<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="molnibalage"><blockquote rel="blitzkrieg">Valaki tudja egyébként, hogy Pakson hány tonna sugárzó anyag keletkezik évente? Valamint azt, hogy hány tonna urániumot használnak el évente és az mennyibe kerül?
http://www.rhk.hu/gyik/
7. pont.
A nagy aktivitású hulladék túlnyomó része a kiégett fűtőelem.
Az elhasznált fűtőelemnél a kérdésed pontatlan, mert nem világos, hogy a fűtőelem tömegére vagy az elhasadt urán tömegére vonatkozik, bár gondolom a teljse fűtőelem és nem csak a hasznos része érdekel, hiszen egyben marad a kazetta. Évi asszem 100t, ami kb. 5m3.</blockquote>
Pongyolán fogalmaztam, az fűtőelemek tömegére voltam kiváncsi, hogy hozzávetőleg mekkora mennyiséget használnak el egy évben.
És mennyiért veszik a fűtőelemeket?
Csak azért kérdem, mert Paks2 kapcsán ezt is elő szokták hozni az ellenzők, hogy már megint ki leszünk szolgáltatva az oroszoknak, mint a gáz esetében. Közben nem veszik észre, hogy fűtőelemekből raktározhatunk akár évekre elegendő mennyiséget is, mert elfér akár egy garázsban is.</blockquote>
MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2014-es kiegészítő melléklet 21. oldal:
nukleáris üzemanyag költsége 2013: 18,292 milliárd Ft. 2014: 20,498 milliárd Ft. Ezzel Paks 2013-ban 185,528 milliárd Ft árbevételt termelt, 2014-ben pedig 172,902 milliárd Ft-ot. 2014-ben a termelt villamos energia 15 648,6 GWh volt, míg az önfogyasztás (és veszteség) levonása után az értékesített mennyiség 14 716,5 GWh. Tehát 2014-ben Paks 11,75 Ft/KWh áron adta el az áramot és 1,39 Ft/KWh volt ehhez az üzemanyag költsége a nettó hálózati betáplálásra vetítve.
Paks II üzemanyag kihasználása kicsit jobb lesz. Paks I-nél a termikus hatásfok korszerűsítés előtt, 32 % volt, korszerűsítés után 34 %. Paks II hatásfoka 37 % lesz. Ezen kívül alacsonyabb lesz az önfogyasztás aránya. Így egy picit csökken a fajlagos üzemanyag költség.
A fűtőelemek ára nem meghatározó költségelem. Molninak igaza van. A ráfordított erőforrás és energia hozzávetőleg arányosnak tekinthető az árral. Ha a fűtőelem fajlagosan ilyen olcsó, akkor az urán bányászat és dúsítás fajlagosan kevés erőforrást köt le és kevés energiát kell bele fektetni. Ennek oka az urán nagy energiasűrűsége. Még a szénnél, gáznál, olajnál is nagyságrendekkel nagyobb, de a szélhez, meg naphoz képest nagyon sok nagyságrend a különbség. Ezt az egyszerű összefüggést Akagi nem tudja, vagy nem akarja megérteni.
A fűtőelemek nem csak évekre, de akár több, mint egy évtizedre is tárolható. Nem romlik meg és a spontán hasadás aránya elég kicsi. Nem feltétlenül közismert, de tény, hogy amikor a németek a volt NDK területén a szovjet fejlesztésű VVER atomerőműveket leállították, akkor nem tudtak mit kezdeni a betárolt fűtőanyag készletükkel és odaadták nekünk. Paks évtizednyi ideig azokkal a fűtőelemekkel üzemelt.
Egyébként Paks I esetében 12 hónap a "kampány" hossza, míg Paks II esetében 18 hónap lesz. Tehát magában a reaktorban lévő mennyiség is bőven tovább elüzemel, mint az Európán belül egyébként fogyasztás arányosan messze kiemelkedő földgáz tároló kapacitásunkba elméletileg betárolható földgáz készlet.
Azaz helyesen gondolod: az atomerőmű csökkenti az energiafüggőséget. </blockquote>
Kösz az adatokat. Bakker, az ország áramfogyasztásának a felét 18 milliárd forintnyi importból oldják meg. Hát ez aztán "hatalmas" függés az oroszoktól. Nem találtam adatot róla, csak hozzávetőlegesen számoltam ki, de kb. 2 milliárd eurót költ az ország import gázra. Ez azt jelenti, hogy Magyarország kb. 6 évente elégeti Paks 2-t. Ennyi pénzből még egy erőművet lehetne építeni és térjen át mindenki áramos fűtésre a gáz helyett.