Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Gyorsan szabályozható atomerőmű kell és kész.
SMR. Ennyi.

Az energiatárolást grid szinten meg tessék már elfelejteni.
Nettó hülyeség.
Nekünk a gáz azért jó mert gáz hub vagyunk szállításban, tárolásban és még hazai termelés is van. Nekem tetszene, ha villanyban is hub központ lehetnénk akár zsinórban akár csúcsban vagy mindkettőben. A hab a tortán az lenne, megnyitnánk újra az uránbányát és saját magunk fűtőelemet is tudnánk gyártani. ( megj.Nem biztos, hogy az afrikai vagy az orosz forrásokhoz mindig hozzá fog európa jutni.)
 
M

molnibalage

Guest
Nekünk a gáz azért jó mert gáz hub vagyunk szállításban, tárolásban és még hazai termelés is van. Nekem tetszene, ha villanyban is hub központ lehetnénk akár zsinórban akár csúcsban vagy mindkettőben. A hab a tortán az lenne, megnyitnánk újra az uránbányát és saját magunk fűtőelemet is tudnánk gyártani. ( megj.Nem biztos, hogy az afrikai vagy az orosz forrásokhoz mindig hozzá fog európa jutni.)
Az uránérc bányászata azért igen messze van a fűtőelem gyártástól.
Okkal nincs uránérc termelés itthon. Nem rentábilis.
Az urán szerte a világon megtalálható és több fejlett országból is beszerezhető, ami politikailag stabilnak mondható.
Van beszerzési diverzitás. A gáz esetén meg csővezetékek vannak és világpiaci extrém módon növekvő igény = drága.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Nekünk a gáz azért jó mert gáz hub vagyunk szállításban, tárolásban és még hazai termelés is van. Nekem tetszene, ha villanyban is hub központ lehetnénk akár zsinórban akár csúcsban vagy mindkettőben. A hab a tortán az lenne, megnyitnánk újra az uránbányát és saját magunk fűtőelemet is tudnánk gyártani. ( megj.Nem biztos, hogy az afrikai vagy az orosz forrásokhoz mindig hozzá fog európa jutni.)
Az uránbánya kimerült.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Az uránérc bányászata azért igen messze van a fűtőelem gyártástól.
Okkal nincs uránérc termelés itthon. Nem rentábilis.
Az urán szerte a világon megtalálható és több fejlett országból is beszerezhető, ami politikailag stabilnak mondható.
Van beszerzési diverzitás. A gáz esetén meg csővezetékek vannak és világpiaci extrém módon növekvő igény = drága.
Ez így van, de csak elhatározás kérdése hogy kiépítsünk e egy komoly nukleáris ipart. Az nagyon nagy fegyvertény, hogy rendelkezünk ipari mennyiségű urán érccel. (igen nem a csúcs minőség,de használható!) Az hogy itthon nincs bányászat azt az mszp szdsz kártékony kormányoknak köszönhető (rézbányászat sincs és ólom meg cink meg mangán stb ) ezek a remek kormányok az akkori aktuális világpiaci árak miatt záratták be az összes bányát. (mindenhol a világban azért tartanak meg bányákat a fejlett országok, hogy a szakember állomány és tudás meg maradjon) Na ezekért a dolgokért kellene vizsgáló bizottság meg elszámoltatás) Tehát a témánál maradva. Nem probléma még 5 évig újra elkezdeni a mélyművelésű bányák újranyitását. Még élnek a szakemberek akik ismerik ezeket! De átfogó stratégia kell, hogy pontosan milyen feldolgozási fázisig akarunk rájuk iparágat telepíteni. A fűtőelem gyártás már egy nagyon magas feldolgozottság viszont egy óriási fejlettségű iparági potenciált jelentene. Én egy francia magyar vagy orosz magyar vegyesvállalatban is benne lennék. Ha az atom elnyerné a neki járó pozikat az energia nyerésben akkor ez lenne a legpotenciálisabban fejlődő iparág és jó lenne ebben akkor már poziciókba lennünk.
 
M

molnibalage

Guest
Ez így van, de csak elhatározás kérdése hogy kiépítsünk e egy komoly nukleáris ipart.
Hol találsz ehhez értő szakembert itthon? Soha nem volt ilyen.
Magyarország soha nem gyártott fűtőelemet.

Ez kb. olyan beszólás volt, mitha elhatározás kérdése lenne hazai repülőgép ipar létrehozásának a nagy büdös semmiből...
Az nagyon nagy fegyvertény, hogy rendelkezünk ipari mennyiségű urán érccel. (igen nem a csúcs minőség,de használható!)
Nem tudom, van erre adatod? Mennyiség, koncentráció, stb.?
Én egy francia magyar vagy orosz magyar vegyesvállalatban is benne lennék.
És ők szerinted? Ez nem egy félen múlik...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Hol találsz ehhez értő szakembert itthon? Soha nem volt ilyen.
Magyarország soha nem gyártott fűtőelemet.

Ez kb. olyan beszólás volt, mitha elhatározás kérdése lenne hazai repülőgép ipar létrehozásának a nagy büdös semmiből...

Nem tudom, van erre adatod? Mennyiség, koncentráció, stb.?

És ők szerinted? Ez nem egy félen múlik...
Igen soha nem volt fűtőelem gyártás, de a francia nukleáris ipar nem éppen a csúcspontján van lehetne velük kooperálni. A magyar atom kutatás és szakember képzés világszínvonalú. Én nekem az egyik gimnazista társam pl a cern-be van, de a giminkből elég sokan mentek a debreceni egyetemre atom fizikusnak elég jó még most is egy párral a kapcsolatom. (Az einstein teleszkópot is egyikükkel hoztuk volna gyöngyösorosziba ha a szarházi bölcsész MTA tagok nem fúrják meg!)
Hidd el elhatározás kérdése (mindig elfelejted ezek politikai kérdések!)
A mennyiséget tudom és a koncentrációt is, de nem tudom hogy ez nyilvános e. A bányász szakembereket személyesen ismerem én egy bányász családba születtem :) (és nem vájárok voltak :))
Az oroszok benne lennének a franciák is szerintem keresik a lehetőségeket mindkettő más okból.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Ezek nettó kretének.
Pontosan erre szoktam azt mondani, hogy amikor az ekkora faszokat elküldöm a halál véreres faszára, akkor előrántják a stílus kártyát.
Napsütéses időben nyáron az a 36GW naperőmű alsó hangon 25GW áramot termel.
Ezzel mégis mit akarnak kezdeni?

Télen meg akár két hétig 1%-on ketyegne...

Vérostoba ez az oldal.
Innan szokott Papp úr irogatni... Meredek
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Ez így van, de csak elhatározás kérdése hogy kiépítsünk e egy komoly nukleáris ipart. Az nagyon nagy fegyvertény, hogy rendelkezünk ipari mennyiségű urán érccel. (igen nem a csúcs minőség,de használható!) Az hogy itthon nincs bányászat azt az mszp szdsz kártékony kormányoknak köszönhető (rézbányászat sincs és ólom meg cink meg mangán stb ) ezek a remek kormányok az akkori aktuális világpiaci árak miatt záratták be az összes bányát. (mindenhol a világban azért tartanak meg bányákat a fejlett országok, hogy a szakember állomány és tudás meg maradjon) Na ezekért a dolgokért kellene vizsgáló bizottság meg elszámoltatás) Tehát a témánál maradva. Nem probléma még 5 évig újra elkezdeni a mélyművelésű bányák újranyitását. Még élnek a szakemberek akik ismerik ezeket! De átfogó stratégia kell, hogy pontosan milyen feldolgozási fázisig akarunk rájuk iparágat telepíteni. A fűtőelem gyártás már egy nagyon magas feldolgozottság viszont egy óriási fejlettségű iparági potenciált jelentene. Én egy francia magyar vagy orosz magyar vegyesvállalatban is benne lennék. Ha az atom elnyerné a neki járó pozikat az energia nyerésben akkor ez lenne a legpotenciálisabban fejlődő iparág és jó lenne ebben akkor már poziciókba lennünk.
A fűtőelemhez kéne cirkónium. Aztán kéne tudni ehhez cirkónoumot hegeszteni, meg olyan tisztaságú üzem, ami a gyógyszergyárban van. Jah és az egész lehetőleg argon-atmoszféra alatt.

Mutass nekem valakit, aki Magyarországon látott már közelről ilyen anyagot, esetleg a foglalkozott olyan berendezések gyártásával, amiben ez van? Nem nagyon lesz.

A legkisebb hiba is komoly gondot tud okozni a reaktorban...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Rád haragszom, mert basztál válaszolni a kérdéseimre, hogy honnan veszitek az alapanyagokat milyen formában illetve a különleges ötvöző anyagokat honnan szerzitek be és milyen formában!
Erre így nem tudok válaszolni, mert nem nagyon olyan anyag, amit ne használnánk, illetve hegesztenénk - igen, ezüstből is van berendezés és van urán katalizátor is.

Gyártókkal állunk kapcsolatba, akiket auditálunk. Van egy lista, amin alapanyagok és gyártástechnológia alapján van a világ felosztva, így a gyártó kiválasztása az ár/rendelkezésre állás/műszaki lehetőségek/aktuális politikai helyzet függvénye, tehát nem tudok érdemben válaszolni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
közel 20 ezer tonna uránfémet termelt közel 40 éves működése során. A becslések szerint a mecseki lelőhelyen körülbelül 19 ezer tonna urán van még.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
A 2018-as tervek szerint a bánya legnagyobb nyersérc-termelési kapacitása: 1 200 000 t/év. Kitermelhető ásványi nyersanyag: uránérc. Kitermelhető nyersérc várható mennyisége: ~ 31 Mt. Kitermelés módja: mélybányászati eljárás. Művelési mélység: 500–1200 m. Végtermék: uránperoxid. Végtermék feldolgozási helye: a bánya külszíni ipari területén. Végtermék várható mennyisége: ~24 Mkg.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 427
63 744
113
Ezek nettó kretének.
Pontosan erre szoktam azt mondani, hogy amikor az ekkora faszokat elküldöm a halál véreres faszára, akkor előrántják a stílus kártyát.
Napsütéses időben nyáron az a 36GW naperőmű alsó hangon 25GW áramot termel.
Ezzel mégis mit akarnak kezdeni?

Télen meg akár két hétig 1%-on ketyegne...

Vérostoba ez az oldal.
Teljesen mindegy, hogy szinte vallásos hevülettel számolgatják a megújulók megtérüléseit. A nukleáris technológiát elintézik azzal, hogy Csernobil, meg Fukushima, illetve, hogy az oroszokra a cipőjüket nem bíznák és ezzel kész is az érvelés.
De bárhogy is elmélkednek, a világ közben halad. A nukleáris technológia csak az ő kedvükért nem fog megállni, hiába emelkedett időközben már állami szintre az elmebaj a németeknél.
Azért, mert a németek privátim meghibbantak, az USA, a franciák, az oroszok és a kínaiak még nem fognak leállni a nukleáris rendszerek következő generációinak fejlesztésével és telepítésével.
A foteltudósok meg csak számolgatnak tovább.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
„A mecseki érc urántartalma mindössze kb. 0,12% (1 tonna érc 1,2 kg uránfémet tartalmaz – a szerk.) ami csak hatalmas veszteségekkel termelhető ki. Nemzetközileg kb. 0,3% urántartalom fölött minősül bányászatilag alkalmasnak egy uránérc-telep – írta a szervezet