De megnézném a megtérülés számítását. Ilyenkor megveszi az áramot amit betarol, és eladja amikor drága az áram? Mennyi a vesztesége a ki-be tárolásnak?
A jelenleg gyártásban lévő LiFePO4 akkumulátorok hatásfoka kb 90 - 92%-ra tehető.
Összehasonlításképp, egy savas, páncéllemezes ólomakkumulátoré, amely relatív hosszú élettartamú, kb 75 % körül mozog.
Ezenfelül van még egy akkutöltő inverter hatásfok amely ideális 95%-os terhelésnél éri el a kb 93 - 95 % -os hatásfokot. Sajnos kisebb terhelésnél pld 50%-osnál ez az érték jelentősen csökken kb 80%-ra. Még rosszabb az értéke a ha csak pld 25 % a terhelése, ami ugye napelemeknél sűrűn előfordul.
A kimeneti háromfázisú inverter hasonló hatásfok jelleggörbével rendelkezik. Megjegyzem, hogy egy kimeneti inverter terhelési oldalán ipari célra mely pld egy ipartelepet lát el árammal, a különböző műszaki megfontolások miatt még egy kimeneti delta/csillag kapcsolású trafót is kell hogy tartalmazzon.
Tehát akkuveszteség + 2 db átlagos inverter veszteség ( 15 - 15 %) összeadva kb 35 - 45% energia veszteséget okoz, mely hő formájában távozik. Mivel a lítiumos akksik csak + 20 - +25 fok hőmérséklet mellett dolgoztathatók ideális élettartam mellett, feltétlen kell hozzájuk fűtésre hűtésre légkondi..
Számítsuk ki hogy a jelenlegi kb 300 000 Euró / MWh Eurós tároló beker költség mellett ez mennyivel emeli meg a villamos energia árát:
Léghűtéses akkutípusból a CATL gyártmány 80% os DOD mellett mintegy 6000 ciklus élettartamot tud.
Ugyanezen akksik korrekt folyadékhűtéssel kb 8000 ciklust tudnak, de ez drágább, ritka konstrukció.
Tehát vegyünk 6000 teljes töltési kisütési ciklust . Ez 1 MWh-ás telep esetén 6000 MWh be és kitárolt energiát jelent.
Tehát 1 MWh tárolási költsége 300 000 Euro / 6 000 = 50 Euró = 19 500 Ft.
Mivel az átlagos energia veszteség kb 40 % a ciklus során az 1 kWh-ra eső költséget vehetjük 32,5 Ft-ra. Erre még rájön az üzemeltetés és karbantartás költsége.
A napelem termelésének alap költségét vehetjük 25 Ft / kWh-ra (megtérülő legyen) így a kettő összege
57,5 Ft ra jön ki..
És akkor még nem is számoltunk azzal hogy a befektető hasznot , megtérülést szeretne a beruházásával kapcsolatban, pld 6 év alatt 0 szaldósra akarja ezt felhozni - mindjárt még 30 Ft-ot rá kell tenni a tárolás kWh-ás díjára.
Igy összesen a napelemmel termelt és eltárolt villany nettó 87,50 Ft ra fog kijönni az inverterből..
Ha ezt külső fogyasztónak akarnánk eladni erre jön még a hálózati szolgáltatás egyéb ktg tehát nettóban megint 110Ft körül jön ki 1 kWh energia ára.
Napelemek által megtermelt energia eltárolásánál úgy számolhatjuk, hogy az üzemi fogyasztáson felüli energiát kell betárolni, tehát naponta 1 töltés és kisütési ciklus van. Ez 6000 / 365 nap = 16,43 év valószínűsíthető élettartam.
Az egész elviekben elgondolt energia tárolásnak a nap termelésének nagyon évszak és időjárás függősége okoz gondot:
A téli hónapokban pld az 5 - 8 % os napelem termelés miatt nincs is mit eltárolni az üzem elnyel mindent, sőt ekkor az áramszolgáltatótól kell venni a hiányzó energiát. Emiatt még a teljesítmény lekötési díjjal se lehet takarékoskodni..
Ezért kell egy teljes körű számítást elvégezni bármely akkumulátoros energiatároló project indítása előtt, hogy megéri e, és milyen alkotóelemeket kell összeválogatni az üzem terhelését figyelem bevéve..
Természetesen ha pld az állam ezt valamely formában támogatni tudja a Nagy Zöld Terv elősegítése értelmében, ez még nyereséges is lehet..
Akkor egy kérdés merül fel hogy ennek ellenére miért szorgalmazzák akár állami szinten is ezek építését?
Ennek egy oka lehet hogy a naponta 0 és 150 Euró között meszelő energia ár igen nagy rendszer instabilitást mutat. A Zöld Energiát akkor is át kell vennie a szolgáltatónak jó pofát vágnia hozzá, ha egész Európában éppen süt a nap, de senkinek sincs szüksége ekkora termelésekre..
Ennek következménye hogy napsütésen kívüli időszakban pedig az indokolatlanul magas áramárakkal behajtják a nappal keletkezett veszteségeket az áramszolgáltatók a fogyasztókon..
Tehát a Zöld Energiának köszönhetjük a 2 év alatt bekövetkezett ,
a mintegy 2,5 szörös spot áramdíj emelkedést a hálózatunkban.
Ráadásul a CO2 kibocsájtásban, és egyéb környezeti szennyező anyagok kibocsájtásában se mértünk el eredményt ismert okok miatt