A Kola-félsziget az egyik legrégebbi és legkeményebb őskövület a föld történetében. Ott elhelyezni rádioaktív hulladékot elhelyezni olcsóbb mint nálunk Bátaszék környékén, főleg, ha a felezési idő vagy tizenötezer év. Most, ha a föld minden országa atomreaktorral szeretné megoldani energiaszükségletét, a hulladékot hová tennék?
Egyszerűen válaszoltok rá: feldolgoznák! Kérdésem, mivé: kőzetgyapottá?
https://www.scientificamerican.com/article/smarter-use-of-nuclear-waste/
Ha több hulladék lenne, akkor jobban megérné feldolgozni, ugyanis akkor közelebb jutnánk a könnyen hozzáférhető urán kifogyásához is, és nagyobb hatékonyság kellene. Egyelőre nincs elég erős gazdasági nyomás a jobb megoldások keresésére. Vannak jobb megoldások már most is a láthatáron mint a világ végéig tárolás, olyanok amiken nem simán spórolunk ahhoz képest, hanem pénzt termelünk!
Egy kastély parkjában elrejtett kis vízíerőmű nem csak a kastély, hanem a falu energiaellátását is fedezte! Csak most két példa: Nádasdladány és Fehérvárcsurgó és nem kb. ezer watt teljesítményt adtak le.
Megnéztem, sima vízkerekekkel 2-6kW teljesítményt szoktak elérni kisebb patakokon. Amikor a kastályban volt egy rádióvevő és néhány villanykörte, a faluban pedig petróleumlámpa, akkor elég volt ez a falu ellátására.
Ha megmondod a vízhozamot, és az esést, akkor megmondom mennyi energiát tudsz kivenni belőle. (de könnyű kiszámolni, középiskolai matek/fizika elég egy felső becsléshez)