Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Az egyik napelemes fb csoportban is felmerült a paksi dokumentáció nyilvánosságra hozása. Se perc alatt kiszámolták, hogy a pénzből minimum a fogyasztás 2x eresét kitevő napelem mennyiséget lehetne telepíteni. Finom jelzésemre, mi szerinte azért kell valahonnan áram éjjel is, konkrétan atom (mert az maga az Ördög) helyett én vízerőművet említettem. Továbbá az aksitechnológia jelenlegi szintjét. A válaszok java olyan volt, mint egy szekta találkozó. Minden energiatermelés, a többi alternatív is rossz csak a NAP az üdvözítő. Egy panel kihúz minimum 40, de inkább 50 évet. Ja és az MTA is kiszámolta, hogy ha minden tetőt lefednek napelemmel, ami legalább 10% hatásfokú a magyar igények 12x kiadja a termelés :D
 
M

molnibalage

Guest
Az egyik napelemes fb csoportban is felmerült a paksi dokumentáció nyilvánosságra hozása. Se perc alatt kiszámolták, hogy a pénzből minimum a fogyasztás 2x eresét kitevő napelem mennyiséget lehetne telepíteni. Finom jelzésemre, mi szerinte azért kell valahonnan áram éjjel is, konkrétan atom (mert az maga az Ördög) helyett én vízerőművet említettem. Továbbá az aksitechnológia jelenlegi szintjét. A válaszok java olyan volt, mint egy szekta találkozó. Minden energiatermelés, a többi alternatív is rossz csak a NAP az üdvözítő. Egy panel kihúz minimum 40, de inkább 50 évet. Ja és az MTA is kiszámolta, hogy ha minden tetőt lefednek napelemmel, ami legalább 10% hatásfokú a magyar igények 12x kiadja a termelés :D
Hol van ez a csoport?
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Hol van ez a csoport?

Nap- és szélenergia: napkollektor, napelem, szélkerék

a neve a fb-on. Zárt csoport.
Konkrétan én erre a hírre reagáltam, főleg a tárolásra helyezve a hangsulyt:
"Mibe kerül nekünk a paksi bővítés?
Ha valóban meg lehetne építeni 4.000 Mrd Ft-ból az új paksi blokkokat akkor 1,45 M Ft-ba kerül Paks 2 beruházás családonként, (a családok száma 2016-ban 2 millió 743 ezer volt a KSH adatai szerint)
Egy család ebből a pénzből 4,2 kW-os napelemes rendszert tudna építtetni, amivel ~4.600 kWh/év villamosenergiát tudna termelni saját magának, mely közel kétszerese egy átlag magyar család évi 2.060 kWh-ás felhasználásának."
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 709
12 699
113
Nap- és szélenergia: napkollektor, napelem, szélkerék
a neve a fb-on. Zárt csoport.
Konkrétan én erre a hírre reagáltam, főleg a tárolásra helyezve a hangsulyt:
"Mibe kerül nekünk a paksi bővítés?
Ha valóban meg lehetne építeni 4.000 Mrd Ft-ból az új paksi blokkokat akkor 1,45 M Ft-ba kerül Paks 2 beruházás családonként, (a családok száma 2016-ban 2 millió 743 ezer volt a KSH adatai szerint)
Egy család ebből a pénzből 4,2 kW-os napelemes rendszert tudna építtetni, amivel ~4.600 kWh/év villamosenergiát tudna termelni saját magának, mely közel kétszerese egy átlag magyar család évi 2.060 kWh-ás felhasználásának."
Ebben jó eséllyel az akksik nincsenek benne, tehát annak a költsége még hozzá jön, illetve 20 évente csere, tehát ha Paks2 alsó hangon 60 év üzemidő, akkor a tetőkollektor 1x1,45M + 3xakkupakk ára bukta...
f0379912cb_1366802519_a-je-to.gif


(A számoknak nem jártam utána, ez csak így visszakézből jutott eszembe...)
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 451
11 450
113
Tavaly a két IQ-nindzsa kiment két százforintos szobahőmérővel a parti tocsogót megmérni a déli hőségben. (jó lett volna, ha a kifolyás felett is mérnek egy referenciát, de "valamiért" ez nem történt meg...)
A videón látható, hogy az atomerőműből a Dunába beömlő vizet is méri az egyikük, de annak a hőmérsékletét vajon miért nem mutatták meg...? Lehet, hogy hidegebb volt, mnt a Duna? :D Szánalmas az egész.
Ne fikázzuk ezt az oldalt. Végre van "műszaki szatíra" blog is...
Én konkrétan elgondolkoztam rajta, hogy félretájékoztatásért perelni kéne a picsába őket. Easy money for Paks.


A szándékos hazudozást és kreténséget én nem tudom kreténségnek ítélni. Főleg úgy, hogy ez egyfajta közösségi média. Inkább afféle letöltendő jogi következményekkel járó cselekedetként tekintek rá, mert folytatólagosan követik el.


Ezek nettó kretének. De legalább arccal égetik szénné magukat...

Olvasása közben kiesett a kezemből a szerotoninszint növelő tabletta, úgyhogy ejtettem én is garantáltan működő megoldásokat felvázoló hozzászólást:rolleyes:
Nyilván sokkoló volt, a de az emberi létet biztosító környezet várható változása még sokkolóbb lesz...
A reakcióra írt viszontválaszomhoz azóta is várom a használható javaslatokat:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
M

molnibalage

Guest
Nap- és szélenergia: napkollektor, napelem, szélkerék
a neve a fb-on. Zárt csoport.
Konkrétan én erre a hírre reagáltam, főleg a tárolásra helyezve a hangsulyt:
"Mibe kerül nekünk a paksi bővítés?
Ha valóban meg lehetne építeni 4.000 Mrd Ft-ból az új paksi blokkokat akkor 1,45 M Ft-ba kerül Paks 2 beruházás családonként, (a családok száma 2016-ban 2 millió 743 ezer volt a KSH adatai szerint)
Egy család ebből a pénzből 4,2 kW-os napelemes rendszert tudna építtetni, amivel ~4.600 kWh/év villamosenergiát tudna termelni saját magának, mely közel kétszerese egy átlag magyar család évi 2.060 kWh-ás felhasználásának."
Ordas hazugság minden szava.
  1. Basszus egyedül élnek és nekem 85 kW a fogyasztásom, nyáron légkondis időszakban 105-110 volt a csúcs. Akkor egy négy fől családnál a 2060/12 = 171 kWh hazudja be a jó édes anyjának azt. A cégnél több 4 fős család van. Bőven 300 kWh/hó felett fogyasztanak. Ez évi 3600 kWh.
  2. Itthon a load factor 0.12 tája, ami 8760 órával 4400 kWh évet hoz ki. Ok energia összegben kihozza. É
  3. És az kurvára nem zavarja őket, hogy akkor termel áramot, amikor otthon sincsnek az év nagy részében és 0 fogyasztás? Ki balanszol?
  4. A fenti termelés degradáció nélkül. Degradációval 10 év után -10%. 20 év után meg istentudja, mert annyit ilyen szar még nem ment. Az optimista becslés 20%.
  5. Az élettartam talán 30 év. Paks 2 meg 60+.
Az ilyen barmokat szívlapáttal basznám agyon. És, ha erről lett volna népszavazás ezek a faszok szavazhatnának. Igen, faszok. Aki ennyire hülye, az inkább kussoljon már vérbe.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Ordas hazugság minden szava.
  1. Basszus egyedül élnek és nekem 85 kW a fogyasztásom, nyáron légkondis időszakban 105-110 volt a csúcs. Akkor egy négy fől családnál a 2060/12 = 171 kWh hazudja be a jó édes anyjának azt. A cégnél több 4 fős család van. Bőven 300 kWh/hó felett fogyasztanak. Ez évi 3600 kWh.
  2. Itthon a load factor 0.12 tája, ami 8760 órával 4400 kWh évet hoz ki. Ok energia összegben kihozza. É
  3. És az kurvára nem zavarja őket, hogy akkor termel áramot, amikor otthon sincsnek az év nagy részében és 0 fogyasztás? Ki balanszol?
  4. A fenti termelés degradáció nélkül. Degradációval 10 év után -10%. 20 év után meg istentudja, mert annyit ilyen szar még nem ment. Az optimista becslés 20%.
  5. Az élettartam talán 30 év. Paks 2 meg 60+.
Az ilyen barmokat szívlapáttal basznám agyon. És, ha erről lett volna népszavazás ezek a faszok szavazhatnának. Igen, faszok. Aki ennyire hülye, az inkább kussoljon már vérbe.

Sajna ez van. Lehet gyerekkori hatás miatt, de én nagyon szeretem a csillagközi invázió könyvet (messze nem a filmek, sokkal több filozofálás, bár erősen nácis értelmezéssel), ami főleg tetszik benne, hogy csak az szavazhat aki tesz az államért. A könyvben ez a tevés a katonaság, aki szolgál az szavazatot kap, állampolgár lesz és nem csak polgár. Sokkal jobb lenne a világ és szerintem demokratikusabb, ha nem automatikusan járna a választójog. Aki x évig volt katona, vagy y évet tanár, az szavazhat és csak arra lehet szavazni. Akkor talán lenne olyan politikus is a parlamentben aki nem csak a nevében szakértő. A sok ferdítős és a témához egyáltalán nem értő, de a tutit leíró újságírónak meg építenék egy továbbképző tábort egy kőbányában.
 
M

molnibalage

Guest
Sajna ez van. Lehet gyerekkori hatás miatt, de én nagyon szeretem a csillagközi invázió könyvet (messze nem a filmek, sokkal több filozofálás, bár erősen nácis értelmezéssel), ami főleg tetszik benne, hogy csak az szavazhat aki tesz az államért. A könyvben ez a tevés a katonaság, aki szolgál az szavazatot kap, állampolgár lesz és nem csak polgár. Sokkal jobb lenne a világ és szerintem demokratikusabb, ha nem automatikusan járna a választójog. Aki x évig volt katona, vagy y évet tanár, az szavazhat és csak arra lehet szavazni. Akkor talán lenne olyan politikus is a parlamentben aki nem csak a nevében szakértő. A sok ferdítős és a témához egyáltalán nem értő, de a tutit leíró újságírónak meg építenék egy továbbképző tábort egy kőbányában.
Egy katona miben tájékozottabb az energetikai témában?
Vannak olyan dolgok, amiről nem a gyök2 polgár dönt, mert láthatólag a 99%-uk nem ért hozzá semmilyen szinten, de ezek egy része mégis szentül meg van győződve, hogy mégis...
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Egy katona miben tájékozottabb az energetikai témában?
Vannak olyan dolgok, amiről nem a gyök2 polgár dönt, mert láthatólag a 99%-uk nem ért hozzá semmilyen szinten, de ezek egy része mégis szentül meg van győződve, hogy mégis...

Csak egy rosta, amin kihullik a fotelszakértők java. Másrészt sokan a vakhitükkel döntenek. Hisz benne, hogy a Nap a megoldás, vagy az oltásellenesség és kész. Levezetheted neki 100x is, hogy az ott hibás az elméletében, akkor is Ő tudja és hiszi, az úgy van. Sajna ez a "tudás" leértékelődése miatt is van, valamint a szakpolitika ledegradálása miatt. Hisz minek az egyetem, ha xy oldalon le van írva, meg majd a wikin megnézem. Aki meg évekig küzd az adott diplomáért képezi magát, az hülye, vagy csak azért támogatja az atomat, vagy a Napot, mert a Feri vagy a Viktor pártján áll.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ordas hazugság minden szava.
  1. Basszus egyedül élnek és nekem 85 kW a fogyasztásom, nyáron légkondis időszakban 105-110 volt a csúcs. Akkor egy négy fől családnál a 2060/12 = 171 kWh hazudja be a jó édes anyjának azt. A cégnél több 4 fős család van. Bőven 300 kWh/hó felett fogyasztanak. Ez évi 3600 kWh.
  2. Itthon a load factor 0.12 tája, ami 8760 órával 4400 kWh évet hoz ki. Ok energia összegben kihozza. É
  3. És az kurvára nem zavarja őket, hogy akkor termel áramot, amikor otthon sincsnek az év nagy részében és 0 fogyasztás? Ki balanszol?
  4. A fenti termelés degradáció nélkül. Degradációval 10 év után -10%. 20 év után meg istentudja, mert annyit ilyen szar még nem ment. Az optimista becslés 20%.
  5. Az élettartam talán 30 év. Paks 2 meg 60+.
Az ilyen barmokat szívlapáttal basznám agyon. És, ha erről lett volna népszavazás ezek a faszok szavazhatnának. Igen, faszok. Aki ennyire hülye, az inkább kussoljon már vérbe.

Szerintem egy kicsit túlpörögted magad. Kéne már neked valaki, aki lefoglalja a felesleges energiáidat!:p
Nem vagyok hajlandó elolvasni 344 oldalt (nekem viszont van kire költeni az időm :rolleyes:), és nagyon fontos: NEM VISZOLYGOK az atomtól.
De szerintem érdemes egy kicsit lehiggadnod!
Pár további aspektus, amin törheted a fejed, mert lehet, hogy pár számításodat torzítja:
  • Öt fős család (ebből 2 10 évnél fiatalabb, 1 pelenkás), mosogatóval, óriás mosó-szárítóval, légkondival tetőtérben, stb., stb. az éves megajánlott tehát fogyasztás (átalány) 195kWh. Szerintem egy négy fős családra simán stimmelhet a 171kWh.
  • A Paks 2 költségvetésed (bekerülés, megtérülés, stb.) milyen adatokon alapszik, mert tudtommal a nyilvános szerződésekből nem lehet megtudni a pontos árat. (Mondjuk ezt nem értem, mivel ez már egy elfogadott összegről szól, nem?)
  • Milyen alapon számoltál 15%-os elbontási költségekkel? (nem kötözködés, csak szeretném tudni, mert ez nem olyan, hogy egy atom hulladék lerakóból épül 120 darab évente, és én ezeknél durvább összegre találtam csak infót, és ez csak az atomhulladék lerakó ára volt)
  • A 12,5Milliárd euró az nem 3.800milliárd forint még deviza középen sem.
  • Ezeket a fajlagos profit értékeket honnan vetted?
Én azt gondolom, hogy az atomenergiának természetesen van létjogosultsága, de az biztos, hogy nem ártana tényleg minden lehetséges költséget nyilvánosságra hozni. Nem gondolom, hogy van olyan érett a magyar társadalom, mint mondjuk a svájci, ahol a vadászgépek szükségességéről "megnépszavaztatták" a pórnépet. Ugyanakkor ha minden pénzügyi vonzat és hatástanulmány tisztán és átláthatóan folyna, akkor egy pártokon felüli egyeztetés is lehetne az ügyről.
Azt gondolom, hogy Magyarországnak intenzíven (akár a teljes bekerülés 30-40%-ára rúgóan) kellene támogatni a megújulókat, csak kikötve, hogy egy Powerwall (2) mintájú tárolási rendszerrel lehet csak a hálózatra kötni az újonnan üzembe helyezett háztartási kiserőműveket. Ezáltal a napon belüli termelésingadozások nem terhelik a központi hálózatot, ugyanakkor intenzíven hozzájárulna a hálózat stabilitásához, ezáltal olcsóbbá is tehető a rendszer üzemeltetése.
És mivel hadi/honvédelmi oldal fórumán vagyunk, azt sem ártana megjegyezni, hogy nem szerencsés, ha az ország villamosáram termelésének 40+%-át biztosító erőművek egy helyen tömörülnek, ráadásul megsemmisítésük az ország jelentős részének végleges (80-200 éves) sugárzó anyagos szennyezését jelentené.

Ezek csak nemzetstratégiai aspektusok, ugyanakkor akik ilyenbe szeretnének fektetni, azokat minimum a fenti feltételek mellett az államnak kutya kötelessége támogatnia, mert nem elég hogy javítanák az ellátásbiztonságot, de a GDP-hez is jelentősen hozzájárulnának, ráadásul több 1000 munkahely jöhetne létre, mert ne feledjük, hogy ezeket a rendszereket nem csak legyártani és telepíteni kell, de időnként ellenőrizni, és karban tartani is.
Az sem mindegy pl. hogy Paks2-höz tulajdonképpen egy az egyben az állam pénzét kellene felhasználni, egy korrekt megújulókat támogató programhoz viszont csak a támogatás összegét.

És, hogy miért nem probléma, ha éjszaka nem termel? Mert a Powerwall egyrészt az esti/éjszakai fogyasztást is megoldja, másrészt a terjedő elektromos autók töltésébe is besegít, ha elegendő panel van hozzá csatlakoztatva. Ugyanakkor nettó pénzkeresővé is válhatsz 1-1 ilyen rendszerrel, amennyiben átveszed a villamos hálózatban lévő felesleges teljesítményeket. (A németeknél már többször volt negatív számlázás egyes időszakokban.)
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Én konkrétan elgondolkoztam rajta, hogy félretájékoztatásért perelni kéne a picsába őket. Easy money for Paks.


A szándékos hazudozást és kreténséget én nem tudom kreténségnek ítélni. Főleg úgy, hogy ez egyfajta közösségi média. Inkább afféle letöltendő jogi következményekkel járó cselekedetként tekintek rá, mert folytatólagosan követik el.


Ezek nettó kretének. De legalább arccal égetik szénné magukat...

Hidd el, megfizetik ezeket rendesen azért amit csinálnak.
Ha meg rájuk szállna a hatóság, akkor egyből menne a sírás, hogyhát szólásszabadság, meg civil szervezetek ellehetetlenítése.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and wolfram

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szerintem egy kicsit túlpörögted magad. Kéne már neked valaki, aki lefoglalja a felesleges energiáidat!:p
Nem vagyok hajlandó elolvasni 344 oldalt (nekem viszont van kire költeni az időm :rolleyes:), és nagyon fontos: NEM VISZOLYGOK az atomtól.
De szerintem érdemes egy kicsit lehiggadnod!
Pár további aspektus, amin törheted a fejed, mert lehet, hogy pár számításodat torzítja:
  • Öt fős család (ebből 2 10 évnél fiatalabb, 1 pelenkás), mosogatóval, óriás mosó-szárítóval, légkondival tetőtérben, stb., stb. az éves megajánlott tehát fogyasztás (átalány) 195kWh. Szerintem egy négy fős családra simán stimmelhet a 171kWh.
  • A Paks 2 költségvetésed (bekerülés, megtérülés, stb.) milyen adatokon alapszik, mert tudtommal a nyilvános szerződésekből nem lehet megtudni a pontos árat. (Mondjuk ezt nem értem, mivel ez már egy elfogadott összegről szól, nem?)
  • Milyen alapon számoltál 15%-os elbontási költségekkel? (nem kötözködés, csak szeretném tudni, mert ez nem olyan, hogy egy atom hulladék lerakóból épül 120 darab évente, és én ezeknél durvább összegre találtam csak infót, és ez csak az atomhulladék lerakó ára volt)
  • A 12,5Milliárd euró az nem 3.800milliárd forint még deviza középen sem.
  • Ezeket a fajlagos profit értékeket honnan vetted?
Én azt gondolom, hogy az atomenergiának természetesen van létjogosultsága, de az biztos, hogy nem ártana tényleg minden lehetséges költséget nyilvánosságra hozni. Nem gondolom, hogy van olyan érett a magyar társadalom, mint mondjuk a svájci, ahol a vadászgépek szükségességéről "megnépszavaztatták" a pórnépet. Ugyanakkor ha minden pénzügyi vonzat és hatástanulmány tisztán és átláthatóan folyna, akkor egy pártokon felüli egyeztetés is lehetne az ügyről.
Ezek csak nemzetstratégiai aspektusok, ugyanakkor akik ilyenbe szeretnének fektetni, azokat minimum a fenti feltételek mellett az államnak kutya kötelessége támogatnia, mert nem elég hogy javítanák az ellátásbiztonságot, de a GDP-hez is jelentősen hozzájárulnának, ráadásul több 1000 munkahely jöhetne létre, mert ne feledjük, hogy ezeket a rendszereket nem csak legyártani és telepíteni kell, de időnként ellenőrizni, és karban tartani is.
Az sem mindegy pl. hogy Paks2-höz tulajdonképpen egy az egyben az állam pénzét kellene felhasználni, egy korrekt megújulókat támogató programhoz viszont csak a támogatás összegét.

És, hogy miért nem probléma, ha éjszaka nem termel? Mert a Powerwall egyrészt az esti/éjszakai fogyasztást is megoldja, másrészt a terjedő elektromos autók töltésébe is besegít, ha elegendő panel van hozzá csatlakoztatva. Ugyanakkor nettó pénzkeresővé is válhatsz 1-1 ilyen rendszerrel, amennyiben átveszed a villamos hálózatban lévő felesleges teljesítményeket. (A németeknél már többször volt negatív számlázás egyes időszakokban.)

Azt gondolom, hogy Magyarországnak intenzíven (akár a teljes bekerülés 30-40%-ára rúgóan) kellene támogatni a megújulókat, csak kikötve, hogy egy Powerwall (2) mintájú tárolási rendszerrel lehet csak a hálózatra kötni az újonnan üzembe helyezett háztartási kiserőműveket. Ezáltal a napon belüli termelésingadozások nem terhelik a központi hálózatot, ugyanakkor intenzíven hozzájárulna a hálózat stabilitásához, ezáltal olcsóbbá is tehető a rendszer üzemeltetése.

Ezt támogatom, plusz még azt, hogy piaci alapon vegye át a napelemtől az áramot az elosztó, pl. Pakstól 11 forintért veszi át.
Így legalább olyan drága lenne a kiépítése, hogy többé senki nem építene ilyen szarokat.
Neked is bemásolom a számításaimat, amiket elvégeztem a mostanában megépült naperőművekre:

https://www.portfolio.hu/vallalatok...y-szlovakiai-ceg-magyarorszagon.5.317241.html

Na akkor ismét elemezzük ki ezt a cikket.
31,85 milliárdba került egy 16,5 MW beépített kapacitású naperőmű.

Gyengébbek kedvéért: ez a 16,5 MW azt jelenti, hogy maximálisan ennyit tud termelni, vagyis nyáron délben ragyogó napsütésben ennyit ad le, éjjel meg semmit. A tél nagy részében még nappal is szinte semmit nem termel, ahogy esős időben sem, de felhős időben, vagy reggel és délután is jóval kevesebbet a maximálisnál.
A gyakorlatban ez a napelem ÁTLAGOSAN 2 MWh-t termel, és akkor még nagyon is nagylelkű voltam, mert az eddig Magyarországra telepített napelemek ennél mindig kevesebbet termeltek.
Na szóval, 2 MW-tot termel óránként.
Ez egy évben 8766x2=17532 MWh, vagyis 17532000 kWh.
Na de ez mennyi pénz?
Paks 1 11 forintért ad el 1 kWh áramot a szolgáltatónak.
Én rendes leszek, és 20 forintot számolok a naperőmű áramáért ez már nagyon nagyvonalú ár. 20x17532000=350640000 forint.
Vagyis évente 350 millió, 0,35 milliárd forint bevétele lesz a naperőműnek.
Vagyis csak a 31,85 milliárdos építési költséget (31,85/0,35) 91 év alatt termeli ki.
Apró hiba, hogy 20-25 év alatt a panelek tönkremennek. A másik apró hiba, hogy nem csak bevétele van hanem kiadása is, mert bár a napfény ingyen van, a kinyerése már pénzbe kerül. Azt a kb. 50000 darab panelt takarítani, karbantartani, őrizni kell, stb.

Ugyanezek a számok Paks 2 esetében így néznek ki:
2400 MW beépített kapacitás ami a valóságban átlagosan 2200 MWh-ot termel majd, 3700 milliárd forint.
Évente 8766x2200=19285200 MWh, 19285200000 áramot termel, ami 20 forinttal számolva 385704000000, 385 milliárd forint.
3700/385=9.61 vagyis Paks 2 9 év és 7 hónap alatt megtérül (20 forintos áramárral számolva, de ennél valószínűleg olcsóbban fogja eladni az áramot). De ez minimum 60 évig fog termelni. Persze Paks 2 sem csak úgy magától termel, vannak még működési költségek, pl. 1200 ember dolgozik ott, ha pontosak az adataim. De ezek a költségek elhanyagolhatóan kicsik. A statisztikák szerint az atomerőmű teljes élettartama alatt jelentkező költségek 90%-a az építéskor jelentkeznek.

Egyébként itt egy MVM által épített naperőmű. Ez 9 milliárdba került és 20 MW-os. Ugyebár ez állami cég mégis valahogy 4,3-szor olcsóbb, mint a fenti példában szereplő magáncég által épített. Szóval ennyit arról, hogy az állami beruházásokat szétlopják.
Persze még így sem éri meg naperőművet építeni, mert ez is csak 21 év alatt termeli meg csak az építési költségeket, ha beleszámolom a működési költségeket is, akkor már sosem térül meg.
https://www.origo.hu/gazdasag/20181123-atadtak-magyarorszag-legnagyobb-naperomu.html
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Paks 1 11 forintért ad el 1 kWh áramot a szolgáltatónak
Ha ez tényleg így van (amit most hirtelen nem tudnék leelenőrizni) akkor kicsit erősnek tűnik a Balázs által a számításaiban 8Ft/ kWh-on szerepeltetett haszon. Lehet, hogy nem így van, de azt gondolom, hogy teljes képhez minden elemét ismerni kellene. Ez az, ami szerintem ma nem lehetetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha ez tényleg így van (amit most hirtelen nem tudnék leelenőrizni) akkor kicsit erősnek tűnik a Balázs által a számításaiban 8Ft/ kWh-on szerepeltetett haszon. Lehet, hogy nem így van, de azt gondolom, hogy teljes képhez minden elemét ismerni kellene. Ez az, ami szerintem ma nem lehetetlen.
Az utolső mondat "nem" nélkül értendő, természetesen.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha ez tényleg így van (amit most hirtelen nem tudnék leelenőrizni) akkor kicsit erősnek tűnik a Balázs által a számításaiban 8Ft/ kWh-on szerepeltetett haszon. Lehet, hogy nem így van, de azt gondolom, hogy teljes képhez minden elemét ismerni kellene. Ez az, ami szerintem ma nem lehetetlen.

Paks 1 még a kommunizmusban épült, így a Paksi áramban csak az üzemeltetés és a profit van benne, a Paksi erőmű megépítése nincs. Egy atomerőmű iszonyat olcsón termel, ha jól emlékszem, akkor a teljes élettartama során az üzemeltetési költségek csupán 10-20%-a az építési költségeknek. 2500 ember dolgozik Pakson, ennyi ember pedig megtermeli 4 millió ember áramszükségletét.
Napelemek esetén ennyi ember nem lenne elég még a karbantartásra sem.
 
M

molnibalage

Guest
De szerintem érdemes egy kicsit lehiggadnod!
Bocsánat, de én nem tudom tolerálni mérnökként a műszaki és természettudományos ökörségek folyamatos mantrázását úgy, hogy ha a sok balfasz ötletét követnénk, az kb. nemzetgazdasági csőd lenne.

Pár további aspektus, amin törheted a fejed, mert lehet, hogy pár számításodat torzítja:
Ok, lássuk...
  • Öt fős család (ebből 2 10 évnél fiatalabb, 1 pelenkás), mosogatóval, óriás mosó-szárítóval, légkondival tetőtérben, stb., stb. az éves megajánlott tehát fogyasztás (átalány) 195kWh. Szerintem egy négy fős családra simán stimmelhet a 171kWh.
Remek. Munkatársaimnál meg két kamasz gyerek van. Az +2 számítógép és minden más saját világítás és egyéb fogyasztás.
  • A Paks 2 költségvetésed (bekerülés, megtérülés, stb.) milyen adatokon alapszik, mert tudtommal a nyilvános szerződésekből nem lehet megtudni a pontos árat. (Mondjuk ezt nem értem, mivel ez már egy elfogadott összegről szól, nem?)
Basszus beírod a keresőbe, hogy Paks 2 ár és kapod azt, amit a táblázatban látsz.
  • Milyen alapon számoltál 15%-os elbontási költségekkel? (nem kötözködés, csak szeretném tudni, mert ez nem olyan, hogy egy atom hulladék lerakóból épül 120 darab évente, és én ezeknél durvább összegre találtam csak infót, és ez csak az atomhulladék lerakó ára volt)
Megnéztem az összes eddig elbontott reaktor költségét amit találtam és a legalsó és legdrágább bontásokat kiszórtam és súlyoztam anno, mert a kivételekből nem szabad átlagot húzni. Az USA-ban olyan 15-25% között volt de a korai és nagyon öreg szarok bontása többen volt.
Te most tényleg azon rugózol, hogy 305 vagy 315 az EUR árfolyama...? 3% az eltérés. Szerinted a berakott táblázat értékeit és az, hogy "nem megtérülő" mennyiben befolyásol 3% eltérés. Semennyire.
Látom meg sem értetted. Azt vizsgáltam, hogy ha azonos kWh-énti profitot feltételez fel mindkettőnél, akkor milyen megtérülések jönnek ki. A végfogyasztói árból visszafelé lehet számolni, hogy kb. mennyi lehet az, amennyiért el lehet adni.

Egyébként Aszódi Attilától származnak az adatok, kb. 11,5 HUF/kWh áron adják el. 2007 táján a termelési költség messze ez alatt volt valami 6 HUF/kWh. Igen, ennyire olcsó. Ezt nem tudja és érti meg a többség. Rohadt drága felhúzni az erőművet, de aztán fillérekért üzemel.
Én azt gondolom, hogy az atomenergiának természetesen van létjogosultsága, de az biztos, hogy nem ártana tényleg minden lehetséges költséget nyilvánosságra hozni.
A keresőt nem tilos használni. Egyébként érdekes elvárás ez, mert miért csak ettől az erőmű típustól várod el? Amikor még a német "eredmények" emlegetése is tabu a sötétzöldeknél? LOL...

Azt gondolom, hogy Magyarországnak intenzíven (akár a teljes bekerülés 30-40%-ára rúgóan) kellene támogatni a megújulókat, csak kikötve, hogy egy Powerwall (2) mintájú tárolási rendszerrel lehet csak a hálózatra kötni az újonnan üzembe helyezett háztartási kiserőműveket.
És ezt mire alapozva mered kijelenteni? Mi ennek a haszna? Mert a számok alapján a fogyasztónak kurvára nem az. Még Powerwall nélkül sem, nemhogy azzal. Ez annak éri meg, aki építi és felnyúlja majd a támogatást. Nekem, aki ellenzi és csak áramszámlát növeli kurvára nem buli. Mondom, ott a német példa. 500-1000 mrd EUR kísérlet és az eredménye ismert. 3-szoros magyar áramár és import/export függés a grid stabilitáshoz.

Milyen műszaki és közgáz összefüggés alapján vársz más eredményt...?


Ezáltal a napon belüli termelésingadozások nem terhelik a központi hálózatot, ugyanakkor intenzíven hozzájárulna a hálózat stabilitásához, ezáltal olcsóbbá is tehető a rendszer üzemeltetése.
Ez bullshitnak jó. Nézd meg az akksi árát. Ennél még az is olcsóbb, hogy szabályozol más erőművel.

És mivel hadi/honvédelmi oldal fórumán vagyunk, azt sem ártana megjegyezni, hogy nem szerencsés, ha az ország villamosáram termelésének 40+%-át biztosító erőművek egy helyen tömörülnek, ráadásul megsemmisítésük az ország jelentős részének végleges (80-200 éves) sugárzó anyagos szennyezését jelentené.
További bullshit rizsázás. Nem tudsz olyan gridet építeni, amit egy elszánt támadás esetén meg lehetne védeni. Viszont éppen csak segíti a védelmet azt, ha az ország termelésének gerince egy helyen van. Mert azt könnyebb védeni, mint mondjuk 5-öt...

Arról, hogy a reaktort ökörség támadni csak úgy 50-szer írtam. A vízkivételi mű vagy trafókert szétkapásával az output 0 lesz, de a reaktor ettől még nem száll el. Kurvára elegem van már az ilyen kommentekből is.

Az sem mindegy pl. hogy Paks2-höz tulajdonképpen egy az egyben az állam pénzét kellene felhasználni, egy korrekt megújulókat támogató programhoz viszont csak a támogatás összegét.
És ebben mi a jó? A németeknél a zöldáram éves adója 23 mrd EUR. Csak a plusz támogatás árából évente 2 db Paks II épülhetne. LOL... Ezek után nem tudom, hogy sírjak vagy röhögjek hogy milyen alapon lehet ilyen veretes gondolatot leírni, hogy támogatásnak van értelme.

És, hogy miért nem probléma, ha éjszaka nem termel? Mert a Powerwall egyrészt az esti/éjszakai fogyasztást is megoldja, másrészt a terjedő elektromos autók töltésébe is besegít, ha elegendő panel van hozzá csatlakoztatva.
Megint csudaszép rizsa...

Ugyanakkor nettó pénzkeresővé is válhatsz 1-1 ilyen rendszerrel, amennyiben átveszed a villamos hálózatban lévő felesleges teljesítményeket. (A németeknél már többször volt negatív számlázás egyes időszakokban.)
Te most a negatív áramárra gondolsz? Ha igen, akkor n+1-ik LOL... Az arról szólt, hogy a német rendszerirányítás megveszi a termelőtél az áramot a támogatott fix áron, majd fizetett, hogy a környező országok vegyék megy, hogy a grid ne omoljon össze miközben minden más szabályzoható erőmű beletaposott a fékbe.

Ez történik akkor, ha a csúcsfogyasztással közel azonos mértékben teszel a hálózatban nem szabályozható szél/naperőművet. Akkor ezek után te és minden meg nem értett zseni árulja már el, hogy az így kb. 20%-os termelési arány hogy a faszba növelhető 30%-ra, ha ez azzal járna, hogy ha mondjuk 150-200% a beépített kapacitása a termelésnek a fogyasztáshoz képest, akkor hogy a faszba fogsz szabályozni...? Hm...? Akkor bizony már jön az, hogy befékezed a szélkereket, leválasztod (ha tudod...) a gridről a naperőművet, hogy ne termeljen.

Csak akkor megint ott vagyunk, hogy a nem termelő erőművek hol termelnek hasznot? Mi alapján fogod eldönteni, hogy melyik támogatott erőművet terheled vissza? Vagy mindet egyenletesen? Mert naperőmű az on/off állapota és tudtommal a szélkerék is vagy forog vagy áll, olyan nincs, hogy folyamatosan fékezed, mert a fékeknek nincs hűtése. Gondolj bele, ha egy 2MW-os szélkereket fékeznél 1 MW-ra, akkor ott hulladékhő a kettő különbsége...

Ha ez tényleg így van (amit most hirtelen nem tudnék leelenőrizni) akkor kicsit erősnek tűnik a Balázs által a számításaiban 8Ft/ kWh-on szerepeltetett haszon. Lehet, hogy nem így van, de azt gondolom, hogy teljes képhez minden elemét ismerni kellene. Ez az, ami szerintem ma nem lehetetlen.
Nem tetszik érteni. A sok zöld ökobarom olyan faszságokat mantrázik, hogy Paks 2 soha nem térül meg és olyan áram árakat tesznek mellé, ami a mostani végfogyasztói ár felett van. A táblázatom ezt az ökörséget cáfolja. Paks 2 termelési költsége 5 HUF/kWh táján lesz és most 11,5 HUF táján adja fel. Még ilyen szerény profittal számolva is 36 év alatt kitermeli a kamatos kamat és bontás költségét is. Akkor szerinted 60+ év alatt...?

Ezen felül, ha a zöldbarmok által használt áram árát nézem, akkor ennél simán magasabb eladási ár is kijön, ergp a profit is. Ezért vettem alsó küszöbnek a 8 HUF/kWh profitot, ahol ez 30 évre jött ki. Tehát, ha mondjuk rezsicsökkenés előtti 44 HUF/kWh-ra visszamászna az áram ára és Paks profitját el lehet engedni jobban a magasabb áram árral - így sincs közelében sem a napáram árának - akkor egészen elképesztően alacsony megtérülési idő jön ki, 20 év alá is bemászik úgy, hogy ha kb. 16 HUF/kWh áron adná el az áramot és az arányát nézve a végfogyasztói áram ára akkor talán lenne 44 HUF/kWh tája.

Paks 1 még a kommunizmusban épült, így a Paksi áramban csak az üzemeltetés és a profit van benne, a Paksi erőmű megépítése nincs. Egy atomerőmű iszonyat olcsón termel, ha jól emlékszem, akkor a teljes élettartama során az üzemeltetési költségek csupán 10-20%-a az építési költségeknek. 2500 ember dolgozik Pakson, ennyi ember pedig megtermeli 4 millió ember áramszükségletét.
Napelemek esetén ennyi ember nem lenne elég még a karbantartásra sem.
Baromság. Nem ingyen épület az erőmű a két szép szemünkért.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
További érdekes kérdések:
Balázs 571Milliárd forint "Bontási költséggel" számolt az költség/megtérülési táblázatában. Ezzel csak az a baj, hogy ez messze nem elegendő.
Jelenleg (illetve 2015-ben) a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapban 255Mrd forint volt. Jelenlegi összeget nem tudok. Korábban kb. 12-20Mrd forint közötti összeg került bele, de szerintem a rezsicsökkentés nem hiszem, hogy jót tett neki. Ha a 20Mrd-dal is számolunk, akkor 2019-re jó esetben 330Mrd forintton fogunk állni.
Az a probléma, hogy ennél lényegesen nagyobbak lesznek szerintem a költségek.
A Yucca hegységben az amerikaiak egy hatalmas fűtőelemek tárolására is alkalmas tárolót építenek, ennek költségét 70000 tonna fütőanyagra kb. 90-100 Mrd dollár (folyamatosan nő a költsége).
Magyarországnak kb 5000 tonnát kell majd elhelyezni várhatóan. Ha csak arányosítunk, akkor is ez 7,14Mrd dollár lenne, ami 280-as árfolyamon is majdnem 2000Mrd forint.
És minél kisebbet építesz, annál nagyobbak a fajlagos költségek.
És akkor ez még csak a nagy aktivitású fűtőelemek végleges tárolása. Ehhez még jön a kis és közepes végleges lerakója, valamint a különböző átmeneti tárolók kérdése.
Mindehhez még vegyük hozzá, hogy NINCS még hivatalos döntés arról, hogy hol is legyen egyáltalán a kiégett fűtőelemek végleges tárolója.
De a hivatalos kormány által készített tanulmány is sokkal többet szán a "Bontási költségekre":
http://www.kormany.hu/download/e/5d/c0000/Magyarország nemzeti programja.pdf#!DocumentBrowse
Azért így raktam be, hogy látszódjon, hogy ez a kormany.hu-ról van beemelve.
95.oldal: 1650 Mrd forint a végösszeg, ami szerintem erősen alul van tervezve!
Ehhez 20Mrd-os éves betéttel is 66 év alatt fog elég pénz összejönni. De ehhez tartani kell a 20Mrd-os éves növekményt.
Itt vannak az alap aktuális állásai 2015-ig.
Jól látható, hogy a növekmény az utolsó 10 évben is csak 1x érte el a 20Mrd-os értéket. és további 3 évben volt több mint 18Mrd.
És az összegyűlt pénz jelenértéken van számolva, a hulladék lerakók költsége is. Ugyanakkor a tényleges ár akkor már nem ennyi lesz. DE honnan is tudjuk, hogy mennyi lesz, ha egyszerűen nem találnak erre megfelelő helyet, már évek óta.
És ha tovább húzzuk az ügyet, akkor az átmeneti tárolók ára olyan plusz terheket ró a teljes Paks1-2-re, amit előre senki sem tervezett be. Ezek felépítése is pénzbe kerül. Az üzemeltetésük, és a leszerelésük is.
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 865
35 241
113
További érdekes kérdések:
Balázs 571Milliárd forint "Bontási költséggel" számolt az költség/megtérülési táblázatában. Ezzel csak az a baj, hogy ez messze nem elegendő.
Jelenleg (illetve 2015-ben) a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapban 255Mrd forint volt. Jelenlegi összeget nem tudok. Korábban kb. 12-20Mrd forint közötti összeg került bele, de szerintem a rezsicsökkentés nem hiszem, hogy jót tett neki. Ha a 20Mrd-dal is számolunk, akkor 2019-re jó esetben 330Mrd forintton fogunk állni.
Az a probléma, hogy ennél lényegesen nagyobbak lesznek szerintem a költségek.
A Yucca hegységben az amerikaiak egy hatalmas fűtőelemek tárolására is alkalmas tárolót építenek, ennek költségét 70000 tonna fütőanyagra kb. 90-100 Mrd dollár (folyamatosan nő a költsége).
Magyarországnak kb 5000 tonnát kell majd elhelyezni várhatóan. Ha csak arányosítunk, akkor is ez 7,14Mrd dollár lenne, ami 280-as árfolyamon is majdnem 2000Mrd forint.
És minél kisebbet építesz, annál nagyobbak a fajlagos költségek.
És akkor ez még csak a nagy aktivitású fűtőelemek végleges tárolása. Ehhez még jön a kis és közepes végleges lerakója, valamint a különböző átmeneti tárolók kérdése.
Mindehhez még vegyük hozzá, hogy NINCS még hivatalos döntés arról, hogy hol is legyen egyáltalán a kiégett fűtőelemek végleges tárolója.
De a hivatalos kormány által készített tanulmány is sokkal többet szán a "Bontási költségekre":
http://www.kormany.hu/download/e/5d/c0000/Magyarország nemzeti programja.pdf#!DocumentBrowse
Azért így raktam be, hogy látszódjon, hogy ez a kormany.hu-ról van beemelve.
95.oldal: 1650 Mrd forint a végösszeg, ami szerintem erősen alul van tervezve!
Ehhez 20Mrd-os éves betéttel is 66 év alatt fog elég pénz összejönni. De ehhez tartani kell a 20Mrd-os éves növekményt.
Itt vannak az alap aktuális állásai 2015-ig.
Jól látható, hogy a növekmény az utolsó 10 évben is csak 1x érte el a 20Mrd-os értéket. és további 3 évben volt több mint 18Mrd.
És az összegyűlt pénz jelenértéken van számolva, a hulladék lerakók költsége is. Ugyanakkor a tényleges ár akkor már nem ennyi lesz. DE honnan is tudjuk, hogy mennyi lesz, ha egyszerűen nem találnak erre megfelelő helyet, már évek óta.
És ha tovább húzzuk az ügyet, akkor az átmeneti tárolók ára olyan plusz terheket ró a teljes Paks1-2-re, amit előre senki sem tervezett be. Ezek felépítése is pénzbe kerül. Az üzemeltetésük, és a leszerelésük is.
Ez a szamolgatas teljesen folosleges pont azmiatt amit oly sokan kifogasolnak. Ez megpedig az orosz. A kiegett futoelemek soha nem voltak magyarorszagon tartosan tarolva ahogy ezutan se lessz. Az orosz elviszi /pakson nincs vasutallomas sinek megis vannak tobbek kozott pont ezert./