EMBT (European Main Battle Tank) / MGCS (Main Ground Combat System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 139
113
Igaz.és meglehet.Csak szerintem a 140/152milis lvegű hk-k félelmetessek és hatalmassak lesznek számukra ideális körülmények kzött-csak egyre kevessebb lesz az ideális körülmény.

Töltőrendszeren nem változtattak a lveggel eggyüt?Hogy elférjen a fosszabb lvedék

Nem tudsz,túl kicsi a toronykoszorú(ez ugye befolyásolja a töltőhép méretét is) ahhoz,hogy hosszabb benetrátort tudj benne mozgatni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem tudsz,túl kicsi a toronykoszorú(ez ugye befolyásolja a töltőhép méretét is) ahhoz,hogy hosszabb benetrátort tudj benne mozgatni.
Talán az lehetne a fejlesztés következő lépcsője,hogy megostják a töltőrendszert.Hajtótöltetet a körhinába,lövedéket a torony hátuljába
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
Igaz.és meglehet.Csak szerintem a 140/152milis lvegű hk-k félelmetessek és hatalmassak lesznek számukra ideális körülmények kzött-csak egyre kevessebb lesz az ideális körülmény.

Töltőrendszeren nem változtattak a lveggel eggyüt?Hogy elférjen a fosszabb lvedék
Amit tenni lehet hogy a toronybol szamuzik a kezszemet. Es alitva malhaznak./persze ehhez egy bonyolultabb toltoautomata is kell. Azzal eddig se volt gond hogy a hajitotoltet meg a malac ne lenne megosztva egymas felett vannak elhelyezve. A csobol indithato raketaknal macerasabb.

A szerencsekerek 2 soros az eggyik sorba a malacok a masik sorba a hajitotoltetek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
image
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 057
113
molnibalage

"Szerintem meg ez nem jelenthető ki. Majd, ha látott komoly harcot a T-14 és kiderül mit tud, akkor majd térjünk vissza erre..."

Gondolom ha az F-22 vagy az F-35 esetén mondja ezt valaki, akkor égnek áll a hajad :D

"Mire? A T-14 másfajta koncepció. Senki nem mondta, hogy jobb. Adat meg nincs hozzá..."

Pont egy generációval jobb, mint az előző MBT-k.
Csak pár példa: A személyzet olyan szintű passzív védelmet kap, ami más harckocsinál elképzelhetetlen, integrált APS+ERA rendszer, vagy a teljesen modulárisan alakítható, ám kicsi torony. Az EMBT ennek még a közelében sincs, miközben a T-14-ben is lazán benne van a 6 tonnányi plusz fejlesztési potenciál....:D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
Ha belegondolsz folyamatosan ez van. Mimdig van egy szimt ami fogjuk ra ki van maxolva majd jom egy technikai ugras es kezdodik elorrol a lepcsozes./ en uj tipusu hajitotoltetek megjeleneset varom. Kissebb helyigennyel nagyobb toltenyuri nyomas... Keramiak elterjedeset a granatokba esetleg kozel100% ba elego huvely.

A technologiai ugrasra az oroszoknak ott a t14. Hogy mennyire lessz sikeressikeres/hatekony . majd kiderul. Europa az embt vel most tolja ki a generaciovaltast. /esszerintem ebbol szeretnek finanszirozni a fejlesztesek koltsegeinek egy reszetreszet./
Hát a fenti link alapján valami 2-2,5 ezer eladott db számmal számolnak. Csak tudnám hogy hová? Oké "gazdag" nyugat meg miegymás.
Itt a lengyelek lehetnek a potenciális vásárlóerő. Több száz db os megrendelésel számolva. Csak ők meg a költségileg a maradék T-72 es állomány modernizálását választották. Ezzel kitolva a 72 ek üzemidejét 2028-30 ig. Magyarán mint potenciális vásárló erő leghamarább talán 2025 után jelentkezhet. Románok felejtősek. Így is túl vállalták magukat. Ha mi lépnénk akkor mi maradna itt másra?
Járható út lenne számunkra is a lengyel modernizációs példa. Szerintem igen. Költséghatékonyilag mindenkép. Most tekintsük el a modern harctéri mbt értékről. Így a rendelkezésre álló keretekből sokkal tágabban lehetne mozogni. Pl IFV ,APC, önjárok stb irányábba. A kecske is jólakik a káposzta is megmarad alapon. Na ezt csinálják most okosban a lengyelek. Nem kapkodnak. Nyugisan tervszerűen lépdelnek előre.
Nem vásárolnak mutatóbba. Minek is ha pár év (tíz) múlva nagyságrendileg fognak tudni vásárolni. Addig meg nyugodtan eltengődnek a modernizációval. Közben a körítést szépen gyurják felfelé.
 
  • Tetszik
Reactions: szegcsab
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Szerintem meg ez nem jelenthető ki. Majd, ha látott komoly harcot a T-14 és kiderül mit tud, akkor majd térjünk vissza erre..."

Gondolom ha az F-22 vagy az F-35 esetén mondja ezt valaki, akkor égnek áll a hajad :D

"Mire? A T-14 másfajta koncepció. Senki nem mondta, hogy jobb. Adat meg nincs hozzá..."

Pont egy generációval jobb, mint az előző MBT-k.
Csak pár példa: A személyzet olyan szintű passzív védelmet kap, ami más harckocsinál elképzelhetetlen, integrált APS+ERA rendszer, vagy a teljesen modulárisan alakítható, ám kicsi torony. Az EMBT ennek még a közelében sincs, miközben a T-14-ben is lazán benne van a 6 tonnányi plusz fejlesztési potenciál....:D
Az F-22 és F-35 esetén tudjuk, hogy stealth és minden más meg nem. A DAS és AESA radarról is láttunk teljesítményt bemutató videókat és volt Red Flag-en F-22. Kurvasokszor.

A T-14 meg a felvonuláson lerobbant eddig. Páncélzat diagramod van? Páncélátütésről adat?

Csak azért, mert más a T-14 még nem adódik ki, hogy jobb. A történelem során épültek máshová balanszolt gépek is, YF-23 vs YF-22. Ettől még nem biztos, hogy az F-22 lett a jobb választás...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 139
113
És ezt mire alapozva jelented ki....?

Vegyük csak a torony kérdését.Ugye egy Leopard 2 vagy Abrams tornya legalább 30 tonna a T-14 tornya nincs 20 tonna sem ez tuti.Azaz legrosszabb esetben is nyertek 10 tonnát.A torony a találatoknak legjobban kitett része a harckocsinak(ezért van rajta egy halom páncél)a T-14 tornya bizony fele harmada mint a fent említett típusoknak így sokkal kisebb célfelületet.A kisebb tornyot ugye páncélozni is könnyebb bár fetehetően a T-14 tornya maximum szemből áll ellen a harckocsiágyúk lövedékeinek az oldalsó védelme inkább csak a nagykaliberű gépágyúk ellen véd.Azt se felejtsük el,hogy a jármű terepjáróképességének is nagyon jót tesz ha nem egy 30 tonnás torony van 2,5-3 méter magasan és a teknőt sem arra kellett méretezni,hogy egy 30 tonnás tornyot elbírjon.Ami pedig még a védettséget illeti ugye a kezelők kikerültek a toronyból a testbe így már csak azzal megnőtt a biztonságuk,hogy nem a találatoknak legjobban kitett részen vannak.Ergonómia:biztos láttál a T-14 küzdőteréről képekt,na az egy báletem bármelyik más harckocsi küzdőteréhez képest és a személyzet összehangolt munkáját is nagyban segíti,hogy közel vannak egymáshoz.És akkor a fent már említett integrált védelmi rendszerek előnyeiről nem is beszéltünk (az utólag felszereltekkel szemben).

Igazából a toronyba tenni az embert a viág legrosszabb ötlete egy harckocsi esetében csak az a baj,hogy eddig nem volt más választás a tervezőkenk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 139
113
Az F-22 és F-35 esetén tudjuk, hogy stealth és minden más meg nem. A DAS és AESA radarról is láttunk teljesítményt bemutató videókat és volt Red Flag-en F-22. Kurvasokszor.

A T-14 meg a felvonuláson lerobbant eddig. Páncélzat diagramod van? Páncélátütésről adat?

Csak azért, mert más a T-14 még nem adódik ki, hogy jobb. A történelem során épültek máshová balanszolt gépek is, YF-23 vs YF-22. Ettől még nem biztos, hogy az F-22 lett a jobb választás...

Ezt már átbeszéltük:ami a levegőben a láthatatlanság az a szárazföldön a védettség abban pedig a T-14 jelenleg a legjobb.
Mutasd már nekem az Abrams M1A2,Leopard 2 A5,Challanger 2,Merkava stb tankok hiteles páncéldiagrammját.ja hogy nem létezik ilyen nyilvánosan,nem baj azért te vcsak kérd számon...

Legalább olvasnál utána annak,hogy miért nem indult el(ott a T-14 topic megtalálod).

UI:A Raptor meg nagyon sokáig le volt tiltva a rendszerbeállítása után majd 10 évvel (nem atesztek idején volt egy 3 perc alatt elhárított rendszerleállás)ettől már szar?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 057
113
molnibalage

És mit tudtunk az F-22-ről mondjuk 94-ben? Mert kb. ez a helyzet a T-14-el jelenleg.
Adatokért meg ott a T-14 topik, bár nem tudom, hogy mennyire van szétoffolva.
Röviden a lényeg az, hogy 700-800 mm helyet 1000 mm körüli a front páncélzata, az ágyúja MJ-ban meg annyit tud, mint a legerősebb nyugati agyú a RM120/L55.
main-qimg-603c8c44e0ae14529d83788170792b32-c


Csak, hogy a topiknál maradjunk Leclerc torony:
57b0dd5a45cab_LeclercS2Mantlet.jpg.c9d46db08b2d361735bcc26715d677c1.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Off: Valahogy már nem is vagyok meglepve, hogy egy európai (vagy bármilyen) harckocsinál is rögtön jön a "topiceltérités", hogy a T-90 jobb. Ha nem is annyira, akkor a T-14 már biztosan... o_O
Kabaré...

  1. Ahogy már le lett írva, az EMBT elsősorban egy teszt platform. Aligha lesz belőle megrendelés (bár ki tudja...). Majd ha egy tenderen elindult, akkor lehet erről bővebben nyilatkozni.
  2. A T-90M esetén én megvárnám az első valódi bizonyítékot a 2a82 lövegek beépíthetőségéről. A T-14-ben lévő 2a82-1M lövegnek nincs gázelszívója. Ami nem is kell, hiszen nincs személyzet a toronyban. A T-90 esetén viszont van....
  3. A T-72 esetén sem terveztek túl nagy tömeg-tartalékot, a T-72A, T-72B, T-90 és T-72B3M esetén is egyre erősebb motor, erőátvitel, és az utóbbi három esetén megerősített futómű árán tudták növelni a tömeget.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Igen, ezt akartam én is írni, hogy ez csak kísérletezgetés. Talán egy jövendő német-francia közös harckocsihoz. Miért venne bárki ilyet, ha ugyanezen az áron vehet eredeti német harckocsit is. Bár a közös programnak is ez lesz a fő baja!
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Igen, ezt akartam én is írni, hogy ez csak kísérletezgetés. Talán egy jövendő német-francia közös harckocsihoz. Miért venne bárki ilyet, ha ugyanezen az áron vehet eredeti német harckocsit is. Bár a közös programnak is ez lesz a fő baja!

Nem, mert nem lesz francia és német harckocsi. Német-francia lesz. A KMW és a Nexter egyesült. Harckocsi fejlesztéssel ez a két cég foglalkozik ebben a két országban. Állami megrendelés nélkül aligha fog másvalaki ilyesmiben fogni...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 139
113
Nem, mert nem lesz francia és német harckocsi. Német-francia lesz. A KMW és a Nexter egyesült. Harckocsi fejlesztéssel ez a két cég foglalkozik ebben a két országban. Állami megrendelés nélkül aligha fog másvalaki ilyesmiben fogni...

Azért ezzel várjunk a közös európai tapasztalatokból kiindulva...Bár nyilván ez volt a terv az egyesüléskor.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
Európában a német francia tengelyen kívül max az ukránok tudnak (tudnának inkább) harckocsit gyártani.
Az EMBT nem kísérletezgetés. Noha lehet elsőre annak indulhatott. Jelentős állami támogatás nélkül aligha fognak tudni új vonalat fejleszteni. Ez a megoldás szükségmegoldás (kényszer) inkább. Ez van. Új tankhoz új fejlesztések is kellenének. Új vagy részben új gyártósor. Új elképzelések ..........
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
A gazelszivo nem egy bonyolult szerkezet egyebkent ezt nem szabad kiindulasi pontnak venni 2a82 m nel.
A gazelszivo egy negyszog alaku par mm mely horony amibe van egy ferde furat. Igazabol szerkezetnek se nevezheto kisz nincs mozgo alkatresze./

A gondot a t90 esetebe a loveg far merete okozhatja. Hatalmas fara van egyertelmuen a 2a46 felett van max toltenyuri nyomasra. A zarja is siman 15-20 kg val nehezebb mikozben a 72 ese is majd fel mazsa. A kivetele a harcjaarmubol kulon trukkoket igenyelhet./
 
M

molnibalage

Guest
De sokkal jobb koncepció!
molnibalage

A T-90 is a fejleszthetőségének a végére ért. Akárcsak a Leopárd 2 vagy a Leclerc.
Most ezt egy "csalással" átvariálnák. Egy nagyobb teherbírású alvázra ráraktak egy kisebb méretű és súlyú tornyot. (EMBT)
Ez így tényleg szuper, csak éppen nem oldja meg az alapvető problémát, ami az, hogy mind a három tank konstrukciósan elavult. Az EMBT öszvér tank is.
Az oroszoknak van megoldása erre a T-14 személyében. A francia-német duónak meg majd lesz.

Értem én az EMBT mögött rejlő koncepciót, de azt is látom, hogy nem megoldás. Ráadásul drága is lehet, ugyanis se a leo se a leclerc nem volt olcsó jármű.
A T-90MS nagy előnye, hogy legalább olcsó. Akár 3 db T-90MS-t is vehetsz 1 db Leopárd 2A7 árából. És ez nagyon nagy előny szerintem. Ettől függetlenül koncepcionálisan a T-14-hez képest minden mai tank elavultnak tekinthető. (Szerintem)

Meg az összes többi hasonló kommentre.

Bár ez csak magánvélemény, de én úgy érzem, hogy ti nagyon félreértitek a T-14-et és azt, hogy micsoda az evolúcióban, mintha fejben egész egyszerűen összkevernétek a sokkal radikálisabb koncepciókkal, mikor annál kevesebb, de mégis úgy kezelitek, mintha olyan lenne.

A legelső torony nélküli hk koncepciók gyakorlatilag mind úgy néztek ki - egészen a '90-es évekig is - hogy sokkal nagyobb löveg kerül a hk-re, de a torony gyakorlatilag megszűnt volna, szinte csak a löveg marad egy rohadt alacsony tornyon. Ez tényleg radikálisan más. Kisebb sziluett, kisebb célpont, a löveget eltalálni sokkal nehezebb és páncélozni sincs mit.

Ehhez képest a T-14 egy hatalmas harckocsi lett úgy, hogy a tornya bizony megmarad, ami szintén hatalmas. Amennyire lehet tudni gyakorlatilag olyan szinten páncélozatlan - a jármű össztömegéből kiindulva - hogy 30 mm-es gpá. lőszernek sem áll ellen. Szóval lehet örvendezni annak, hogy a személyzet védelme a teknőben elvileg páratlan, de ehhez képest...
  • A torony nem lett kisebb, mint az vérkomoly nagy torony nélküli kocepcióhoz képest.
  • Hiába van aktív védelme olyan gyenge tűzerővel bíró járművek is 0-ra zúzzák a T-14 harcértékét, hogy arra szavak nincsenek. Mert sem az ERA sem a aktív védelem nem tud semmit kezedni a gyépágyúkkal szemben.
  • Tehát szép, szép, hogy a személyzet túléli, de ha minden első piszlicsáré 1500 méter távolságba kerülő IFV elzavarja a harctérről - ha van bátorsága megszórni a T-14-et - akkor nem értem, az egész koncepciót... Most akkor el kell dönteni, hogy harctéren sokáig maradható hk-t tervez az ember vagy mindenáron a személyzet védelme a no.1 akkor is, ha harcérték és nem túlélés szempontjából valahogy azt látom, hogy ez a koncepció elmarad a konvencionális harckocsiktól.
  • Aktív védelmet kaphat bármilyen más hk, tehát ettől nem lesz a T-14 önmagában radikálisan új és jobb, mert ezt megkaphatja az EMBT vagy akár a jelenlegi Leo és M1 is. Izraeli hk-n meg már van.
  • Nem kapott nagyobb löveget a T-14 tűzerőben jó, ha csak beérte a 10-15+ éves nyugati hk-kat, szó nincs arról, hogy felülmúlná azokat.
Ezek után komolyan mondom pislogok, hogy micsoda köbeszopkodása megy a T-14-nek, amikor lényegében csak lehetővé tették a hosszabb gránátok használatát, és átbalanszolta a páncélvédelmet. Némi pontatlan analógiával érve ez egy "all or nothing" csatahajó új extrákkal, egy hagyományos elrendezésű csatahajóhoz képest, ami szintén kaphat extrát.

Mitől is jobb ez ex cathedra....? Csak azért, mert más...?

Ráadásul, ha elfogadom azon érvelést, hogy jelenlegi hk-ról sincs páncéldiagram, akkor még inkább nem értem azt a magabiztos kijelentést, hogy a T-14 koncepciója jobb. A motor is csak borzalmasan szarul fért bele, 50+ éves harkocsik jobban szervizelhetőek, amennyire lehet tudni.[/QUOTE]
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
Azert en megneznem az armata tornyat "badog" boritas nelkul./nem hiszem hogy olyan vekony lenne oldalrol/ aztan kitudja...siman elofordulhat.
Nincs valakinek kepe boritatlan csupaz armata toronyrol? Keresgeltem mar regebben is akkor se talaltam.