Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
Én 12 ezer hektár napelemfelülettel számoltam. Eleve egész évre átlagolt napsugárzás teljesítménysűrűséggel, amit a források 120...160 Watt/négyzetméter értékben adtak meg. Ezt tovább csökkentettem 100 W/négyzetméterre a számítás megkönnyíthetősége érdekében. Ehhez jön 15% hatásfok a napelemnél.
Ne maszatolj! Te jöttél ide a 10MWh-s napelemparkkal, ami átlagban 1,15MWh-t tud. Ez a valóság, ennyit képes termelni és kész. Ebből jól látszik mennyire életképtelen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
De nem is kerül pénzbe. A fosszilis erőműnél a túltermelés más jellegű probléma mert ott öntöd bele az üzemanyagot ami viszont pénzbe kerül .
A napelem 90%-ban nem termel , ne akard nekem megmagyarázni, hogy az atomerőmű ha túltermel, de nem nagy mennyiségben az akkora baj mint a 90% nemtermelés, akkora mennyiséget még el lehet adni. Még így is sokkal szarabbul áll a napelem, utcahosszal szarabbul.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Ne maszatolj! Te jöttél ide a 10MWh-s napelemparkkal, ami átlagban 1,15MWh-t tud. Ez a valóság, ennyit képes termelni és kész. Ebből jól látszik mennyire életképtelen.
No itt egy hiba: éves értékben nem lehetséges ez a szám mert ez kb 9 óra teljes teljesítményű üzemben előállított energiamennyiség. Vagy 90 óra (azaz kb 9 nap) 10%-os teljesítményen, mindenképpen roppant kicsi ( jóval kisebb mint amit a legelvakultabb napellenesek is gondolnának) Ha átlagban 10%-os teljesítményen műkődne (ahogy Joker mondja) akkor napi 10 órában 10MWh kellene legyen a megtermelt energiamennyiség azaz éves szintén 3650 MWh. A Joker által hangoztatott adat sehogy sem felel meg
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
A
A napelem 90%-ban nem termel , ne akard nekem megmagyarázni, hogy az atomerőmű ha túltermel, de nem nagy mennyiségben az akkora baj mint a 90% nemtermelés, akkora mennyiséget még el lehet adni. Még így is sokkal szarabbul áll a napelem, utcahosszal szarabbul.
Ne dobálozzunk légbőlkapott számokkal (honnan a 90%-ban nem termel???)
Van rá forrás, hogy mennyi a beérkező napfény teljesítmény sűrűsége átlagban, innét kezdve lehet tervezni.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
A foszilisnél nincs túltermelés...
Már, hogyne lehetne?! Nyomják a kazánt mert csúcsidő van és valamilyen okbòl csökkenhet a fogyasztás. Vannak alaperőművek amelyek mindig kevesebbet termelnek mint a napi fogyasztás, aztán vannak a ki-be kapcsolható (pl gázturbinás) erőművek és vannak a szabályozható erőművek.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
No itt egy hiba: éves értékben nem lehetséges ez a szám mert ez kb 9 óra teljes teljesítményű üzemben előállított energiamennyiség. Vagy 90 óra (azaz kb 9 nap) 10%-os teljesítményen, mindenképpen roppant kicsi ( jóval kisebb mint amit a legelvakultabb napellenesek is gondolnának) Ha átlagban 10%-os teljesítményen műkődne (ahogy Joker mondja) akkor napi 10 órában 10MWh kellene legyen a megtermelt energiamennyiség azaz éves szintén 3650 MWh. A Joker által hangoztatott adat sehogy sem felel meg
Te hoztad a számokat, én azzal számoltam. Azt írtad 10MWh-s napelempark és volt egy adat, hogy egy év alatt mennyit termelt. Ebből kijött 11,5%. Mi annyira bonyolult ebben, hogy tizedszer is le kell írjam? Persze vannak akik hülyék matekból, de akkor ne próbálj meg számokkal alátámasztani dolgokat, mert hülyeséget számolsz nagy valószínűséggel. És nem érdekel se az óra, se a többi baromságod, megvolt az elméleti teljesítmény és az éves termelt árammennyiség, abból tisztán látszik mennyit termel átlagban.

A

Ne dobálozzunk légbőlkapott számokkal (honnan a 90%-ban nem termel???)
Van rá forrás, hogy mennyi a beérkező napfény teljesítmény sűrűsége átlagban, innét kezdve lehet tervezni.
Semmi légbőlkapott nincs. Nem érdekel a beérkező napfény teljesítménysűrűsége. Ha átlagban 11,5%-ot termel a max teljesítményhez képest, akkor majdnem 90%-ot nem termel, ennyire egyszerű. Én értem, hogy a szorzás-osztás meg ezek használata neked nem megy, de egy kivonással legalább bírkózz meg.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
Már, hogyne lehetne?! Nyomják a kazánt mert csúcsidő van és valamilyen okbòl csökkenhet a fogyasztás. Vannak alaperőművek amelyek mindig kevesebbet termelnek mint a napi fogyasztás, aztán vannak a ki-be kapcsolható (pl gázturbinás) erőművek és vannak a szabályozható erőművek.
Csak épp nem mindegy, hogy az átlag termelésének 5%-át termeli néha pluszba az az erőmű, mert azt a piacon el tudod adni, vagy a nap felében nem termel semmit, az év felében csak negyedgőzzel, de vannak periódusok amikor az átlag 4-500%-át termeli pluszba, ráadásul azt is tízszeres áron.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 038
113
Már, hogyne lehetne?! Nyomják a kazánt mert csúcsidő van és valamilyen okbòl csökkenhet a fogyasztás. Vannak alaperőművek amelyek mindig kevesebbet termelnek mint a napi fogyasztás, aztán vannak a ki-be kapcsolható (pl gázturbinás) erőművek és vannak a szabályozható erőművek.
Ha jól tudom Magyarországon két alaperőmű van a paksi és a mátrai. Az atomot nem nagyon szabályozod de a mátrait már tudod és ezekre jönnek rá a rugalmasan szabályozhat gázturbinások. De a lényeg, hogy ezeket te szabályozod, nem az időjárás.
stb. stb.
Molni ez úgy is jobban el tudja magyarázni.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Te hoztad a számokat, én azzal számoltam. Azt írtad 10MWh-s napelempark és volt egy adat, hogy egy év alatt mennyit termelt. Ebből kijött 11,5%. Mi annyira bonyolult ebben, hogy tizedszer is le kell írjam? Persze vannak akik hülyék matekból, de akkor ne próbálj meg számokkal alátámasztani dolgokat, mert hülyeséget számolsz nagy valószínűséggel. És nem érdekel se az óra, se a többi baromságod, megvolt az elméleti teljesítmény és az éves termelt árammennyiség, abból tisztán látszik mennyit termel átlagban.


Semmi légbőlkapott nincs. Nem érdekel a beérkező napfény teljesítménysűrűsége. Ha átlagban 11,5%-ot termel a max teljesítményhez képest, akkor majdnem 90%-ot nem termel, ennyire egyszerű. Én értem, hogy a szorzás-osztás meg ezek használata neked nem megy, de egy kivonással legalább bírkózz meg.
Az az adat, hogy egy évben 1 MWh-át termelt az nagyon hibás és nem én hoztam fel. 10,100 millió kWh termelésre találtam adatot egy pécsi újságban de ez sem tűnik megbízhatónak,). Ha ez igaz lenne akkor kb 30%-os éves átlagos kihasználtság lenne.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Te hoztad a számokat, én azzal számoltam. Azt írtad 10MWh-s napelempark és volt egy adat, hogy egy év alatt mennyit termelt. Ebből kijött 11,5%. Mi annyira bonyolult ebben, hogy tizedszer is le kell írjam? Persze vannak akik hülyék matekból, de akkor ne próbálj meg számokkal alátámasztani dolgokat, mert hülyeséget számolsz nagy valószínűséggel. És nem érdekel se az óra, se a többi baromságod, megvolt az elméleti teljesítmény és az éves termelt árammennyiség, abból tisztán látszik mennyit termel átlagban.


Semmi légbőlkapott nincs. Nem érdekel a beérkező napfény teljesítménysűrűsége. Ha átlagban 11,5%-ot termel a max teljesítményhez képest, akkor majdnem 90%-ot nem termel, ennyire egyszerű. Én értem, hogy a szorzás-osztás meg ezek használata neked nem megy, de egy kivonással legalább bírkózz meg.
Értsd meg, hogy a 11%-ot termel következtetted ki és nem annyi. 1) Ha a a te 1MWh-ádat veszük éves termelésnek akkor kb 0,0003%-on kellene műkődnie
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
De nem is kerül pénzbe. A fosszilis erőműnél a túltermelés más jellegű probléma mert ott öntöd bele az üzemanyagot ami viszont pénzbe kerül .
Egy fosszilis erőműnál nem kötelező a túltermelés, mert szabályozható a teljesítménye és le is állítható, újraindítható a fogyasztás függvényében. Tehát pont akkor termelünk vele mikor nekünk fontos, nem akkor mikor süt a nap és még a felhők is kedvük szerint másfelé járnak, vagy kedve szerint fúj a szél ... ha meg mégse akkor bakfitty... importáram a méregdrágán kiépített "zöld" kapacitások mellett (pl. atomáram a francúzoktól, mert az stabil és olcsóbb!!) - vagy áramkorlátozások?!!
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Egy fosszilis erőműnál nem kötelező a túltermelés, mert szabályozható a teljesítménye és le is állítható, újraindítható a fogyasztás függvényében. Tehát pont akkor termelünk vele mikor nekünk fontos, nem akkor mikor süt a nap és még a felhők is kedvük szerint másfelé járnak, vagy kedve szerint fúj a szél ... ha meg mégse akkor bakfitty... importáram a méregdrágán kiépített "zöld" kapacitások mellett (pl. atomáram a francúzoktól, mert az stabil és olcsóbb!!) - vagy áramkorlátozások?!!
A németek 2015 -ben 2 milliárd euró nettó áramexportot valósítottak meg, ez évben is nettó exportra állnak.
A fosszilisak persze bejáratott technológia, de itt arról vitatkozunk hogy hogyan növeljük a megújúlók részarányát
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
Az az adat, hogy egy évben 1 MWh-át termelt az nagyon hibás és nem én hoztam fel. 10,100 millió kWh termelésre találtam adatot egy pécsi újságban de ez sem tűnik megbízhatónak,). Ha ez igaz lenne akkor kb 30%-os éves átlagos kihasználtság lenne.
Ha szerinted nem jó az adat akkor mégis minek terjeszted?! Szóval feltételezve, hogy a tizedesvesszők meg a kilo-mega-giga világában eltévedt újságíróhaverod a mértékegységekkel nem birkózik meg, de a számokat egyessével még felismeri, az nem tízezerszáz millió kWh hanem tízegészegy millió kWh évente. Vagyis 10100 MWh / év, osztva 365 nappal osztva 24 órával 1,15 MWh átlagos teljesítmény éves szinten. Ez a 10 MWh-s elméleti maximumnak 11,5%-a.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Ha szerinted nem jó az adat akkor mégis minek terjeszted?! Szóval feltételezve, hogy a tizedesvesszők meg a kilo-mega-giga világában eltévedt újságíróhaverod a mértékegységekkel nem birkózik meg, de a számokat egyessével még felismeri, az nem tízezerszáz millió kWh hanem tízegészegy millió kWh évente. Vagyis 10100 MWh / év, osztva 365 nappal osztva 24 órával 1,15 MWh átlagos teljesítmény éves szinten. Ez a 10 MWh-s elméleti maximumnak 11,5%-a.
A pécsi naperőmű által megtermelt éves energiamennyiséget én nem írtam sehol.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Sajnos ez a tizedesvesző nekem is probléma, írtam is hogy szerintem sem megbízható. Szakmai helyen nem találtam adatot.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 801
30 681
113
Értsd meg, hogy a 11%-ot termel következtetted ki és nem annyi. 1) Ha a a te 1MWh-ádat veszük éves termelésnek akkor kb 0,0003%-on kellene műkődnie
Átlagosan óránként termel annyit, nem évente összesen. Csak ha az egész évet nézzük abból jön le óránként 1,15MWh, ami az elméleti max teljesítménények, a 10MWh-nak, 11,5%-a. Egy hétéves megértette volna eddig. Átlagban termelt ennyit.
Elmondom úgy, mint az ovodásoknak amikor tanítják a számokat. Ha Pisti óránként 100 almát tud leszedni, de a lusta disznó 10 órából 9-et baszik rá dolgozni, akkor a nap végén összesen 100 almát szedett le, óránként meg átlagosan 10-et. Pistit jobb helyen ezután kirúgnák a gecibe, nemhogy fevegyenek még 1800 megawattnyi hasonszőrű rokont, aki ugyanúgy nem dolgozik az idő nagyrészében.