Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 783
113
Luthero

Tetszik a cikk.

Viszont van benne egy érdekes adat:

"„Pedig ha úgy nézzük, ez az egész két euróba kerül EU-s állampolgáronként évente, a végeredmény pedig, a mai becslések szerint, legrosszabb esetben is 9 eurocentes áramot jelentene kilowattóránként, ami nem sokkal tér el a mai áraktól, viszont ez jóval tisztább energia” – mondja Réfy. "

A 9 eurocentbe most benne van a megtérülési költség vagy nincs.
Mert ha nincs az elég gáz, mivel megtérülési költség nélkül egy atomerőmű általában 2 eurocent/kWh környékén állítja elő az áramot.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 783
113
Egy érdekes és tartalmas PDF. (Atomenergetika)
http://www.haea.gov.hu/web/v2/portal.nsf/att_files/eloadasok/$File/d_sukosd.pdf?OpenElement
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 783
113
Már megint ez az unió...
http://www.origo.hu/gazdasag/energia/20131206-a-deli-aramlat-az-oroszok-hegemoniajaval-jonne-europaba-amibol-nem-kernenek.html?sec-2
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
Már megint ez az unió...
http://www.origo.hu/gazdasag/energia/20131206-a-deli-aramlat-az-oroszok-hegemoniajaval-jonne-europaba-amibol-nem-kernenek.html?sec-2

Az Ukrajnai események miatt találgatnak ....Nagyon átlátszó az idozítés.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 783
113
Ismét egy hülye cikket találtam, de szerencsére a hozzászólásokban sok értelmes arc akadt.
A cikk bevezettet egy számomra új fogalmat, a "vesztességes atomerőművet"
http://www.origo.hu/idojaras/20131213-dragabb-aram-paks-atomeromu-fejlesztes-energiapolitika-csak-a-villanyszamlat-novelne-a-paksi.html?sec-2
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Végigolvastam a kommenteket, hát, azért van ott jó pár korlátolt zöldhályogos is, mint az megszokott ennél a témánál. :DD

Ezt a grafikát viszont átemelném ide is, mert szerintem nagyon jól mutatja a lényeget:
http://m.cdn.blog.hu/me/megujulok-maskent/image/atom_vagy_nap_20121125v3.png

Meg ehhez kapcsolódóan még ezt a hozzászólást:

"Vakbél Elek2013-12-14 13:55:04

A napelem pártiaknak csak annyit, hogy egy napelem beruházás kb. 10 év alatt térül meg és a közhiedelemmel ellentétben a napelem sem örök életű, kb. 15 év után ki kell cserélni, de már 10 év után is annyira rossz lesz a hatásfoka, hogy az eredeti teljesítmény felét sem képes előállítani és tárolni..
Csak azoknak éri meg, akik állami támogatást kapnak hozzá
De akkor meg ki fizeti a révészt?
Az LMP-s idióták nem, mert nekik ez nem gazdasági, hanem politikai kérdés és hogy az ámokfutásuk megvalósuljon két kézzel osztogatnák ilyen marhaságokra az adófizetők pénzét.
A másik pedig az, hogy az ipar a legnagyobb áramfogyasztó nem pedig a lakosság, az ipart nem lehet napelemekkel kiszolgálni, ha pedig az ipari fogyasztás kiszolgálása csak erőművekkel biztosítható, akkor mellette ostobaság egy lakossági kiszolgáló rendszert kiépíteni, ami ráadásul drágább is."
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 783
113
wolfram

Igazából nem is a cikk miatt linkeltem be (Az iszonyat nagy kamu) hanem a hozzászólások miatt, ugyanis viszonylag sok érdekes és értelmes hozzászólás született. Ez igen ritka a bulvár oldalakon!

Egyébként én amikor kiszámoltam, hogy a kapacitás kihasználtságot figyelembe véve mennyibe kerülne 1 Gw/h napelemes kapacitás kiépítése olyan 8000 milliárd Ft körüli összeg jött ki. Finoman szólva sem olcsó, és lényegében még használhatatlan is rendszer szempontból.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Igaz, meglepően sok normális, a valódi tényekről és lehetőségekről szóló is volt. Mintha oszladozni kezdene a zöldes színbe burkolt homály végre. :)

Egy-egy háztartás számára kiegészítőnek, vagy kifejezetten célirányosan, mondjuk mezőgazdasági területeken öntözőrendszerek áramellátásához (mert pl. öntözni is általában olyankor szükséges, amikor meleg van és sokat süt a Nap, vagyis nyáron, amikor a napelemek számára pont ideálisak a feltételek), meg hasonlókhoz jó lehet, de erre alapozni, vagy akárcsak nagymértékben építeni is egy országos hálózatot nagy hülyeség. Az áráról már nem is beszélve.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Én csak azt nem értem, az emberek miért nem szeretik az atomerőműveket. Mi ez a zöld hullám? Az atomerőmű biztonságos és tiszta energiaforrás.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 907
113
Mert <b>egy</b> atomerőmű-balesetre könnyebb emlékezni, mint sok-sok szénbánya-beomlásra vagy gázvezeték-robbanásra, fúrótoronytűzre, és a npelemnél is egyszerűn elfelejteni, hogy az a cella nem a semmiből lett CO2 és más környezetterhelés nélkül, míg a radioaktivitást zsebből elő tudják kapni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Mert <b>egy</b> atomerőmű-balesetre könnyebb emlékezni, mint sok-sok szénbánya-beomlásra vagy gázvezeték-robbanásra, fúrótoronytűzre, és a npelemnél is egyszerűn elfelejteni, hogy az a cella nem a semmiből lett CO2 és más környezetterhelés nélkül, míg a radioaktivitást zsebből elő tudják kapni.

Szerintem nem csak ez az ok. Az atomerőművi baleseten kívül bármely más energetikai baleset kizárólag, vagy majdnem kizárólag csak az ott dolgozó szakembereket fenyegeti, akik - legalábbis így kellene lenni - ennek elhárítására és túlélésére is ki vannak képezve, fel vannak szerelve. Egy atomerőművi baleset a nagyon tág környezeti civil lakosságot is fenyegeti, akik erre nincsenek kiképezve, felszerelve, még a veszély érzékelésére sem (nekem sincs a polcon rádióaktivitást mérő/figyelmeztető műszer). Ráadásul az idősebbek tapasztalatból is tudhatják, hogy a politikai vezetés adott esetben simán letagadhatja a veszélyhelyzetet, és meg is teszi, ha nem tud ellene hatásos védekezési módot (lásd Csernobil, amikor a veszélyt letagadva több kamionsofőrt is kiengedtek/küldtek Ukrajnába - bocs. akkor még Szu. - , volt akit a veszélyeztetett terület közelébe, és többen közülük 4-5 év múlva rákban/leukémiában meghaltak. Kártérítés, család-támogatás persze nem járt, mert hogyan tudta volna a család bizonyítani, hogy Apu azért halt meg, mert hivatalból rosszkor küldték rossz helyre?!
Társadalmi szinten az ilyen "élményt" elég nehéz feldolgozni, így hiába bizonygatják, hogy az atomenergia biztonságos. A civileknek a szakmai/technikai érvek nem érnek semmit, mert nem értenek hozzá, de már oda a bizalom évtizedekre, és szerintem ez az alapvető oka a civil szféra ellenkezésének.
Üdv ML
 
M

molnibalage

Guest
Akkor az autózás ellen miért nem tiltakoznak...? Csak kis hazánkban évente 1000-1500 ember hal meg közúti balesetekben... Ez halál. Erre jön még a rokkant, maradandó sérült begyűjtőké. Ebben nincs benne sem a gyalogos, seb bringás gázolás, sem egyéb esetek száma. Ehhez képest minden nukleáris katasztrófa közröhej tárgya...

És ez ez "szutyok" tízmilliós ország teljesítménye. Az elhalálozott emberek miatti kieső gazdasági teljesímény és az utóhatásokra elmenő pénz és maga a kár milliárodos évente.

Melyik nukleáris balesetben halt meg 1000 ember...? Összesen nem haltak meg ennyien eddig beleértve azokat, akik orvosi sugárzóanyag hanyag kezelésébe haltak bele,
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Akkor az autózás ellen miért nem tiltakoznak...? Csak kis hazánkban évente 1000-1500 ember hal meg közúti balesetekben... Ez halál. Erre jön még a rokkant, maradandó sérült begyűjtőké. Ebben nincs benne sem a gyalogos, seb bringás gázolás, sem egyéb esetek száma. Ehhez képest minden nukleáris katasztrófa közröhej tárgya...

Melyik nukleáris balesetben halt meg 1000 ember...? Összesen nem haltak meg ennyien eddig beleértve azokat, akik orvosi sugárzóanyag hanyag kezelésébe haltak bele,

Mert az autót saját magunk vezetjük, és reméljük, hogy kellő odafigyeléssel FELISMERHETJÜK a veszélyt, és így tehetünk ellene valamit. Nap mint nap megtörténik többször is az ellenkezője, de még többször az, hogy egy fékezéssel, kormány-elhúzással ténylegesen elkerüljük a bajt, ha odafigyelünk! Ez a tapasztalat.
Atomerőmű-baleset eddig egyszer (tudta volna) életünket komolyan befolyásolni - de az egyszerű polgár nem tudta felismerni sem, akik meg tisztában voltak a helyzettel, nem szóltak, sőt, napokig hazudoztak! Ez meg a másik tapasztalat.

Tehát nem a statisztikával van baj, hanem - még egyszer mondom - a bizalom hiányával!!

Számtalan dologban tapasztalják az emberek, hogy - nem is mindig túl nagy dolgokban - a tájékoztatás sántít, sumákol, mellébeszél a politikai vezetés, és erre az a reakció : tényleg veszélyes helyzetben vajon biztos hogy szólnának, főleg ha nem is tudnának megbízható védelmet biztosítani?!
Nem azt mondom, hogy igazuk van, de nem is biztos, hogy tévednek. Mindenkinek joga van eldönteni ...
Üdv ML
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 486
113
Közben látom emel is megírta a válaszát.

Látom molni nem értetetted meg emel mondanivalóját.
Az autóbalesetek láthatóak, hallhatóak, várható bekövetkezésük sok esetben időben felismerhető azok számára, akik nem a "támadási pontban" vannak. Van esélyük védekezni ellene. Sőt még a szenvedő alany is tudja szerencsével mérsékelni a következményt. A térbeli, időbeni hatása felmérhető, meghatározható.
A nukleáris baleset nem törvényszerűen érzékelhető a környezet /lakosság/ számára, ha nincs erőteljes hang, fényjelenség, az erőmű területén túlnyúló rombolóhatás.
A radioaktív sugárzás egyáltalán nem észlelhető a lakosság számára. Ha még érzékelhető, mérhető is lenne, akkor sem tudja élesen behatárolni, hiszen nincsenek határozott határvonalak térben. /Lásd Csernobil/ Még ha meglehetne mondjuk világítani/jeleníteni 3D-ben, mint diszkóban lézerrel a füstködöt.
Ráadásul a légmozgással széllel, esővel a a radioaktív por vándorol - kiszámíthatatlanul.
http://www.youtube.com/watch?v=oZ74Rqh7yDE
Ráadásul a hatása emberöltőkön keresztül eltart az által, hogy területek válnak lakhatatlanná.
Szerinted valaha is visszafognak költözni Fukusimába?
Azért egy autóbaleset /hacsaknem egy vegyi vagy sugárzóanyagot szállító jármű szenved balesetet/ hatása nem ilyen hosszútávú...
Mi több, védekezni se nagyon lehet ellene - most a lakosság számra anno kiadott polgárvédelmi tájékoztató kiadványok, filmek parasztvakító süketelését, mint hatásos módszereket ne említsd kérlek...
A hatása ráadásul nem törvényszerűen jelentkezik azonnal /kivéve a likvidátorok esetében/, s nem is lehet feketén -fehéren bizonyítani - az átlagember számára rendelkezésre álló bizonyítási lehetőségekkel semmiképpen.
Az elhallgatásról meg annyit, hogy én is találkoztam a munkahelyemen; az egészségügyben konkrétan 3 olyan emberrel /egy barátom volt/, akinek kilónyi zárójelentése volt, kihullott haja, szőrzete, pajzsmirigyzavara stb., bejárták a fél országot, s mindenhol letagadták, hogy ez LEHET a baleset következménye. /Az más kérdés, hogy ez a három konkrét személy külön- külön érdekes módon egybehangzóan elmondta, hogy a debreceni klinikán megmondta nekik egy - egy orvos, hogy ez erősen valószínűen a baleset következménye, de erről papírt se tőle, se mástól soha nem fognak kapni, s a beszélgetést is lefogja tagadni/.
Ezek a Miskolc környékén akkor élt emberek azóta meghaltak. /Velem korabeliek, tehát most negyvenesek lennének/
Felhívom becses figyelmed a videón 1:44'-től 2:00'-ig Miskolc környékéről.
Hogy mennyi lehetett csak a magyarországi áldozat, az előzőek miatt még megtippelni sem lehet.

Nahát ezért félnek tőle az emberek.

Apropó: Te biztos vagy benne, hogy nem sugároz e a szekrényed?

A szóbeszéd szerint a rendszerváltás utáni zavaros időkben állítólag nagy "divat" volt Ukrajnából faanyagot importálni...

UI: Ettől még nem vagyok sötétzöld, ebben a témában az átlagember egyet tehet; bízik a statisztikailag valóban nagy esélyben, hogy nem radioaktív baleset áldozata lesz, hanem a mentőautó üti el...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 907
113
Az új atomerőművek elméletileg hülyebiztosak lesznek, igaz nem annyira, hogy az oroszok az üzemeltetésre is garanciát vállaljanak úgy, hogy indiaiak üzemeltetik az erőművet. De elméletileg ha gebasz is lesz, akkor is lezárják az egészet és kiesik egy erőműved, de semmi nem jut ki belőle.
Másik kérdés a sugárzás elleni védekezés. Kérdem én, hogy a CO2 és a statndard környezetszennyezés ellen hogyan tudsz védekezni? Azt is kapod minden nap és világszinten érződik a hatása. Egy nagyvárosi átlagpolgár és egy vidéki könnyű dohányos tüdeje között nincs nagy különbség.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 486
113
Ez nem is vita. /Munkahelyem egyik szakterülete a tüdőgyógyászat, tudnék sztorizni.../

Itt nem az a kérdés, hogy melyik veszélyesebb papírforma szerint az átlagra, hanem, a tájékozatlanság/tudatlanság, a tudatosság hiánya. lehetne ragozni!

Én sötétnek érzem magam a témához, mint a fekete lyuk, pedig amit tudok elolvasgatok a közérthetőbb írásokból.
Akkor szerinted mit tud az egészről az átlag megafaktor /ez is biztos valami nukleáris mértékegység.../néző!?

Ja tudom!
Mer' a zűrrakétáktól van minden! Azok tehetnek a szénmonoxidról, meg a túlmelegedésről! Há' mennyi láng, meg füst kigyön' belőle!

Ezeket fel se lehet homályosítani se még olyan szintre se, amit én sejtek...
 
M

molnibalage

Guest
Mert az autót saját magunk vezetjük, és reméljük, hogy kellő odafigyeléssel FELISMERHETJÜK a veszélyt, és így tehetünk ellene valamit.

Kivéve amikor elalszik a buszsofő, kivéve, amkikor elalszik a teherautó vezetője, kivéve amikor egy szlovák hirtelenhőszke nő képességein túl vezet és belmegy az előtte lévő kocsiba... stb. stb...

Az egy illúzió, hogy a közúton mindenkinek a saját kezében van élete. Legalább annyira is a többi trógerében is aki vezet... És sajons a legtöbb ember messze túlértékei vezető képességét.
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
"Az egy illúzió, hogy a közúton mindenkinek a saját kezében van élete. Legalább annyira is a többi trógerében is aki vezet... És sajons a legtöbb ember messze túlértékei vezető képességét. "

Mikor vitatkozunk haverokkal a vezetésről , és szóba hozzák hogy én miért nem megyek mint az állat , mint ők , miért nem versenyzek stb . Akkor én pont ezt szoktam mondani .

Nem magamtól félek , tudnám nyomni a gázt biztonságosan ...

De az a sok ÁLLAT AZ ÚTON !!!
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote>Mert az autót saját magunk vezetjük, és reméljük, hogy kellő odafigyeléssel FELISMERHETJÜK a veszélyt, és így tehetünk ellene valamit.

Kivéve amikor elalszik a buszsofő, kivéve, amkikor elalszik a teherautó vezetője, kivéve amikor egy szlovák hirtelenhőszke nő képességein túl vezet és belmegy az előtte lévő kocsiba... stb. stb...

Az egy illúzió, hogy a közúton mindenkinek a saját kezében van élete. Legalább annyira is a többi trógerében is aki vezet... És sajons a legtöbb ember messze túlértékei vezető képességét.</blockquote>

Még egyszer, azt írtam: "reméljük", tehát tudom, hogy nincs pozitív bizonyosság a védekezésre, legfeljebb eshetőség!
Az atomerőmű-balesetnél viszont ott a negatív bizonyosság : nem is remélhetjük, hogy felismerjük a veszélyt, tehát biztos, hogy nem tudunk tenni ellene - hacsak valaki más nem figyelmeztet, és nem ad végrehajtható és hatásos utasításokat.
Hogy világos legyen, ezzel együtt is az a véleményem, hogy mindennek van kockázata, és érdemes ezzel együtt is atomerőművet építeni, hiszen a másfajta megoldásoknak is megvan a maguk nem is kicsi kockázata. Azt viszont megértem, hogy van, aki másként gondolja, és nem gondolom, hogy akár az én, vagy akár más véleménye többet érne bárki más helyeslő vagy akár ellenző véleményénél. Tessék meggyőzni az embereket, ha nem is mindenkit, de a többséget mindenképpen!! Erről szól a demokrácia, a másik megoldásnak önkényuralom/kommunizmus/nácizmus stb. a neve. Állítólag ezt sokan elleneznék, de sokan meg mégis úgy viselkednek, mintha mégse annyira...
Üdv ML
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
"fip7">Ismét egy hülye cikket találtam, de szerencsére a hozzászólásokban sok értelmes arc akadt.
A cikk bevezettet egy számomra új fogalmat, a "vesztességes atomerőművet"

Sziasztok!

Nem tudom valakinek volt-e szerencséje résztvenni a pénteki Paksról szóló konferencián, de érdemes lehet megnézni az előadásokat, illetve, ha elérhetőek lesznek az előadásvázlatokat. Én végigültem és jegyzeteltem.
Különösen Fülöp Sándor (jogász, volt jövő nemzedékek ogy-i biztosa) és a két közgazdász (Kaderják Péter, Felsmann Balázs - Corvinus) gondolatait, szempontjait ajánlanám a vita résztvevőinek.

A jogi oldalról számos konkrét példáját láthattuk, hogy az erőmű eddig is, hogyan használt ki jogi kiskapukat, illetve hogyan hágott át érvényes hazai jogszabályokat következmény nélkül (például Bátaapátiban) csak azért mert komoly politikai hátszele és persze költségvetési (értsd adófizetői pénzből történő) támogatása volt/van. Ráadásul a konkrét beruházásra sincs még jogi felhatalmazása sem az MVM-nek, sem az új társaságnak.

A közgazdasági (bemutatott) modellek alapján: az új paksi erőmű blokkjainak teljes költsége (kis valószínűséggel - optimista modellek) lehetnek akár megtérülőek is, de a reális modellek azt mutatják, hogy a megtérülési jellemző csak akkor lehet pozitív, ha az angol atomerőműhöz hasonló (ott minimális áramárként 110 Euro/MWh-t harcolt ki a befektetői csoport) 106 Euro/MWh-val kalkulál a beruházó. Ez kb. duplája a mai hazai nagykereskedelmi áramárnak (2012. 48,3 Euro/MWh).

(A pesszimista modellek akár kb. -450 milliárd forintos fiaskót is előrevetítettek a teljes élethosszra (176 Euró/MWh ár akár): időben elhúzódó beruházású, magas kamatokkal és kockázati felárral felvett hitelekkel, komoly járulékos költségekkel épülő erőmű esetén. A korrupció ebben kalkulálhatatlan.)

Ebből az következik, hogy "a nukleáris energiatermelés napjainkban több okból támogatható<b>, de azért nem, mert olcsó</b>."
- vagyis a közgazdászok modelljei szerint az új blokkok (demokratikus környezetben!) jelentős piaci ár feletti támogatást igényelnek, ennek a módját még ki kell találni (mert a rezsicsökkentési lázban ez nehezen eladható a lakosságnak, az EU-nak meg az eladósodás)
- állami garanciavállalás nélkül nem fog menni,
- nagy kérdőjel, hogy átmegy-e az EU-s állami támogatási szabályok szűrőjén (az angol atomerőmű projekt most kerül oda, tehát nekünk is tanulságos lesz a végkifejlet) + ez nyílván a még ismeretlen konstrukciótól is függ.

Felsmann Balázs ehhez több mindent hozzátett (megújulók sokkal jobb technológiai tanulási görbéi, lefelé tendáló beruházási költségei, kis megújulós projektek könnyebb piaci finanszírozása, növekvő nukleáris beruházási, működési, biztonsági költségek, az amerikai Westinghouse kivonulása a nukleáris piacról (eladta a Hitachinak a maga ilyen tip. tevékenységét), a francia Areva (nukleáris beruházó) részvényeinek mélyrepülése az elmúlt hét évben stb.), de különösen fontos, hogy nincs önellátó piaci modell ma Európában, vagyis maximálisan kalkulálni kell a rendelkezésre álló olcsó európai árammal. Vagyis talán csak nemzetközi (térségbeli?) együttműködés garantálná azt, hogy ez a beruházás ne zárjon nagy veszteséggel. A csehek, szlovákok viszont jóval előrébb járnak a maguk külön nukleáris terveivel.

Személyesen azt tapasztaltam egyébként (a szervezőket is kérdezve), hogy a hivatalos média nem jelent meg (nyilván véletlenül, mint mostanában sok más hasonló esemény esetén :).

Aszódi Attila (BME), ill. a Magyar Nukleáris Társaság elnöke, néhány paksi úriember jelen volt a hallgatóság soraiban, de sajnos érdemi vitára nem került sor egyik kérdésben sem.

Pedig sok egyéb aggály, kérdőjel és probléma (környezeti oldalról is) is felmerült a projekt kapcsán, amiből az előadók kiemelték az igényes előkészítés, információk, tények (általában a tájékoztatás) teljes hiányát vagy primitív egyoldalúságát.

Hát szerintem ez is gáz ebben a kérdésben.

Üdv:

B