Mit számoljak át benne? Növeljem meg a bontás költségét 1600 Mrd-ra? Kb 4-5 évvel tolja ki a megtérülést a mostani 15%-os költséghez képest. Csak, ha szerinted 45% a bontási költség, akkor be vagy rúgva. Kivételesen drága bontások voltak ennyik. Vagy akkor cherry picking elven számolva akkor most keressem meg neked azt, ahol cirka 350M USD-ből bontottak el több blokkot? Emlékeim szerint volt ilyen. 350M USD az 100mrd HUF és nem 1600.
Az a helyzet, hogy hiába számolod át 1600Mrd-dal a bontást, a kormányzati táblázatban is hasraütésszerűen van megadva ez a szám. Egy matematikai képlettel, amiben kizárólag a paksi alapba befizetések adatait veszik alapul. Nem pedig a valós igényeket.
Nem véletlenül linkeltem be, hogy a világ többi részén mennyiért intézik a fűtőelemek lerakását.
Miért gondoljátok, hogy reális az, hogy 746Mrd forintból meg fogják tudni oldani (a korában linkelt állami terv szerint, 95. oldal) az 5000 tonna eltárolását?
A korábban belinkelt példák (amerikai, ausztrál) alapján még ha nagyvonalúan adok egy esélyt a magyar mérnöki csodának akkor is
8Mrd dollárnál lejjebb nem fogjuk megúszni (de mivel kisebb lerakó lesz ezért szerintem fajlagosan több lesz). Az 2280Mrd forint.
De még ezzel sem érdemes számolnod, mert mivel Magyarországról van szó, számold hozzá az "alkotmányos költséget".
És még mindig nem vagy a végén! Mi lesz, ha pl. mégis valahogy beszivárog a víz a rendszerbe? A javítás/mentesítés költségeit hogyan határozod meg?
Ez egy teljesen lehetetlen vállalkozás! És ezért meredek, hogy te azt állítod, hogy 6Ft/kWh is lesz majd az átadási ár.
OK, persze, mivel nem az erőmű pénzügyi keretein belül lesz a hulladékkezelés.
Mindenki fog dobálózni a számokkal, hogy milyen rohadt nagy pénztermelő az új erőművünk, a másik oldalon meg lesz egy nagy pénz és atomtemetőnk, csak az már nem Paks könyvein belül...
Szóval addig teljesen felesleges bármit is számolgatni konkrét számokkal, amíg nem találták meg a fűtőelemek végleges lerakóját.
Arról ne is beszéljünk, hogy az átlagkereset a tanulmány kiadása óta (2016) 25%-kal magasabb lett. Ez szerintem az építőiparban jóval nagyobb változás, ráadásul itt nem hagyományos technológiákkal kel dolgozni. Már csak emiatt drasztikus növekedés várható, mire egyáltalán elérünk oda, hogy hol legyen a végleges lerakó...
Jelenleg úgy néz ki, hogy a kormány 19-re lapot húzott...
Maradjunk annyiba, hogy kurva sokba fog kerülni. Mégis valószínűleg nem tudjuk elkerülni...