Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Talán hallottál már az energiatárolásról.
Talán hallottál már arról, hogy a jelenleg összes legyártott akksi kapacitása arra lenne elég, hogy átlagos grid terhelésan valahol 5-10 perc közötti termelt mennyiséget raktározzzon el. Vicc az egész.

Ha hirtelen az akksik ára 2 nagyságrenddel olcsóbb lenne és 2 nagyságreddel több kapacitásuk lenne és nem lenne szite áruk és a kinyerés és kitárolás végtelen kapcitással hűtés és hatásfok romlás nélkül menne, akkor sem tudnál grid szinten tárolni. Anélkül meg tározós erőmű nélkól kétszer húzod fel a zöldbalfasz erőműveket, mert backup is kell. Ez hol olcsó? Sehol...

Elég széles a spektrum, és gőzerőkkel fejlesztenek ezen a területen.
20+ éve hallom ezt. Kicsit unicsi hallgatni. A netes sajtó is évente 2 áttörésről számolt be 10+ éve. Lényeges előreléps sehol, még a telefonod sem üzemel annyit sem, mitn a 12 éves telóm, mert azóta a zsebedmen egy mini LCD monitoros számítógép lett a mobilból...

A valóság az, hogy pl. mi itthon pakssal a seggünkben a villamosenergia szükségletünk 30%-át importáljuk (ez 4-5 éve még sokkal kevesebb volt). Miért? mert olyan olcsó az áram Európában!
És mi biztosítja ezt 1,2,3,5,10,20 vagy 60 éves táblatban? Eszednél vagy te, hogy egy pillanatnyui állapotra alapozol? Előtte évtizedekig 8-10% volt az import.

Egyébként a paksi áram a tévhittel ellentétben egyáltalán nem olcsó, csak mivel annak idején az oroszok barterban megépítették nekünk, ezért a paksi áram árában nincsen benne a kezdeti beruházás tőkeköltsége, ami az atomerőművek esetében a legjelentősebb tétel.
Az ilyen városi legendákkal mást fárasszál, ha kérhetnélek. Paks 11 Ft/kWh áron termel. Pont. Az imádott zöldbalfasz erőművek átvételi ára németországban meg a magyar fogyasztói ár felett vannak.

És végül: az energiaátállás nyilván egy hosszú folyamat lesz. Én csak annyit mondtam, hogy amerre jelenleg az egész világ halad az a megújulók és az energiatárolás fejlesztése, az okashálozatok és a decentralizált energiatermelés.
Talán a beépített kapacitást vizsgálhatnád. A számok makacs dolgok.

Ezeket építik jelenleg. Nem terv, ez épül most.
https://www.iaea.org/PRIS/WorldStatistics/UnderConstructionReactorsByCountry.aspx
60GWe felett. És a 0,9 feletti tényezővel kb. ezzel termelnek. A telepített szél és napkapacitás keresésése és korrigálása tényezőkkel házi feladat. Dolgozz te is.

Ez a jövő.
http://www.world-nuclear.org/information-library/current-and-future-generation/plans-for-new-reactors-worldwide.aspx

<b><b><i>In all, over 160 power reactors with a total net capacity of some 182,000 MWe are planned and over 300 more are proposed. Energy security concerns and greenhouse constraints on coal burning have combined with basic economics to put nuclear power back on the agenda for projected new capacity in many countries..</i></b></b>

Ehhez képest a szél és naperőművek kerekítési hiba szintjét érek el majd termelésben.

Ebbe a koncepcióba szerintem nehezen fér bele egy gigafactroy jellegű, lényegében nem szabályozható teljesítményű erőműtípus.
A franciák termelése 78% atom. Ennyit szabályozás nélküli erőművel nem lehet megcsinálni. Az Paksi erőmű is képes szükség esetén manőverezni, ha tartósan szükség lenne rá.

Persze lehet azt gondolni, hogy mindneki hülye. csak ti fotelszakértők nem, de nem biztos, hogy ez szerencsés
Epic komment annyak fényében, hogy mekkora állatságoakt hánytál ide.
 
M

molnibalage

Guest
Paks I. termelési költsége 8 Ft/kWh. Ebben a hasznon kívül minden benne van. Egy gázos erőmű 20-25 Ft/kWh áron termel, egy szél erőmű meg 30-35 Ft/kWh áron. A napelem ha magadnak használod 45-50 Ft/kWh áron termel, hálózatra még drágábban.
Paks II. megtérülés nélküli termelési költsége 5-6 Ft/kWh körül lesz. Megtérüléssel meg 16-18 Ft/kWh körül, de ez ugye csak 20 év az erőmű 60 éves élettartalmából.
Gázos erőmű 11-16 Ft/kWh volt gázártól függően.

2. A szélturbinák gyakorlati hatékonysága már rég megközelítette az elméleti maximumot. Hova fejlődik tovább?
Sehova. Az elméleti max. hatásfok 80%-a táján vannak és generálisan nem lehet fentebb menni, mert a szélsebesség változó.

3. A napelemes rendszereknél a beérkező napfény energiája, és a föld forgása komoly korlát. A föld forgása miatt sosem megy egy napelemnek a kapacitás kihasználtsági tényezője 50% fölé, teljesen mindegy mit fejlesztesz rajta.
Az energia sűrűséget szintén a beérkező napfény korlátozza. Még 100%-os hasznosítás esetén is nevetséges az energia sűrűsége.
Az.

4. Az energia tárolást nem oldották meg. Ott ahol egy 20 kWh-s lítiumos aksi 3 millió forintba kerül nem tárolsz el terrawatt órányi energia mennyiségeket gazdaságosan. Még hazánk szintjén sem, nemhogy világ szinten
.
Tározó erőművön kivűl a láthatáron nincs olyan techológia amival grid szintű energiatárolás lehetséges. Annak meg akkora terüelte van, hogy a szükséges áthidalási időt és kapacitást súlyosan lekorlátozza a világ nagy részén. 8-10%-nál több szél, nap vagy bármi más ingadozó "zöld" és méregdrága erőmű nem építhető be azt feltételezve, hogy mindenki ezt csinálja és stabil gridet akarsz.

5. Az atomhulladék nem okoz gondot. Kis helyet foglal nagyon.
A nagy aktivitású hulladékok terén már most is elérhető, a való életben a 85%-os újrahasznosítás.
A linkelt Pandora's Box videóban ott van a példa, hogy mennyire nincs helyigénye. Alig várom annak kifejtését a sok sötétzöl balfasztól, hogy több száz km2 PV cella és soktízezer szélkerék hulladékával mit csinálnak majd és mennyire szigorúan ellenőrzik majd.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 688
246
83
Molni!
Szóval:
Az az ember, aki nem ért veled egyet az gyök2?
Súlyos állítás!
Néhány diktátor is finomabban fogalmazott.
Salve!
 
M

molnibalage

Guest
Hol írtam én ilyet? Sehol.

Ellenben amit írok azok tények és számokkal vannak alátámasztva, amit <b><i>a négy alapművelettel megérthetőek.</i></b> Az a gyök2 aki még a négy alapművelet használhatára sem képes és csak folyamatosan lózungokat ír, mert a számok használatokor elhasal vagy ő, vagy a nevetséges ötletei. Vagy mindkettő...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 445
61 452
113
Molni stílusát lehet nem szeretni, de szerintem ebben a kérdésben teljesen igaza van.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
<blockquote rel="fip7">Molni stílusát lehet nem szeretni, de szerintem ebben a kérdésben teljesen igaza van.
Szerintem meg az emberiség eljuthatna végre oda, hogy a túlértékelt stílus helyett a tartalomra figyel...</blockquote>

Állítólag a "stílus maga az ember"...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 688
246
83
Molni!
Vannak embertársaid, akik másképp látják a világot és mérnök emberek. Fogadd el, hogy ők nem a fejed akarják venni és az adott szakterületen provokálni, hanem, valamit alkottak! Amire hivatkozol: osztás, szorzás, összeadás és kivonás képleted egy kicsit bonyolultabb, mivel nem általános iskolások vagyunk!
Salve!
 
M

molnibalage

Guest
Állítólag a "stílus maga az ember"...
Sosem tartottam sokra azokat, akik önálló gondolatok helyet csak idézgetni tuddnak főleg ilyen nevetséges idézetekkel. Mondjuk Oravecz Nóra és hasonló társai az ilyen mélyenszántó gondolatok kommenteléséből élnek meg. Viszont 230V hálózati feszültség a konnektorodban nem az ilyen kvalitású emberek miatt van...
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként az nem a stílus része, hogy ezerszer cáfolt hülyeségekkel nem hányod tele a fórumot? Az mennyire stílusos, ha valaki folyamatosan lózungokkal azt próbálná igazolni, hogy 2+2 = 5?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
<blockquote rel="rudi">
Állítólag a "stílus maga az ember"...
...viszont 230V hálózati feszültség a konnektorodban nem az ilyen kvalitású emberek miatt van...</blockquote>

...és különösen nem is a nárcisztikus személyiség zavarral küzdő elmebeteg miatt !!
 
S

speziale

Guest
Kicsit késő van már úgyhogy csak pár pontot írok amit neten amúgy le lehet ellenőrizni:

1. Paks I. termelési költsége 8 Ft/kWh. Ebben a hasznon kívül minden benne van. Egy gázos erőmű 20-25 Ft/kWh áron termel, egy szél erőmű meg 30-35 Ft/kWh áron. A napelem ha magadnak használod 45-50 Ft/kWh áron termel, hálózatra még drágábban.
Paks II. megtérülés nélküli termelési költsége 5-6 Ft/kWh körül lesz. Megtérüléssel meg 16-18 Ft/kWh körül, de ez ugye csak 20 év az erőmű 60 éves élettartalmából.

Elég sok mindent rosszul tudsz ezzel kapcsolatban:

1) Paks termelési költsége csak papíron 8 forint/kw. Amint korábban írtam, paksot barterban kaptuk anno az oroszoktól, így a paksi áram árában nincs benne a kezdeti giga beruházás tőkeköltsége, ami egy atomerőmű esetében kb. a költségek 80%-a. a másik fontos dolog, hogy az azóta végzett beruházásoknál is az volt, hogy nem piaci alapon felvett hitelekből végezték a beruházásokat. Vagyis az állambácsi kedvezményes hitelnyújtásával te valójában az adódban is fizeted a paksi áramár költségeit.

Paks2-ről meg ennyit:

http://index.hu/belfold/2016/05/30/nem_bizik_paks_2-ben_az_mvm/

http://gurulohordo.blog.hu/2014/01/15/atomi_trukk

Ráadásul abba meg megint ne menjünk bele, hogy mennyire reális a 10 mrd. EUr-os végösszeg számla. Olvass kicsit utána mi történt a finn Olkiluoto projekttel

2) a "szegény németeknek a franciáktók kell venniük az áramot" népszerű tévhitről meg a következőt:

Németország villamosenergia import 2004/2014: 48/40 GW
Németország villamosenergia export 2004/2014: 51/74 GW


2. A szélturbinák gyakorlati hatékonysága már rég megközelítette az elméleti maximumot. Hova fejlődik tovább?

3. A napelemes rendszereknél a beérkező napfény energiája, és a föld forgása komoly korlát. A föld forgása miatt sosem megy egy napelemnek a kapacitás kihasználtsági tényezője 50% fölé, teljesen mindegy mit fejlesztesz rajta.
Az energia sűrűséget szintén a beérkező napfény korlátozza. Még 100%-os hasznosítás esetén is nevetséges az energia sűrűsége.

Hát ne haragudj de elég szűklátókörű vagy. 1 évtizede a legnagyobb teljesítményű szélturbina kb. 3,5MW-os volt. Most 7.
De mondok neked egy csomó fejlesztési irányt:
- jelenlegi turbinatechnológia költségeinek csökkentése, mind a gyártás, mind a karbantartás során (egy csomó ilyen irányú fejlesztés zajlik)
- kompozitok/szénszálas lapátok alkalmazása, amivel nagyobb rotorátmérő érhető el
- új toronykoncepciók, hogy magasabb szélturbinákat lehessen építeni

és akkor nem beszéltem a napelemekről, ahol a mai keerskedelmi forgalomban kapható rendszerek hatásfoka olyan 16-17%. De már most vannak olyan polikristályos napelemek, amik 40% feletti hatásfokottt tudnak. Csak ezek nagyon drágák, ezeket jellemzően műholdakon alkalmazzák jelenleg. De ki tudja, hogy 10 év múlva mennyit fog ezeknek is esni az ára.

"Még 100%-os hasznosítás esetén is nevetséges az energia sűrűsége. "

Ez meg egy elég hülye érv. Mekkora egy ház teteje? És ha minden ház tetejére napelemet teszel? Nyilván az sokkal nagyobb felület lesz, mint egy atomerőmű mérete, de ettől miért ne lehetne használható? Egyébként meg a fosszilis energinak mennyi az energiasűrűsége az atomhoz képest?


4. Az energia tárolást nem oldották meg. Ott ahol egy 20 kWh-s lítiumos aksi 3 millió forintba kerül nem tárolsz el terrawatt órányi energia mennyiségeket gazdaságosan. Még hazánk szintjén sem, nemhogy világ szinten.

ad1) ugyanúgy, mint ahogy még nincsenek 4. generációs szaporító reaktorok sem. Azt sem ám csak le kéne venni a polcról
ad2) nem is állítottam. De tudod vannak a fejlődésnek lépcsői: először még baromira drága volt a zöldenergia, az elterjesztéséhez szükség volt sok állami szubvencióra. Mostanra a zoldenergia kezdi elérni a rentábilis szintet, már viszonylag elterjedt, most kezdik azt a szintet elérni, amikor már a hálózatot kell fejleszteni, hogy kezelni tudja a termelés ingadozását. Most fejlesztik ezért az okos hálózatokat, kötik össze a villamosneregia rendszereket, illetve fejlesztik a tárolást.
ad3) azért az okostelefonok, villanyautók miatt most nagyon mennek az akku fejlesztések. A lítium-kén akku pl. nagyon ígéretesnek tűnik, jóval nagyobb energiasűrűséget ad, mint a lítium-ion. és azért egy csomó más irányú fejlesztés zajlik. Ott van pl. a power-to-gas koncepció. Meg egy csomó másik...

5) "Az atomhulladék nem okoz gondot. Kis helyet foglal nagyon"

bakker, az atomhulladéknak soha nem a méretével volt a gond, hanem a sugárzó anyaggal. Az, hogy mit tesz a környezettel hosszú távon, valójában fogalmunk sincsen. ráadásul ha te az atomenergia mostani kb. 10%os részarányát (világszinten) mondjuk 50%-ra növelnéd, akkor a hulladék is kicsit több lenne...


"Már a 80's években tervezett erőművekkel sem történt komoly baleset az újabbak még biztonságosabbak."

tudod én meg azt látom, hogy kb. 60 éve vannak nagyobb számban atomreaktorok. Azóta volt 4 igazán súlyos atombaleset, és aztán azokról ne is beszéljünk, amikről esetleg nem tudunk kína vagy a SZU eldugottabb részein. Ez azért messze nem az elhanyagolható statisztikai probability. A másik fontos dolog, hogy az összes súlyos esemény, valamilyen emberi mulasztásra volt visszavezethető, amit te soha az életben nem fogsz tudni kizárni.


speziale
"Nézd meg kérlek, hogy melyik országban mennyibe kerül a villamosenergia. Aztán vesd össze az atom és a szén erőművek arányával, és nézd meg a megújulók arányát is."


azért tudod ez korántsem ilyen egyszerű. Lehet pl. kínában olcsó az áram, de aligha hiszem, hogy szívseen élnél Sanghajban amilyen ott a levegő. Másrészről a lakossági áramár esetében ott van még az adótartalom, a rendszerhasználati díj, illetve pl. Németországban a zöldenergia támogatás díja tolja meg a költséget. Ugyanakkor a német támogatási rendszert kb. 15 éve találták ki, amikor még a zöldenergia sokkal kevésbé volt rentábilis. viszont mostanra a zöldáram ára is annyira leesett, hogy ők is drasztikusan vissza akarják vágni a támogatást.
Ugyanakkor annak idején az atomreaktorok fejlesztésébe ugyanúgy egy csomó pénzt beleöltek az államok, csak akkor azt nem az áramárban fizetted meg, hanem adó formájában.

-egyébként meg ha a németek olyan drágán termelik az áramot, akkor ki veszi meg tőlük? Csak mert annyi, vagy inkább több áramot exportálnak, mint a franciák...és ez még 10 éve nem így volt...
 
S

speziale

Guest
ja és mégegy dolog. Mindneki azon rugózik, hogy a megújulók nem (feltétlenül) akkor termelnek, amikor szükség van rá.
És mi van az atommal? az nem szabályozható, nap közben, meg éjjel is f>ssa ki magából az áramot? Azt a rengeteg éjjeli termelést meg hova rakod?
Ilyen értelemben az atom pontosan ugyanolyan rugalmatlan, mint a megújulók...
 
M

molnibalage

Guest
1) Paks termelési költsége csak papíron 8 forint/kw.
11 Ft/kWh. Paks saját honlapján is fent van asszem.

Amint korábban írtam, paksot barterban kaptuk anno az oroszoktól
Az ökörségek posztolásával nem lehetne leállni? Vagy forrás erre? Egyébként, meg ha barter volt, hogy adtunk bármit érte cserébe annak a legyártáse és előteremtése szerinted ingyen volt...? Eszemfaszom megáll...

Ráadásul abba meg megint ne menjünk bele, hogy mennyire reális a 10 mrd. EUr-os végösszeg számla. Olvass kicsit utána mi történt a finn Olkiluoto projekttel
A menne a négy alapművelet, akkor rájönnél, hogy ez 4450 USD/kWe telepítési költség. Ezzel tényleg nem a legolcsóbb erőmű, de nem is a legdrágább.

Németország villamosenergia import 2004/2014: 48/40 GW
Németország villamosenergia export 2004/2014: 51/74 GW
A megadott "forrásod" biztosan szar, mert GW az teljesítmény és nem energia mennyiség, de oda se neki... GWh biztosan nem lehet mert ez kb. órai teljesítjménye a német hálózatnak.

Egyébként meg ne a teljest nézd hanem azt, hogy a külföldi balanszoló kapacitás nélkül régen blackoutolni a hálózat. És az a balanszoló kapacitás főleg atomáram. Meglol öcsém... Enélkül nem működne a német rendszer. Figyelsz te arra, amit fent írtam...?

Hát ne haragudj de elég szűklátókörű vagy. 1 évtizede a legnagyobb teljesítményű szélturbina kb. 3,5MW-os volt. Most 7.
És? Ettől még légköbméterre és terület egységre eső fajlagos teljesítmény alig változott. A japán példa mutatja, hogy milyen őrületes beruházási költsége van. Valahol elképesztő, hogy a 4,5 k USD/kWe áron vinnyogsz, de a 57 k/USD szélkereken fent sem akadsz. Még, ha elosztod tízzel, akkor is drágább, mint a világ legdrágább atomerőművi blokkja ever és úgy, hogy azonos pénzen töredék áramot termel nem tervezhetően.

De mondok neked egy csomó fejlesztési irányt:
- jelenlegi turbinatechnológia költségeinek csökkentése, mind a gyártás, mind a karbantartás során (egy csomó ilyen irányú fejlesztés zajlik)
Ettől nem lesz nagyságrenddel olcsóbb semmi. HA megnézel két azonos méretű és kategóriájú autót, akkor senki nem gyárt töredék áron azonos minőségen a másikhoz képest.

- kompozitok/szénszálas lapátok alkalmazása, amivel nagyobb rotorátmérő érhető el
Évtizedek óta ilyen lapátokat használnak. A szilárdásgtan törvényei miatt ha 30%-kal erősebb anyagot használnak, az nem segít annyit, mint 30%-kal könnyebb, de azonos véghatárokka. A bibi az, hogy közelében nincs a fejődési potenciál ennek.

- új toronykoncepciók, hogy magasabb szélturbinákat lehessen építeni
Aminek az építési költsége úgy nő, hogy fajlagosan nem lesznek olcsóbbak.

és akkor nem beszéltem a napelemekről, ahol a mai keerskedelmi forgalomban kapható rendszerek hatásfoka olyan 16-17%. De már most vannak olyan polikristályos napelemek, amik 40% feletti hatásfokottt tudnak.
0,1 feletti termelési/rendelkezési tényezővel kurvára mindegy, hogy mennyi a hatásfok. Este ugyanúgy nem süt a Nap és Európa nagy részén a napsütéses órák száma a 2000-et sem éri el. Ennek a 2000-nek is a töredékén van erős kraft.

Csak ezek nagyon drágák, ezeket jellemzően műholdakon alkalmazzák jelenleg. De ki tudja, hogy 10 év múlva mennyit fog ezeknek is esni az ára.
Teljesen mindegy, hogy mennyi, mert a hálózati instabilitást növeli és mindig kell backup. Mitől lenne "olcsó" az, hogy kétszer építed meg ugyanazt a kapacitást...?


Ez meg egy elég hülye érv. Mekkora egy ház teteje? És ha minden ház tetejére napelemet teszel? Nyilván az sokkal nagyobb felület lesz, mint egy atomerőmű mérete, de ettől miért ne lehetne használható? Egyébként meg a fosszilis energinak mennyi az energiasűrűsége az atomhoz képest?
Paks területén mindkettőből GWe teljesítmény tehető le. A Mátrai Erőmű 900 kWe. Még a lignit fejtés területét nézve is röhejes a szél és nap. A 2MWe szélkerék elég nagy, beépített teljesítmény ekvivalenciához 450 vagy 1000 db kell, hogy Mátrai Erőmű vagy Paks I-et megkapt. A terület igény kiszámolása házi feladat.


ad1) ugyanúgy, mint ahogy még nincsenek 4. generációs szaporító reaktorok sem. Azt sem ám csak le kéne venni a polcról
Magfizikai akadálya azoknak nincsen, a technikai kivitelezés részletein kell dolgozni. Ellenben híre hamva sincs olyan akksinak, ami grid szintű tárolási lehetőséget adna. Nem fajlagosan, sehogy. Még, ha létezne is ilyen műszaki megoldás akkor sem biztos, hogy költséghatékony. Az emberiség 40 éve is tudott M2.0 utazósebességű arilinert építeni. Ma nem repül ilyen gép és azóta sem. Miért? Mert nem érimeg...

ad2) nem is állítottam. De tudod vannak a fejlődésnek lépcsői: először még baromira drága volt a zöldenergia, az elterjesztéséhez szükség volt sok állami szubvencióra. Mostanra a zoldenergia kezdi elérni a rentábilis szintet, már viszonylag elterjedt, most kezdik azt a szintet elérni, amikor már a hálózatot kell fejleszteni, hogy kezelni tudja a termelés ingadozását. Most fejlesztik ezért az okos hálózatokat, kötik össze a villamosneregia rendszereket, illetve fejlesztik a tárolást.
Figyelsz te vagy tényleg ennyire fullba tolod a kretént? A német "siker" számait hányszor kell leírni? A "zöld" áramra elbaszott éves pénzmennyiség akkora, hogy abból

2015
~45 GWe beépített szélkapacitás van.
~40 GWe naperőmű.

Az évi 20 mrd eurós - ennyit fizetnek pluszban a "zöld áramért - zséből évente legalább két Paks II felhúzható lenne, ami cirka 5 GWe és stabilan termelnének azok. A fenti erőműveket euromilliárdokért húzták fel és után évente fizetnek ennyit pluszban. Az atomerőmű felhúzása után a felhúzás költségeihez képes ilyen durva modellben gyakorlatialg ingyen üzemel, mert a sok pénzt a nagykarbantartások és a lebontás viszi el. Tudod a 85-90%-os költség az építés.

Ha ebben szerinted bármiféle ráció van...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 644
1 563
113
@speziale: javaslom, hogy merulj el jobban a temaban, mert ezzel ugymond hazhoz mesz a pofonert. Negyedevente felbukkan itt egy derek sotetzold harcos, eloadja azt, amit te is eloadtal; 3-4 ember beleol egy csomo energiat, hogy megmutassa, hol a tevedese, aztan a vegere kiderul, hogy ertelmetlen volt beleolniuk az energiat, mert hitkerdesrol folyik a vita. Olvasd vegig ezt a topikot az elejetol, mindenre lelsz benne infot.
 
M

molnibalage

Guest
ad3) azért az okostelefonok, villanyautók miatt most nagyon mennek az akku fejlesztések. A lítium-kén akku pl. nagyon ígéretesnek tűnik, jóval nagyobb energiasűrűséget ad, mint a lítium-ion. és azért egy csomó más irányú fejlesztés zajlik. Ott van pl. a power-to-gas koncepció. Meg egy csomó másik...
Lásd a korábbi hszt az akksira Grid szinten az összes mai akku kapacitás vicc. Mintha azon lamentálnál, hogy mekkora kézi parittyával lehetne valamit LEO pályára küldeni... Vicc.

bakker, az atomhulladéknak soha nem a méretével volt a gond, hanem a sugárzó anyaggal. Az, hogy mit tesz a környezettel hosszú távon, valójában fogalmunk sincsen. ráadásul ha te az atomenergia mostani kb. 10%os részarányát (világszinten) mondjuk 50%-ra növelnéd, akkor a hulladék is kicsit több lenne...
Legfeljebb neked nincsen fogalmad róla...

Paks 1 éves nagy radioaktivitású hulladéka kb. 3,5-4 m3.


egyébként meg ha a németek olyan drágán termelik az áramot, akkor ki veszi meg tőlük? Csak mert annyi, vagy inkább több áramot exportálnak, mint a franciák...és ez még 10 éve nem így volt...
Ez a legepicebb rész. Ugyanis a sok kretén azt nem fogja fel, hogy amikor balanszolához sürgősen kell áram, akkor kibaszott drágán veheti meg a német a Paks I táján termelő francia erőművekből. A kiegyenltő áram ára a piacon 100 kWh felett is lehet.

Az export meg akkor van, amikor annyira süt a nap és fúj a szél, mikor a blackout elkerülésére a <i><b>németek fizetnek</b></i> azért - ez a negatív áramár, aminél sok kretén ismét csak tapsolt, meg nem értete meg annak jelentését - hogy vegyék át az áramot, amivel a grid lassan már nem tud mit kezdeni.

Tehát az import/export áram mennyisge lehet közel azonos, csak éppen az egyikért kőkeményen a németek fizetnek az exportért meg hoppá, szintén a németek.

Jó lenne picit már gondolkodni és összerakni azt, ami olvasol. Ha meg nem, akkor talán figyelj arra, aki helyetted is figyel és elmagyarázza neked.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 445
61 452
113
speziale

<i>"Elég sok mindent rosszul tudsz ezzel kapcsolatban:"</i>

Én ezt teljesen fordítva látom.

1. Teljesen téves állítások. Az, hogy bartel volt az azt jelenti, hogy pénz helyet árúban fizettünk, <b>de fizettünk érte. </b>
A másik az, hogy az MVM jelenleg is évi 100 milliárd forint körüli összeget fizet be a magyar költségvetésben. A rezsi csökkentés előtt volt, hogy közel 200 milliárdot.
Szerinted ez a pénz miből származik?
Nyugodtan add össze az eddigi befizetéseket és rájössz, hogy Paks I. jócskán behozta az árát még úgy is, hogy a legalacsonyabb költséggel termelő erőmű....

Paks II-höz pedig teljesen reális a 10 milliárd eurós számla. Nézd meg, hogy hasonló erőművek mennyiért épülnek a világban. Helyi árszínvonaltól függően +/-20% az eltérés.

2. Németország kényszer exportál! Olvasd el mit írt ezzel kapcsolatban molni!
Jah és sokszor még a németek fizetnek azért hogy valaki átvegye tőlük az áramot, mert csak így kerülhető el a hálózati összeomlás....Néha nézz a számok mögé azt javaslom.

3. Szélturbinák:
Itt kevered a szezont a fazonnal. A szélturbinák teljesítménye azért nő mert nő a méretük, nem azért mert hatékonyabbak!
A szálerősítéses műanyagok újra hasznosításába meg nem megyek bele... horror az egész. És az ebből készült gyorsan avuló tárgyakat környezet barátnak merik hívni! Ez a nem semmi.

4. Az atomhulladék kezelése már most sem gond, később még ennyire sem lesz az. Jah, és kicsit le vagy maradva , már hálózatra üzemel 4. generációs atomerőmű. BN-800 például.
Pár év és jön a BN-1200 meg az SZVBR-100.

5. A balesetekről már Molni szerintem kimerítően írt, javaslom elolvasni. De például a szénbányákban évente átlagosan annyian halnak meg bányászás közben, mint eddig összesen atombalesetben. De még a szél+nap-nál is biztonságosabb az atom ha a megtermelt energia/halálozás számot nézzük.

6. Ne menj Kínába áram árat nézni, az EU-n belül nézz körbe. Ha tetszik ha nem ott ahol magas az atom aránya olcsó az áram.
Ahol magas a szén vagy a víz aránya ott olcsó az áram.
Ahol más módon állítanak elő villamosenergiát ott meg drága.

7. <i>"Ez meg egy elég hülye érv. Mekkora egy ház teteje? És ha minden ház tetejére napelemet teszel? Nyilván az sokkal nagyobb felület lesz, mint egy atomerőmű mérete, de ettől miért ne lehetne használható? "</i>

Számolj egyszer utána. Magyarország villamosenergia igényének lefedéséhez majdnem Pest-megye nagyságú részen kellene lefedni az országot napelemekkel. Teljesen.
Az összes hazánkban található épület tető felülete ennek a töredéke...
 
M

molnibalage

Guest
A kiegyenltő áram ára a piacon 100 kWh/HUF felett is lehet. A fogyasztói ár itthon meg 44 kWh/HUF a usernek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 445
61 452
113
speziale

<i>"ja és mégegy dolog. Mindneki azon rugózik, hogy a megújulók nem (feltétlenül) akkor termelnek, amikor szükség van rá.
És mi van az atommal? az nem szabályozható, nap közben, meg éjjel is f>ssa ki magából az áramot? Azt a rengeteg éjjeli termelést meg hova rakod?
Ilyen értelemben az atom pontosan ugyanolyan rugalmatlan, mint a megújulók..."</i>

Ennek is nézz utána szerintem. Például Paks II esetén órás szabályzási rugalmasság van. Vagyis képes menetrendtartó erőműként is működni.
Ezzel szemben a szél/nap akkor termel ha kedve van. Ordítóan nagy különbség.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 445
61 452
113
Paks I. áraival kapcsolatban zavart érzek az erőben.
Mert az OK, hogy 11 Ft/kWh körül adják el az áramot, de ettől még 8 Ft/kWh áron termelik. A kettő közötti különbözet landol először az MVM-nél majd a Magyar állam költségvetésében.