S
speziale
Guest
Infó első kézből:
2 éve egy darab 1,83 MWh teljesítményű szélerőmű nettó létesítési költsége ~750.000 EUR volt. Ebben nincs benne a hálózati való csatlakozás költsége, csak pusztán maga az eszköz.
(A karbantartási költségekről nincs adatom, de a felügyelet és az időszakos (heti-havi) átvizsgálások, karbantartás stb. sem szakmunkásképzőt végzett villanyszerelőkkel oldható meg.)
Akinek vannak adatai az átlagos magyarországi széladatokról (de akár az elérhető optimálisról) az próbálja meg visszaszámolni ennek a megtérülését.
Az állami támogatást kérem elfelejteni!
Azért van ennél naprakészebb és reprezentatívabb adat is:
"az Európai Szélenergia-szövetség adatai szerint az év első felében rekordösszeget, 14 milliárd eurót fordítottak tengeri szélerőművek építésére...ezek együttesen 3,7 gigawattnyi új, part menti szélenergia-kapacitást képviselnek"
Vagyis kb. 3,8 mrd. eur/gw (megjegyzem az offshore wind jelenleg még drágább mint az onshore)
a szélerőművek karbantartási költsége a total cost-on belül minimális, kb. 10% körül van. Egyszer olvastam egy dán tanulmányt, hogyan alakultak az üzemeltetés költségei, és hogyan befolyásolja a turbinaméret meg az életkor ezt. Most nem találtam meg, csak egy hasonlót. A lényeg: ahogy gyűltek a tapasztalatok az üzemeltetési költségek is drasztikusan csökkentek, és nem meglepő módon minél nagyobb teljesítményű a turbina, annál alacsonyabb a fajlagos üzemeltetési költség.
egyébként, hogy az angol atomerőmű meg szélerő beruházások is összehasonlíthatóak legyenek:
zöld lámpát kapott a legnagyobb tengeri szélerőműpark építése UK-ban. Költség: 6 mrd. font, kapacitás: 1800 mw, tervezett átadás: 2020. Egyébként ez is kb. ezt a 3,8-3,9 mrd. eur/gw árat adja ki.
Ezt vesd össze a hinkle point-i atomerőművel...