Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 908
113
Egy új kormány részéről én nem látok semmi kivitelezhetetlent abban, hogy elmondjár euró tízmilliárdokat vertek egy olyan projektbe a régiek, ami szart sem ér, drágább tőle az áram, környezetszennyezést csak növeli és rontja az energiabiztonságát az országnak. És nem csak ezért járna lámpavas, elég hosszú a lista.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Valóban lehetne, ha valamennyi ország energiapolitikája és az erre fordítható pénzügyi kerete összehangolt lenne, de a mai politikai összhangot tekintve erre még csak sanszot sem látok. Ugyanakkor a szél és a napsütés változékonysága miatt még egy ilyen ideálisan kiépített termelő infra is rémálommá tenné a rendszerirányítást, valamint becslésem szerint jelentősen növelné a szállítási veszteséget az ide-oda utaztatott áram.
Ne úgy képzed el, hogy, akár Dániából, akár Francia országból ide 720KV-os vezetéken jönne az áram, mert az egy "rémálom"! Mint, ahogy Munkács és Budapest között megépült és működött idáig vagy összesen két órát...
Molni tette fel Aszódi Attila szösszenetét:
"Sokszor felhívtam már rá a figyelmet, hogy az egyes európai országok megújulós energiapolitikái nincsenek összehangolva, és hogy nem követheti mindenki a német példát." Tul' kép ezzel kezdi a bevezető mondókáját, ami igaz is!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Gyerekek.... Ebben a fórumban a történelem mindig csak ismétli önmagát. Hányszor de hányszor elmondtuk már ezeket...
Borzasztó :)

+1 :(

Ebben a konkrét esetben biztosan az. Ugyanis a bácsika szerkezeténél már a puszta jellege miatt sem merült és nem is merülhet fel sem egzotikus anyag, sem pluszdimenziók, sem kvantumhab, stb. vagyis semmi olyasmi, ami kicsit is ellentmondhatna a newtoni fizikának. Innentől meg bele kell férnie a klasszikus mechanika kereteibe, vagyis máshol lesz a hiba. ;)



A múltkor véletlenül odatévedtem (az Új világtudatra) és el is olvastam vagy két irományukat. Súlyosak. :D
</blockquote>



Adj egy linket,pls.

Off/
Hajajjj... Pedig egyből te jutottál eszembe, amikor olvastam, bocsi. :) Igaz, te 24 emberprojectet mondtál, itt meg csupán 22 faj szerepel... De parancsolj:
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2013/08/kik-latogatnak-bennunket-es-miert.htmlű
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2015/03/egy-informator-tobbfele-titkos.html
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2013/12/a-piramisok-titkainak-leleplezese-az.html
UFO-topikba kellett volna, de már mindegy. Viszont, engem kicsit bővebben érdekelne az elméleted. Persze inkább majd ott. :)
Off/off
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ne úgy képzed el, hogy, akár Dániából, akár Francia országból ide 720KV-os vezetéken jönne az áram, mert az egy "rémálom"! Mint, ahogy Munkács és Budapest között megépült és működött idáig vagy összesen két órát...
Molni tette fel Aszódi Attila szösszenetét:
"Sokszor felhívtam már rá a figyelmet, hogy az egyes európai országok megújulós energiapolitikái nincsenek összehangolva, és hogy nem követheti mindenki a német példát." Tul' kép ezzel kezdi a bevezető mondókáját, ami igaz is!

Akkor hogy képzeljük el? Hogyan lehetne összehangolni úgy, hogy ne kelljen felesleges és nagyon költséges "backup-kapacitást", de ezen belül is a pláne szennyező fosszilis erőműveket is felhúzni-üzemeltetni?
Mert ugye, a szél nem fúj mindig mindenhol Európában, a Nap meg pláne nem süt adott időben jó pár óráig ezen a tájékon. Pár oldallal korábban említettem, szupravezetős globális hálózattal meg lehetne oldani akár pusztán napenergiból is. De olyan nem létezik. A szél meg rohadtul bizonytalan és kiszámíthatatlan.
 
M

molnibalage

Guest
Sehogy. Fizikailag nem tudsz elég tározós erőműt építeni backupnak, duplán építeni a fosszilist nincs értelme, hiszen ugyanazon áramtermelésre felhúzod 80-90% arányban ugyanazt a beépíett kWe teljesíményt. Bármit csinálsz egy ponton túl nem lesz a hálózat stabil. A német hálózat is csak azért nem esett összes és csinált Európa szintű blackoutot, mert a gyökérségüket az összes környező állam kompenzálja, amitől a franciák egy kicsit bolgodok, mert filléres atomáramot adnak el kiegyenlítő kapacitásként, de a lengyelek legszívesebben kardántengellyel csapnák pofán Merkel asszonyt a hülye energetikai politikájának következménye matt...

A szupravezetős hálózat sem megoldás, mert a technikai kivitelezhetőségnek semmi köze a gazdaságos üzemeltethetőségez. Lásd Concorde... Ezen felül importált gáz és az importált napáram között mi különbség van? Semmi. Pontosan az van, hogy függésbe kerül egy olyan országtól, amire semmi ráhatásod nincs. Az ár soha nem térülne meg talán, mert az az erőmű, ami jelenle az atomhoz képest 8-10-szer drágábban termel életciklusra nézve és 6-8-szor drágább, mint a szén/lignit/olaj, az nem lesz olcsó, ha országnyi kapacitásokat viszel 3000-4000 km-re + backup line, mert az egész ország nem függhet egyetlen madzagon... Ezen felül - bár csak a hurkolt csőhálozatok matekját ismerem - ez áramhálózat esetén nem tudom, hogy hogyan oldható meg úgy, hogy egy pillanatban a termelés 3-4 ezer km-re van, de Eurpóában meg mindenhol 50 Hz tája legyen...

Az ilyen balfasz ötletek, hogy egész Afrikát basszuk tele napelemmel a fizikán véreznek el első körben, aztán a gazdaságosságon aztán meg azon, hogy semmiben sem tér el a gáz vagy más energiahordozó exportjától. Több ezer km2 napelem az védhetetlen objektum. A napsütéses területek nagy része is pont politikailag instabil országban van, ahol a fejekben félig vagy teljesen tombol a középkor...
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
Meg aki a Szaharába álmodik napelem farmokat az nem tudja, hogy a homok+erős szél mire képes. Nem véletlenül volt olyan a dakar rallyn (anno), hogy az autók egy része lefestve indult el és lényegében csupasz karosszériával ért célba... A napelem táblák felületének is pont ugyan ilyen jót tesz a homok+szél kombináció. Részben ezért építik az USA-ban az ilyen farmokat kősivatagba.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
A másik, amitől a napokban felment a pumpa, egy plákat. Több helyen láttam már, plakát amir arra buzdít, hogy húzd ki a töltődet, ha nem használod. Ezzel azt falst érzetet keltik az emberben, hogy valóban tesz valamit a környezetéért. A bibi az, hogy a plakátok kinyomtatása és felrakása többet került, mint amit valaha visszahoz...

Egy nem használt töltő fogyasztása valahol 0,001-0,0001 kW táján van. Mennyi egy plakátoló órabére? Mennyiérsz szállítják a papírt és nyomtatják ki? Mennyi ragasztó kell? Stb...

Az ilyen kampányoktól megyek a falnak...
 
M

molnibalage

Guest
Meg aki a Szaharába álmodik napelem farmokat az nem tudja, hogy a homok+erős szél mire képes. Nem véletlenül volt olyan a dakar rallyn (anno), hogy az autók egy része lefestve indult el és lényegében csupasz karosszériával ért célba... A napelem táblák felületének is pont ugyan ilyen jót tesz a homok+szél kombináció. Részben ezért építik az USA-ban az ilyen farmokat kősivatagba.
A Szahara nagy része sem homoksivatag, de egy sivatagban a homoknak csak az aránya a kérdéses. Egy homokvihar után is megnézném, hogy több ezer km2 területen ki tenne rendet...
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 316
55 687
113
+1 :(



Off/
Hajajjj... Pedig egyből te jutottál eszembe, amikor olvastam, bocsi. :) Igaz, te 24 emberprojectet mondtál, itt meg csupán 22 faj szerepel... De parancsolj:
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2013/08/kik-latogatnak-bennunket-es-miert.htmlű
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2015/03/egy-informator-tobbfele-titkos.html
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2013/12/a-piramisok-titkainak-leleplezese-az.html
UFO-topikba kellett volna, de már mindegy. Viszont, engem kicsit bővebben érdekelne az elméleted. Persze inkább majd ott. :)
Off/off


Nincsenek elméleteim,már írtam volt,hogy vagy tudok valamit,vagy nem,nem hiszek(vagyis hitetlen vagyok)nem vallok(vagyis nincs vallásom),amit tudok,az megtapasztaláson alapszik,fizikai(anyagi),és nem fizikai szinteken(is).
Mi a kérdésed?
Köszi a linket,majd beleolvasok.
 
M

molnibalage

Guest
Nincsenek elméleteim,már írtam volt,hogy vagy tudok valamit,vagy nem,nem hiszek(vagyis hitetlen vagyok)nem vallok(vagyis nincs vallásom),amit tudok,az megtapasztaláson alapszik,fizikai(anyagi),és nem fizikai szinteken(is).
Mi a kérdésed?
Köszi a linket,majd beleolvasok.
Az eztéira topik nagyon sokkal odébb van....
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Akkor hogy képzeljük el? Hogyan lehetne összehangolni úgy, hogy ne kelljen felesleges és nagyon költséges "backup-kapacitást", de ezen belül is a pláne szennyező fosszilis erőműveket is felhúzni-üzemeltetni?
Mert ugye, a szél nem fúj mindig mindenhol Európában, a Nap meg pláne nem süt adott időben jó pár óráig ezen a tájékon. Pár oldallal korábban említettem, szupravezetős globális hálózattal meg lehetne oldani akár pusztán napenergiból is. De olyan nem létezik. A szél meg rohadtul bizonytalan és kiszámíthatatlan.
Ha, dolgoztál volna az energetikaiparban, akkor tudnád, hogy ez csak elszámolás kérése! Teljesen mindegy, hogy a közvetítő ország milyen közeget használ villamos energia termelésre! Ennek három alapvető követelménye van:
-feszültség stabilitás,
-hálózati 50 Hz frekvencia stabilitás,
és nem utolsó sorban a cos fí érték!
Ezt neveznék egységes hálózatnak.
Na, akkor lesz igazi EU, ha ezt minden eu-n belüli ratifikálta és az ország akarja!
És ez nem atomerőmű vagy szélerőmű kérdése!
A bunkók, meg hőzöngjenek tovább...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Bocsika!
Néhány "uniós" ország kiesik, akik 127V-os hálózattal működnek (most az EU-ból kilépett: GB)!
Az USA meg a 110V-os hálózatával (bizonyos értelemben kedvezőbb!).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A szupravezetős hálózat sem megoldás, mert a technikai kivitelezhetőségnek semmi köze a gazdaságos üzemeltethetőségez. Lásd Concorde...Ezen felül - bár csak a hurkolt csőhálozatok matekját ismerem - ez áramhálózat esetén nem tudom, hogy hogyan oldható meg úgy, hogy egy pillanatban a termelés 3-4 ezer km-re van, de Eurpóában meg mindenhol 50 Hz tája legyen...

Jahh, a gazdaságosság más tészta. Pusztán a "megvalósíthatóságra és működőképességre" gondoltam. Szupravezetőkkel elvileg megoldható lenne, iszonyú költséggel...

Meg aki a Szaharába álmodik napelem farmokat az nem tudja, hogy a homok+erős szél mire képes. Nem véletlenül volt olyan a dakar rallyn (anno), hogy az autók egy része lefestve indult el és lényegében csupasz karosszériával ért célba... A napelem táblák felületének is pont ugyan ilyen jót tesz a homok+szél kombináció. Részben ezért építik az USA-ban az ilyen farmokat kősivatagba.

Egy normál szuperzöldnek ezek nem számítanak. :D
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha, dolgoztál volna az energetikaiparban, akkor tudnád, hogy ez csak elszámolás kérése! Teljesen mindegy, hogy a közvetítő ország milyen közeget használ villamos energia termelésre! Ennek három alapvető követelménye van:
-feszültség stabilitás,
-hálózati 50 Hz frekvencia stabilitás,
és nem utolsó sorban a cos fí érték!
Ezt neveznék egységes hálózatnak.
Na, akkor lesz igazi EU, ha ezt minden eu-n belüli ratifikálta és az ország akarja!
És ez nem atomerőmű vagy szélerőmű kérdése!
A bunkók, meg hőzöngjenek tovább...

Valóban nem dolgoztam. :( De még mindig nem látom, hogy az időjárás- és napszakfüggetlen energiaellátást hogyan oldaná meg ez...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Valóban nem dolgoztam. :( De még mindig nem látom, hogy az időjárás- és napszakfüggetlen energiaellátást hogyan oldaná meg ez...
Egész Európában egyszerre van éjszaka és nappal? Egyszerre süt a nap és esik az eső? Egyszerre fúj a szél vagy szélcsend van? Egyszerre állnak le az erőművek karbantartás miatt? :rolleyes: Ezért írtam:
Ha, egységes lenne az európai energiahálózat, akkor mindegy lenne, hogy ki, mivel termel villamos energiát.;)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Egész Európában egyszerre van éjszaka és nappal? Egyszerre süt a nap és esik az eső? Egyszerre fúj a szél vagy szélcsend van? Egyszerre állnak le az erőművek karbantartás miatt? :rolleyes: Ezért írtam:
Ha, egységes lenne az európai energiahálózat, akkor mindegy lenne, hogy ki, mivel termel villamos energiát.;)

A szél bizonytalan A Nap meg... 1--2 óra eltéréssel itt (Európában) Napnyugta van. És akkor még az esetleges felhőzetet nem számoltuk bele... És továbbra is arról van szó, hogy alaperőmű. Te tudod. ez mit jelent. Minden körülmények közt stabil termelést (az esetleg ezt nem tudó fórumtagoknak). Itt(hon) és Európában ez lehet szén, gáz. vagy atom. Semmi más. Ezek közül az "ökológiai lábnyoma" az atomnak, vagyis jelenleg a hasadásos "termikus neutronosnak, később a "gyorsneutronosnak", vagy a tóriumosnak, aztán/közben talán fúziósnak (ha megoldható... de sokan, köztük a Lockheed is dolgozik ezen) a legkisebb. Ha rosszul gondolom, akkor szívesen veszek bármilyen felvilágosítást. :)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
A szél bizonytalan A Nap meg... 1--2 óra eltéréssel itt (Európában) Napnyugta van. És akkor még az esetleges felhőzetet nem számoltuk bele... És továbbra is arról van szó, hogy alaperőmű. Te tudod. ez mit jelent. Minden körülmények közt stabil termelést (az esetleg ezt nem tudó fórumtagoknak). Itt(hon) és Európában ez lehet szén, gáz. vagy atom. Semmi más. Ezek közül az "ökológiai lábnyoma" az atomnak, vagyis jelenleg a hasadásos "termikus neutronosnak, később a "gyorsneutronosnak", vagy a tóriumosnak, aztán/közben talán fúziósnak (ha megoldható... de sokan, köztük a Lockheed is dolgozik ezen) a legkisebb. Ha rosszul gondolom, akkor szívesen veszek bármilyen felvilágosítást. :)
Ja, hogy te a jövőt akarod a jelenbe importálni?!:confused: Még rajtad kívül senkinek sem sikerült!:rolleyes:
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ja, hogy te a jövőt akarod a jelenbe importálni?!:confused: Még rajtad kívül senkinek sem sikerült!:rolleyes:

Dehogy! Bár lehetne... Szeretnék hinni. De ha racionálisan (a sekélyes tudásommal) nézem, nekünk (Magyarországnak) Paks 2 az egyetlen valós alternatíva közép-hosszabb távon. Sőt, talán még egy harmadik blokk is elkelne később. Kb. 3300-3600 MW nem fosszilis alaperőműkapacitás.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt