Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Piaci áron és feltételekkel, támogatás nélkül nem állnak meg a lábukon a naperőművek. Csak agyontámogatva és kötelező átvétellel.
Ezt csak annyiban egészíteném ki ,hogy mivel a befektető dönti el mi éri meg neki és nagyon nem mindegy neki a befektetés konstrukciója ezért nyilván fontos a támogatás de ha a befektetés már megtérült (ez 34 Ft környékén 8 év 27 Ft környékén 12-13 év) onnantól kezdve már minden bevétel az erőműből hozamnak számít Azt eldönteni , hogy utána az a 600 000Kw megtermelt évi teljesítmény(500as kis park) 15 vagy 17 Ft-ért fogja eladni az a befektető hatásköre ! Sokkal nagyobb a kockázata a kötelező átvételnek az egyenetlen teljesítmény miatt ! Ha ezt ki tudják simítani -valamilyen tározóval- akkor nem lesz gond !

Ők a piramisjáték első lépcsőfoka, akik tovább passzolhátják a cégeket a beruházóknak. A beruházók egy tetemes része meg abban reménykedik, hogy a megépített erőművet lehet majd rásózni egy palimadárra. Nem véletlenül kellett szigorítani a kamu pályázatok szűrését, mert a pályázóknak sokszor a minimális alapok sincsenek meg és totál habokra pályáznak, hiszen az szinte semmi befektetést nem igényel.
Ebben is van igazság -szélhámosok mindenhol vannak- de azok a befektetők akik komolyabb parkokat -1-2Mw vagy felette - építenek azok már biztosra mennek ! Tehát nem nevezném piramis játéknak !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azért az EU ellenállása, az EU-s bürokrácia és EU-s szabályozás rendkívül nagy hátráltató tényező és rengeteget ront a helyzeten.
De ezzel együtt meg fogják építeni.
A kérdés csak az , hogy ez mekkora plusz terhet ró rá és ki fizeti a számlát mert mindenki tudja , hogy KELL ! És ami KELL annak akármennyi is lehet az ára !
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ezt csak annyiban egészíteném ki ,hogy mivel a befektető dönti el mi éri meg neki és nagyon nem mindegy neki a befektetés konstrukciója ezért nyilván fontos a támogatás de ha a befektetés már megtérült (ez 34 Ft környékén 8 év 27 Ft környékén 12-13 év) onnantól kezdve már minden bevétel az erőműből hozamnak számít.

A 8 éves megtérülés a 34,14 Ft/kWh átvételi árnál mese habbal kategóriája. Ezt tartogasd a számítási analfabéta, palimadár befektetőknek!

A valóságban ezek az erőművek 65-70% körüli EBITDA-adó-CAPEX előgyűjtés rátát produkálnak (a nyers EBITDA rátájuk még a legjobb esetekben sem megy 75-80% fölé), azaz 22-24 Ft/kWh körüli a cash flow tartalom. Átlagos túlépítettséggel, átlagos telepítési helyen, jóindulattal éves 1150 kWh/kWp fajlagos termeléssel számolva, 25-28 ezer Ft/kWp a fajlagos cash flow termelés. Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy a degradációt kiegyenlíti az infláció - 1% átvételi ár indexálás és az ennél némileg magasabb működési költség növekedés különbsége.
A fajlagos beruházási költség a kimeneti teljesítményre számítva 0,5 MW alatti méretben 350-400 ezer Ft/kWp, 20-50 MW-os méretben 320-350 ezer Ft/kWp. Persze ennél több is lehet. A felső határ a csillagos ég, attól függően, hogy az érdekelt kivitelező mennyit nem szégyell zsebre tenni. Ha van beruházás oldali támogatás azt esélyes,. hogy beépítik a túlárazásba és élből lenyúlják.
Még ha kedvezményes, 2,5%-os kamatozású NHP hitellel számolunk is (az NHP forrás most épp elfogyóban van) 70%-os arányban és 30%-ban egy meglehetősen mérsékelt, 8%-os hozamot elváró tőkebefektetéssel, akkor is 4,15% az átlagos tőkeköltség. Így 21 év körüli (+/- 5 év a fajlagos beruházási költségtől függően) a megtérülés, amiből jellemzően 15 év a hitel és a tőke még javarészt csak ez után térül.
A 20-25 éves, 34,14 Ft/kWh-s régi KÁT-okkal ez ki is jön. A 2017-es, 20 éves METÁR ugyanezen az áron már határeset az átlagos erőműveknek. A 2018-as, 17 év 4 hónapos METÁR még mindig 34,14 Ft/kWh-s áron már csak alacsony fajlagos beruházási költség és/vagy jó telepítési hely esetén jön ki, éppen hogy az átvételi időszak végéig. A 20 MW feletti régi KÁT-os, átlag 29,1 Ft/kWh-ra kijövő csúcs/völgy/mélyvölgy átvételi árú erőműveknél, ahol a cash flow tartalom csak 17-19 Ft/kWh, a 25 éves KÁT maximális kihasználásával is csak a legalacsonyabb fajlagos beruházási költség, a legalacsonyabb forrásköltség és jó telepítési hely esetén van megtérülés 25 év alatt. De azoknál még lehetséges.
Minden, ami ezen kívül van, azaz 29 Ft-nál alacsonyabb az átvételi ár, vagy 34 Ft-os átvételi ár mellett 16 évnél rövidebb az átvételi időtartam, annak a megtérülése az átvételi idősazk alatt már csak a befektető és finanszírozó hülyítés excel táblával kategóriája.
Én is be tudok írni egy excel táblába olyan paramétereket, hogy bármi kijöjjön, csak nem sok köze lesz a valósághoz.
Láttam én már olyat, hogy valaki a kimeneti teljesítményre számítva 1700 kWh/kWp fajlagos teljesítménnyel számolt. Elfelejtette, hogy létezik degradáció, rendelkezésre állás, erőmű élettartama alatti pótlólagos, fenntartó jellegű beruházás igény. Úgy érezte, hogy 0,7 Ft/kWh-ba bele fog férni a menetrendezés költsége és a menetrendező által átvállalt pótdíj együttesen. Azt próbálta elhitetni, hogy 2 Ft/kWh-ból kijön tokkal - vonóval az üzemeltetés. 20% saját erőt kívánt belepakolni az egyébként 20%-nál többel túlárazott beruházásba. Ilyenkor nagyon nehéz megállni, hogy az ember ne röhögje szemközt a tárgyaló partnerét és ne küldje el melegebb éghajlatra, ecsetelve hogy melyik rokonát nézze gyógypedás palimadárnak. Udvariasan meg lett neki mondva, hogy másnál próbálkozzon ezzel a vetítéssel.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ilyen szörnyű tényt leírni !!!!!!!!!!!! Nagyon durva ! Te nem tudod , hogy igazából 60-100 évig fognak mind üzemelni ? ez itt a vicceskedős szarkazmus része volt ! LOL
Ha tovább olvastad volna a mondatot, akkor ott van, hogy Paks II engedélyezési élettartama 60 év és a tervezési 100 év. Valamint hogy Paks I is jó eséllyel 50 évnél tovább elműködne biztonságosan és gazdaságosan. Tehát tudom, hogy Paks II igazából 60-100 évig fog üzemelni.
Szeretem én a viccet, csak nem értem.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A fajlagos beruházási költség a kimeneti teljesítményre számítva 0,5 MW alatti méretben 350-400 ezer Ft/kWp, 20-50 MW-os méretben 320-350 ezer Ft/kWp
Nem fogok üzleti titkokat leírni de itt nagyot tévedsz !
A 8 éves megtérülés a 34,14 Ft/kWh átvételi árnál mese habbal kategóriája. Ezt tartogasd a számítási analfabéta, palimadár befektetőknek!

A valóságban ezek az erőművek 65-70% körüli EBITDA-adó-CAPEX előgyűjtés rátát produkálnak (a nyers EBITDA rátájuk még a legjobb esetekben sem megy 75-80% fölé), azaz 22-24 Ft/kWh körüli a cash flow tartalom. Átlagos túlépítettséggel, átlagos telepítési helyen, jóindulattal éves 1150 kWh/kWp fajlagos termeléssel számolva, 25-28 ezer Ft/kWp a fajlagos cash flow termelés. Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy a degradációt kiegyenlíti az infláció - 1% átvételi ár indexálás és az ennél némileg magasabb működési költség növekedés különbsége.
A fajlagos beruházási költség a kimeneti teljesítményre számítva 0,5 MW alatti méretben 350-400 ezer Ft/kWp, 20-50 MW-os méretben 320-350 ezer Ft/kWp. Persze ennél több is lehet. A felső határ a csillagos ég, attól függően, hogy az érdekelt kivitelező mennyit nem szégyell zsebre tenni. Ha van beruházás oldali támogatás azt esélyes,. hogy beépítik a túlárazásba és élből lenyúlják.
Még ha kedvezményes, 2,5%-os kamatozású NHP hitellel számolunk is (az NHP forrás most épp elfogyóban van) 70%-os arányban és 30%-ban egy meglehetősen mérsékelt, 8%-os hozamot elváró tőkebefektetéssel, akkor is 4,15% az átlagos tőkeköltség. Így 21 év körüli (+/- 5 év a fajlagos beruházási költségtől függően) a megtérülés, amiből jellemzően 15 év a hitel és a tőke még javarészt csak ez után térül.
A 20-25 éves, 34,14 Ft/kWh-s régi KÁT-okkal ez ki is jön. A 2017-es, 20 éves METÁR ugyanezen az áron már határeset az átlagos erőműveknek. A 2018-as, 17 év 4 hónapos METÁR még mindig 34,14 Ft/kWh-s áron már csak alacsony fajlagos beruházási költség és/vagy jó telepítési hely esetén jön ki, éppen hogy az átvételi időszak végéig. A 20 MW feletti régi KÁT-os, átlag 29,1 Ft/kWh-ra kijövő csúcs/völgy/mélyvölgy átvételi árú erőműveknél, ahol a cash flow tartalom csak 17-19 Ft/kWh, a 25 éves KÁT maximális kihasználásával is csak a legalacsonyabb fajlagos beruházási költség, a legalacsonyabb forrásköltség és jó telepítési hely esetén van megtérülés 25 év alatt. De azoknál még lehetséges.
Minden, ami ezen kívül van, azaz 29 Ft-nál alacsonyabb az átvételi ár, vagy 34 Ft-os átvételi ár mellett 16 évnél rövidebb az átvételi időtartam, annak a megtérülése az átvételi idősazk alatt már csak a befektető és finanszírozó hülyítés excel táblával kategóriája.
Én is be tudok írni egy excel táblába olyan paramétereket, hogy bármi kijöjjön, csak nem sok köze lesz a valósághoz.
Láttam én már olyat, hogy valaki a kimeneti teljesítményre számítva 1700 kWh/kWp fajlagos teljesítménnyel számolt. Elfelejtette, hogy létezik degradáció, rendelkezésre állás, erőmű élettartama alatti pótlólagos, fenntartó jellegű beruházás igény. Úgy érezte, hogy 0,7 Ft/kWh-ba bele fog férni a menetrendezés költsége és a menetrendező által átvállalt pótdíj együttesen. Azt próbálta elhitetni, hogy 2 Ft/kWh-ból kijön tokkal - vonóval az üzemeltetés. 20% saját erőt kívánt belepakolni az egyébként 20%-nál többel túlárazott beruházásba. Ilyenkor nagyon nehéz megállni, hogy az ember ne röhögje szemközt a tárgyaló partnerét és ne küldje el melegebb éghajlatra, ecsetelve hogy melyik rokonát nézze gyógypedás palimadárnak. Udvariasan meg lett neki mondva, hogy másnál próbálkozzon ezzel a vetítéssel.
Azért hálistennek nem csak "verebek " a "befektetők" és az ő szakembereik ugye már tájékozottak tehát nem vakrepülnek ! Őket 1 érdekli , hogy ha befektetnek x-t az mennyi idő alatt jön vissza , érdekes ők az én általam is vázoltakat tartják elfogadottnak , ezzel számolnak . Az , hogy te miket számolsz az a te dolgod valószínűleg az összes befektető dilettáns és hülye ! Ha így van hát akkor is az ő pénzük ! Legyen szép napod !
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Így is elő lehet adni, hogy nagy kegyesen visszaengeditek őket azokra a lenyúlt földekre ahol már évtizedek óta legeltetnek...

A birkákat a naperőművek működése közben is használják, hogy ne kelljen kaszálni. Hogy ez a gyakorlatban mennyire fog hosszabb távon beválni, az még a jövő kérdése. A birka legalább nem rágja szét a vezetéket és nem ugrál fel mindenre, mit a kecske, viszont nem is eszik meg minden gazt.

Értelemszerűen a napelem és a növények ugyanazért a napfényért versenyeznek. Tehát amíg ott van az erőmű (akár termel, akár már nem), addig messze silányabb a legelő.
Persze vannak ebből a szempontból jobb példák is. Rekultivált bányaterületre, erőművi meddőhányóra, zagytérre, szikes, semmire sem való sívó homokra telepített erőművek. Ezek nem értékes földet vesznek el. Viszont cserébe porosodnak, ami nem használ az áramtermelésnek.
De sajnos van olyan is, hogy a zöld őrület jegyében erdőt vágnak ki naperőmű telepítéshez. Meg olyan is, hogy jó minőségű termőföldet vonnak ki művelésből, mert az erőművek a termőföld áraknál magasabb árat kínálnak a területért.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Nem fogok üzleti titkokat leírni de itt nagyot tévedsz !

Azért hálistennek nem csak "verebek " a "befektetők" és az ő szakembereik ugye már tájékozottak tehát nem vakrepülnek ! Őket 1 érdekli , hogy ha befektetnek x-t az mennyi idő alatt jön vissza , érdekes ők az én általam is vázoltakat tartják elfogadottnak , ezzel számolnak . Az , hogy te miket számolsz az a te dolgod valószínűleg az összes befektető dilettáns és hülye ! Ha így van hát akkor is az ő pénzük ! Legyen szép napod !

Elég könnyen visszafejthető, hogy a 8 év neked úgy jött ki, hogy megszoroztad az átvételi árat a fajlagos éves termeléssel és ebből a bevételből semmit nem vontál le. Sem üzemeltetési költséget, sem menetrendezést, sem pótdíjat, sem rendelkezésre állást, sem degradációt, sem adót, sem CAPEX-et. A beruházási költségre pedig nem számoltál sem kamatot, sem hozam elvárást.
Vagy pedig egy messze irreálisan alacsony beruházási költségből is csak a hitel megtérülését számoltad, azt is kamat nélkül.
Aki így számol, azt nehéz komolyan venni.

Nehéz úgy vitatkozni hogy én konkrét számokat írok, te pedig ex-katedra kijelentéseket, számszaki alátámasztás nélkül. Nem olyan bonyolult egy naperőmű megtérülés számítása. Vezesd le azt a 8 évet konkrét számokkal! Nem kellenek üzleti titkok, ezzel kár takarózni. Én sem konkrét erőmű azonosítására alakalmas adatokat írtam. Pedig elég sok ilyen erőmű adatait láttam már. Általánosságban írd le a fajlagos értékeket! Kíváncsian várom.
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
597
5 429
93
25-30 év múlva pedig szépen elvisznek mindent (ha lesznek olyan hülyék mert még annyi ideig termelni fog a park ) . De ma már ki se kell vonni maradhat szántó művelési ágban . Már most tárgyalok 8-9 olyan birka tartóval akik alig várják , hogy használatba vegyék a nagyobb parkokat mint legelőt !

Mondjuk azért még mindig e PV-nek a legkönnyebb az elbontása és a helyre állítása !

Amúgy először volt a KÁT(ez volt a legjobb és a csali) és utána jött a METÁR ami gyakorlatilag a legnagyobb dobás volt . Most már csak egyedi megállapodások vannak ! Annyira nem jó üzlet ez mint sokan hiszik ! Óriási a verseny és borzalmas az ügyintézés / tervezés menete !
" De ma már ki se kell vonni maradhat szántó művelési ágban . Már most tárgyalok 8-9 olyan birka tartóval akik alig várják , hogy használatba vegyék a nagyobb parkokat mint legelőt !"

Ez új nekem, hogy nem kell kivonni a művelési ágból. De, biztosan így van. Amikről én tudok azok olyan 25-32 aranykoronás értékű földek. Biztosan napelemparkként és birkalegelőként legjobb felhasználása az ilyen területeknek? Legelőként én max. 10 aranykoronás területekben gondolkodnék és a napelemektől sem sajnálnám a 10 AK értékű területeket. de a 30 AK értékű földeket én hasznosabb dolgokra tudnám elképzelni.

Ezt nem tudom értelmezni "25-30 év múlva pedig szépen elvisznek mindent". A földtulajdonosok (akikről én tudok) 25 évre adták bérbe a földjeiket. Tehát a beruházók eleve 25 évre számolnak, akkor miért visznek el mindent? Sőt két területről tudok, amelyet már 3 éve vettek bérbe 25 évre és most telepítik a napelemparkot.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 634
25 207
113
Ez a kettő is mikorra épül meg? 10 év? Majd utána még rendelünk, de ki tudja addigra milyen új technológiák és mennyiért lesznek elérhetőek. Felesleges túl sokat túl előre rendelni.
Ha nagyon belehúznak akkor 7-8 év alatt megépülhet, de ezzel a tempóval valahol akörül készül el, amikor paks1 pont leáll vagy az utolsó 1-2 évét tölti.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
2022 ben elkezdik építeni UK.ben a Generalfusion cég pilot fúziós reaktorát ami 70% os méretű a kereskedelmi erőműhöz tervezett realtorhoz képest.
A pilot reaktor a tervek szerint 2025 ben kezdi meg a működését és a tesztüzem 18 hónapig fog tartani.
A beuházás költsége több $100m amit Jeff Bezos, a kanadai, a brit, a maláj kormány a GE mint nagy befektetők és számtalan kisebb befektető közösen fedez.
A pilot üzem feladata bizonyítani hogy
  • a fúzió stabilan fenntartható ebben a méret kategóriában is
  • a keletkező neutronokat stabilan képesek befogni
  • a tervezett kereskedelmi erőmű gazdaságos lesz.

A Generalfusion érdekes - nem a hagyományos tokamak vagy stellarator - technikát választott a fúzió elérésére.
Ők "magnetized target fusion" technológiànak hívjàk, de én inkàbb manuálus kompressziós techinkának nevezném a módszert.
A lényeg hogy egy nagy titán tartályban - ez a GE hozzájárulàsa a projekthez - olvadt ólom - lítium fém keveréket keringetnek.
Egy plazma injektorral trícium plazmát fecskendeznek a tartályba amit a tartályhoz kapcsolódó több száz duhattyúval összenyomnak ami àltal az eléri a fúzióhoz szükséges +100m C° hőmérsékletet.
A keletkező hőt és neutronokat az olvadt fém elnyeli.
A fúzió beindítása utàn az olvadt fém egy hőcsrélőnek adja le a hőt amivel vizet forralnak és a gőzzel turbinákat hajtanak.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
" De ma már ki se kell vonni maradhat szántó művelési ágban . Már most tárgyalok 8-9 olyan birka tartóval akik alig várják , hogy használatba vegyék a nagyobb parkokat mint legelőt !"

Ez új nekem, hogy nem kell kivonni a művelési ágból. De, biztosan így van. Amikről én tudok azok olyan 25-32 aranykoronás értékű földek. Biztosan napelemparkként és birkalegelőként legjobb felhasználása az ilyen területeknek? Legelőként én max. 10 aranykoronás területekben gondolkodnék és a napelemektől sem sajnálnám a 10 AK értékű területeket. de a 30 AK értékű földeket én hasznosabb dolgokra tudnám elképzelni.

Ezt nem tudom értelmezni "25-30 év múlva pedig szépen elvisznek mindent". A földtulajdonosok (akikről én tudok) 25 évre adták bérbe a földjeiket. Tehát a beruházók eleve 25 évre számolnak, akkor miért visznek el mindent? Sőt két területről tudok, amelyet már 3 éve vettek bérbe 25 évre és most telepítik a napelemparkot.
Régebben volt ilyen és át is kellett minősíteni az elején ipari területté utána kitalálták az ideiglenes minősítést a fotovoltikus erőmű telepítésére alkalmas területet (hogy ne kelljen a termelés alól kivonás díját megfizetni hiszen a projekt végével simán ismét szántó lehet) . De most , hogy a nagy (50-200Mw-os ) parkok ügye elakadt a terület igény miatt ezért nem kell már kivonni és átminősíteni ! Tudtommal most itt tartunk ! Hiszen már nem a terület a döntő hanem a csatlakozási pont !
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 769
17 874
113
2022 ben elkezdik építeni UK.ben a Generalfusion cég pilot fúziós reaktorát ami 70% os méretű a kereskedelmi erőműhöz tervezett realtorhoz képest.
A pilot reaktor a tervek szerint 2025 ben kezdi meg a működését és a tesztüzem 18 hónapig fog tartani.
A beuházás költsége több $100m amit Jeff Bezos, a kanadai, a brit, a maláj kormány a GE mint nagy befektetők és számtalan kisebb befektető közösen fedez.
A pilot üzem feladata bizonyítani hogy
  • a fúzió stabilan fenntartható ebben a méret kategóriában is
  • a keletkező neutronokat stabilan képesek befogni
  • a tervezett kereskedelmi erőmű gazdaságos lesz.

A Generalfusion érdekes - nem a hagyományos tokamak vagy stellarator - technikát választott a fúzió elérésére.
Ők "magnetized target fusion" technológiànak hívjàk, de én inkàbb manuálus kompressziós techinkának nevezném a módszert.
A lényeg hogy egy nagy titán tartályban - ez a GE hozzájárulàsa a projekthez - olvadt ólom - lítium fém keveréket keringetnek.
Egy plazma injektorral trícium plazmát fecskendeznek a tartályba amit a tartályhoz kapcsolódó több száz duhattyúval összenyomnak ami àltal az eléri a fúzióhoz szükséges +100m C° hőmérsékletet.
A keletkező hőt és neutronokat az olvadt fém elnyeli.
A fúzió beindítása utàn az olvadt fém egy hőcsrélőnek adja le a hőt amivel vizet forralnak és a gőzzel turbinákat hajtanak.
Igazából nem látom, hogy az x kg ólom és 100 millió °C hőmérsékletű plazma frigye egy mozgó kamrában hogyan lehetséges, mert azért a folyadéknak is van köbös hőtágulási együtthatója vagyis a melegedéssel együtt tágul.

Viszont a gépészet többi részének - főleg a forgó csodának illene a méretét tartani, különben nem lesz tömör. Ami a méretét tartja, az nem tud tágulni, viszont a benne lévő folyadék tágulása brutális nyomást hoz kétre.

Közben az ólom melegedése átadja a körnxező szerkezetnek a meleget, így a teljes rendszer hőmérséklete nő. A növekvő hőmérséklettel aa rendszer szerkezeti elemeinek a szilárdsága erőteljesen lecsökken, miközben a belső nyomás nő..

Nem csodálom, hogy csak számítógépes grafika van belőle, pár elem meg mutatóba le van gyártva, ha esetleg valaki kekecledne. 5 milliós plazmahőmérséklet szép, de kevés az üdvösséghez. Ha csak a sima kalorimetriát nézem, akkor az 5 millió fokos plazma változatlan plazmatömeg mellé 20x annyi ólmot igényel, ha a tesztnek megfelelő hőmérsékletet akarjuk, ez pedig elég nagy szerkezet, ami méginkább érzékenyebben reagál szilárdságtanilag a hőmérsékletre/nyomásra...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 167
113
Az hogy a kínaiak nem építenek több ilyet, az nem tudom mennyire mérvadó. Ők majdnem minden szóbajöhető külföldi gyártótól rendeltek reaktorokat. De mindegyiktől csak néhányat. Valószínüleg csak a technológia érdekli őket. Van vagy épül amerikai, francia, orosz, kanadai reaktoruk is.

Igen. Csakhogy a VVER-el meg az EPR-el elégedettek voltak, az AP1000-el meg nagyon nem.

Üvegházas hasznosításra van amúgy példa, konkrétan atomerőmű maradékhőjét hasznosítva?

Szerintem hidroponikus termesztéssel karöltve ez egy jó ötlet.
Az egyetlen probléma ezzel az, hogy az EU-ban élelmiszer túltermelés van. Szóval hazánknak ez nem biztos, hogy rentábilis lenne.

Ilyen "hüjeséget" minek írsz le volt szerződés , volt ár és punktum ! Nincs költség növekedés ! LOL

Nem hülyeség amit Molni mond, ugyanis a Finneknek még mindig annyiba került a reaktor, mint amire szerződtek.
Az, hogy a franciáknak négyszer annyiba került a finnek EPR-je az a finneket nem zavarja. (Ezért mentek a franciák csődbe....)
A finnek problémája az, hogy 10 év eltelt és még mindig nem működik a reaktor....
De nem baj, mert a következőre már az oroszokkal szerződtek ők is :)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igazából nem látom, hogy az x kg ólom és 100 millió °C hőmérsékletű plazma frigye egy mozgó kamrában hogyan lehetséges, mert azért a folyadéknak is van köbös hőtágulási együtthatója vagyis a melegedéssel együtt tágul.
A 100 millió °C hőmérsékletű plazma és az olvadt ólom - lítium fém köpeny jó eséllyel egyáltalán nem lesz kapcsolatban mert a kamrában is egy erős mágneses tér tartja egyben a plazmát, úgyhogy legfeljebb a fúzót követően a keletkező hő, netronok és hélium gáz távozik a fém köpenybe.
Az olvadt fém aránya is jó eséllyel 99% ólom és 1 % Litium-6 os lesz ( a Lítium-6 csak azért hogy a reaktor megtermelje a saját működéséhez szükséges Tríciumot)
Közben az ólom melegedése átadja a körnxező szerkezetnek a meleget, így a teljes rendszer hőmérséklete nő. A növekvő hőmérséklettel aa rendszer szerkezeti elemeinek a szilárdsága erőteljesen lecsökken, miközben a belső nyomás nő..
A melegedő olvadt fémet folyamatosan elvezetik egy hőcserélőbe és a helyére friss "hideg" anyagot töltenek vagyis a szerkezet nem melegszik túl.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 167
113
Ez a kettő is mikorra épül meg? 10 év? Majd utána még rendelünk, de ki tudja addigra milyen új technológiák és mennyiért lesznek elérhetőek. Felesleges túl sokat túl előre rendelni.

Én nem tudom mi van vagy mi nincs jelenleg PAKS II-vel, de az oroszok bebizonyították, hogyha elkezdik építeni az erőművet akkor 0-tól 100%-ig ők 6 év alatt eljutnak. Ez alól az egyetlen kívétel az indiai Kudankulam volt ha jól emlékszem, az 10 évig épült....
Nagyon ciki lenne ha ez lenne a mi szintünk!
Orosz nyelven azt olvastam, hogy 2019-ben sikerült révbe érniük az EU faszkodásával, és 2021-2027-ig fog zajlani az építkezés.
Szerintem túl optimisták az oroszok....
Amúgy az idővonal:
2009-ben megszvazzák, hogy bővíteni kell a paksi atomerőművet
2012 kiemelt beruházás státusz
2014 szerződés az oroszokkal
2017 az EU-s bizottság bejelentette, hogy nem buziskodik tovább
2019 megjött minden EU-s engedély
2020 a magyar hatóság még mindig kotlik az építési engedélyen....

Ez egy normális világban úgy nézett volna ki, hogy:
2009 OGY szavazás a bővítésről, még abban az évben kiemelt státusz
2010 szerződés egy gyártóval
2013 minden terv és engedély megvan
2014 az építés kezdete
2021 hálózaton üzemel az első elkészült blokk