Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 689
13 170
113
PS.:
Lagzi Lajcsi példának felhozása, hát hogy is mondjam, ha ez a szint?

Van "áramkommandós" ismerősöm - az idézőjel nem véletlen; egyszerűen csak ez is a munkájuk része.
Meglepődtem az elmondásából leszűrve, hogy milyen elterjedt az áramlopás - ellentétben az "alternatív" erőművekkel...
De mivel nem erőssége a netes jelenlét, így nem tudok tőle linket.

https://www.google.hu/search?q=t%C3%BCsk%C3%A9s+csatlakoz%C3%B3+szor%C3%ADt%C3%B3&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=FuS0VvKhConpsQG7q7KoAQ#q=t%C3%BCsk%C3%A9s+csatlakoz%C3%B3+szor%C3%ADt%C3%B3+%2B+%C3%A1ramlop%C3%A1s

Most jobb?


Nem azt írtam, hogy kibaszott drága, mert nem dotálja az állam?

Miért kéne egyáltalán dotálni!?
Tőlem messze jobban képben lévők már n+1-szer ;-) levezették, hogy környezetvédelmi szempontból semmivel nem jobbak, mint a nukleáris energia.

Ha már dotálni akarunk, akkor dotáljuk a tudatos energiahasználatot, a kis energiaigényű életvitelre, társadalom működésre változtatást.
Lenne min változtatni...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 850
4 226
113
wolf: Lehet, hogy bajod van vele de rendszeresen vannak fontosabb szempontok is mint, hogy épp és most gazdaságilag... megéri e.
Sokkal drágábbak az autók avval, hogy csak euro6os kocsit lehet eladni? Nem is kicsit, mellesleg egy modern eur6os motor 99%ban el se megy annyit még karbantartás mellett sem mint egy régi szivó dizel/benzines. Mégis "erőszakosan" ránk tolták, mert hosszabbtávon fontosabbnak vélték az előnyöket, amik HOSSZÚ távon gazdaságilag is megérhetik.

Molni már megválaszolta, de én sem látom, hogy a belátható jövőben miféle előnye is lenne a nap- és szélenergiára épülő erőművek német-szintű erőltetésének. Mert sem gazdaságilag, (vagyis inkább az "anyagilag" a helyes szó, mert a globális gazdaságot éppen "pörgetheti" a rengeteg legyártandó napelem és szélturbina, meg ezek 20 évenkénti cseréje és az így keletkező rengeteg hulladék kezelése), sem környezetvédelmileg nem látom semmi előnyüket, sőt. A nukleáris erőművek meg természetesen csak alaperőműként vannak számításba véve egyelőre (később ez akár változhat is, az újabb típusú erőművekkel).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 850
4 226
113
<blockquote rel="molnibalage"><blockquote rel="blitzkrieg"> A japán erőműveket bezárták.
Ez ami nem igaz. Szinte az összes japán atomerőmű már üzemel. Kettőt lehet találni, hogy miért...
</blockquote>

Úgy tudom, hogy egy időre leállították, aztán rájöttek, hogy Japán meghal atomenergia nélkül és újraindították őket.</blockquote>

Ez borítékolható is volt. :D

De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a veszélyességükre hivatkozva egyesek be akarják őket zárni (mindenhol a világon), pedig feljebb bebizonyítottam, hogy Japánban (de nem csak ott, hanem az egész világon) sokkal de sokkal nagyobb biztonságban van az ember még az ősrégi atomerőművekben is, mint bármelyik városban, a városokat mégsem zárják be.

Hát ja, sajnos elég sok "muníciót" adtak a sötétzöldbarmok és az annak látszódók kezébe a fukusimai események... :(


Izlandon naná, hogy megéri, mert tektonikus lemez felett vannak, ey 200k lakosú ország és olcsóbb, mint bármit importálni.

Csak kis pontosítás, nem tektonikus lemez felett, hanem két tektonikus lemez határán vannak.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Üdv.Tudtommal Izland csődbe ment mikor elő szőr nagyban alkalmazták a zöld energiát.

A csőd lényegében igaz. A földhő használata is. A kettő közti összefüggés viszont erősen magyarázatra szorul.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 434
61 395
113
A hozzászólásokon azért ne húzzátok föl magatokat:
http://www.origo.hu/gazdasag/20160205-paks-2015-2016-turbinak-felujitas-turboatom.html
 

lui7889

Well-Known Member
2012. január 27.
243
272
63
http://ujenergiak.hu/energia-technologiak/energiatarolas/232-energiatarolas-suritett-levegovel

http://www.energiaporta.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=67:energia-tarolo-erm&catid=59:energiatarolas&Itemid=130&lang=hu
 
M

molnibalage

Guest
http://ujenergiak.hu/energia-technologiak/energiatarolas/232-energiatarolas-suritett-levegovel

http://www.energiaporta.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=67:energia-tarolo-erm&catid=59:energiatarolas&Itemid=130&lang=hu
Remélen nem várod, hogy kolyan vegyen bárki egy olyan linket, ahol az energia után teljesítmény dimenzó szerepel...

A technológia fő sarokszámai is olyanon, hogy az ember csak röhögni tud rajta. Az égilágon semmi értelme.
 

lui7889

Well-Known Member
2012. január 27.
243
272
63
Ezek a technológiák se fogják megváltani a világot, de azért van még hová fejlődni.
Talán nekik hiszel:
http://www.mernokbazis.hu/cikkek/energiat%C3%A1rol%C3%A1s-s%C5%B1r%C3%ADtett-leveg%C5%91vel

A németeknél működik is egy ilyen 1978-óta.
https://www.eon.com/en/about-us/structure/asset-finder/huntorf.html

https://www.eon.com/content/dam/eon-content-pool/eon/company-asset-finder/asset-profiles/shared-ekk/BBC_Huntorf_engl.pdf
 
M

molnibalage

Guest
Azt ugye vágod, hogy miért nem épült több? Az meg miféle energiatárolás, ami más tüzelőanyagot használ a visszalakításra és még csak nem is saját magát rossz hatásfokkal.

Ez egy vicc. Azért nincs is több belőle. A sűrített levegő energiatartalma számolható, hogy mennyi energiát adna le egy turbina forgatásakor. (A repülőgépek GT-jét is sűrített levegővel pörgetik fel minimál fordulatszámra sokszor, lásd F-15 írás.)

Ennek fényében remélem sikerül rájönni arra, hogy ez mekkora ökörség és ezt sem fejleszthető, mert a sűrített levegő térfogata, munkavégzőképessége és az, hogy miben tárolható el adott. És nemigen fejleszthető.
 

lui7889

Well-Known Member
2012. január 27.
243
272
63
Ez az előbb lemaradt.
http://www.omikk.bme.hu/collections/mgi_fulltext/energia/2004/02/0202.pdf

Értem én mit akarsz mondani, de ha terveznek új rendszereket akkor nem biztos, hogy akkora ökörség.
 
M

molnibalage

Guest
Látom nem érted. Semmit nem ér az az energia tárolási forma, ami egy fosszilis használatát ígényli az anélkül is baromi alacsony hatásfokú visszanyeréhez. Az energia sűrűsége ennek sem jó főleg úgy, hogy akkor nagynyomású gáz tárolása embert próbáló és adott nyomás alatt a kapacitás csökkenne, tehát az erőmű outputjának megtervése során is olyan korlátok vannak, hogy az viccé teszi az anélkül is vicces erőművet.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
portfolio.hu/short/bekapcsoltak_a_vilag_legnagyobb_naperomuvet.226635.html

Na akkor, hogy lássa mindenki mennyire "ingyen" van a napenergia.
Marokkóban a SIVATAGBAN 600 millió euróért épült és a várható csúcsteljesítménye 125-160 megawattra tehető. 2500 hektáron terül el.

Szóval sivatagban épül, ahol majdnem 2-szer több a napsütéses órák száma, mint Magyarországon, tehát Magyarországon ugyanakkora teljesítményhez 2-szer annyi napelem kellene, egyből 1,2 milliár euró lenne az ára. 24 milliárd euróból jönne ki Paks 2 teljesítménye, de ez csak csúcsidőszakban termelne ennyit, nem az év majdnem 365 napján, mint egy atomerőmű.
A naperőműveknek az éjszakai kiesésen kívül az is nagyon nagy hátrány, hogy pl. Magyarországon egy átlagos nyári hónapban 7-szer annyi napenergia éri a panelt, mint egy átlagos téli hónapban. Ez azt jelenti, hogy nyáron nagyon sok áramot termel az erőmű, télen viszont hónapokig szinte semmit.

Másik probléma, a helyígény. Ahhoz, hogy Paks 2-t csúcsidőszakban megközelítse 900 km2 kellene lefedni. Azért belegondolt valaki, hogy ez mekkora mennyiségű hulladékot jelent és mennyi karbantartással járna? Csak a port letörölni róla is iszonyú munkaígényes feladat lenne, mintha 2 Budapestet kellene leporolni, különben gyengül a termelése.
És ami szintén fontos, hogy naplemente után 3 órát tud még működni. Utána mi van? Éjszakánként bekapcsolják a szénerőműveket...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 863
32 141
113
Felérne egy kisebb Trianonnal átállni napenergiára, megint eltűnne Magyarország egy jelentős része.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2016/02/05/ezer_kilometer_napelemes_ut_epul/

Érdekes. Ha egy kamion fékez egyet rajta, akkor nem gyűri fel az egészet?
Továbbá mennyibe kerül 1 m2? Gondolom a sima napelemnél sokkal drágább.
 
T

torsen

Guest
Érdekes. Ha egy kamion fékez egyet rajta, akkor nem gyűri fel az egészet?
Továbbá mennyibe kerül 1 m2? Gondolom a sima napelemnél sokkal drágább.

A fékezés még nem is akkora gond, mint a függőleges erők, amik a jármű súlyána 5-10-szeresével terhelik az utat és amitől a kátyúk is keletkeznek. Hogy néz már ki egy kátyús, napelemes út? :) Szerintem is kínlódás az egész, egy ilyen érzékeny cuccot pont az útburkolatba építeni, hát több mint furcsa.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 516
5 736
113
origo.hu/techbazis/20141113-atadtak-az-elso-napelemes-bicikliutat.html

Hollandia, bicikliút. Ez már megvalósult. 3,7 millió dollárból épült egy 70 méteres bringaút, 3 háztartás áramígényét megtermeli. Magyarországon egy km autópályát is megépítenek ebből még haveri alapon is. :)

Ha nekem adtak volna 3,7 millió dollárt, rárakok egy bringára egy dinamót és tekerném nekik amennyit akarnák.