Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1711

Guest
  • Tetszik
Reactions: nyugger

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
OFF


OFF
ITER hegesztő felvételi
Hölgyem csinálna egy függőleges varratot ?
%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B5%D0%B2%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8-%D1%88%D0%BF%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82-%D1%81%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-6957891.jpeg

OKé fel van véve :oops:

ON
Szélkerék, tornádóval szexelés után :D

%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-6965655.jpeg

reddit
Nagyon szikrázik az a függő...
 
M

molnibalage

Guest
Azért a cikk elég vicces.
A Paks I . ESETLEGES (!) meghosszabbítása miatt nem kell Paks 2.
  • Nem tudjuk, hogy lehet-...
  • meddig működhet...
de emiatt ekézzük csak Paks 2-őt

Ja, és ha nem lehetséges? Akkor majd a Isten megsegít és beleteszi konnektorba a 230V-ot 50 Hz-en?
Mert termelő az nem lesz. Az ország energetikai stabilitásának alapján nem lehet egy "mi lenne ha...?" ötletre építeni.

Azért beszarok, MVM igazgató lehet lenni ennyi szürkeállománnyal?

Ez az ipse a házát is úgy építené és adná el az előzőt, ha van, hogy "vagy lesz vagy nem"?
Az igen...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 434
33 746
113
Azért a cikk elég vicces.
A Paks I . ESETLEGES (!) meghosszabbítása miatt nem kell Paks 2.
  • Nem tudjuk, hogy lehet-...
  • meddig működhet...
de emiatt ekézzük csak Paks 2-őt

Ja, és ha nem lehetséges? Akkor majd a Isten megsegít és beleteszi konnektorba a 230V-ot 50 Hz-en?
Mert termelő az nem lesz. Az ország energetikai stabilitásának alapján nem lehet egy "mi lenne ha...?" ötletre építeni.

Azért beszarok, MVM igazgató lehet lenni ennyi szürkeállománnyal?

Ez az ipse a házát is úgy építené és adná el az előzőt, ha van, hogy "vagy lesz vagy nem"?
Az igen...

Egyértelműen politikai nyilatkozat, nem véletlenül támadta egy mondatban az orosz gázszerződést is, mert "nem versenyeztettek".
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Egyértelműen politikai nyilatkozat, nem véletlenül támadta egy mondatban az orosz gázszerződést is, mert "nem versenyeztettek".
bezzeg a versenyeztett szabadpiacon milyen jó gázár van most :)

Szerk: Meg a gázárnál is jönnek a hülye spot áras érveléssel egy jól megválasztott pillanatoz nézve érvként... ahogy a megújuló-mániások az áramárnál teszik ("neGaTÍv áRaMÁr!444!), holott az alapellátás kiszámíthatósága hatalmas érték! Még ha néha drágábbis az általány-ár mint máskor, de amivel tervezni lehet, arra lehet alapozni más tevékenységek tervezésekor!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Doosan is beszáll tisztán H2 alapú gázturbina fejlesztéséebe:
"Hyundai Engineering, Hyundai Steel, Doosan Heavy Industries & Construction, and Korea Midland Power have signed a Memorandum of understanding (MoU) to build and commercialize an 80MW power plant that uses 100% hydrogen in Dangjin, Chungcheongnam-do by 2027. Hyundai Engineering will be in charge of power plant EPCs, while Hyundai Steel will provide hydrogen and a site for power plant construction. Doosan Heavy Industries & Construction develops and supplies 80MW medium-sized hydrogen power turbine, including hydrogen combustors. Korea Midland Power will be responsible for the operation and maintenance of power plants. Each company plans to establish a special purpose corporation (SPC) for the project."

Eredeti hír:
현대엔지니어링·현대제철·두산중공업·중부발전 100% 수소를 활용한 전력생산 추진 - The Korea Post

Azért le a kalappala a Kóreaiak előtt. Pár éve fejezték be a saját fejlesztésű gázturbinájukat:

Az elsőt éppen most telepítik:
 
M

molnibalage

Guest
Doosan is beszáll tisztán H2 alapú gázturbina fejlesztéséebe:
"Hyundai Engineering, Hyundai Steel, Doosan Heavy Industries & Construction, and Korea Midland Power have signed a Memorandum of understanding (MoU) to build and commercialize an 80MW power plant that uses 100% hydrogen in Dangjin, Chungcheongnam-do by 2027. Hyundai Engineering will be in charge of power plant EPCs, while Hyundai Steel will provide hydrogen and a site for power plant construction. Doosan Heavy Industries & Construction develops and supplies 80MW medium-sized hydrogen power turbine, including hydrogen combustors. Korea Midland Power will be responsible for the operation and maintenance of power plants. Each company plans to establish a special purpose corporation (SPC) for the project."

Eredeti hír:
현대엔지니어링·현대제철·두산중공업·중부발전 100% 수소를 활용한 전력생산 추진 - The Korea Post

Azért le a kalappala a Kóreaiak előtt. Pár éve fejezték be a saját fejlesztésű gázturbinájukat:

Az elsőt éppen most telepítik:
Ez tök jó és a H2 honnan lesz hozzá?
Mert, bakker nem igaz, hogy effelé mozdulunk el globálisan....

Majd a intermittens termelők áramával termelünk hidrogént? OK...

  • Akkor ezeket mi szállítja majd a gáztubinákhoz? Vagy majd szutyok 10-20-30 MW-os kiserművek épülnek a hasonló PV és szélparkokhoz, hogy legalább szállítási veszteség ne legyen és ne kellejen csővezeték hálózat? Mert enélkül halott ügy az egész.

  • Hány százalék a H2 előállítás hatásfoka? 60%? Van annyi?

  • Amit aztán CCGT-ben felhasználva is lesz 62-63% majd a H2 elégetése?

Tehát a terv az, hogy a világ legdrágább áramával termelünk H2-őt, amit legalább néhány napos mennyiségben tárolni kell, de az évszakos áthidalás ezzel sem fog menni. Majd a legdrágább áramnak kb. a 30%-ha, ha visszajön? Mennyi lesz az áram ára? 60 vagy 100 Eurocent / kWh?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 447
63 829
113
Amúgy nekem volt korábban egy ötletem a gáz-gőzturbinára, ami H2/O2 közegben, annak kémiai égésével gázturbinaként, majd a kisnyomású fokozatokon a már létrejövő nagy hőmrérsékletű vízgőz közeggel gőzturbinaként funkcionál.
Hogy mekkora zseni vagyok, azt jól mutatja, hogy ezt már nálam komolyabbak is pedzegették. Komoly hátránya a H2 tüzelőanyag, illetve a tiszta oxigén, mint redukáló közeg biztosítása, a hidrogén miatt a fémeket elevő hidrogén korrózió és úgy en bloc az ár-érték arány.
Szóval nagy csodák nincsenek.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ez tök jó és a H2 honnan lesz hozzá?
Mert, bakker nem igaz, hogy effelé mozdulunk el globálisan....

Majd a intermittens termelők áramával termelünk hidrogént? OK...

  • Akkor ezeket mi szállítja majd a gáztubinákhoz? Vagy majd szutyok 10-20-30 MW-os kiserművek épülnek a hasonló PV és szélparkokhoz, hogy legalább szállítási veszteség ne legyen és ne kellejen csővezeték hálózat? Mert enélkül halott ügy az egész.

  • Hány százalék a H2 előállítás hatásfoka? 60%? Van annyi?

  • Amit aztán CCGT-ben felhasználva is lesz 62-63% majd a H2 elégetése?

Tehát a terv az, hogy a világ legdrágább áramával termelünk H2-őt, amit legalább néhány napos mennyiségben tárolni kell, de az évszakos áthidalás ezzel sem fog menni. Majd a legdrágább áramnak kb. a 30%-ha, ha visszajön? Mennyi lesz az áram ára? 60 vagy 100 Eurocent / kWh?
Szerintem ezt itt már ezerszer kibeszéltük most minek kérdezed meg még egyszer? Nem lesz olyan a jövőben, hogy olcsó áram ennyi a válasz. Mint ahogy nem lesz olcsó autó sem. Nekem is megvan a magánvéleményem erről csak senkit nem érdekel. Most rácsodálkozol a világra hogy ez a jövő? Az egész iparág ettől hangos hozzád nem jutnak el a hírek? Eldöntötték a politikusok ennyi.. politikai döntés volt nem szakmai... márpedig a törvénykét politikusok hozzák, és ha mindenféle CO kvótákkal beavatkoznak akkor nem marad más út.
Azok a vállalatok akik a H2 tüzelésű turbinán dolgoznak egy teljesen logikus üzleti döntést hoznak akár tetszik neked akár nem. Ezeknek a vállaltoknaknem dolguk megválaszolni az általad feltett kérdéseket. Az ő dolguk a turbina megtervezése és előállítása ennyi. Honnan lesz bele olcsó hidrogén őket nem érdekli és igazuk is van. Baszki tőled megkérdezi a boltban az eladó, hogy miért nem veszel olcsóbb cipőt? Mindenkinek megvan a maga dolga ebben az iparágban. Ha H2 tüzelésű turbinára lesz igény ezek a cégek megcsinálják.. aztán majd mindenki vesz hozzá hidrogént ahonnan akkor. Mi a fasz köze van ehhez a Dossannak? Vagy a GE-nek vagy a Siemens-nek? Ha nappal vagy atommal akarnak hidrogént termelni azzal én nem tudok mit kezdeni... majd a saját kárán rájön a sok hülye, hogy ne m éri meg. Bár még mindig jobb a napelemekkel megtermelt energiát arra használni, hogy hidrogént állítunk elő mint rászabadítani a rendszerre ha engem kérdezel.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Amúgy nekem volt korábban egy ötletem a gáz-gőzturbinára, ami H2/O2 közegben, annak kémiai égésével gázturbinaként, majd a kisnyomású fokozatokon a már létrejövő nagy hőmrérsékletű vízgőz közeggel gőzturbinaként funkcionál.
Hogy mekkora zseni vagyok, azt jól mutatja, hogy ezt már nálam komolyabbak is pedzegették. Komoly hátránya a H2 tüzelőanyag, illetve a tiszta oxigén, mint redukáló közeg biztosítása, a hidrogén miatt a fémeket elevő hidrogén korrózió és úgy en bloc az ár-érték arány.
Szóval nagy csodák nincsenek.
Mármint a H2 tüzelés során létrejövő vízgőzzel hajtanád a gázturbinát jól értem? Érdekes ötlet erre nem gondoltam még. Látni kéne logp-h diagramon a körfolyamatot, nem tudom mennyire lesz "vizes" az így kapott gőz. Lehet újra kéne hevíteni mielőtt beengeded a turbinába, szerintem túl sok lenne benne a víz de ezt csak így hasból mondom. Ha tényleg kell újrahevítés szerintem akkor már egyszerűbb begy hagyományos HRSG-vel megtermelni a gőzt a kiáramló füstgáz hőjéből.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Szerintem ezt itt már ezerszer kibeszéltük most minek kérdezed meg még egyszer? Nem lesz olyan a jövőben, hogy olcsó áram ennyi a válasz. Mint ahogy nem lesz olcsó autó sem. Nekem is megvan a magánvéleményem erről csak senkit nem érdekel. Most rácsodálkozol a világra hogy ez a jövő? Az egész iparág ettől hangos hozzád nem jutnak el a hírek? Eldöntötték a politikusok ennyi.. politikai döntés volt nem szakmai... márpedig a törvénykét politikusok hozzák, és ha mindenféle CO kvótákkal beavatkoznak akkor nem marad más út.
Azok a vállalatok akik a H2 tüzelésű turbinán dolgoznak egy teljesen logikus üzleti döntést hoznak akár tetszik neked akár nem. Ezeknek a vállaltoknaknem dolguk megválaszolni az általad feltett kérdéseket. Az ő dolguk a turbina megtervezése és előállítása ennyi. Honnan lesz bele olcsó hidrogén őket nem érdekli és igazuk is van. Baszki tőled megkérdezi a boltban az eladó, hogy miért nem veszel olcsóbb cipőt? Mindenkinek megvan a maga dolga ebben az iparágban. Ha H2 tüzelésű turbinára lesz igény ezek a cégek megcsinálják.. aztán majd mindenki vesz hozzá hidrogént ahonnan akkor. Mi a fasz köze van ehhez a Dossannak? Vagy a GE-nek vagy a Siemens-nek? Ha nappal vagy atommal akarnak hidrogént termelni azzal én nem tudok mit kezdeni... majd a saját kárán rájön a sok hülye, hogy ne m éri meg. Bár még mindig jobb a napelemekkel megtermelt energiát arra használni, hogy hidrogént állítunk elő mint rászabadítani a rendszerre ha engem kérdezel.
Számomra elképesztő, hogy a választók ezt vagy nem tudják vagy nem érdekli őket.
Amikor itthon a rezsicsökkentett árakat nem tudja a lakosság kiköhögni? Hány százezer embernek van közműtartozása?
És ezt nem csak itthonra gondolom, hanem mindenütt.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Számomra elképesztő, hogy a választók ezt vagy nem tudják vagy nem érdekli őket.
Amikor itthon a rezsicsökkentett árakat nem tudja a lakosság kiköhögni? Hány százezer embernek van közműtartozása?
És ezt nem csak itthonra gondolom, hanem mindenütt.
majd megint fel lesz állítva a guillotine ...
bár akkor már késő...
 
M

molnibalage

Guest
Kínában a napenergia ára megegyezik a szénével

Bocs, de az, ami képes ilyen hülyeséget leírni, annak nem hiszek el semmit...

The gap will also continue to grow, as solar's price is likely to fall further. It's currently at $49.3/MW-hr but is projected to decline to $13/MW-hr by 2030 and $3/MW-hr by 2060.
Ez azt jelentené, hogy a naperőmű 2060-ban majd 12-ed annyiból épül majd?
Amikor az anyagköltség iszonyatosan magas?
A szállítási költsége több ennél a naperőműnek.

Mitől lesz olcsóbb bármi, ha az ára drága lesz?
2060-ra előrejelzést tenni, amikor eddig 5 évet sem látott előre senki.

Minden faszságot nem kéne elhinni, előbb picit gondolkodni sem árt.
Szerintem.

Tessék ránézni ezekre az adatokra és akkor elvégezni a reality check-et...

QRy3Pbt.png

C4cpajK.png


Amúgy arra a mostani árra is kíváncsi vagyok, hogy ezt hogyan kamuzták ki és be...
Mert a kb. 5 UScent áram ára mellett nézzük már meg azt, hogy mibe kerül 1 kWh naperőmű.

2018-ban volt 879 USD 1 kWhe naperőmű telepítése Kínában. Ott van a diagramon, szép színesben még a költségelemek is.
Kína legdélebbi területe a 25 szélességi körön van, csak hát a monszun miatt az em Szahara, hogy mindig süt a Nap...
A spanyol load factor, amit találtam 0.22 táján volt, de lást kivel van dolgod, legyen 0.25.

Akkor 1 kWh naperőmű 1 év alatt termel 8760*0.25 = 2190 kWh áramot, ami az 5 centes árral (felfelé kerekítettem..!) 10950 cent / év = 109 USD.
Tehát ezzel 8 év alatt hozná vissza az árát, ha ez lenen a profit. De nem az, ez az áram ára. A kettő közt olyan apróságok vannak, mint
  • pénzügyi költség
  • karbantartás
  • ja, meg degradáció...
  • stb.
10 év alatta degradáció alsó hangon 10%, amivel a 8 év már 9+. A pénzügyi költségekkel már 10+ tája és akkor a karbantarás és egybekkel már 12+.
A 0.22-től húztam fel 0.25-re, ami még még 12%, na már 14 évnél vagyunk.

És ugyebár ez a NULLA profit, ez csak az áram eladási ára. Itt kezdi el csak termelni a pénz, eddig csak vitte...

Ebből ki az a ostoba, aki képes olyan hülyeséget leírni, hogy majd lesz 0.3 cent egy kWh áram ára?
Ehhez mennyire kell kőhülye propagandistának lenni, aki láthatólag pár számot is képtelen értelmezni...?

Meg a gyanúm az, hogy az állami támogatást simán nem írták le...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Frankreich vornweg: Zehn EU-Länder fordern Einstufung der Atomkraft als grüne Energie



Egy tíz, uniós országból álló csoport Franciaország vezetésével arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ismerje el az atomenergiát alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásként. A technológia célja, hogy hozzájáruljon az EU évtizedek óta tervezett átmenetéhez az éghajlat-semlegességhez. Tekintettel az Európában jelenleg zajló energiaválságra, tíz uniós ország írt Brüsszelnek az atomenergia mellett, mint "fontos megfizethető, stabil és független energiaforrás", amely megvédheti az uniós fogyasztókat "az áringadozásoknak való kitettségtől".



A Franciaország által kezdeményezett dokumentumot kilenc másik uniós ország aláírásával küldték meg az Európai Bizottságnak, amelyek többsége már tartalmazza az atomenergiát a nemzeti energiaszerkezetben: Bulgária, Finnország, Horvátország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Magyarország.





Annak ellenére, hogy az éghajlatváltozás kezelése önmagában kitűzött célt az uinóban, a tagállamok még mindig nem tudnak konszenzusra jutni abban, hogy az atomenergia zöld vagy piszkos energiaforrás.



A Bizottság kutatási osztályának az év elején közzétett jelentése azt sugallja, hogy Brüsszel végül az atomtámogatók oldalára állhat. A dokumentum megállapítja, hogy az atomerőművek üvegházhatásúgáz -kibocsátása "összehasonlítható" a víz- és szélturbinákéval - ezt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma is osztja.



https://de.rt.com/europa/125589-frankreich-vorneweg-zehn-eu-lander/
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Amúgy nekem volt korábban egy ötletem a gáz-gőzturbinára, ami H2/O2 közegben, annak kémiai égésével gázturbinaként, majd a kisnyomású fokozatokon a már létrejövő nagy hőmrérsékletű vízgőz közeggel gőzturbinaként funkcionál.
Hogy mekkora zseni vagyok, azt jól mutatja, hogy ezt már nálam komolyabbak is pedzegették. Komoly hátránya a H2 tüzelőanyag, illetve a tiszta oxigén, mint redukáló közeg biztosítása, a hidrogén miatt a fémeket elevő hidrogén korrózió és úgy en bloc az ár-érték arány.
Szóval nagy csodák nincsenek.

Nem tudom, nekem a hidrogén égetésről mindig ez ugrik be :)

X3cxeUGVg_x-E5V6-tBt7vkaau-GNUGAz4okNokPnDgv44NjcnafqAjKFz7XWQxwhTTPW8db2I_Pt7eZ_BfiHBkqkK-yXxQ


Meg persze a durranógáz (robbanásveszély). Ugye itt tárolásról is szó van ... Egyébként @molnibalage kommentjére visszatérve itt szó sincsen még napokon keresztüli tárolásról sem (nemhogy évszakokon keresztül). Itt maximum napon belüli puffer jellegű üzemről van szó. Egész egyszerűen berakod a brutál drága áramot és visszakapod a 40% -át (se) ...

Szerintem ezt itt már ezerszer kibeszéltük most minek kérdezed meg még egyszer? Nem lesz olyan a jövőben, hogy olcsó áram ennyi a válasz. Mint ahogy nem lesz olcsó autó sem. Nekem is megvan a magánvéleményem erről csak senkit nem érdekel. Most rácsodálkozol a világra hogy ez a jövő? Az egész iparág ettől hangos hozzád nem jutnak el a hírek? Eldöntötték a politikusok ennyi.. politikai döntés volt nem szakmai... márpedig a törvénykét politikusok hozzák, és ha mindenféle CO kvótákkal beavatkoznak akkor nem marad más út.
Azok a vállalatok akik a H2 tüzelésű turbinán dolgoznak egy teljesen logikus üzleti döntést hoznak akár tetszik neked akár nem. Ezeknek a vállaltoknaknem dolguk megválaszolni az általad feltett kérdéseket. Az ő dolguk a turbina megtervezése és előállítása ennyi. Honnan lesz bele olcsó hidrogén őket nem érdekli és igazuk is van. Baszki tőled megkérdezi a boltban az eladó, hogy miért nem veszel olcsóbb cipőt? Mindenkinek megvan a maga dolga ebben az iparágban. Ha H2 tüzelésű turbinára lesz igény ezek a cégek megcsinálják.. aztán majd mindenki vesz hozzá hidrogént ahonnan akkor. Mi a fasz köze van ehhez a Dossannak? Vagy a GE-nek vagy a Siemens-nek? Ha nappal vagy atommal akarnak hidrogént termelni azzal én nem tudok mit kezdeni... majd a saját kárán rájön a sok hülye, hogy ne m éri meg. Bár még mindig jobb a napelemekkel megtermelt energiát arra használni, hogy hidrogént állítunk elő mint rászabadítani a rendszerre ha engem kérdezel.

Igen, értjük a gondolatmenetet. Azt is, hogy a fentebbiek miatt miért éri meg (valakik őrült módon jól járnak). Annyi kiegészítéssel, hogy nyilván cégnevek nélkül, de vajon miért is döntenek így a politikusok ott a fényességes nyugaton meg erőltetik rá a "lebensraum" -ra is? Hát persze, hogy az alkotmányos költség miatt. Avagy leánykori nevén: a nagybetűs KORRUPCIÓ. Ehhez képest a NER kb. gyenge ipari tanulónak se ér fel. Igen, Németországgal az élen ...

A környezetvédelem? A környezet meg dögöljön meg ahol van. Kb. ez a hozzáállás a zöldek részéről ...

@molnibalage - napelemnél ne felejtsd ki pl. az élettartam végén a veszélyes hulladék ártalmatlanítási költségét sem. Meg persze sok minden egyebet ...