Mostanában sajnos nincs sok időm ide írni... de a mai polinéziai poszt apropóján pár gondolat az eddigiekhez.
Fukushimához. Az erőmű elszállása nem a földrengés és nem a cunami miatt volt, hanem az elektromos energiaellátás megszűnése miatt.
Természetesen a cunami kellett hozzá, hogy a dízelek mind egyszerre tönkremenjenek. De a fontos jel, amire figyelni kell, hogy a katasztrófa azért lett ennyire súlyos, mert megszűnt az erőmű áramellátása.
Csernobilnál is azt próbálták volna ki, hogy működik-e a hűtés a leállítás alatt áram nélkül. Ebből a szempontból a kísérlet végülis sikeres volt, hiszen bizonyította, hogy a válasz: nem... (Tisztában vagyok vele, hogy eközben minden létező szabályt áthágtak.)
A fentiek alapján remélem mindenki tisztában van annak súlyával, hogy ez vagy az a típus autonóm módon képes-e a hűtés biztosítására...
molnibalage érve, hogy bezzeg Fukushimában milyen jól megúszták a szennyezést ott bukik meg, hogy nem számol az óceán szennyezésével, illetve még nincs lejátszva a téma, amíg a sérült használt fűtőelem tárolókból apránként el nem távolítják a fűtőelemeket.
Ez a másik tanulsága Fukushimának, hogy a használt fűtőelem tárolók hűtővizének keringtetése sem állhat le!
A "hagyományos" atomerőművi fűtőanyag közelgő hiánya (ami szerintem a nagyobb léptékű atomerőmű építés legnagyobb gátja) talán mondható, közmegegyezés tárgya itt, mivel az ellenérvek is más forrásokat vonnának be.
Tóriumos erőmű nincs és (érdemi teljesítménnyel) évtizedekig nem lesz.
Reprocesszálás világméretekben egy-két létesítményben folyik.
Az atomfegyverek terjedése elleni politika miatt az ilyen típusú erőművek elterjedése útjában politikai ellenállás van. Lehet, hogy nagyon ígéretes, amit ezen a téren elméletileg lefektettek, de a megvalósulás reális esélye konvergál a nullához.
A világ energiaháztartása egy-két évtizeden belül igényel új energia hozzáférési forrásokat, mivel az olajtermelés tetőzik.
Az atom nem képes ezt kielégíteni, hiszen már épülniük kellene az erőműveknek. Egyelőre azt látjuk, hogy az atom részarányának szinten tartása is túl nagy cél.
Félreértések elkerülésére: egy percig nem gondolom, hogy a megújulók ezt teljesíteni tudják. A skálázási problémák még sokkal nagyobbak.
A legnagyobb lehetőségek a takarékosságban rejlenek, csakhogy ennek is meg van a veszélye, ha valaha még növekedni akar a gazdaság...
A világ energiacsapdában van. Az energiatermelés nem növelhető a meglévő módszerekkel nem növelhető jelentősen, de ezzel összefüggésben a gazdasági növekedés is stagnál, visszaesik.
Stagnáló, csökkenő erőforrásbázison kellene kiépíteni egy új gazdaságot.
A megosztott hálózat elképzelése már csak azért is megszívlelendő, mert csökkentett, de mégis legalább valamekkora mértékű villamos energia hozzáférés maradhatna a helyi közösségnek, ha az országos hálózattal bajok lennének.
Szerintem a jövő nem a szorosabb integráció felé vezet. Ennek okai legkevésbé technológiaiak.