M
molnibalage
Guest
Talán hallottál már arról, hogy a jelenleg összes legyártott akksi kapacitása arra lenne elég, hogy átlagos grid terhelésan valahol 5-10 perc közötti termelt mennyiséget raktározzzon el. Vicc az egész.Talán hallottál már az energiatárolásról.
Ha hirtelen az akksik ára 2 nagyságrenddel olcsóbb lenne és 2 nagyságreddel több kapacitásuk lenne és nem lenne szite áruk és a kinyerés és kitárolás végtelen kapcitással hűtés és hatásfok romlás nélkül menne, akkor sem tudnál grid szinten tárolni. Anélkül meg tározós erőmű nélkól kétszer húzod fel a zöldbalfasz erőműveket, mert backup is kell. Ez hol olcsó? Sehol...
20+ éve hallom ezt. Kicsit unicsi hallgatni. A netes sajtó is évente 2 áttörésről számolt be 10+ éve. Lényeges előreléps sehol, még a telefonod sem üzemel annyit sem, mitn a 12 éves telóm, mert azóta a zsebedmen egy mini LCD monitoros számítógép lett a mobilból...Elég széles a spektrum, és gőzerőkkel fejlesztenek ezen a területen.
És mi biztosítja ezt 1,2,3,5,10,20 vagy 60 éves táblatban? Eszednél vagy te, hogy egy pillanatnyui állapotra alapozol? Előtte évtizedekig 8-10% volt az import.A valóság az, hogy pl. mi itthon pakssal a seggünkben a villamosenergia szükségletünk 30%-át importáljuk (ez 4-5 éve még sokkal kevesebb volt). Miért? mert olyan olcsó az áram Európában!
Az ilyen városi legendákkal mást fárasszál, ha kérhetnélek. Paks 11 Ft/kWh áron termel. Pont. Az imádott zöldbalfasz erőművek átvételi ára németországban meg a magyar fogyasztói ár felett vannak.Egyébként a paksi áram a tévhittel ellentétben egyáltalán nem olcsó, csak mivel annak idején az oroszok barterban megépítették nekünk, ezért a paksi áram árában nincsen benne a kezdeti beruházás tőkeköltsége, ami az atomerőművek esetében a legjelentősebb tétel.
Talán a beépített kapacitást vizsgálhatnád. A számok makacs dolgok.És végül: az energiaátállás nyilván egy hosszú folyamat lesz. Én csak annyit mondtam, hogy amerre jelenleg az egész világ halad az a megújulók és az energiatárolás fejlesztése, az okashálozatok és a decentralizált energiatermelés.
Ezeket építik jelenleg. Nem terv, ez épül most.
https://www.iaea.org/PRIS/WorldStatistics/UnderConstructionReactorsByCountry.aspx
60GWe felett. És a 0,9 feletti tényezővel kb. ezzel termelnek. A telepített szél és napkapacitás keresésése és korrigálása tényezőkkel házi feladat. Dolgozz te is.
Ez a jövő.
http://www.world-nuclear.org/information-library/current-and-future-generation/plans-for-new-reactors-worldwide.aspx
<b><b><i>In all, over 160 power reactors with a total net capacity of some 182,000 MWe are planned and over 300 more are proposed. Energy security concerns and greenhouse constraints on coal burning have combined with basic economics to put nuclear power back on the agenda for projected new capacity in many countries..</i></b></b>
Ehhez képest a szél és naperőművek kerekítési hiba szintjét érek el majd termelésben.
A franciák termelése 78% atom. Ennyit szabályozás nélküli erőművel nem lehet megcsinálni. Az Paksi erőmű is képes szükség esetén manőverezni, ha tartósan szükség lenne rá.Ebbe a koncepcióba szerintem nehezen fér bele egy gigafactroy jellegű, lényegében nem szabályozható teljesítményű erőműtípus.
Epic komment annyak fényében, hogy mekkora állatságoakt hánytál ide.Persze lehet azt gondolni, hogy mindneki hülye. csak ti fotelszakértők nem, de nem biztos, hogy ez szerencsés