Kicsit részletesebben:
Az embereim beszámolója a 80 as évek elején történt, mikor a 8 hóhapos kiküldetésből visszatértek dolgozni, tehát nem ők emlékeznek vissza 40 év távlatában, hanem én, mint a volt munkahelyi vezetőjük.
Ez egy kollégák közti szakmai beszélgetés volt, mindenféle irásos rögzítés nélkül. Ma már nincsenek az élők sorában.
Ők az előző posztomban írt eseményekről beszéltek nekem, most ismét felsorolom, részletesebben
A kivitelezés során technikusként a Paksi atomerőmű villamos hálózatának építésében vettek részt, részben a kisfeszültségű, részben a mérés vezérlési áramkörök kiépítésében. Erre a feladatra az áramszolgáltatónál a 120/20 KV os transzformátor alállomásokon évek során végzett létesítési, karbantartási munkájuk tették őket alkalmassá mind erősáramú, mind relévédelem autómatika szakterületen. Mondanom se kell hogy a 2 legjobb emberemet kellett felsőbb utasításra "kölcsönadni".
-Ök az alábbi, szakmai érdekességről számoltak be:
- Az ő alkalmazásukra a roham tempóban végzendő munka miatt volt szükség, az akkori szokásos magyar kivitelezőcégek állományát kellett felduzzasztani a szűk határidők miatt
-A munkájukat mérnökök irányították, helyszini mérnöki munkavezetéssel. Ez azt jelentette hogy sokszor a kiadott villamos tervek másolatába a helyszinen berajzolták a szükséges módosításokat változtatásokat.
-Az eredeti orosz tervektől jelentős eltérések voltak, például megemlítették a mérőműszerek mellé a 3. mérőműszer felszerelését is, viszont arról nem esett szó hogy az más elveken működő vagy más típusú müszer lett volna-e.
- Sok eredeti szovjet alkatrész műszer gép a változtatások, átépítések miatt egyenesen a MÉH telepen kötött ki.
- Mivel építészettel nem foglalkoztunk, ők az ottani kollégáktól is hallgatólagosan tudták meg, hogy a reaktor védelmét ellátó burok sem az eredeti szovjet megoldás.. viszont ez szakmán kívüli infó volt, nem foglalkoztunk részletesebben vele.
- Az új, 3 műszeres paraméter ellenőrzés hatékonyságáról már nincs infónk, mert ők csak kivitelezésben vettek részt. A 120/középfeszültségű állomásokon sem találhatóak műszer duplázások, háromszorozások, a szükséges védelmi funkciók biztonságát ott a védelmek működési paramétereinek átfedésével növeljük. Ilyen pld a 120 kV-os oldali távolságvédelem visszapillantó fokozata... vagy a logikai gyűjtőssin zárlatvédelem utólagos kiépítése 20 kV-on.