Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 328
4 537
113
Nade mitől moduláris? Moduláris ló sincsen. Egy reaktor az pont egy reaktor. Nem lehet belőle semmit kivenni, és hozzá tenni sem.

Valahogy úgy képzeld el mint pl a GE TM2500 törpe erőművet.
https://www.ge.com/content/dam/gepo...bines/Fact Sheet/GEA31885 TM2500 brochure.pdf

Az egész rendszer 4 utánfutóra van felpakolva amit elhúzol 1 kamionnal oda ahova kell. 2-4 hét alatt telepíthető. Attól moduláris hogy nem egy nagy rendszered van hanem kis külön legyártható modulokból áll össze az egész. Emiatt lehet sorozat gyártás ami csökkenti a költségeket. Ez a törpe erőmű koncepció már ma is használatos, bár leginkább gázturbináknál, gázmotoroknál.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Valahogy úgy képzeld el mint pl a GE TM2500 törpe erőművet.
https://www.ge.com/content/dam/gepower-pgdp/global/en_US/documents/product/gas turbines/Fact Sheet/GEA31885 TM2500 brochure.pdf

Az egész rendszer 4 utánfutóra van felpakolva amit elhúzol 1 kamionnal oda ahova kell. 2-4 hét alatt telepíthető. Attól moduláris hogy nem egy nagy rendszered van hanem kis külön legyártható modulokból áll össze az egész. Emiatt lehet sorozat gyártás ami csökkenti a költségeket. Ez a törpe erőmű koncepció már ma is használatos, bár leginkább gázturbináknál, gázmotoroknál.
Ez volt harminc éve a belorusz Pamír. Három kamion, egy kis atomerőmű. Volt lánctalpas, és vonatos is. Még mindig nem moduláris, csak kicsi, és szállítható.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 683
4 438
113
Rekordméretben épül napelempark Győrben

Újabb 12 megawatt (MW) beépített kapacitással bővül a magyarországi napenergiás áramtermelés, annak a létesítménynek köszönhetően, amelyet az Audi Hungaria két logisztikai központjának tetején, mintegy 160 ezer négyzetméteren épít az E.On Hungária energetikai vállalat. A napelempark Európában a maga nemében, az épületen kialakítottak között a legnagyobb lesz – közölték a társaságok, amelyek közel 25 éves együttműködésben állapodtak meg.

A kooperációban az Audi Hungaria biztosítja két, egyenként mintegy 80 ezer négyzetméteres logisztikai központjának tetőfelületét a napelempark kiépítéséhez. Az E.On pedig üzembe helyezi és működteti a 35 ezer napelemből álló parkot, amely évente több mint 9,5 gigawattóra (GWh) energiát termel majd az előzetes számítások szerint.

13napelemAudi-780x329.jpg

A tetőre tervezett energiatermelő ötezer háztartást látna el évente
Fotó: Audi

Ez az energiamennyiség ötezer háztartás éves energiaszükségletének felel meg. Ha ezt a mennyiséget fosszilis energiahordozók segítségével termelnék meg, azzal mintegy hatezer tonna szén-dioxidot juttatna a légkörbe – ezt a mennyiséget takarítja meg a beruházás.

Az építési munkálatok idén augusztusban kezdődnek, a tervek szerint 2020 januárjától indulhat a termelés.

Az E.On első saját napelemparkjait tavaly kapcsolta rendszerbe Szigetváron és Mohácson, összesen tíz hektár területen. Az Audi Hungaria pedig energiaellátásának csaknem hetven százalékát megújuló geotermikus (földhő) energiából fedezi, célja pedig az, hogy teljesen szén-dioxid-mentessé váljon a működése.
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/rekordmeretben-epul-napelempark-gyorben-4550036/
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 328
4 537
113
Ha esetleg valaki nem olvasta vola, atomenergia nélkül nem megy:
https://www.vg.hu/manager-magazin/nuklearis-reneszansz-1357480/

"Az évtized alighanem legfontosabb jelentését publikálta a közelmúltban, idén októberben az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete, az IPCC. A szakértők megállapították: közös érdek, hogy sikerüljön a globális felmelegedést – a párizsi klímaegyezménynek megfelelően – az ipari forradalom előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fok alatt tartani. A testület leszögezte egyúttal azt is, hogy az atomenergia nélkül nem lehet eredményes a klímaváltozás elleni küzdelem. A dokumentum egybecseng a Nemzetközi Energia Ügynökség által egy évvel ezelőtt a World Energy Outlook 2017 című kiadványban publikáltakkal. Az ügynökség által ismertetett fenntartható fejlődés szcenárió szerint a globális villamosenergia-termelés a 2016. évi 24 765 terawattóra (TWh) értéke 2040-re 35 981 TWh értékre emelkedhet, ami mintegy másfélszeres növekedést jelent.A klímavédelmi, ellátásbiztonsági és gazdaságossági célokat is szem előtt tartva mindez kizárólag úgy érhető el, hogy 2040-re a 2016. évi adatokhoz viszonyítva az atomerőművek által termelt villamos energia mennyiségét több mint kétszeresére, a megújulók által termeltét pedig mintegy négyszeresére szükséges növelni, miközben a fosszilis erőművek (szén, gáz és olaj) jelentősége a felére csökken."
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 841
4 186
113
Innen: https://forum.htka.hu/threads/magyarország-légvédelme.976/page-38#post-534290

Bár valóban ez egy másik topikba illik ezért nem is írok erről többet ide D E
1 minden neutron először gyors
2 két fajta moderátor (lassitó van) nehéz viz , grafit
3 a gyors neutront lassítani kell a maghasadás fenntartása érdekében
4 lassítani csak a két fentivel lehet (K. vizzel nem , az elnyeli )
5 védelem ,túlszaladás megállítására minden hol kadmium rudakat használnak
6 neutron sugárzás megállításárra ,teljes elnyelésére bór, kadmium, közönséges viz alkalmas , de leggyakoribb hogy a folyékony bórt acél tartályfalakba töltik és mögötte biztonságban vannak.
7 csak a lasított neutron alkalmas láncreakció szabályozott fenntartására erőműben
8 az erőműben a cél a láncreakció keretek közt tartása , és bealvás elkerülése (ellentétben a bombában a láncreakció kiteljesítése)
Nos ezek valóban nincs meg teljesen a középiskolai anyagban )
Vége

"2 két fajta moderátor (lassitó van) nehéz viz , grafit"
"4 lassítani csak a két fentivel lehet (K. vizzel nem , az elnyeli )"

Ez így nem igaz, a közönséges víz is moderátor (ütközések révén lassítja a neutronokat, pont mint a nehézvíz). És Pakson is közönséges vizet használnak moderátornak, Nehézvizet pl. a Romániában lévő CANDU reaktorokban használnak.

"Water, beryllium, and heavy water are all good moderators"
https://conference.sns.gov/event/56...re_2a_-_Neutron_Moderation_-_Erik_Iverson.pdf

(És Oak Ridge-ben azért csak tudják)

"7 csak a lasított neutron alkalmas láncreakció szabályozott fenntartására erőműben"

És ez sem, mert a gyorsneutronos reaktorokban nem használnak moderátort.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 658
13 030
113
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/atadtak_magyarorszag_legnagyobb_naperomuvet.673859.html

Magyarország legnagyobb kapacitású naperőművét adta át az MVM Csoport Felsőzsolcán. A közel kilencmilliárd forint beruházással megépült, tisztán megújuló energiát hasznosító létesítmény beépített kapacitása 20 megawatt (MW) - közölte az MVM.
A beruházás az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Hungarowind Kft. irányításával, 9 milliárd forintból valósult meg az Európai Unió (EU) Környezeti és Energiahatékonysági Operatív programjának (KEHOP) keretén belül. A fejlesztést 35 százalékban uniós, 65 százalékban pedig saját forrásból finanszírozta az MVM Csoport. Az erőműben közel 74 ezer darab polikristályos napelemtáblát telepítettek, 20 MW beépített kapacitásával pedig átlagosan évi 21 gigawattóra (GWh) villamos energia termelésére képes, ami mintegy tízezer háztartás éves áramfogyasztásának felel meg.


Nos akkor számoljunk:
9 milliárdért kapunk egy 20 MW-os naperőművet.
1080 milliárdért egy 2400 MW-osat.
Vagyis 1080 milliárdért kapunk egy látszólag Paks 2-t kiváltó erőművet.
Igen ám, de ez max. 25 évig fog működni, míg Paks 2 minimum 60-ig. Vagyis 2,4-szer több ideig működik majd Paks 2.
Így már 2592 milliárd forintba kerül Paks 2-t látszólag kiváltó naperőmű.
Azért írtam, hogy látszólag, mert a 20 MW-os beépített kapacitásból és az évi 21 GWh termelésből kiszámolható, hogy ez az erőmű évente csak 1050 órát fog termelni a 8760-ból.
Másszóval a beépített kapacitásának átlagosan csak a 11,9%-át termeli meg.
Így viszont azt jelenti, hogy 21781 milliárd forintba kerülne megépíteni annyi naperőművet, ami ugyanannyi energiát adna, mint Paks 2 egész működése során.
És akkor még nem is említettem azt, hogy a napelemek mellé még éjjelre, szinte egész télre kell egy ugyanakkora kapacitású másik erőmű.

A különböző topikokat pár napos - hetes késésekkel olvasom, erre a hozzászólásra is ezért reagálok csak most.

Édesapám is örömmel mutatta nekem a beszámolót a zsócai napelemparkról (már nem tudom, hogy a megyei, vagy a helyi agitprop. lapban mutatta nekem).
Az öreg - csakhogy érzékeltessem - 81 éves, csak pár elemit tudott elvégezni ( nagyapám lebénult, apám bátyjai, nővérei lekoccoltak a határ menti kis zsákfaluból városba továbbtanulni, dolgozni; őrá maradt nagymamám gondozása és a gazdaság), aztán traktoros lett, majd - már Felsőzsolcára költözve - targoncakezelő.
Szóval nem egy energetikai felsőfokú, meg nem is közgazdasági, politológiai - be is dől szegény rendre az állampárti agymosásnak.:(
Meg két külön világ is vagyunk, szinte nincs olyan téma, amiben egyetértenénk. De tényleg.

Szegény még azzal sem volt tisztában, hogy már a felhős időben is hajadra kenheted a napelemet.
Grid, frekvenciastabilitás? Ezeket a fogalmakat még nem is hallotta. Hogy forgatni kéne, meg a dőlésszöget szabályozni!?
https://napelem.blog.hu/2018/01/26/napkoveto_napelemes_rendszer

Beszélgetésünk alatt szakadt hó:
- "Akkor most sem termel?"
Úgyhogy leültem hozzá és elmondtam a nem szakirányú éreccségimmel (sic!), amit - leginkább e fórumon olvastam - tudtam a témában:
Támogatott projekt, garantált felvásárlási ár, frekvenciastabilitás, zsinóráram, élettartam, arra vetített megtérülés, ökológiai lábnyom stb., stb.

Ha hiszitek, ha nem fél óra után megértette a lényeget:
- "Akkor ez átbaszás"
- Amíg nem lesz minimum egy, de inkább több technológiai áttörés, meg hozzá drasztikus gazdasági környezetváltozás addig mindenképpen.

Ezek után elegem van abból, hogy négy oldalanként három oldal arról szól, hogy - amúgy értelmesnek, tanultnak (apámtól mindenképpen tanultabbnak) tűnő személyek képtelenek a legtömörebb, legfrappánsabb magyarázatok ellenére is felfogni, belátni a négy alapművelettől többet nem igénylő témát.

Ui: Aztán apámnak felolvastam a zsolcai napelemparkra vonatkozó viszonyító számításaitokat, s ő is elszörnyülködött az arányokon.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
Rekordméretben épül napelempark Győrben

Újabb 12 megawatt (MW) beépített kapacitással bővül a magyarországi napenergiás áramtermelés, annak a létesítménynek köszönhetően, amelyet az Audi Hungaria két logisztikai központjának tetején, mintegy 160 ezer négyzetméteren épít az E.On Hungária energetikai vállalat. A napelempark Európában a maga nemében, az épületen kialakítottak között a legnagyobb lesz – közölték a társaságok, amelyek közel 25 éves együttműködésben állapodtak meg.

A kooperációban az Audi Hungaria biztosítja két, egyenként mintegy 80 ezer négyzetméteres logisztikai központjának tetőfelületét a napelempark kiépítéséhez. Az E.On pedig üzembe helyezi és működteti a 35 ezer napelemből álló parkot, amely évente több mint 9,5 gigawattóra (GWh) energiát termel majd az előzetes számítások szerint.

A tetőre tervezett energiatermelő ötezer háztartást látna el évente
Fotó: Audi

Ez az energiamennyiség ötezer háztartás éves energiaszükségletének felel meg. Ha ezt a mennyiséget fosszilis energiahordozók segítségével termelnék meg, azzal mintegy hatezer tonna szén-dioxidot juttatna a légkörbe – ezt a mennyiséget takarítja meg a beruházás.

Az építési munkálatok idén augusztusban kezdődnek, a tervek szerint 2020 januárjától indulhat a termelés.

Az E.On első saját napelemparkjait tavaly kapcsolta rendszerbe Szigetváron és Mohácson, összesen tíz hektár területen. Az Audi Hungaria pedig energiaellátásának csaknem hetven százalékát megújuló geotermikus (földhő) energiából fedezi, célja pedig az, hogy teljesen szén-dioxid-mentessé váljon a működése.
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/rekordmeretben-epul-napelempark-gyorben-4550036/

Csak a pontosítás kedvéért:
A 12 MW beépített kapacitás az valójában átlagosan 1,08 MWh-t fog termelni a saját előrejelzéseik szerint. Átlagosan napi 2 órát működik...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
https://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/aramarak-elozott-magyarorszag-a-toplistan.4.313371.html

Már csak egyetlen uniós országban alacsonyabb a lakossági áram ára, mint Magyarországon, derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) januári, Eurostat-adatokat összehasonlító statisztikájából. A kimutatás alapján kizárólag a bulgáriai, pontosabban szófiai tarifák maradnak el a vizsgálatban szereplő, euróra átszámított budapesti áraktól, míg decemberben még a litván fővárosban is kevesebbet kellett fizetni a villamos energiáért, mint itthon.

A vizsgált városok között decemberben és januárban is Belgrádban volt messze a legolcsóbb lakossági áram, míg Koppenhágában és Berlinben messze a legdrágább. A környező országok fővárosai közül Bécsben kerül a legtöbbe a háztartásoknak az áram, de - a volt szocialista országokat tekintve Csehországban, illetve Prágában valamivel még ennél is magasabb a tarifa.


Ami a lakossági gázárakat illeti, e téren Budapest továbbra is őrzi első helyezését, a szerb és a román fővárost megelőzve, míg Stockholm továbbra is magasan a legdrágább ilyen szempontból. A Magyarországgal szomszédos országok fővárosai közül Bécsben a legmagasabb a lakossági gázár. Az összehasonlításban az is feltűnő, hogy a volt szocialista országok és fővárosaik közül Szófiában és Ljubljanában is több mint kétszer drágább a lakossági gáz, mint Budapesten.

Pedig ingyen fúj a szél és süt a nap Dániában és Németországban is és tudtommal náluk van a legtöbb megújuló, de ez biztosan csak véletlen. :)
Egyébként jó lenne, ha nem növelnénk a megújulók arányát tovább, mert egy-kettőre elveszíthetjük a jó helyezésünket.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 236
10 781
113
https://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/aramarak-elozott-magyarorszag-a-toplistan.4.313371.html

Már csak egyetlen uniós országban alacsonyabb a lakossági áram ára, mint Magyarországon, derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) januári, Eurostat-adatokat összehasonlító statisztikájából. A kimutatás alapján kizárólag a bulgáriai, pontosabban szófiai tarifák maradnak el a vizsgálatban szereplő, euróra átszámított budapesti áraktól, míg decemberben még a litván fővárosban is kevesebbet kellett fizetni a villamos energiáért, mint itthon.

A vizsgált városok között decemberben és januárban is Belgrádban volt messze a legolcsóbb lakossági áram, míg Koppenhágában és Berlinben messze a legdrágább. A környező országok fővárosai közül Bécsben kerül a legtöbbe a háztartásoknak az áram, de - a volt szocialista országokat tekintve Csehországban, illetve Prágában valamivel még ennél is magasabb a tarifa.


Ami a lakossági gázárakat illeti, e téren Budapest továbbra is őrzi első helyezését, a szerb és a román fővárost megelőzve, míg Stockholm továbbra is magasan a legdrágább ilyen szempontból. A Magyarországgal szomszédos országok fővárosai közül Bécsben a legmagasabb a lakossági gázár. Az összehasonlításban az is feltűnő, hogy a volt szocialista országok és fővárosaik közül Szófiában és Ljubljanában is több mint kétszer drágább a lakossági gáz, mint Budapesten.

Pedig ingyen fúj a szél és süt a nap Dániában és Németországban is és tudtommal náluk van a legtöbb megújuló, de ez biztosan csak véletlen. :)
Egyébként jó lenne, ha nem növelnénk a megújulók arányát tovább, mert egy-kettőre elveszíthetjük a jó helyezésünket.
Azért szerintem a mi áraink már most is az önköltségi árak alatt vannak a rezsicsökkentés nevében, ami nem jó, nem irányítja a lakosságot az energiatakarékosság felé.
(a vizi közműveket meg csődbe is viszi, mert nem jön be elég pénz, főként a vidéki vízművekre igaz ez, pár év és majd jó biznisz lesz a lajtos kocsi kölcsönzés)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
Azért szerintem a mi áraink már most is az önköltségi árak alatt vannak a rezsicsökkentés nevében, ami nem jó, nem irányítja a lakosságot az energiatakarékosság felé.
(a vizi közműveket meg csődbe is viszi, mert nem jön be elég pénz, főként a vidéki vízművekre igaz ez, pár év és majd jó biznisz lesz a lajtos kocsi kölcsönzés)

Én azért nem sajnálnám a szolgáltatókat. Paks 11 forintért adja az áramot az áramszolgáltatónak a szolgáltató harmincvalahányért adja el a lakosságnak. Nem hinném, hogy ezen nincs nekik profitjuk.
Persze ha még sok naperőművet építenek, amiktől 35 forintért kell átvegyék az áramot, akkor valóban csődbemennek ilyen árak mellett.
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
https://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/aramarak-elozott-magyarorszag-a-toplistan.4.313371.html

Már csak egyetlen uniós országban alacsonyabb a lakossági áram ára, mint Magyarországon, derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) januári, Eurostat-adatokat összehasonlító statisztikájából. A kimutatás alapján kizárólag a bulgáriai, pontosabban szófiai tarifák maradnak el a vizsgálatban szereplő, euróra átszámított budapesti áraktól, míg decemberben még a litván fővárosban is kevesebbet kellett fizetni a villamos energiáért, mint itthon.

A vizsgált városok között decemberben és januárban is Belgrádban volt messze a legolcsóbb lakossági áram, míg Koppenhágában és Berlinben messze a legdrágább. A környező országok fővárosai közül Bécsben kerül a legtöbbe a háztartásoknak az áram, de - a volt szocialista országokat tekintve Csehországban, illetve Prágában valamivel még ennél is magasabb a tarifa.


Ami a lakossági gázárakat illeti, e téren Budapest továbbra is őrzi első helyezését, a szerb és a román fővárost megelőzve, míg Stockholm továbbra is magasan a legdrágább ilyen szempontból. A Magyarországgal szomszédos országok fővárosai közül Bécsben a legmagasabb a lakossági gázár. Az összehasonlításban az is feltűnő, hogy a volt szocialista országok és fővárosaik közül Szófiában és Ljubljanában is több mint kétszer drágább a lakossági gáz, mint Budapesten.

Pedig ingyen fúj a szél és süt a nap Dániában és Németországban is és tudtommal náluk van a legtöbb megújuló, de ez biztosan csak véletlen. :)
Egyébként jó lenne, ha nem növelnénk a megújulók arányát tovább, mert egy-kettőre elveszíthetjük a jó helyezésünket.
Mondjuk az agyon hazudott magyar MINIMÁLBÉRHEZ VISZONYÍTVA /mely a bolgár után a 2. legalacsonyabb az Unióban/ az energiaárak magasnak számítanak. Melyet a magas jövedelműek röhögve kifizetnek, míg az alacsony jövedelműeknek marad az előre fizetős villanyóra és a szeméttel fűtés a drága gáz még drágább bevezetése helyett.

Az osztrák gázár meg senkit sem érdekel, mert ott /Svájchoz hasonlóan/ a sokkal praktikusabb és olcsó áramot használják...! /Bécsi ismerőseimnél is indukciós főzőlap van gáztűzhely helyett./
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 760
3 195
113
Azért szerintem a mi áraink már most is az önköltségi árak alatt vannak a rezsicsökkentés nevében, ami nem jó, nem irányítja a lakosságot az energiatakarékosság felé.
(a vizi közműveket meg csődbe is viszi, mert nem jön be elég pénz, főként a vidéki vízművekre igaz ez, pár év és majd jó biznisz lesz a lajtos kocsi kölcsönzés)
Szerintem elég sokat fizetünk így is. Úgy gondolod, hogy olyan alacsonyak a rezsiköltségek itthon, hogy már herdálni is tudunk. Magyarországról beszélünk?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
Mondjuk az agyon hazudott magyar MINIMÁLBÉRHEZ VISZONYÍTVA /mely a bolgár után a 2. legalacsonyabb az Unióban/ az energiaárak magasnak számítanak. Melyet a magas jövedelműek röhögve kifizetnek, míg az alacsony jövedelműeknek marad az előre fizetős villanyóra és a szeméttel fűtés a drága gáz még drágább bevezetése helyett.

Az osztrák gázár meg senkit sem érdekel, mert ott /Svájchoz hasonlóan/ a sokkal praktikusabb és olcsó áramot használják...! /Bécsi ismerőseimnél is indukciós főzőlap van gáztűzhely helyett./

Románia mióta nem tagja az EU-nak? Vagy már megint előjött ez a kamuhír, hogy nagyobb náluk a minimálbér?
A cikket egyébként elolvastad?
Vásárlóerőparitáson mérve is csak 7 országban olcsóbb az áram, mint nálunk. A gáz pedig csak Angliában és Luxemburgban olcsóbb, szintén vásárlóerőparitáson mérve.
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Románia mióta nem tagja az EU-nak? Vagy már megint előjött ez a kamuhír, hogy nagyobb náluk a minimálbér?
A cikket egyébként elolvastad?
Vásárlóerőparitáson mérve is csak 7 országban olcsóbb az áram, mint nálunk. A gáz pedig csak Angliában és Luxemburgban olcsóbb, szintén vásárlóerőparitáson mérve.
Az elsőben igazad van, mert előrejelzést néztem. Románia most még 18 Euróval mögöttünk van...

A másodikban nincs, mert a vásárlóerő paritás nem egyenlő a minimálbérrel...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 236
10 781
113
Szerintem elég sokat fizetünk így is. Úgy gondolod, hogy olyan alacsonyak a rezsiköltségek itthon, hogy már herdálni is tudunk. Magyarországról beszélünk?
Hát, a vízi közművek költségei biztos hogy nem tartalmazzák a bekerülési költségeket, különösen a kistelepüléskén, ezért nem jut karbantartásra és fizetésekre, leépül a rendszer és a humán állomány is. Ebben az évtizedben jut el a magyar azbesztcement cső állomány jelentős része az élettartama végére, az lesz egy jó ki meglepetés. A másik érdekes meg a kis szennyvíz tisztítókból kifolyó víz minőségvizsgálata lenne, de azt meg inkább nem végezzük el.
A többi szolgáltatót annyira nem ismerem, lehet hogy ott nem ekkora a baj.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
T

Törölt tag 1945

Guest
Mindig van lejjebb...

36 000 km magasba telepítene naperőművet Kína, végtelen energiaforrásuk lehet

...világűrbe építenek naperőművet, ami 36 ezer kilométeres magasságban kering majd a bolygó körül...
...A naperőművek súlya nagyjából 1000 tonnát nyomna, így igen sok fellövésre lesz szükség, hogy a telepítés sikeres legyen...
... Mindezek együttvéve sem mondható az, hogy a kínaiak elképzelése túlságosan elrugaszkodna a valóságtól....


... a HVG (szabad bölcsészekből álló) techrovata számára.
:rolleyes:
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 777
18 023
113
Mindig van lejjebb...

36 000 km magasba telepítene naperőművet Kína, végtelen energiaforrásuk lehet

...világűrbe építenek naperőművet, ami 36 ezer kilométeres magasságban kering majd a bolygó körül...
...A naperőművek súlya nagyjából 1000 tonnát nyomna, így igen sok fellövésre lesz szükség, hogy a telepítés sikeres legyen...
... Mindezek együttvéve sem mondható az, hogy a kínaiak elképzelése túlságosan elrugaszkodna a valóságtól....


... a HVG (szabad bölcsészekből álló) techrovata számára.
:rolleyes:
Vannak bajok ott is a fejekben... Gyorsan, liftet nekik, mert ehhez kelleni fog
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 249
5 293
113
Igazából én is csak érdekességnek tettem be. Gondoltam, hogy odaírom zárójelbe, hogy "science fiction".