@molnibalage
Az a baj, hogy nem jól számolsz
Ja persze. Tőled semmiféle számolást nem látok, csak marhaságokat, lássuk sorban.
ad1) egy atomerőmű rohadtul nem 60 évre épül...hanem 40-re...utána már komolyabb beruházások szükségesek az üzemidő hosszabbításhoz
Paks 2 tervezési alapja 60 év. Hogy mi a frászért kellene 40 év után nagyberuházást azt talán téveszmék - már elnézést - beböfögése helyett esetleg kifejthetnéd, bár erre én nem számítok.
Tudod ez akkora megalol, mintha odaállnál az F-15E főterező elé és elkezdenéd magyarázni neki, hogy nem 16 ezer órára épült a gépe, hanem csak 11 ezerre, mert te azt jobban tudod. Szerinted mennyire röhögne ki? (Sidenote, a gépek a fárasztásos tesztek alapján bírnak ennél többet.)
Paks 1. '70-es évekbeli technológiával tervezve lett 30 évre és bírni fog 50-et úgy, hogy a reaktorral kb. semmit sem kell csinálni, mert az utóbbi évtizedig ilyen lehetőség fel sem merült. Ha jó volt, akkor használható, ha nem ment át az anyagvizsgálaton, akkor meg game over. Nem volt javítható a reaktor.
ad2) k*rvára nincsen 95%-os load faktor a teljes élettartam alatt...
Paks 1 12 hónapos átrakási ciklussal tudott eddig 0,86 táját kumulatívan, de tudtommal már átálltak 18 hónaposra, tehát nagy blokk leállás 50%-kal ritkábban kell, ezzel 0,9 tájára kerül egy 50 éves erőmű is az "új időszámítástól". Paks 2 eleve magasabbról indul.
Pakson ha valami hiba van hónapokra leáll egy blokk...és akkor a tervezett korszerűsítések és nagyjavításokról nem is beszéltem...Paks esetében eddig az abszolút éves csúcs 91%-os kihasználtság volt...de akkor mind a 4 reaktor fullon üzemelt...szóval a teljes élettartamra a load faktor nem nagyobb 0,85-nél,de lehet még inkább 0,8
Szerintem, ha ennyire nem vagy képben a megvalósult paraméterekkel kapcsolatban, akkor kisebb lendülettel kommenteld be a nettó hülyeséget.
4 db reaktor van és 12 havonta 1 hónapra álltak le eddig. A tranzieseket is nézve ez 0,86 körüli a load factor.
Egyébként meg nem kurvára mindegy? Ha 60 éves az alap életciklus és 25 év alatt megtérül 0,95-tel, akkor helyette 0,9-cel számolva a megtérülési idő kb. 1 évet változik. 0,92-vel számoltam, ahhoz képest a 0,9 fél évet változtat. Gratulálok a fing reszeléséhez... Nem faktor semmiben ez az eltérés, nagyon kicsit később térül meg. Ettől még ontja az olcsó zsinóráramot, aminek semmiféle alternatívája nincs sem árban, sem stabilitásban.
ad3) az élettartam végén el is kéne bontani az erőművet...paks 1 esetében a leszereléshez, majd a radioaktív hulladékok tárolására a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap szerint 2084-ig 1650 mrd. forinta lenne szükség miközben jelenleg csak 246 mrd forint van az alapban, és a jelenlegi befizetési menetrend szerint csak 540 mrd befizetés fog befolyni, szóval oda is majd az adófizetőknek kell majd betolni közel 900 mrd. forintot a jövőben...de a lényeg...az atomerőmű esetében az elbontás majd a hulladák kezelése még önmagában 3-4 mrd. EUR-s tétel
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_decommissioning
Az elbontási költségekre iszonyatosan nagy a szórás, de vedd figyelembe, hogy az USA-ban minden drágább. Láthatsz olyan adatokat is, hogy Paks 1 lépkétű elbontás kijön 200-300M USD és 1 M USD-ből. Namármost 1M USD az perpill 300mrd HUF. Tehát, hogy miért is kéne 900 mrd majd az megint egy vicces hasraütés eredménye, de egy számot sem toltál be véleményed alátámasztására. Mondjuk ki, ez így vegytiszta trollkodás a javából.
ad4) a tőkeköltséget még mindig nem sikerült megértened...
Már megint valaki az ingyen épület erőmű ökörségével jön?
Csak a margóra. A ki nem bocsátott CO2 és egyéb károsanyagot azt hogyan költségelnéd, a mondjuk 2GWe úgy lenne, hogy lignitet égetünk? Hm...? Ja, érdekes módon valahogy kibocsátás csökkentés hatásával mindig csak a "zöldbalfasz" erőműveknél van. Vastaps...
ha nagyon-nagyon jó fej módon számolok, hogy:
-50 évig üzemel és nincsen komolyabb üzemidő hosszabbításhoz kapcsolódó beruházás 40 év után
Hol üzemidő hosszabbítasz 40 év után 60 éves tervezésnél úgy, hogy a korábbi erőművek is eredeti élettartamuk 160%-át is kibírták...?
10 év alatt felépül (mármint onnantól kezdve, hogy a finanszírozási források "ketyegnek", vagyis jelen esetben az orosz hitelfelvételtől kezdve...)
- 12 mrd EUR-ból megépül, ami azért szintén nagyon necces
Fix áras szerződés van tudtommal...
0,9 load factor lesz vagy jobb és ha csak a basic számítást megcsinálnád, akkor talán leesett volna, hogy ha ennyi lenne, az sem komoly. De még ezt is basztál megcsinálni. Igen, basztál. Igen káromkodok. Mert most szakad el a cérna.
és akkor ebben még mindig nincsen benne az elbontás költsége...
Aminek egyáltalán nem néztél utána. Vastaps...
Szóval jó vastag trollkodás és műszaki ökörségek tárháza volt az egész kommented.
Elnézést, de az ilyen ostoba hozzászólásokból...
...kurvára elegem van.
ad1) mit nem értesz azon, hogy azt a költséget a fenti számításban figyelembe sem vettem?
ad2) a napelem/szélerőmű esetén nem kell adott esetben 100+ évig tárolási meg az ahhoz kapcsolódó egyéb költségeket megfizetned
ad3) szerinted mi kerül többe: egy radioaktív elemekkel működő atomerőmű elbontása majd azt követő rekonstukciós munkálatok elvégzése, vagy a napelemtáblák/szélturbinák szétszerelése?
ad4) egy szélerőműból/naperőműből a szétszerelés után sokkal több minden hasznosítható utána mág a "másodpiacon"
egyébként itt van egy az energiaklub által közzétett számolótábla. Ők mondjuk 105 EUR/Mwh-ra hozták ki Paks 2 megtérülését. Mondjuk ez jórészt az 5%-nál magasabb tőkeköltségnek köszönhető. Mindenki játszadozhat vele kedvére
https://energiaklub.hu/sites/default/files/paks2_ar.xlsx
Nem, te
SEMMIFÉLE számítást nem csináltál, mert akkor nem írtad le volna, hogy a load factor a megtérülése komoly befolyással van.
Akkor mi kerül germániában 90 forintba 1 KW-t? Sántit az az érvelés, az itteniben benne Paks termelése is, azért annyi, érdekes lehet az a bedarált napelem, mire lehet jó, gondolom tiszta aranybánya az újrahasznosítása-
XD
Ilyen kérdésekkel ne zavard összes és azzal sem, hogy miért sokkal olcsóbb az áram Franciaországban....
... úgy, hogy nagyságrendileg tisztább a németnél..
https://www.electricitymap.org/?page=map&solar=false&remote=true&wind=false
Most éppen mázlijuk van a germánoknak, ezért csak 5-szörös a fajlagos COg/kWh...