Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
Mit találtam nemrég:
kivalthatoepaks_v4.jpg

Forrás:
http://nuklearis.hu/sites/default/files/pictures/kivalthatoepaks_v4.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Még ez a táblázat is felül becsül, ugyais a termelt energia éves eloszlásával nem foglalkozik, csak az aboszlút értékkel. Valamikor a hálózat szart sem tudna kezdeni a sok szélkerék és PV cella áramával, valamikor meg ekkora teljesítmény mellett is az output kvz NULLA lenne. Igen, technikaialg nulla. Még ekkora beépített teljesítménynél az 2-3% az lényegében nulla.

Bárki aki egy alaperőmű kiváltását javasolja ezekkel legszívesebben pofánverném most már. Sajnálom, belőlem ezt hozza ki belőlem azt, amikor valaki a középiskolás matekot sem érti meg, de osztja az észt.

(Ez nem a komment beküldőjére vonatkozott, hanem azokra akikre.)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Laiki!
Tisztelek, becsüllek!
Ha, már idézel, akkor:
"Az osztrák álláspont szerint az atomerőmű nem lehet megtérülő, amennyiben figyelembe veszik az összes felmerülő biztosítási és biztonsági költséget. Az osztrák vélemény alapján ugyanígy számításba kell venni a keletkező hulladék ideiglenes tárolásának, kezelésének, végleges elhelyezésének és az utólagos eljárásoknak a költségeit is."
Mások is így értékelik, nem csak én! (De azért a sógorok menjenek a 3,14-ba!).
Tul'képpen erről ugattam!

Nem én idézek szelektíven, hanem a Portfolio szokása utólag bővíteni a cikkeit. Amikor idéztem, akkor még csak annyi volt szöveg, amennyit bemásoltam.

Egyébként az osztrákok nettó butaságot írnak. Mint pár hozzászólással ezelőtt már jeleztem, az atomerőmű működési költségeiben benne van a "biztosítási és biztonsági költség", meg a "hulladék ideiglenes tárolásának, kezelésének, végleges elhelyezésének és az utólagos eljárásoknak a költsége" is.

A kérdésben a minimális szintű tájékozottsághoz hozzá tartozik, hogy az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. e-beszámolóról ingyen, bárki által letölthető kiegészítő mellékletét érdemes megnézni. Az atomerőmű egyéb költségeinek legnagyobb tétele a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba való befizetés, ami 2014-ben 21,294 milliárd Ft volt. A KNPA-ból fizették és fizetik:
- A Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának fenntartását és szükséges modul rendszerű bővítéseit.
- A tárolóból a kiégett és pihentetett fűtőelemek kiszállítását Oroszországba.
- A kis és közepes aktivitású hulladékok számára a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-Tároló (NRHT) megépítést, bővítését és fenntartását.
- A püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT) létesítmény megépítését, bővítését és fenntartását.
Azonban ezek költsége csak a KNPA bevételeinek harmadát viszi el. 2014-ben 32,226 milliárd Ft összes KNPA befizetéssel szemben 12,493 milliárd Ft kiadás állt. A maradék 19,733 milliárd Ft. Ez és a már meglévő betétállomány kamata az alap betétállományát gyarapította. Ez az állomány 2014 végén 242,9 milliárd Ft volt, ma úgy 265-270 milliárd Ft lehet. Ez a félretett pénz adja a fedezetét az atomerőmű majdani leszerelési költségeinek. Évi 20 milliárd Ft növekménnyel kalkulálva 2037-ig azaz Paks I jelenlegi engedélyezett élettartamának végéig kb. 700 milliárd Ft állomány lehet az alapban. Ez a várható költségek sokszorosa.

Nem tudok olyan mérvadó számításról, ahol az üzemeltetési költségek terén ne Paks I tényadataiból indultak volna ki és ne számították volna bele a KNPA befizetéseket Paks II üzemeltetési költségeibe.

Úgyhogy csak gratulálni tudok osztrák barátainknak "tájékozottságukhoz" és "nagy tudásukhoz". Ha pedig te osztod a véleményüket, akkor a tiédhez is.

Azt meg remélem nem kell külön ecsetelni, hogy a "biztosítási és biztonsági költség" szintén része a működési költségeknek.

Mint már említettem Paks 2014-ben 11,75 Ft/KWh áron adta el az áramot. Ennél azonban olcsóbban termelte, hiszen nyereséges. Az adózás előtti eredményt levonva a bevételiből 10,46 Ft/KWh termelési költség jön ki. A cash flow még jobb, hiszen jelentős költségelem az amortizáció, ami valójában készpénz ráfordításként nem jelentkezik. Az értékcsökkenést levonva már csak 8,91 Ft/KWh pénzbeli üzemeltetési költségnél tartunk. További tételek vannak a cég beszámolójában, amik nem szükségesek egy atomerőmű üzemeltetéséhez. Például a Magyar Nemzeti Filmalapnak fizetett 2 miliárdos támogatás. Úgyhogy valójában a KNPA befizetést is tartalmazó, pénzben jelentkező működési költség bőven Ft/KWh alatt van Paks I esetén. Paks II-nél a nagyobb automatizáltság, fele annyi reaktor, jobb hatásfok, hosszabb kampány, ritkább reaktor megbontás, 1,24-szer annyi termelt áram stb... miatt a fajlagos működési költség mai áron ennél kevesebbre becsülhető.

Ehhez a működési költséghez jön hozzá a beruházási költségnek és a kamatterhének 60 éves első körös engedélyezési élettartamra leosztott része (a tervezési élettartam 100 év). A termelt áram 92 %-os kapacitás kihasználtság mellett évi bruttó 19.342 GWh. Az önfogyasztást és veszteséget levonva, a betáplált energia 18.200-18.500 GWh lehet. A beruházási költség legfeljebb 3.880 milliárd Ft 311 Ft/EUR árfolyamon. A kamat meg bő 1700 milliárd Ft a teljes futamidőre. Úgyhogy a beruházási költség kamattal együtt 1 KWh-ra vetítve nem sokkal tök, mint 5 Ft. Nem véletlenül jön ki tisztességes számítás szerint bőven 20 Ft/KWh alatti áramtermelési költség. Hangsúlyozom, hogy ebben benne van a teljes tőke és kamat is, azaz egy fillér állami támogatásról nincs szó. Mindent megtérít az erőmű az államnak.

Erre azt mondani, hogy "nem megtérülő technológia". Hát azért ez - mint írtam - pofátlanság és vastag bőr kell hozzá. A kedves osztrák sógoroknak általános iskolás szinten sem megy matek.

Az osztrák hátba támadásnak semmilyen ésszerű alapja nincs. Egyszerűen arról van szó, hogy ott is lesznek választások és az aktuális politikai vezetés bedobja a magyar kártyát. Az egység sugarú osztrák választó pedig nem néz utána és nem számol utána annak amit írtam. Pedig nem bonyolult.
 
M

molnibalage

Guest
Erre azt mondani, hogy "nem megtérülő technológia". Hát azért ez - mint írtam - pofátlanság és vastag bőr kell hozzá. A kedves osztrák sógoroknak általános iskolás szinten sem megy matek.
Pontosan. A baj az, hogy másnak sem, de ezek a "zsenik" üvöltenek a leghangosabban. És akkor csodálkoznak, hgy ökölbe szorul a kezem és elküldöm őket az édes jó anyukájukba...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem tiltja senki, hogy bárki naperőműveket építsen. Ha egyesek szerint olcsó a napenergia, ruházzon be rá, adja ő is olyan árban, mint a többi erőmű. Most is rengeteg energiát importál az ország, váltsák ki azt vele, vagy váltsák ki a szénerőművek termelését. Miért mindig Paks 2-t akarják meghiusítani? Az atomerőmű megépítése semmiben sem fogja gátolni, hogy mellette más is működjön.
 
M

molnibalage

Guest
https://www.youtube.com/watch?v=OIluWybmIFM

A közepétől vannak konkrét értékek és példák, hogy a hálózatok mennyire képesek - illetve képtelenek - a zöldbalfék erőművekkel és milyen abnormalitásokhoz vezetett... Vicc az egész.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
<blockquote rel="akagi">

...Ez az állomány 2014 végén 242,9 milliárd Ft volt, ma úgy 265-270 milliárd Ft lehet. Ez a félretett pénz adja a fedezetét az atomerőmű majdani leszerelési költségeinek. Évi 20 milliárd Ft növekménnyel kalkulálva 2037-ig azaz Paks I jelenlegi engedélyezett élettartamának végéig kb. 700 milliárd Ft állomány lehet az alapban. Ez a várható költségek sokszorosa...</blockquote>

Feltéve ha a KNPA nem jut a magánnyugdíjpénztári megtakarítások sorsára a rezsicsökkentési harcban.

hvg.hu/gazdasag/20151027_Index_A_paksi_nuklearis_perselybol_finans
 
M

molnibalage

Guest
Bárki, aki ahhoz a pénzhez úgy nyúlna hozá felőlem azonnak kibelezhetnék. El a kezekkel attól.

Bár felőlem az egész kormányt kibelezhetnék, egy könycseppet sem ejtenék értük.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Laiki!
Elhiszed, hogy Brüsszelben folytatása lesz, és nem neked és Molninak fognak igazat adni? Tévedések elkerülése végett: Nem vagyok atomenergia ellenes! Azt próbálom súgni, hogy nincsen ingyen energia! Most azt, hogy Paks vagy a regionális szélerőmű, ami éves szinten átlag 20 km/ó lett megépítve gazdaságosabb? Nem mi döntünk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>China is building the world's first nuclear reactor guaranteed not to meltdown</i>
http://shanghaiist.com/2016/02/12/meltdown_proof_reactor.php
 
M

molnibalage

Guest
Laiki!
Elhiszed, hogy Brüsszelben folytatása lesz, és nem neked és Molninak fognak igazat adni? Tévedések elkerülése végett: Nem vagyok atomenergia ellenes! Azt próbálom súgni, hogy nincsen ingyen energia! Most azt, hogy Paks vagy a regionális szélerőmű, ami éves szinten átlag 20 km/ó lett megépítve gazdaságosabb? Nem mi döntünk.

Már elnézést, de mi a túró köze van az igazságnak ahhoz, amit Brüsszelben mondanak...?
A szélerőmű gazdaságosság terén labdába nem rúg az atom mellett. Ezt a világ teljes atomenergia ipara és az ott termelt áram ára támasztja alá, ahogy az, hogy a széláramot mennyiért is hogyan veszik át?

Akagi, te tényleg ennyire nem látod a számokat? Tényleg ennyire néhéz a 10 Ft/kWh vagy az alatti árat a 40-100 Ft/kWh-hoz mérni...?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni!
Te tényleg nem akarod megérteni, hogy miért jártatom a szám (billentyűket)?
Azt írtam, hogy <b>regionális </b>viszonylatban és Pakstól háromszáz km-re! Sarkítottam, de nem véletlenül. Bátortalanul, de azért felteszem a kérdésem:
Olvastál már egy napi jelentést a HVM részéről az energiafelügyelet felé? Hisz' Te mondtad egy korábbi hozzászólásodban, hogy micsoda veszteségek vannak a távvezetékeken! Ha, nem emlékeznél:
Példálóztam egy Párizs-Budapest villamos energia átadással. (Pedig nem lehetetlen, hogy megveszem a francia reaktor által termelt energiát, mint ahogy a németek is teszik!). De a közvetítői dijat nekünk kell megfizetni és akkor már nem tíz forint/kwh-ról beszélünk.
Lehurrogtál!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
akagi

Hazánk kis ország. A hálózati vesztesség 10% körüli, ha jól emlékszem. Ilyen körülmények mellet akár egy helyről is el lehetne látni az országot villamosenergiával , elméletileg.

Az meg, hogy Brüsszel mit mond.... Hát pont nem releváns. Olyan messze vannak az objektivitástól, mint Makó Jeruzsálemtől, bármilyen kérdésben!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Fip7
"Hazánk kis ország. A hálózati vesztesség 10% körüli, ha jól emlékszem. Ilyen körülmények mellet akár egy helyről is el lehetne látni az országot villamosenergiával , elméletileg."

Még elméletileg sem hiszem, hogy megtudnád oldani.....!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ezért bántja nagyon Ausztriát a paksi bővítés:
http://hvg.hu/gazdasag/20160216_ausztriaban_esnemetorszagban_aremelkedesre_szamitanak_a_paksi_bovites_miatt
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ezért bántja nagyon Ausztriát a paksi bővítés:
http://hvg.hu/gazdasag/20160216_ausztriaban_esnemetorszagban_aremelkedesre_szamitanak_a_paksi_bovites_miatt

Ezt én nem értem. Az osztrák lakosságnak azért fog megdrágulni az áram, mert a tőzsdén lecsökken az ár?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
inforadio.hu/hir/belfold/a-termekenysegunk-banhatja-ha-zsebben-hordjuk-a-mobilunkat-796626

Nem ide illik, de a multkor valaki kérdezte, hogy a wifi káros-e. Hát eszerint a cikk szerint igen. Bár a férfinemzőképességre már jóformán minden káros, a biciklizéstől a széken ülésig.
Hölgyek, Urak!
A 900MHz körüli frekvenciák, mint, ahogy a mobilok is működnek, olyan mint a mikróban való melegítés. Addig nem okoz bajt, amíg "alapjáraton" működik (a cella és a mobilod közötti párbeszéd), mivel rövid idejű (néhány tized másodperc) a párbeszéd. Ha netán úgy beszélsz ( Bluetooth)-on keresztül, hogy netán a tojásaid közelében van és napi több órát beszélgetsz, na akkor beszélhetünk károsodásról! Viszont: A kisgyerekek ne használjanak mobilt! Hiszen a koponyánk úgy működik mint egy parabola tükör, (ha használjuk a mobilt) és jobban égeti az agysejteket mint az alkohol!
Nem az internetről szedtem, hanem tanultam!
A szentesi lokátor állomás 800m-es körzetében még a fű sem nőtt, amíg működött.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Lassan kene egy olyan szabaly, hogy ujsagiro nem ir olyanrol, amihez nem ert.
http://kettosmerce.blog.hu/2016/02/17/paks_ii_ossztuzben