Borzasztó jövőkép. A lakások ára teljesen differenciálódni fog, nem az alap terület lesz a mérvadó, hanem az energetikai szint.
Az alapterület fizikai valóság, az energetikai tanúsítvány meg egy vicc, amihez gyakran ki se jönnek szemlézni.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Borzasztó jövőkép. A lakások ára teljesen differenciálódni fog, nem az alap terület lesz a mérvadó, hanem az energetikai szint.
Meg a cégautó adó, ami már így is drágább volt általában, mint magánautót venni, plusz az útelszámolás, stb...Értettem, amit mondtál, de az állam-állampolgár viszony szerintem nem üzleti manővereken kell alapuljon. Jogbiztonság, év közbeni adóváltoztatások mellőzése, mert már van üzleti terved, ilyesmik.
Nem fogom attól "jobb fejnek" tekinteni a kormányt, hogy az ijesztésként bedobott hatszoros emelés helyett mondjuk csak háromszoros lesz a végén. A cég telephelyén így is piaci ár közeli áramdíjat kell fizetni már április óta ( vállalkozó ugye nem jogosult egyetemes szolgáltatóval lakossági tarifára szerződni ), az áram négyszeresére emelkedett a számlán, a többi költség csak kisebb mértékben. Mondjuk ezt se nagyon reklámozták.
Mint a kéményseprés díja; a lakosságit elengedték, a vállalkozóit az egekbe emelték. A vállalkozó, különösen a kisvállalkozó, egyéni vállalkozó az nem lakos, csak fizessen erőn felül. Ha van a lakhelyeden bejelentett vállalkozói telephely, akkor hiába fizetsz kommunális szolgáltatásokért lakossági díjat, a vállalkozás után még egyszer meg kell fizetned ugyanarra a házra. És csodálkoznak, hogy mindenki KATAzni kezdett, legalább a többletköltségek fedezete részben megvolt a kisebb járulékfizetés révén. Ezt most bukták. Szerintem sokan visszaadják a vállalkozóit, és irány a zsebbe dolgozás.
Én várok egy kicsit, amíg ez a differenciálódás megtörténik.Hát én nem most tervezek lakást venni, sztem Te se tedd
Az átlagmagyarnak fogalma sincs arról, hogy bármi kb mennyibe kerül. Annyit tud (talán), hogy a boltban tegnap mennyibe került valami.Ez a "logika" nevetséges. Ha valamiről tudom, hogy kb. mennyibe kerül, majd valaki hatszoros áron akarja eladni és kegyeként kéne felfogni, hogy akkor annyiért adja amit nos...
... én azt a kereskedőt vagy bárkit otthagyom a faszba.
De igen, sajnos. Minden választáskor megy az alkudozás.Az állam nem kereskedő, hogy az őt eltartó állampolgárával bazári majomként bánjon.
Nem,akkor a hazudozás megy-utána üzletelnek velünk.Csak mi nem tárgyalófél vagyunk,kivel üzletelnek,hanem a tárgy,mivel üzletelnek.De igen, sajnos. Minden választáskor megy az alkudozás.
Honnan tudhatná egy miniszter, államtitkár több milliós havi fizetéssel, hogy mit jelent az, vagy a család havi költségvetésének a felét elviszi önmagában a gáz.Rosszul számol a kormány, a háztartások felének fogyasztása haladja meg az „átlagost”, csúszik ki a rezsicsökkentésből
A háztartások fele megugrott gáz- és villanyszámlát fizethet jövő hónaptól – osztotta meg a Híradóval Holoda Attila, korábbi energetikai helyettes államtitkár. Azt mondja, torzít a kormány számítása az átlagfogyasztásról, ameddig augusztustól a kedvezményes, rezsicsökkentett árat biztosítják...rtl.hu
Csak meg kéne néznie, min tapos a lábával...Honnan tudhatná egy miniszter, államtitkár több milliós havi fizetéssel, hogy mit jelent az, vagy a család havi költségvetésének a felét elviszi önmagában a gáz.
Nem, még csak nem is az energetikai szint, mert hiába A+-os valami ha full elektromos és ezért az átlagfogyasztás fölött malust kell fizetni. A kormány által beállított támogatott energiamix igénybevételi lehetősége lesz a mérvadó, és az, plussz az induláskor még az, hogy az utóbbi egy évben kimaxolták-e az éves támogatott kvótát...Borzasztó jövőkép. A lakások ára teljesen differenciálódni fog, nem az alap terület lesz a mérvadó, hanem az energetikai szint.
A Paksi dolgozók csoportjában pedig azzal példálóznak, hogy a lakossági áramfogyasztást Paks teljes mértékben kielégíti, és annak az önköltsége a rezsicsökkentett ár alatt van, teljesen érthetetlen számukra, hogy milyen "lakossági áramszükséghelyzetről mesél a kormány" . Az már csak a hab a tortán, hogy az erőművi dolgozóknak van egy speciális "flottás tarifájuk" és be vannak rittyentve, hogy azzal mi lesz, mert a kedvezményes tarifa miatt náluk a háztartásban nyilván minden árammal megy...Akkor ezt lehet osztani, FB-re kitenni értelmes módon nem lehet a sok link és képek miatt.
A napokban bejelentett árváltozás a gáz és villamos energia árak kapcsán borzolják a kedélyeket és amennyire meg tudom ítélni elég érdekes kijelentésekhez vezetett azzal kapcsolatban, hogy akkor kinek, milyen alapon és mennyibe kerül majd a villany és gáz ára. Ez az írás elsősorban csak az áram várható árára fókuszál, másodsorban érintőlegesen a gázfogyasztással kapcsolatos tényezőkkel. Első körben induljunk ki abból, hogy mi a változás előtti állapot. A különféle árszabások lakossági és nem lakossági fogyasztók számára.
https://www.mvmnext.hu/ee/egyetemes...sok/villamos-energia/villamos-energia-tarifak
A lakossági fogyasztók túlnyomó része az egy zónaidős fogyasztásba esik, ezért azt tekintjük innentől a mércének. Ez az éves fogyasztási felső értéktől függően 1320 kWh alatt átlagosan kb. 5 Ft/kWh a villamos energia ára, és 6 Ft/kWh az ezt meghaladóknál. A számla másik részét az elosztási és átviteli díjak teszik ki, ami maga az infrastruktúra fenntartásának a költsége, ami 23,4 Ft/kWh. Ennek a kettőnek az összegére rakódik rá a 27% ÁFA.
A nem lakossági fogyasztók már a bejelentés előtt is világpiaci árakon kapták az áramot, azoknál fogyasztó típusa és időszaktól függően az áram ára 53 Ft/kWh és 106 Ft/kWh között szórnak a végfogyasztói áram. Ami lényeges, hogy a villamos energia ára kb. 27 és 56 Ft/kWh értékek között szór. Ezek már a világpiaci áron számolt árak. Miért fontos ez. Az igen homályos kommunikáció a kormány felől arról szól, hogy a lakossági fogyasztóknál augusztustól az átlag feletti elfogyasztott mennyiséget a lakosság is ezentúl világpiaci árakon szerzi be. Lás a lenti videóban, kb. a 6. perctől.
A hír hatása kb. egy atombomba ledobásával volt egyenértékű, egyre másra jelentek meg a cikkek, hogy akkor ez mennyi is az annyi. Az átlagos villamosáram fogyasztás 210 kW/hónap, a földgáz fogyasztás 144 m3/h. Az első ebből tiszta sor, a másikra majd az írás végén térek vissza.
Nem sokkal a változások kihirdetése után egy táblázat kezdett terjedni, ami számomra nem érthető értékeket tartalmaz, és ehhez hasonló értékek szerepelnek a lenti indexes cikkben.
https://index.hu/gazdasag/2022/07/14/energia-veszhelyzet-rezsicsokkentes-szamok/
A probléma a számokkal az, hogy az azokból kiolvasható végfogyasztói áramár 240 Ft/kWh, ami nem igazán érthető, hogy miből származik annak fényében, hogy mennyiért kapja az elvileg már nem rezsicsökkentett, nem lakossági fogyasztó. Még a legdrágább, csúcsidőszaki ipari végfogyasztói ár is ennek töredéke, csak 103 Ft.
Akkor most ki nem mond itt igazat? Nem rezsicsökkentett a nem lakossági fogyasztó, vagy valaki félreértett valami szorzót? A kormányzati kommunikáció szerint az áram 6,6–szoros drágulást, a gáz 8,3-szoros drágulást mutat a rezsiár és a piaci ár között. Ha megszorozzuk a 37 Ft körüli áram végfogyasztói árat, akkor az eredmény 244 Ft, ami kb. kihozza, amit ezek a táblázatok sugallnak.
Csak, ahogy fent láttuk az áram jelenlegi végfogyasztói árának csak töredéke maga az villamos áram termelői ára, ami döntő része a rendszerhasználati díj. Még, ha el is fogadjuk, hogy 6,6-szorosa a villamos áram költség növekedés, akkor is a villamos energia ára akkor 39,6 Ft/kWh-ra nő, ÁFA nélkül. Ezzel a végfogyasztói ár 80 Ft/kWh. Ez reálisnak tűnik azt nézve, hogy csúcsidőszakban az ipar ennél is többet fizet, de völgyidőszakban viszont ennél kevesebbet. A rendszerhasználati díj változtatásáról nincs hír, de ha feltételezzük, hogy annak is növekednek, akkor még azt is 20%-kal drágítva is messze szerényebb végfogyasztói árat kapunk, mint a tejredő furcsa táblázat értékei.
A táblázat értékeit diagramon is ábrázolva látható a különbség. Még a nem lakossági fogyasztók árával is számolva, 210 kWh/hó limit nélkül is messze alacsonyabb költségek adónak, mint az furcsa táblázatban terjedő értékekkel számolva. Most itt valami vagy nagyon félrement a kommunikációban, az értelmezésben, mert nem egészen világos az, hogy a lakossági áram ilyen mértékű emelése min alapszik, ha igaz, vagy ki és mi alapján sakkozta ki ezeket azt értékeket. Mert az ipari fogyasztók esetén az 56 Ft/kWh villamosenergia ár tükrözi a piaci valóságot, kb. kilencszerese a támogatott lakossági villamosenergia árnak.
(Ráadásul a magyar fogyasztás kb. 35-37%-a Paksi Atomerőműből származik, aminek termelésik költsége gyakorlatilag változatlan…)
A zöld vagy a narancs görbét nézve is igen, lesz áremelkedés, de azért nem az a kataklizma, amit egyesek vízionálnak. Ha az ipari fogyasztóknál sem a rendszerhasználati díjba dugták el az áram árát, akkor a lakosságnál miért az lenne? Az 56-103 Ft/kWh ipari fogyasztóhoz képest, ha bárki odafent komolyan gondolja a 240 Ft/kWh lakossági áramot, annak elmentek otthonról.
A földgáz esetén inkább csak az a homályos, hogy ezt az értéket mi alapján sakkozták ki. Hogy elosztották az ország teljes fogyasztását a fogyasztók számával, vagy más módon nem egészen tudni. Mert számtalan olyan fogyasztó van, akik technikailag nem fogyasztanak gázt, ilyenek az újabb építésű társasházak és lakóparkok jellemzően, ahol egy közös melegvíz előállító kazán van, ami gázzal üzemel és a lakások által fogyasztott hőmennyiséget mérik csak. Sajnos a kormányzati kommunikáció és felkészülés még odáig sem ment el, hogy akkor tisztázza, hogy ennek számítása hogyan történik azoknál, akik bár áttételesen földgázt fogyasztanak, de egyedi mérőjük nincs. Vélhetőleg (?) földgáz egyenérték számítása történik majd.
1 m3 földgáz energia tartalma kb. 34 MJ, ami 9,5 kWh. Tehát aki mondjuk egy téli fűtési szezonban 3000 kWh hőfogyasztással bír, annak fogyasztás 3000/9,5 = 315 m3/h földházzal egyenértékű. Ha megállapított havi átlagfogyasztás 144 m3, tehát ez alapján egy ilyen hőfogyasztó közelében nincs a t támogatott szint átlépésének. A többgyerekes családok esetén a 144 m3-hez képesti további kompenzáció lehetőségét kommunikálták.
Azt kell, hogy mondjam, a kormányzati tervezés és kommunikáció kb. elégtelen szinten van azt nézve, hogy mikor és hogy tervezik ezt bevezetni. Éppen azon ötletelnek, hogy az általuk bejelentett változtatások akkor mit is okoznak, mert láthatólag fel sem mérték előzetesen a változtatások hatását. Az EU által is preferált, energiatakarékosnak kezelt fűtési módon erőteljesen villamos áram alapúak. Tehát a támogatási rendszer változtatása egyenesen bünteti azt, aki kiköttette a gázt, (költött hőszigetelésre) és csak árammal fűt, mert ez nem számítható át a jelenlegi terv szerint földgáz kiváltására. Még, ha ezt meg is engednék, hogy rövid időn belül a fogyasztók hogyan oldanák meg hatóságilag hiteles méréssel a külön fűtő egységeket, ami árammal működik, azt sem látni.
Szóval nem nagyon látszik, hogy bármiféle ötlet hogyan lenne arányos, hogyan lenne kivitelezhető, vagy hogyan lenne értelme, de legfőképpen egy konkrétan közölt, hivatalos árat sem sikerült kb. 2 nap alatt sem kinyögni…
Mondjuk nekik van egy elég erős adu a kezükben: egyik nap nem mennek be dolgozni!A Paksi dolgozók csoportjában pedig azzal példálóznak, hogy a lakossági áramfogyasztást Paks teljes mértékben kielégíti, és annak az önköltsége a rezsicsökkentett ár alatt van, teljesen érthetetlen számukra, hogy milyen "lakossági áramszükséghelyzetről mesél a kormány" . Az már csak a hab a tortán, hogy az erőművi dolgozóknak van egy speciális "flottás tarifájuk" és be vannak rittyentve, hogy azzal mi lesz, mert a kedvezményes tarifa miatt náluk a háztartásban nyilván minden árammal megy...
Statisztikákból. Kérdés, hogy a statisztikák mennyire igazak/pontosak, amikre a döntéseit alapozza, illetve másik oldalon is mi a mozgástér.Honnan tudhatná egy miniszter, államtitkár több milliós havi fizetéssel, hogy mit jelent az, vagy a család havi költségvetésének a felét elviszi önmagában a gáz.
Igen, de épp a kedvezményes tarifa alapján amiről (felhasználásáról) ott dolgozó ismerős mesélt, ez az adjuk a lakosságnak önköltési áron, mert milyen olcsó nem az ésszerűsítést támogatná. Ebben egyetértettem anno is az MZP-vel, csak a dolgot ahogy tálálta, az buktát vetítt elő (ahogy most ugyanolyan bénán adja elő pártunk és kormányunk is).A Paksi dolgozók csoportjában pedig azzal példálóznak, hogy a lakossági áramfogyasztást Paks teljes mértékben kielégíti, és annak az önköltsége a rezsicsökkentett ár alatt van, teljesen érthetetlen számukra, hogy milyen "lakossági áramszükséghelyzetről mesél a kormány" . Az már csak a hab a tortán, hogy az erőművi dolgozóknak van egy speciális "flottás tarifájuk" és be vannak rittyentve, hogy azzal mi lesz, mert a kedvezményes tarifa miatt náluk a háztartásban nyilván minden árammal megy...
Ezért írtam, hogy nem a valóságban élnek. Egy buborékban inkább. Fogalmuk sincs. De azért arra volt eszük, hogy 600k-val emeljék a fizut. Biztos a rezsi miatt Borzasztóan haragszom a kormányra. Ezt nem így kellett volna összehányni.Statisztikákból. Kérdés, hogy a statisztikák mennyire igazak/pontosak, amikre a döntéseit alapozza, illetve másik oldalon is mi a mozgástér.
Köszi, nagyon jó összefoglaló.Akkor ezt lehet osztani, FB-re kitenni értelmes módon nem lehet a sok link és képek miatt.
A napokban bejelentett árváltozás a gáz és villamos energia árak kapcsán borzolják a kedélyeket és amennyire meg tudom ítélni elég érdekes kijelentésekhez vezetett azzal kapcsolatban, hogy akkor kinek, milyen alapon és mennyibe kerül majd a villany és gáz ára. Ez az írás elsősorban csak az áram várható árára fókuszál, másodsorban érintőlegesen a gázfogyasztással kapcsolatos tényezőkkel. Első körben induljunk ki abból, hogy mi a változás előtti állapot. A különféle árszabások lakossági és nem lakossági fogyasztók számára.
https://www.mvmnext.hu/ee/egyetemes...sok/villamos-energia/villamos-energia-tarifak
A lakossági fogyasztók túlnyomó része az egy zónaidős fogyasztásba esik, ezért azt tekintjük innentől a mércének. Ez az éves fogyasztási felső értéktől függően 1320 kWh alatt átlagosan kb. 5 Ft/kWh a villamos energia ára, és 6 Ft/kWh az ezt meghaladóknál. A számla másik részét az elosztási és átviteli díjak teszik ki, ami maga az infrastruktúra fenntartásának a költsége, ami 23,4 Ft/kWh. Ennek a kettőnek az összegére rakódik rá a 27% ÁFA.
A nem lakossági fogyasztók már a bejelentés előtt is világpiaci árakon kapták az áramot, azoknál fogyasztó típusa és időszaktól függően az áram ára 53 Ft/kWh és 106 Ft/kWh között szórnak a végfogyasztói áram. Ami lényeges, hogy a villamos energia ára kb. 27 és 56 Ft/kWh értékek között szór. Ezek már a világpiaci áron számolt árak. Miért fontos ez. Az igen homályos kommunikáció a kormány felől arról szól, hogy a lakossági fogyasztóknál augusztustól az átlag feletti elfogyasztott mennyiséget a lakosság is ezentúl világpiaci árakon szerzi be. Lás a lenti videóban, kb. a 6. perctől.
A hír hatása kb. egy atombomba ledobásával volt egyenértékű, egyre másra jelentek meg a cikkek, hogy akkor ez mennyi is az annyi. Az átlagos villamosáram fogyasztás 210 kW/hónap, a földgáz fogyasztás 144 m3/h. Az első ebből tiszta sor, a másikra majd az írás végén térek vissza.
Nem sokkal a változások kihirdetése után egy táblázat kezdett terjedni, ami számomra nem érthető értékeket tartalmaz, és ehhez hasonló értékek szerepelnek a lenti indexes cikkben.
https://index.hu/gazdasag/2022/07/14/energia-veszhelyzet-rezsicsokkentes-szamok/
A probléma a számokkal az, hogy az azokból kiolvasható végfogyasztói áramár 240 Ft/kWh, ami nem igazán érthető, hogy miből származik annak fényében, hogy mennyiért kapja az elvileg már nem rezsicsökkentett, nem lakossági fogyasztó. Még a legdrágább, csúcsidőszaki ipari végfogyasztói ár is ennek töredéke, csak 103 Ft.
Akkor most ki nem mond itt igazat? Nem rezsicsökkentett a nem lakossági fogyasztó, vagy valaki félreértett valami szorzót? A kormányzati kommunikáció szerint az áram 6,6–szoros drágulást, a gáz 8,3-szoros drágulást mutat a rezsiár és a piaci ár között. Ha megszorozzuk a 37 Ft körüli áram végfogyasztói árat, akkor az eredmény 244 Ft, ami kb. kihozza, amit ezek a táblázatok sugallnak.
Csak, ahogy fent láttuk az áram jelenlegi végfogyasztói árának csak töredéke maga az villamos áram termelői ára, ami döntő része a rendszerhasználati díj. Még, ha el is fogadjuk, hogy 6,6-szorosa a villamos áram költség növekedés, akkor is a villamos energia ára akkor 39,6 Ft/kWh-ra nő, ÁFA nélkül. Ezzel a végfogyasztói ár 80 Ft/kWh. Ez reálisnak tűnik azt nézve, hogy csúcsidőszakban az ipar ennél is többet fizet, de völgyidőszakban viszont ennél kevesebbet. A rendszerhasználati díj változtatásáról nincs hír, de ha feltételezzük, hogy annak is növekednek, akkor még azt is 20%-kal drágítva is messze szerényebb végfogyasztói árat kapunk, mint a tejredő furcsa táblázat értékei.
A táblázat értékeit diagramon is ábrázolva látható a különbség. Még a nem lakossági fogyasztók árával is számolva, 210 kWh/hó limit nélkül is messze alacsonyabb költségek adónak, mint az furcsa táblázatban terjedő értékekkel számolva. Most itt valami vagy nagyon félrement a kommunikációban, az értelmezésben, mert nem egészen világos az, hogy a lakossági áram ilyen mértékű emelése min alapszik, ha igaz, vagy ki és mi alapján sakkozta ki ezeket azt értékeket. Mert az ipari fogyasztók esetén az 56 Ft/kWh villamosenergia ár tükrözi a piaci valóságot, kb. kilencszerese a támogatott lakossági villamosenergia árnak.
(Ráadásul a magyar fogyasztás kb. 35-37%-a Paksi Atomerőműből származik, aminek termelésik költsége gyakorlatilag változatlan…)
A zöld vagy a narancs görbét nézve is igen, lesz áremelkedés, de azért nem az a kataklizma, amit egyesek vízionálnak. Ha az ipari fogyasztóknál sem a rendszerhasználati díjba dugták el az áram árát, akkor a lakosságnál miért az lenne? Az 56-103 Ft/kWh ipari fogyasztóhoz képest, ha bárki odafent komolyan gondolja a 240 Ft/kWh lakossági áramot, annak elmentek otthonról.
A földgáz esetén inkább csak az a homályos, hogy ezt az értéket mi alapján sakkozták ki. Hogy elosztották az ország teljes fogyasztását a fogyasztók számával, vagy más módon nem egészen tudni. Mert számtalan olyan fogyasztó van, akik technikailag nem fogyasztanak gázt, ilyenek az újabb építésű társasházak és lakóparkok jellemzően, ahol egy közös melegvíz előállító kazán van, ami gázzal üzemel és a lakások által fogyasztott hőmennyiséget mérik csak. Sajnos a kormányzati kommunikáció és felkészülés még odáig sem ment el, hogy akkor tisztázza, hogy ennek számítása hogyan történik azoknál, akik bár áttételesen földgázt fogyasztanak, de egyedi mérőjük nincs. Vélhetőleg (?) földgáz egyenérték számítása történik majd.
1 m3 földgáz energia tartalma kb. 34 MJ, ami 9,5 kWh. Tehát aki mondjuk egy téli fűtési szezonban 3000 kWh hőfogyasztással bír, annak fogyasztás 3000/9,5 = 315 m3/h földházzal egyenértékű. Ha megállapított havi átlagfogyasztás 144 m3, tehát ez alapján egy ilyen hőfogyasztó közelében nincs a t támogatott szint átlépésének. A többgyerekes családok esetén a 144 m3-hez képesti további kompenzáció lehetőségét kommunikálták.
Azt kell, hogy mondjam, a kormányzati tervezés és kommunikáció kb. elégtelen szinten van azt nézve, hogy mikor és hogy tervezik ezt bevezetni. Éppen azon ötletelnek, hogy az általuk bejelentett változtatások akkor mit is okoznak, mert láthatólag fel sem mérték előzetesen a változtatások hatását. Az EU által is preferált, energiatakarékosnak kezelt fűtési módon erőteljesen villamos áram alapúak. Tehát a támogatási rendszer változtatása egyenesen bünteti azt, aki kiköttette a gázt, (költött hőszigetelésre) és csak árammal fűt, mert ez nem számítható át a jelenlegi terv szerint földgáz kiváltására. Még, ha ezt meg is engednék, hogy rövid időn belül a fogyasztók hogyan oldanák meg hatóságilag hiteles méréssel a külön fűtő egységeket, ami árammal működik, azt sem látni.
Szóval nem nagyon látszik, hogy bármiféle ötlet hogyan lenne arányos, hogyan lenne kivitelezhető, vagy hogyan lenne értelme, de legfőképpen egy konkrétan közölt, hivatalos árat sem sikerült kb. 2 nap alatt sem kinyögni…
Először felmerült bennem, hogy a nem támogatott zónában levők kompenzálják a támogatást és ezért a kb. két és félszeres ár az ipai csúcshoz képets is.A Paksi dolgozók csoportjában pedig azzal példálóznak, hogy a lakossági áramfogyasztást Paks teljes mértékben kielégíti, és annak az önköltsége a rezsicsökkentett ár alatt van, teljesen érthetetlen számukra, hogy milyen "lakossági áramszükséghelyzetről mesél a kormány" . Az már csak a hab a tortán, hogy az erőművi dolgozóknak van egy speciális "flottás tarifájuk" és be vannak rittyentve, hogy azzal mi lesz, mert a kedvezményes tarifa miatt náluk a háztartásban nyilván minden árammal megy...
A lakosság nagy részére az az ár igaz, amit írtam.Köszi, nagyon jó összefoglaló.
Csak pár észrevétel és még lenne rengeteg. Az ördög az apró részletekben rejlik.
Tegyük hozzá, hogy a Közlönyben még mindig semmi nem jelent meg. Lehetséges pont, azért, mert az általad felvetett "pici" szempontok még megoldandók.
Kezdve azon, hogy van a "nappali" és a vezérelt tarifa. Ezt hogy fogják feldolgozni?
Vagy pedig a fűnyíró elv szerint egybe csapják a nappali és a vezérelt tarifát?
A feltételezés, hogy az előző év fogyasztásából vesznek átlagot a fogyasztók lehet nem is kis részénél fog okozni problémát. Megváltozhatnak a fogyasztói szokások. Család szétköltözött, kisebb lett a fogyasztás. Vissza fogják téríteni a többletet?
És így tovább és így tovább.
Jó, akkor tűzre az egész bandával. Egész egyszerűen a munka színvonala, amit felmutatnak nevetségesen túl van, de még a röhejesen isTovábbra is fenntartom, hogy ez a húzás a rezsiárakkal csak "felderítés provokatív tűzzel"!
Nem, simán az ingatlan típusa. A családi ház mostantól szinte lepra szinten lesz annak, aki képes belátni azt, hogy egy szerencsés helyen levő lakóparki lakás rezsije mennyivel kisebb. Egész egyszerűen a hűtőtt felület / lakás alapterület aránya a családi háznál a béka segge alatt van.Borzasztó jövőkép. A lakások ára teljesen differenciálódni fog, nem az alap terület lesz a mérvadó, hanem az energetikai szint.