Nem, a vezérelhető ipari fogyasztó, amit "áh, most kikapcsolom, mert annyira nem kell" megközelítés.
Amikor 7000 MW a csúcsfogy, akkor ezek kapacitása a 100-200 MW táján sincs itthon.
Ha meg tényleg durva áramhiány lenne, akkor ennyi sem.
Volt, hogy a Barátság II. távvezeték 98% kihasználtságon megy.
Azt te hol akarod vezérelni?
Vagy a finomító, ami kapacitáshatáron ment? Az hol fog leállni szerinted?
Vagy bármilyen ütemezett / 0-24 órás technológia?
Vagy egy autó gyártósor?
Ez a vezérelhető fogyasztó mítoszt kb. az ökobarmok találták ki.
Amennyiben kicsit körültekintőebben olvasod az eredeti hsz -emet, akkor kiolvasható belőle nagyfokú önállóság illetve szabad akarat a fogyasztók részéről - legyen az bármelyik szektorból. Ugyanakkor a hozott példák alapján is leszűrhető, hogy - mind a lakossági és mind az ipari szektorból - nem minden alkalmas arra, hogy ilyen módon lehessen ebbe a körbe bevonni. Pl. Barátság II és finomítót pont nem említettem. Ugyanakkor egy olyan program ami lehetőséget biztosít az ipari fogyasztóknak, hogy termelői kapacitásuk akár csak egy részénél olyan ütemezést folytassanak ami az aktuális áramtermelői és grid kapacitásoknak kedvez némileg olcsóbb árszabásért cserében?
Avagy vegyük azt a példát amit hoztam a jövőre való tekintettel. Elektromos autózás. Elméletileg van egy bő évtizedünk (mondjuk másfél) és az elektromos autók aránya elkezd meredeken felkúszni. Persze boldog-boldogtalan nyilatkozgatja, hogy a hazai hálózat (főleg a gerinchálózat) képes lenne akár teljes elektromos autózás igényét kiszolgálni akár most is. Persze az emlegetett 18-19 óra közötti intervallumban nem fog mindenki 1000V / 400A DC -vel töltögetni (meg persze, ha hazaért a melóból, akkor kapcsol egy klímát/PC -t/TV-t/emlegetett elektromos sütőt stb. stb.), de azért szerintem értjük a problémát. A kérdést több felé bontanám:
Grid oldal. Ugye emlékszünk arra, hogy mekkora pánik volt a napfogyatkozáskor? Az Y2K ehhez képest egy könnyed séta volt a parkban. Bakker, pedig lényegében "pár perc" meg átmeneti meg részleges volt stb. Ami változott azóta:
- megnőtt jelentősen a megújulóak aránya - nálunk is.
- egyéb típusok értelemszerűen csökkentek - főleg a nukleáris ...
Emlékszünk a januári árampánik kiindulópontjára? Egy balkáni grid elem lekoszlott és a hatása szétterjedt Európára. Olyan 6200 MW hiányzott a rendszerből - na ez valójában a kerekítési hibahatár (EU szinten). Aztán még is. Az elmúlt évben mi is történt? Választások a németeknél - irány a Zöld Őrület. A német/osztrák hadsereg illetve katasztrófavédelem meg szakmányban gyártja a videókat a gyertyával fűtésről meg a masszív blackout -okra való felkészülést propagálva.
Amire utalni akarok, hogy a grid azóta mintha "sebezhetőbbé" vált volna. És erre tervezünk a jövő évtized közepétől - persze további megújuló arány emelés stb. mellett - egy olyan terhelést ráereszteni, melyről jelenleg senki nem tudja milyen napi ütemezéssel fog jelentkezni. Én nem lennék ennyire nyugodt ... Mi lenne, ha mondjuk 18-19 óra között a fél ország (avagy fél EU) rádobja az autóit a 20-50-150 KW -os töltőjére (/ autó)? Mondjuk akkor amikor jönne némi időjárási front felhőkkel? Tényleg ekkora hülyeség lenne a "nulladik perctől" tervezve kitalálni valamit amivel szét lehetne kenni napon belül ezt?
A másik a "last mile" problémakör. Ma Magyarországon vannak olyan helyek ahol igazából már most az a gond, hogy pl. napi 3 alá csökkentsük az áramszünetek számát. Másfelől még a "normális helyeken" sem arra, hogy pl. panelok/társasházak előtt százasával töltsenek autókat - pláne ilyen "rush hour" alapon.
Most azzal nem is jövök, hogy az elektromos autók akkumulátorainak átlagos kapacitása is emelkedik szabad szemmel is látható mértékben. Ez várhatóan a következő 15 évben sem lesz másként. Azaz még több árammennyiség kellhet majd - ráadásul a gyors/villám töltés iránti igényt is megtolhatja.
Azaz pl. ilyen "közösségi töltők" a panelok/társasházak előtt ahol mondjuk a megújulók csúcsa környékén meg kisebbrészt éjszaka olcsóbb lenne a töltés (amit a töltőfejen beállítva tudnál ütemezni akár) az akkora "ökobaromság" lenne?