Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
És akkor most jön, hogy, "Na és akkor mi van ha 5000 tonna?" :D
Illetve ezen nem röhögni kellene, hanem alaposan ledöbbeni...
Min kéne megdöbbenni? Azon, hogy ilyen nevetségesen kevés és kis térfogatú a hulladék? Te azt akarod bemegyarázni, hogy ez valami megdöbbentően sok és veszélyes valami

LOL....
Basszus vegyi üzemek tartályaiban olyan tömegű és térfogatú dolgok vannak, amihez képest ez 0 kockázat.

Különben én az elejétől csak arra kértem Balázst hogy számolja át a költségtábláját! Semmi egyebet!
Mit számoljak át benne? Növeljem meg a bontás költségét 1600 Mrd-ra? Kb 4-5 évvel tolja ki a megtérülést a mostani 15%-os költséghez képest. Csak, ha szerinted 45% a bontási költség, akkor be vagy rúgva. Kivételesen drága bontások voltak ennyik. Vagy akkor cherry picking elven számolva akkor most keressem meg neked azt, ahol cirka 350M USD-ből bontottak el több blokkot? Emlékeim szerint volt ilyen. 350M USD az 100mrd HUF és nem 1600.

Szóval mikor kezdjek röhögni megint?

Tényleg? 2-vel feljebb éppen a nickemen szórakozott? PFFF
Szóval már az én hibám, hogy a nicked is szar?
 
M

molnibalage

Guest
Csak hogy erezd a meretet: 260m3 az egy kozepes meretu lakas/kisebb csaladi haz belso terenek merete (terfogata).... Tenyleg rengeteg.... :D
Azért valahol vicces, hogy műanyaggal sikerült telibaszni az óceánt és táplálékláncot is lassan, de nukleáris fűtőelemet a tengerbe dobni azt bezzeg tilos. Pedig tizenix van az ócáenban... Annyit kimutatható a hatásuk, hogy az alapján soha megtalálni sem sikerült volna őket.

Ezzel nem azt mondom, hogy csak dobjuk az óceánba, de basszus miféle követelményeknek kell eleget tenni ott, hogy nem korrozív anyagot tároljanak, aminek léghűtés elég. Víz nincs a közelében, de amúgy is víz oldhatatlan és acél kapszulában van. Mi kerül ezen dollármilliárdokba...? Ebből metró rendszereket lehet több száz km hosszan kiépíteni.

Eszement szinten várnak el dolgokat, aminek semmi értelme.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 487
11 699
113
Ha engem nem zavar, majdcsak megszokod! :cool:
Pedig pont az előbb te panaszkodtál arra, hogy a nickneveden szórakoznak.
Én tényleg jó szándékúan javasoltam a módosítást.

De ha neked jó... végül is mindenki úgy dehonesztálja magát, ahogy csak bírja...

Miért kéne új eljárás?
https://www.greenmatch.co.uk/blog/2017/10/the-opportunities-of-solar-panel-recycling
Ha arra gondolsz, hogy mennyire károsak ezek, akkor el kell, hogy keserítselek. Nincsenek egy súlycsoportban még a extra kis sugárzású hulladékkal sem.
A nukleáris fűtőelemek is újra lehet hasznosítani. Jó sok pénzért, de ezzel csak kitoljuk a végső lerakás idejét...

De a vitában onnan indultunk, hogy miből is kellene kiszámítani mit...;)

A kérdésemben nem szerepelt az "új" szó, csak tájékozódni szerettem volna, de már Ooorky felvilágosított.
Az alapján úgy látom, hogy abban a feldolgozásban tizedannyi köszönet sem lesz, mint a nukleáris ártalmatlanításban.

A kiszámítás nem az én "vitaterületem", az nem az én harcom.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 1711

Guest
A kérdésemben nem szerepelt az "új" szó, csak tájékozódni szerettem volna, de már Ooorky felvilágosított.
Az alapján úgy látom, hogy abban a feldolgozásban tizedannyi köszönet sem lesz, mint a nukleáris ártalmatlanításban.

Találtam egy dokufilmet is róla (nem konkrétan szélerőmű, de minden elektronika így végzi, btw. az egyik fő exportőr az ultrazöld Svédország):

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Min kéne megdöbbenni? Azon, hogy ilyen nevetségesen kevés és kis térfogatú a hulladék? Te azt akarod bemegyarázni, hogy ez valami megdöbbentően sok és veszélyes valami

LOL....
Basszus vegyi üzemek tartályaiban olyan tömegű és térfogatú dolgok vannak, amihez képest ez 0 kockázat.
Akkor most jön a bagatelizálási fázis! Jó lesz ez! :rolleyes:
Kevés hulladék????
Csernobilban és Fukusimában "csak" egy aktív atomerőmű aktív fűtőelemeit érintette. Nem 80-100 év összes elhasznált fűtőelemét
Mégis volt némi kár, ugye?
Maradjunk annyiban, hogy nem véletlenül nincs még kitűzve a végleges fűtőelem lerakó helye. És nem is látok rá reális esélyt, hogy meglesz.
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
A kérdésemben nem szerepelt az "új" szó, csak tájékozódni szerettem volna, de már Ooorky felvilágosított.
Az alapján úgy látom, hogy abban a feldolgozásban tizedannyi köszönet sem lesz, mint a nukleáris ártalmatlanításban.
Ugye azzal tisztában vagy, hogy a fejlődő országok sorban jelentik be, hogy megtiltják az országba a szemét importot. A fejlett világnak kell az összes szemetét majd újrahasznosítani. Ami valahol üdvös is!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Találtam egy dokufilmet is róla (nem konkrétan szélerőmű, de minden elektronika így végzi, btw. az egyik fő exportőr az ultrazöld Svédország):

India és Kína már betiltota a szemétimportot. Ez az egyik első lépés. A többi ország is el fog jutni eddig...
 
M

molnibalage

Guest
Akkor most jön a bagatelizálási fázis! Jó lesz ez! :rolleyes:
Kevés hulladék????
Csernobilban és Fukusimában "csak" egy aktív atomerőmű aktív fűtőelemeit érintette. Nem 80-100 év összes elhasznált fűtőelemét
Mégis volt némi kár, ugye?
Maradjunk annyiban, hogy nem véletlenül nincs még kitűzve a végleges fűtőelem lerakó helye. És nem is látok rá reális esélyt, hogy meglesz.
Lol, még itt is bugyutaságot beszélsz.

A radioaktív grafit szóródott szét a tűz után egy olyan reaktor típus balfasz kialakítása miatt, amit nem építettek sehol máshol, csak a Szu-ban. A fűtelem most is ott van a reaktorban, a radioaktív törmelék most is ott van a csarnokban.

Szerintem nem kéne neked erőltetni ezt témát...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Azért valahol vicces, hogy műanyaggal sikerült telibaszni az óceánt és táplálékláncot is lassan, de nukleáris fűtőelemet a tengerbe dobni azt bezzeg tilos. Pedig tizenix van az ócáenban... Annyit kimutatható a hatásuk, hogy az alapján soha megtalálni sem sikerült volna őket.

Ezzel nem azt mondom, hogy csak dobjuk az óceánba, de basszus miféle követelményeknek kell eleget tenni ott, hogy nem korrozív anyagot tároljanak, aminek léghűtés elég. Víz nincs a közelében, de amúgy is víz oldhatatlan és acél kapszulában van. Mi kerül ezen dollármilliárdokba...? Ebből metró rendszereket lehet több száz km hosszan kiépíteni.

Eszement szinten várnak el dolgokat, aminek semmi értelme.
Azzal tisztában vagy, hogy menny az élettartama a tároló konténereknek? És azzal, hogy mikorra válik ártalmatlanná a sugárzó fűtőelem? Lesz a 2 szám között némi különbség.
Szerintem a műanyag szennyezést ne keverjük a nukleáris fűtőelemes szennyezéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Jaj Uram kérdem én, hanyadjára már megint..

Valaki űberződ számolja már ki, hogy mennyibe kerülne ellátni az országot megújuló energiával, de úgy, hogy azon a ködös december 17.-kén is legyen áram, amikor már két hete nem fújt normális erejű szél, öt napja nem sütött a nap, de leesett 45 centi hó. Mennyibe lenne így az, hogy menjen az Izaura tv, legyen Facebook, kinyisson a Tesco, működjön a gázkonvektorok elektromos keringető szivattyúja.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 487
11 699
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Mit számoljak át benne? Növeljem meg a bontás költségét 1600 Mrd-ra? Kb 4-5 évvel tolja ki a megtérülést a mostani 15%-os költséghez képest. Csak, ha szerinted 45% a bontási költség, akkor be vagy rúgva. Kivételesen drága bontások voltak ennyik. Vagy akkor cherry picking elven számolva akkor most keressem meg neked azt, ahol cirka 350M USD-ből bontottak el több blokkot? Emlékeim szerint volt ilyen. 350M USD az 100mrd HUF és nem 1600.
Az a helyzet, hogy hiába számolod át 1600Mrd-dal a bontást, a kormányzati táblázatban is hasraütésszerűen van megadva ez a szám. Egy matematikai képlettel, amiben kizárólag a paksi alapba befizetések adatait veszik alapul. Nem pedig a valós igényeket.

Nem véletlenül linkeltem be, hogy a világ többi részén mennyiért intézik a fűtőelemek lerakását.
Miért gondoljátok, hogy reális az, hogy 746Mrd forintból meg fogják tudni oldani (a korában linkelt állami terv szerint, 95. oldal) az 5000 tonna eltárolását?
A korábban belinkelt példák (amerikai, ausztrál) alapján még ha nagyvonalúan adok egy esélyt a magyar mérnöki csodának akkor is
8Mrd dollárnál lejjebb nem fogjuk megúszni (de mivel kisebb lerakó lesz ezért szerintem fajlagosan több lesz). Az 2280Mrd forint.
De még ezzel sem érdemes számolnod, mert mivel Magyarországról van szó, számold hozzá az "alkotmányos költséget".
És még mindig nem vagy a végén! Mi lesz, ha pl. mégis valahogy beszivárog a víz a rendszerbe? A javítás/mentesítés költségeit hogyan határozod meg?
Ez egy teljesen lehetetlen vállalkozás! És ezért meredek, hogy te azt állítod, hogy 6Ft/kWh is lesz majd az átadási ár.
OK, persze, mivel nem az erőmű pénzügyi keretein belül lesz a hulladékkezelés.
Mindenki fog dobálózni a számokkal, hogy milyen rohadt nagy pénztermelő az új erőművünk, a másik oldalon meg lesz egy nagy pénz és atomtemetőnk, csak az már nem Paks könyvein belül...
Szóval addig teljesen felesleges bármit is számolgatni konkrét számokkal, amíg nem találták meg a fűtőelemek végleges lerakóját.
Arról ne is beszéljünk, hogy az átlagkereset a tanulmány kiadása óta (2016) 25%-kal magasabb lett. Ez szerintem az építőiparban jóval nagyobb változás, ráadásul itt nem hagyományos technológiákkal kel dolgozni. Már csak emiatt drasztikus növekedés várható, mire egyáltalán elérünk oda, hogy hol legyen a végleges lerakó...
Jelenleg úgy néz ki, hogy a kormány 19-re lapot húzott...
Maradjunk annyiba, hogy kurva sokba fog kerülni. Mégis valószínűleg nem tudjuk elkerülni...
 
  • Tetszik
Reactions: bagira

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 969
58 538
113
Szép kis termés lett itt.
Amúgy a 4. genes atomerőművek a 3. genesek hulladékával működnek. Zárt üzemanyag ciklusnak hívják. 80%-os újrahasznosítást lehet így elérni. ;)
De szerintem ez is le volt már itt írva, meg minden egyéb. Engem nagyon zavar ha valaki nem olvassa el az előzményeket. :hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Lol, még itt is bugyutaságot beszélsz.

A radioaktív grafit szóródott szét a tűz után egy olyan reaktor típus balfasz kialakítása miatt, amit nem építettek sehol máshol, csak a Szu-ban. A fűtelem most is ott van a reaktorban, a radioaktív törmelék most is ott van a csarnokban.

Szerintem nem kéne neked erőltetni ezt témát...
Megint elkaptad a lényeget. o_O
És mennyi fűtőelem van ott a reaktorban? 5000 tonna? Mennyit költöttek eddig arra, hogy mérsékeljék a környezeti hatásokat?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 775
17 941
113
Találtam egy dokufilmet is róla (nem konkrétan szélerőmű, de minden elektronika így végzi, btw. az egyik fő exportőr az ultrazöld Svédország):

Hasonlót nyomnak most kobalt szinten is. Mindenhol megy a púderszöveg a szabadságjogokról, meg a zéró tolerancia mindenre, stb..., de persze a kobalt a villanyos autókból, az vastagon Kongóból jön. Persze azzal takaróznak, hogy ők sajnos nem tehetnek arról, hogy a beszállítói lánc utolsó 3 szeme hogyan baszik ki azokkal a szerencsétlen emberekkel. Amikor meg már nehezedik a PR-nyomás, akkor gyorsan kijótékonykodnak 3 millió eurót - miközben a vastagon 10 millió ójró felett keres a Daimler főnöke is. (Az SAP-os figura múlt évben olyan 22 milliós fizetést vett fel...)
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hasonlót nyomnak most kobalt szinten is. Mindenhol megy a púderszöveg a szabadságjogokról, meg a zéró tolerancia mindenre, stb..., de persze a kobalt a villanyos autókból, az vastagon Kongóból jön. Persze azzal takaróznak, hogy ők sajnos nem tehetnek arról, hogy a beszállítói lánc utolsó 3 szeme hogyan baszik ki azokkal a szerencsétlen emberekkel. Amikor meg már nehezedik a PR-nyomás, akkor gyorsan kijótékonykodnak 3 millió eurót - miközben a vastagon 10 millió ójró felett keres a Daimler főnöke is. (Az SAP-os figura múlt évben olyan 22 milliós fizetést vett fel...)

Nem csak kobalt...

 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias