem, mert nem egy támaszpontról repülnek. Ezen felül vannak olyan alakulatok, amik sok időt töltenek az USA terülétén és a Red Flag / Maple Flag meg ami Alaszkában van nem nagyon járnak át gépek a nagy vízen.

Őket, no de egy izraeli az már más tészta.
Naná, a Sufa teljesen más, mint az európai MLU vagy Block 50/52+. Egy IAF F-16A vagy C/D szerinted mennyie egzotikus?
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 504
113
Hivatalos semmi.

Ezek a rajzok koncepció(egyhajtómuves) szemléltetésnek megteszik.

Van még ilyen (ez orosz oldalról)
Ez olyan félhivatalos. :)

20gnxfl.jpg


rtoj8j.jpg

Kösz. Csak azért kérdeztem, mert az utóbbi időben ide is beszabadultak a neten bőségesen keringő kamuképek. Bár tudom, hogy ez ellen nehéz védekezni.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 429
18 848
113
http://www.aerotech.hu/newsdetail.p...n_is_együttműködne_az_emírségek_az_oroszokkal
Még annyit fűznék hozzá hogy ha valóban rászánják magukat ilyenre az arabok ! Akkor mi a francért nem nem vesznek majd pakfa gépet!??

"az új típus első példánya kb. 7-8 évnyi tervezési és fejlesztési munkát követően emelkedhet a levegőbe."

Tegyük fel hogy ez megtörténik 8 év múlva ! Akkor pont megindul a végleges pakfa gyártása . És akkor feltvődik a kérdés hogy mért nem inkább abból vesznek majd ?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 702
113
Roni

Lehet végül úgy döntöttek az oroszok, hogy senkinek sem adnak el PAKFA-t. Indiának sem.
Lehet helyette lesz egy kisebb harcértékű MIG gép, amit meg boldog boldogtalannak eladnának.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 429
18 848
113
Akkor már nyugodtan leírhatjuk az orosz export sikert az elkövetkezendő évtizedekre !

A szu-35 nem fogja tudni felvenni a versenyt az f-35 és a j-31 párossal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 702
113
Roni

Nem mindenki fog lopakodót venni. A 60 millió dolláros Szu-30 vagy a 80 millió dolláros Szu-35 nagyon jó áron van. 10-15 évig simán exportképesek még.

10-15 év alatt összehozhatnak az oroszok egy elfogadható, egyhajtóműves 5. gen repülőgépet. Itt a kérdés megint az, hogy mennyi eszük van. Mert a MIG koncepció rajzai több, mint nevetségesek. Főleg 2 hajtóművel....

Én a helyükben simán fölhasználnám a PAKFA elemeit.
A hajtóműve jelenleg is 145 KN-t tud, ami elég komoly teljesítmény. (A Mig-29 két hajtóművel 160 KN-t tud....)
PESA/AESA radarjuk elvileg már van, csak kicsit vissza kell butítani, meg méretben kisebb antenna kell.
Ultra modern FBW-jük már van.
Az új rakéták elkészülnek már a PAKFA-hoz is.
OLSZ IR érzékelőjük már van.
Modern adatátvitelük és EW-jük már van.
"Lopakodó" kompozit burkolat és festés már ki lett fejlesztve, ez is a rendelkezésükre áll.
Katapult ülés van.
OBOGS rendszer van.
A MIG-35 futóműve szintén megfelelhet a célnak...
Ha van esze az oroszoknak szimplán csak legóznak egyet és nem fognak bele egy "új MIG-29-be" vagy egy agyonbonyolított F-35-be.