Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Cseh miniszterelnök írta/mondta Twitteren… !!!
tehát egy politikus a közösségi média platformon, gondolom hazai fogyasztásra szánva.Ennyit lehet várni a hírtől.
A szemlezéskor kellett volna háttér infokkal kiegészíteni. Pontosabban úgy tűnik ez is megtörtént a csehek részéről ezt sikerült átvenni egy az egyben.
Kontextusba én próbáltam hozni- valami értéke legyen, h melle tettem a másik linket, mert ott látszik miről van szó.
Nem azért írtam mert te beraktad, láttam a másik cikket is, hanem azért mert a média (nem csak a magyar) így veszi át.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 022
16 447
113
Van pár kénsav gyár magyar kézben, igaz a határon túl (pl. a pozsonyi).
Olajipari fronton érdekes hogy az utóbbi időben india/dkorea/arabok nagyon feljöttek...
Bár igazad van, lesz még fejvakargatás.
Azért lehet h néhány idősebb vegyész kolléga emlékszik még a Budapesti Vegyiművekben történő kénsavgyártásra
Egy sokat megélt, idős úr üldögélt egy székben asztala előtt, amelyen egy homokóra állt. Ha az lejárt, felállt és az előtte lévő kén dombból 3 egyformán púpozott lapáttal dobott friss ként a kazánja tűzterébe.. az elvezetett SO2-ből további műveletekkel kénsav lett.

Érdekes hogy akkortájt egy ország ipari fejlettségének legfőbb fokmérője az egy főre jutó éves kénsav termelés volt.

Most ez a fokmérő a villamos energia felhasználás lett?
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 232
9 388
113
Azért jók ezek a cikkek, mert azt nem teszik hozzá, hogy mennyinek a hány százaléka. Mintha minden országnak egyenlő tárolókapacitása lenne. Lásd "Portugália már 89.75%, Magyarország meg csak 22.56%" Portugália tároló kapacitása 3.6 TWh, Magyarország: 67.2 TWh, Csehek: 36 TWh. Innen nézve meg röhejesek ezek a hírek.
Így kavarják azt a bizonyost a deklaráltan -valóban nem- semleges portálok.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
A válaszod alapján picit más a leányzó fekvése, de Nálad is fennáll az az átkozott időtényező, amit én fő tényezőként emeltem ki. Te sem emlékezhetsz pontosan mindenre elmondás alapján, meg hát a munkatársaid is a 80-as években dolgoztak ott és nem is a vezénylő terem műszerezésének a kivitelezésében. Az áramkörök kivitelezésében vettek részt, tehát vezetékeltek. Hogy milyen műszerek kerültek a vezeték végére gondolom már akkor nem voltak ott.
De, teljesen lényegtelen. Igen rengeteg mindent átalakítottak magyar javaslatra, ez a magyarok tudását, felkészültségét dicséri, hogy észrevették hol lehet biztonságosabbá, korszerűbbé tenni az egészet. Köszi a részletes leírást, úgy van ahogy írtad, de az anekdotázás ellenére az erőmű köszöni szépen működőképes, ismétlem ez a magyar szakemberek döntő érdeme.
Mindig eszembe jut édesapám története a 80-as évekből.
Visegrádon volt valami céges, építőipari előadás(ok)on. Unatkozott és beült egy másik előadásra, ami történetesen nukleáris erőművi téma volt. Ott beszélgetve kiderült, hogy biztonságtechnikáról van szó, és a magyarok elmondták, hogy a k-európai blokkos kollégák (köztük a magyarok is) vitatkoztak a szovjetekkel, hogy növelni kéne a biztonságra fordított erőfeszítéseket, vagy valami ilyesmi. De a szovjetek nem voltak hajlandóak elismerni a hiányosságokat (gondolom ment a kitűnő szovjet technika narratíva).
Aztán hazajött, és rá fél-egy éven belül felrobbant Csernobil.

Gondoltam megosztom ezt a kis történetecskét.
Elnézést a pongyola fogalmazásért, de sajnos tavaly nyár óta már nem tudom megkérdezni a részleteket :(
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Mindig eszembe jut édesapám története a 80-as évekből.
Visegrádon volt valami céges, építőipari előadás(ok)on. Unatkozott és beült egy másik előadásra, ami történetesen nukleáris erőművi téma volt. Ott beszélgetve kiderült, hogy biztonságtechnikáról van szó, és a magyarok elmondták, hogy a k-európai blokkos kollégák (köztük a magyarok is) vitatkoztak a szovjetekkel, hogy növelni kéne a biztonságra fordított erőfeszítéseket, vagy valami ilyesmi. De a szovjetek nem voltak hajlandóak elismerni a hiányosságokat (gondolom ment a kitűnő szovjet technika narratíva).
Aztán hazajött, és rá fél-egy éven belül felrobbant Csernobil.

Gondoltam megosztom ezt a kis történetecskét.
Elnézést a pongyola fogalmazásért, de sajnos tavaly nyár óta már nem tudom megkérdezni a részleteket :(
Harmadkézből hallottam, egy a szovjetunióból hazajött katonától 87ben, hogy az ottani magyar tisztképzős társait elvitték valami atomerőműbe, ahol arrol volt szó, hogy a magyaroknak semmilyen biztonsági cucc nem elég jó, és minden marhaságot akarnak. - Lám, ez itt milyen szépen ketyeg, soha nem történhet semmi baleset vele. Fél év múlva felrobbant Csenobil.
 
M

molnibalage

Guest
Mindig eszembe jut édesapám története a 80-as évekből.
Visegrádon volt valami céges, építőipari előadás(ok)on. Unatkozott és beült egy másik előadásra, ami történetesen nukleáris erőművi téma volt. Ott beszélgetve kiderült, hogy biztonságtechnikáról van szó, és a magyarok elmondták, hogy a k-európai blokkos kollégák (köztük a magyarok is) vitatkoztak a szovjetekkel, hogy növelni kéne a biztonságra fordított erőfeszítéseket, vagy valami ilyesmi. De a szovjetek nem voltak hajlandóak elismerni a hiányosságokat (gondolom ment a kitűnő szovjet technika narratíva).
Aztán hazajött, és rá fél-egy éven belül felrobbant Csernobil.

Gondoltam megosztom ezt a kis történetecskét.
Elnézést a pongyola fogalmazásért, de sajnos tavaly nyár óta már nem tudom megkérdezni a részleteket :(
Erősen UL szaga van.
Ráadásul egybemostni Csernobil a generális szovjet szemlélettel hülyeség, mert hány RBMK reaktor szállt ez normál üzem közben?
Egy sem. Hány VVER? Egy sem.

Az ilyen narratíva eszméletlen káros és 99%, hogy nem igaz.

Ezzel szembe állítsd a szovjet flotta csodálatos teljesíményét.
Ordító az eltérés.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Erősen UL szaga van.
Ráadásul egybemostni Csernobil a generális szovjet szemlélettel hülyeség, mert hány RBMK reaktor szállt ez normál üzem közben?
Egy sem. Hány VVER? Egy sem.

Az ilyen narratíva eszméletlen káros és 99%, hogy nem igaz.

Ezzel szembe állítsd a szovjet flotta csodálatos teljesíményét.
Ordító az eltérés.
Te most szórakozol????
MONDOM AZ APÁM MESÉLTE ELSŐ KÉZBŐL, OTT ÜLT AZ ELŐADÁSON ÉS BESZÉLGETETT AZ OTT ÜLŐ MAGYAR SZAKIKKAL.
Vagy Te is ott voltál 1985 körül Visegrádon?
Nem is értem miről beszélsz? Mit mosok egybe? Milyen narratíva? Milyen szovjet flotta? Miről beszélsz???
Feltűnt, hogy történelmileg egymás után esett meg a két dolog, előadás, tanácskozás, majd a baleset? Ennyi, semmi több. Csak egy érdekes történet.
Olvasd már el még egyszer, hogy mit írtam!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Te most szórakozol????
MONDOM AZ APÁM MESÉLTE ELSŐ KÉZBŐL, OTT ÜLT AZ ELŐADÁSON ÉS BESZÉLGETETT AZ OTT ÜLŐ MAGYAR SZAKIKKAL.
Vagy Te is ott voltál 1985 körül Visegrádon?
Nem is értem miről beszélsz? Mit mosok egybe? Milyen narratíva? Milyen szovjet flotta? Miről beszélsz???
Feltűnt, hogy történelmileg egymás után esett meg a két dolog, előadás, tanácskozás, majd a baleset? Ennyi, semmi több. Csak egy érdekes történet.
Olvasd már el még egyszer, hogy mit írtam!
Az szovjet gridre kötött úgymond kereskedelmi erőművekben semmi komoly baleset nem történt.
A csernobili katasztrófa ironikus módon egy biztonságnövelő teszt miatt következett be.
Ha nem csinálják, akkor sansoszan mai napig ketyegne minden RBMK reaktor, ahogy tették tovább növelve azok biztonságát.

Csernobil gyakorlatilag semmire sem ráhúzható generális példa, egyesek mégis, 30+ év ezzel példálóznak. "Enyhén" irritáló.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Az szovjet gridre kötött úgymond kereskedelmi erőművekben semmi komoly baleset nem történt.
A csernobili katasztrófa ironikus módon egy biztonságnövelő teszt miatt következett be.
Ha nem csinálják, akkor sansoszan mai napig ketyegne minden RBMK reaktor, ahogy tették tovább növelve azok biztonságát.

Csernobil gyakorlatilag semmire sem ráhúzható generális példa, egyesek mégis, 30+ év ezzel példálóznak. "Enyhén" irritáló.
De én nem vagyok "egyesek".
A biztonságtechnika nem csak technikai rendszer. Pont Csernobil a példa rá, hogy rengeteg az emberi tényező is a rendszerben. A legjobb műszaki rendszert is tönkre tudja tenni egy hülye.
Nagyon félrementél velem, teljes mellszélességgel atomerőmű párti vagyok. Gépész karon még valami nukleáris technológia (vagy mi volt a címe) tárgyat is felvettünk érdeklődés gyanánt. Ott elég sokat mesélt az oktató Csernobilról.
Bár jelenleg meg napelemes kiserőmű telepítő képzésre járok :D
 
M

molnibalage

Guest
De én nem vagyok "egyesek".
A biztonságtechnika nem csak technikai rendszer. Pont Csernobil a példa rá, hogy rengeteg az emberi tényező is a rendszerben. A legjobb műszaki rendszert is tönkre tudja tenni egy hülye.
Nagyon félrementél velem, teljes mellszélességgel atomerőmű párti vagyok. Gépész karon még valami nukleáris technológia (vagy mi volt a címe) tárgyat is felvettünk érdeklődés gyanánt. Ott elég sokat mesélt az oktató Csernobilról.
Bár jelenleg meg napelemes kiserőmű telepítő képzésre járok :D
Ez nem az atomerőműviség pártiságról szólt.
 
M

molnibalage

Guest
Arról, hogy a szovjet nukleáris biztonsági felfogást egyesek imádják szetereotipikusan lenézni és leköpni.
Amikor egy extra biztonság dolgot akartak még betenni a rendszerbe, ami szerintem egyébként nem biztos, hogy indokolt.

Volt olyan helikopter baleset, ami mindig eszembe jut, amikor egy extra hidroakkumlátor építettek be és annak felrobbanása okozta a gép vesztét...
Na, ez ponton túl az n+1 túltolt biztonsági intézkedés nem biztos, hogy már pozitív hozadékú.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and laca

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
De mi leszünk, ha elhúzunk, akkor is. Csak Moszkváé. :cool:
Magyarország az Unió legtámogatottabb országa. Viktort meg Tökfej Petit meg azért fizetjük, hogy egyék a szart.
EdNNnhqXgAApgYH
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Magyarország az Unió legtámogatottabb országa. Viktort meg Tökfej Petit meg azért fizetjük, hogy egyék a szart.
EdNNnhqXgAApgYH
Már ne haragudj, de ebből a - brexit (!), covid, kifizetés-befagyasztás, háború, stb. előtti - grafikonból hol derül ki az, hogy Magyarország az EU LEGtámogatottabb országa? Csak a rend kedvéért. Ez egy akkora méretes hazugság/baromság, hogy még.
 
M

molnibalage

Guest
Már ne haragudj, de ebből a - brexit (!), covid, kifizetés-befagyasztás, háború, stb. előtti - grafikonból hol derül ki az, hogy Magyarország az EU LEGtámogatottabb országa? Csak a rend kedvéért. Ez egy akkora méretes hazugság/baromság, hogy még.
Szerinted hol igaz az a gyakran elhangzó faszság, hogy többet fizetünk be, mint kapunk vissza?
Ha 2018 átlagos év és mondjuk a szomszédos két év, akkor tudod mi jön ki? Hogy akkor a többi évben, ha kétszer többet fizettünk volna be 2004-2017-ig, akkor is pozitívban lennék.

Na, akkor szerinted ezekből mi igaz?

Neked is sír a matek és logika tanárod a sarokban?
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Szerinted hol igaz az a gyakran elhangzó faszság, hogy többet fizetünk be, mint kapunk vissza?
Ha 2018 átlagos év és mondjuk a szomszédos két év, akkor tudod mi jön ki? Hogy akkor a többi évben, ha kétszer többet fizettünk volna be 2004-2017-ig, akkor is pozitívban lennék.

Na, akkor szerinted ezekből mi igaz?

Neked is sír a matek és logika tanárod a sarokban?
Bocs molni, de hol mondtam, hogy mi többet fizetünk be? Egy szóval sem. Azt kérdeztem, hogy honnan derül ki abból az ezer éves grafikonból, hogy a mi támogatásunk a LEGNAGYOBB az EU-ban? Magyartanár felmondott miattad, nem?