@speziale
Valahol elképesztő, hogy egyetlen ország egyetlen atomerőművéből extrapolálsz a végtelenbe úgy, hogy a linkelt oldal számait meg sem nézed, csak kárgosz. Arról bezzeg nem, hogy a szélenergia használata Ausztriát kivéve gyakorlatialg mindenhol buka, bár ott sem látom a kiemelkedő sikert.
Vesd össze a magyar és osztrák árat. 60%-os difi van...
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Electricity_prices_for_household_consumers,_second_half_2015_(%C2%B9)_(EUR_per_kWh)_YB16.png
A németek "eredményeit" kb. hússzor írtam le, most jött más országból is a "csodálatos eredmény".
Arról az országról beszélsz, ahol a "logikus" döntések odáig mentek, hogy napenergiával akartak egy ideig vasútnak áramot termelni. Mert az UK magas napsütéses óráiról ismert...
Egyébként linkelt cikk alapján 6300 USD /kWe beépített teljesítmény jön ki. Mondom, a sötétzöldek annak tapsikolnak, mikor Japánban 57000 (!) USD/kWe telepítési árral tesznek le szélkereket.
A világ legolcsóbb naperőművek telepítési ára is 2000-2500 USD/ kWe, de még 10 000 USD / kWe beépített áron is épül. Az atomerőmű teljesítmény tényezője 0,9-0,95 között van, a naperőművé 0,1 táján. Na, szeritned egységnyi pénzből melyi termel több áramot?
És az atomerőmű 60+ évig elmegye, a szélkerék meg 20-25 év után kuka. (Egyetlen szélkereket sem láttam eddig, ami ennyi ideig működött volna, az osztrák autópályák mellett a szélkereket cirka 10-15%-a folyamatosan szét van szerelve a másik fele meg nagyon ritkán működött.)
Nem igaz, hogy a hússzor leírt ökölszámokat sem sikerül értelmezni, még mindig...
Eközben mennyivel is csökkent a napenergiával megtermelhető 1w áram ára. Kb. 80%-kal.
Már elnézést, de ezt a veretes marhaságot honnan szoptad...? Akkor ezek szerint most tapsikoljunk annak, hogy valaha széláram ár 400 HUF / kWh volt, de most már csak 80 HUF / kWh? Hurrá...
A német áramárban 20 eurocent / kWh adó van beépítve a "zöld" áram miatt. Az extra költség magasabb, mint itthon a polgárnak az áram vételi ára, ami 44 Ft/kWh, de az ipari fogyaszók már 26-30 Ft/kWh áron is vehetnek lekötött kapacitást.
És ha 10 év múlva kellően lemegy a polikristályos napelemek ára, amiknek a hatásfoka kb. 2szerese a mostanában telepített egységeknek, egyszerűen csak kipattintod a napelemcellát, és kicseréled.
A feni számok mellett ezzel sem rúgsz labdába. Ellenben nem igyen cseréled ki, tehát jó lenne minimum a fenti modellel kiszámolni, hogy ez gazdaságilag mit jelent? Ja, bocsi, ez is csak parazita lét, semmiféle gazdasági racionalitása nincs...
Egy atomerőműnél meg belockolod magad 40-50 évre a jelenlegi technológiába.
Ami hülyére pofozza a szél/nap erőművi termelést. Akkor meg hol gond ez? Sehol.
Egyébként, hogy nem egyedi esetről van szó: a finnek 2002-ben döntöttek Olkiluoto megépítéséről. Úgy néz ki, hogy 2017 elején talán már fog is áramot termelni a grid-re.
Kicsit kedz uncsi lenne ez a téma. Nem fogom újra elmagyarázni, mert baszol odafigyelni. Egyébként meg az az erőmű kb. 5500 USD / kWe áron épült meg, de a költségtullépést nem a finnek fizették. Ez is el lett mondva.
Egyébként meg látszólag hiába linkeltem be több tanulmányt is, ami az atomerőművek állami támogatásról szólt, azt nyilván mindenki leszarja itt...abba lehet kurva sok pénzt beletolni...
Semmiféle állami támogatás nincs. A szél és napnál kötelező átvétel van, ami eleve támogatás.
Amikor annyiar megborítja a hálózatot az általad annyira imádott szél és nap, hogy fizetnek, hogy átvedd az áramot, hogy ne legyen blackout (ettől ég a büntető adó rajta van), az persze smafu.
Ember, te vak vagy...