Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
Ez nem biztos, hogy építéskor került bele, Paks C&I tartalma már egészen más, mint építésekor volt...
Aszódi egy műsorban magyarázta a sugárterhelés, mutatta, hogy van az órája és van a hordozható sárga mérője is, ami pittyegett.
Azokkal magyarázta el ezt az alapelvet. Nagyon sok YT linket kéne végignyálazni, hogy megtaláld pont ezt az interjút.


Ez nekem inkább városi legendának tűnik, ráadásul az is lehet, hogy a kevésbé kritikus műszerek egy része nem is orosz volt. A víz és gőzrendszer egyszerű manométerei lehetettek akár magyar gyártásúak is...

A gőz visszatartó építmény sem állítja meg azt, ha a mittomén hány száz tonnás tetőt leveri a robbanás. Keresztülmegy rajta.

Az nem arra van méretezve Pakson sem.



Pont, hogy nem. Paks 2-re is kerül olyan dolog, amit a Roszatom nem tett volna be, de a megrendelő kérte.

Ez abban az országban modod, ahol 20% rezsicsökkenésnek álló tapsvihar jár? Te meg egy 50%-os eltérést mondod, hogy áh... :)

Elég ostoba dolog összehasonlítani a Duna + ártért telepítésű erőművet egy olyannal, ami óceán mellett van, dagály és storm surge is lehet.
Ezekből egészen más magasságok jönnek ki. A cunami ellen a távolság nem sokat ér, ha a hullám átbukik a gáton.
Gondolkozzunk már könyörgöm műszaki szemmel, nem ilyen buta jelzős módon.
Paks I KGST kivitelezés.A terv orosz,de pl a reaktor tartály cseh gyártás.A legtöbb benne az házai gyártás.
 
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
Virtus vagy sem…
Baráti környezetben többen(3 gyerek minden családban), családi házban többen is alkalmaztak eddig ezt a “bediktálom kreatívan elosztva a fogyasztásom” módszert…
Mint kiderült azért, mert rezsicsökkentés ide vagy oda az alacsonyabb áron keletkező valós fogyasztást valós időben számlázva nem igazán tudták volna adott hónapban kifizetni, túl nagy szeletet vitte volna el havi jövedelmüknek(3 gyerek SZJA kedvezmény, bérből élők).
Ezért választottak azt, h “kreatívan diktálva” kiterítik a téli valós fogyasztást 8-9 hónapra. Családi büdzsé így jobban bírta.

Szubjektív megjegyzés: nekem erről inkább az jutott eszembe, h az elmúlt uszkve 10 év jól élünk, fejlődünk percepciója mennyire volt reális.
Nem a pozitív folyamatokat kérdőjelezem meg, hanem azok mértékét.
Húzott minket a konjunktura.De valójában minálunk volt a népre legkevésbé hatással.Sot,sok számítás szerint az EU pénzek nélkül egyenesen csökkent volna a hazai gazdaság.A legtöbb életszínvonal emelkedést a kisembereknel az EUs munkavállalás hozta,sokak szerint.Reszben közvetlenül,részben a munkaerő kínálat csökkentésével.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 460
24 026
113
Ez a plusz üzemidő hosszabítás annak a beismerése, hogy nem biztosak abban, hogy lesz PAKS II orosz reaktorokkal.
Egy új szerződés új építtetővel meg évtizedes csúszás is lehet, és addig is kell áram.
Plusz Paks II teljesítménye már most önmagában kevás nekünk!
Hosszútávon nézve kb. 3.5-4 GW teljesítmény kellene nekünk atomból. Paks II önállóan meg csak 2.4 GW.
Az üzemidő hosszabbítás inkább annak az előjele, hogy tudják már paks2 is kevés lesz és valószínűleg megvárják 2030 környékét, amikor meg merik lépni egy döglődő EU-n belüli újabb orosz rendelést.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 070
32 543
113
Már kezdődik a magyar virtus...

294939590_458846562412509_2689360463605789236_n.jpg

Itt már csak okostelefonos alkalmazásban, óra fényképezéssel lehet diktálni az e-onnál, ha jól tudom. Vagy kijönnek leolvasni. Szerintem mostantól mindenhol így lesz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
Hát,megint különutas dolgot mondok.CANDU reaktor.Nem a lég hatékonyabb,de legalább természetes urannal is működik.Az meg nekünk is van.De a piacról is viszonylag könnyen beszerezhető.Ellatas biztonság szempontjából nincs jobb ötletem.
Szakértő urak meg majd jól elmagyarázzák,hogy miért nem jó,ha nem jó.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and Kim Philby

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 506
55 729
113
Szakértő urak meg majd jól elmagyarázzák,hogy miért nem jó,ha nem jó.

Elég megnézni, hogy mikor épült az utolsó.
Tervezte utána egy 1000-es típust (ACR) de azt senki sem rendelte meg, szóval kb. 10 éve elhalt az a volnal.
Itt is örök szabály, hogy kis országnak csak olyat érdemes venni amit máshol már megépítettek és normálisan működik.
Szóval létező és lényegében probléma mentes modern reaktorból 2 típus létezik: Az orosz VVER sorozat és a koreai APR-1400/+
Problémásból meg a két nem ok nélkül csődbe ment cég terméke van, a francia EPR és az amcsi AP1000-es.
Meg ott volt még a Japán-Amcsi ABWR is, ami szintén elég kudarcos műszakilag.

Szóval aki olyan reaktort akar venni, ami határidőn és pénzkereten belül normálisan felépíthető az vagy oroszt vesz vagy koreait.
Más értelmes ajánlat nincs.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
Elég megnézni, hogy mikor épült az utolsó.
Tervezte utána egy 1000-es típust (ACR) de azt senki sem rendelte meg, szóval kb. 10 éve elhalt az a volnal.
Itt is örök szabály, hogy kis országnak csak olyat érdemes venni amit máshol már megépítettek és normálisan működik.
Szóval létező és lényegében probléma mentes modern reaktorból 2 típus létezik: Az orosz VVER sorozat és a koreai APR-1400/+
Problémásból meg a két nem ok nélkül csődbe ment cég terméke van, a francia EPR és az amcsi AP1000-es.
Meg ott volt még a Japán-Amcsi ABWR is, ami szintén elég kudarcos műszakilag.

Szóval aki olyan reaktort akar venni, ami határidőn és pénzkereten belül normálisan felépíthető az vagy oroszt vesz vagy koreait.
Más értelmes ajánlat nincs.
Ezekkel viszont megmarad a függő helyzet,mert nem tudjuk őket önállóan üzemeltetni.Mivel tengerpartink nincs, könnyen blokkolhato helyzetünket jobb ötletem nincs.Mashogy nem tudjuk a minimális függetlenségét sem biztosítani.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 759
17 777
113
Akkor ha olyan szar ott miért nem jöttél haza Paksot vagy Lynxet hegeszteni?
A Lnyx-es csapat nevetséges matekkal állt elő (2 éve volt egy megkeresésem a német részről, a pénz már kezdett jó lenni, de már úgy voltam vele, nem sokáig maradok az országban, akkor meg minek pattogni. Kíváncsi voltam az ajánlatra). 6 éve többet kerestem odahaza. Plusz van 3-4 fajta alapanyag, ezekkel melóztam úgy 8 évig, maximum addig lenne érdekes, még a technológia meg a sablonok le nincsenek gyártva, utána meg a fő kihívás a napi hülyeség.

Paks. Minden kritikus cucc orosz gyártás és abban a mentalitásban megy (ezt láttam az NS2-nél. Ha valami nem felelt meg és jeleztem, akkor jött a szöveg, hogy "goszty szerint van" és jó az úgy...), nem a vágyakozást erősítette bennem. Napi szinten reaktorokkal meg mindenfajta elvetemült hőcserélőkkel foglalkozom, szakmailag egyértelmű visszalépés lett volna, plusz túl nagy pofám van és önjáró vagyok. Nehezen viselném el, ha mondjuk valami helyi "uram-báttyám" kezdene nekem észt osztani hegesztési/gyártási részen, csak azért, mert valami egyetemen tanár és van egy tuti mérnöki irodája.

Számomra a magyar munkaerőpiac egy döglött ló. 4 munkakörre állítottam be figyelést:
  • hegesztőmérnök (nagyon gyenge felhozatal - igen, még AZ a cég is, amelyik most hirdet, plusz nevetséges pénzek. Bruttó 7-800k? Ez 2011-es bérpapír.
  • végeselemes szilárdsági számolás, géptervezés - 3 cég van ahol komolyabban végeselemeznek, mindhárom automotive, szóval kilőve. A maradék tervezői meló meg valami automatizálási cég, esetleg acélszerkezet valamelyik NER közeli kivitelezőnél.
  • minőségügyi mérnök - vannak helyek, de nagyrésze automotive vagy valami sorozatgyártás.
  • anyagmérnök - ugyanez pepitában, mehetsz hőkezelni autóipari cégekhez présszerszámokat vagy sorozatgyártott tengelyeket.

Szóval sok opció nincs és ahogy elnézem, nem is nagyon lesz....
Most már tutira veszem hogy BISes voltál
Majdnem ugyanilyen sztorikat hallgattam a héten.
Nem voltam BIS-es, korábban melóztam velük az építkezéseken/leállásokon, de 2 éve kivettek a napi ügymenetből és azóta a nagyonnagyonnagy projekt műszaki és minőségügyi támogatását csinálom meg majd utazom a projekttel. Ismertem pár arcot a német BIS-nél meg egy csomó magyar hegesztőt/lakatost.
A magyar mentalitásod miatt van, gondolom... A hűtőt sem tekerted melegebbre, mi?
A hűtő minimálon megy. Mindig is spóroltam az energiával (a 3 számítógépet leszámítva). Ha nagyon melegem van, akkor jön a lábvíz. Most 31 fok van a lakásban, éjjelre lemegy kb. 29-re és csukott ablakok, mert olyan zaj van a belvárosban - meg fél óránként vagy a mentő vagy a rendőrök szirénáznak.

Télen egyedül a nappalit fűtjük, a hálóban nem volt bekapcsolva a fűtés, a dolgozóban csak nagyon ritkán megy a radiátor, akkor is minimális fokozaton. Nem atléta/rövidnadrág van télen, hanem síaláöltözet meg benti cipő és 18 fok
Paks 2 -nek lesz?
Mindenhol van konténment, ami a második lépcsős védelem, az első maga a reaktortartály. A fő probléma, ha a hűtéssel történik valami. Ezt reaktorszinten úgy oldják meg, hogy a reaktorból kijövő víz (primerkör) össze van kötve (legalább) egy hőcserélővel és azon keresztül hűtik vissza a vizet. Mivel a víznek itt folyadéknak kell maradnia, 150-180bar nyomáson van a víz. Ha ez a rendszer valahol megsérül, akkor következik be a LOCA (loss of cooland accident) esemény, ami a legnagyobb szarság.

Ha kiesik a hűtés, akkor a fűtőelemek tovább termelik a hőt, aminek a vége az lesz, hogy teljesen elforralod a vizet, minek a végén gőz képződik, ami bejut a beton kontenmentbe és eintézi a betont. Nincs olyan beton, ami ezt elviseli. A gond az, hogy a betonkonténment mérete hatalmas, ezért a belső felülete is hatalmas és erre a belső felületre hat egyre nagyobb terhelés. Mivel a beton nem szívós anyag, idő kérdése, mikor lesz neki sajnos.

A szerencse az egészben, hogy már erre is van megoldás, ekkor jönnek a vészhelyzeti víztárózók, amikkel ilyenkor kell ezt a teret elönteni és elvonni a hőt (a hőterhelés nem csak gőzt fejleszt, hanem a fűtőelemet is hazavágja, mert a cirkónium is egy idő után megadja magát, mert az uránnak nagyobb a hőtágulási együtthatója, mint a cirkóniumnak...) és egy esetleg durranás ezt is szét szórná.

A fő probléma (sugárzó anyag kikerülése) így elkerülhető, viszont a vészhelyzeti víztározóban a víz hőmérséklete környezeti hőmérséklet, a reaktor belsejében még éppen növekvő hőmérséklet van. A LOCA bekövetkezése így kontrollálható, de a hőmérséklet-különbség miatt a reaktortartály lesz nagyon pofán vágva, ezt hívják PTS-nek (pressurizes thermal shock). Itt meg az a veszély, hogy a reaktortartály valamelyik feszültséggyűjtő pontban (tipikusan csőcsonkok behegesztése vagy régi, üzemelő reaktor esetén a neutronsugárzás miatt már degradálódott hegesztés akárhol..), ridegtörés jöhet létre.

Ezt Paks-on is kellett számolni, kerestek erre embereket (nem tudom, hogy találtak-e) - ezt kiszámolni egy nagyon bonyolult feladat. - Először is kell egy végeselemes CFD szimuláció az áramlások/különböző folyadékok összekeveredésének hőmérséklet- és időgradienséhez a komplett reaktortartályon (mondjuk 150-180fokos lehűlés következik be 200 másodperc alatt. El lehet képzelni, mit kap az anyag ilyenkor...)
  • Aztán kell egy nagyon alapos végeselemes szilárdsági számolás, hogy merre vannak a feszültség-gyűjtő pontok
  • kell egy repedésterjedési modell, amit bele kell modellezni a végeselemes modellbe (hogyan és milyen módon terjed a repedés, meg egyáltalán, hogyan modellezzek le egy repedést vagy bármilyen belső anyaghiányt, alapanyagban, hegesztésben, hőhatási övezetben, stb.)
  • plusz az törésmechanikai anyagmodell, különböző előéletű anyagokkal

Ezt az egészet össze kell hozni egymással, majd ebből megmondani, hogy PTS közben mi fog történi. Szerencsére már van annyi tapasztalat különböző reaktorokkal, hogy viszonylag pontos mechanikai/matematikai modellek vannak (valahol pozitívum a németek atomellenességében, hogy változatos életkorú és üzemi előéletű reaktorokat lehet mostanság szétvagdalni és anyagvizsgálni...)

A vége ennek egy táblázat lesz, ahol törésmechanikai valószínűséget fogsz kapni, hogy melyik feszültség-gyűjtő pont hány év múlva egy ilyen esetben mekkora valószínűséggel fog instabil repedésterjedni. Ez az egyik legfontosabb biztonsági dokumentum egy atomerőmű esetében.

Szóval Paks2-nek is lesz ilyen - IAEA előírás, szerintem rendben lesz
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 759
17 777
113
Az üzemidő hosszabbítás inkább annak az előjele, hogy tudják már paks2 is kevés lesz és valószínűleg megvárják 2030 környékét, amikor meg merik lépni egy döglődő EU-n belüli újabb orosz rendelést.
teljesen logikus lépés. Írtam már róla nem is olyan régen, hogy Paks kifejezetten jól "öregszik".
Sanszos, hogy a villamos energia ára felfelé megy (kieső ukrán erőművek, orosz szén+gáz nyet, franciáknál elöregedő reaktorok), így Paks-ot a megtartani a leghelyesebb döntés.

Hagyjuk meg a németeknek a "normális" atomerőművek elbontását idő előtt..
Hát,megint különutas dolgot mondok.CANDU reaktor.Nem a lég hatékonyabb,de legalább természetes urannal is működik.Az meg nekünk is van.De a piacról is viszonylag könnyen beszerezhető.Ellatas biztonság szempontjából nincs jobb ötletem.
Szakértő urak meg majd jól elmagyarázzák,hogy miért nem jó,ha nem jó.
Nem tartom jó konstrukciónak, mert egyrészt nehézvíz kell, másrészt a konstrukció sokkal "melegebb", mint egy orosz reaktor, emiatt sokkal jobban ki van téve egy LOCA eseménynek és ez egy pozitív üregtényezős cuccos esetében nem jó dolog.

A másik gond meg az első következik, hogy a nehézvíz miatt más a neutronterhelése az alapanyagnak, így jobban ridegedik és egy LOCA esetén az instabil repedésterjedés lehetősége sokkal magasabb (cserébe viszont jóval több fűtőanyaggal is lehet hajtani)

Nem véletlenül mentek bele az ACANDU-ba, ahol már könnyűvízes reaktort építenek - mivel manapság simán lehet nagyfalvastagságú elemeket kovácsolni és összehegeszteni, szemben a 70-es évek lehetőségeivel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 506
55 729
113

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 759
17 777
113
Szóval aki olyan reaktort akar venni, ami határidőn és pénzkereten belül normálisan felépíthető az vagy oroszt vesz vagy koreait.
nagyjából ez a helyzet, plusz még ott a kínai - de arra meg mindenhol köpnek.

Mondjuk a franciáknak valahol drukkolok, mert azért azt ipari hátteret kár lenne az enyészetnek hagyni. Rajtuk kívül még az olaszok meg egy spanyol meg egy német cég képes nehéz (+200 tonna) berendezést gyártani és kifújt. Ha ezek elesnek, akkor jön igazán a függés, mert ez azt is jelenti egyben, hogy a vegyipar/gáz- és olajiparban használt komoly cuccokat már csak Európán kívülről tudjuk beszerezni.

Mondjuk arra is kíváncsi leszek, honnan lesz pl. kénsav az orosz olaj megszankciózása után...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
nagyjából ez a helyzet, plusz még ott a kínai - de arra meg mindenhol köpnek.

Mondjuk a franciáknak valahol drukkolok, mert azért azt ipari hátteret kár lenne az enyészetnek hagyni. Rajtuk kívül még az olaszok meg egy spanyol meg egy német cég képes nehéz (+200 tonna) berendezést gyártani és kifújt. Ha ezek elesnek, akkor jön igazán a függés, mert ez azt is jelenti egyben, hogy a vegyipar/gáz- és olajiparban használt komoly cuccokat már csak Európán kívülről tudjuk beszerezni.

Mondjuk arra is kíváncsi leszek, honnan lesz pl. kénsav az orosz olaj megszankciózása után...
Nem értek hozzá.Tudrommal nem volt velük baleset, még a hinduk is tudják üzemeltetni.Uj változata is pénzügyileg bukott.Megrendelnek,csak nem volt miből....
Mindent kiszerveztek E-bol.Van szén is,vaserc is,csak olcsóbb volt kiszervezni.Most meg eljutunk a nem akarunktől a nem tudunkig.
Hát.... hülyeség bassza a nyomorusagot