Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 192
10 724
113
Az , hogy mit mond a tudomány és mit mond a tapasztalat nem mindig jár kéz a kézben ! Laktam olyan majd 200 éves 80cm-es homokkőből épített házban ahol amikor nem fűtöttünk évekig se ment 15C fok alá hőmérséklet és a legdurvább nyáron sincs melegebb 25-26C foknál ! Lehet a hőtan szerint az nem igaz sőt lehetetlen de anyám sok évtizede élvezi ezt a tényt !
MAXimálisan alátámasztom, 60 cm falvastagságú tömésház 2. szezon után! :)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
dániába 90% ba belűlről történik a szigetelés. (erre valók a fém profilok a gipszkartonhoz. ezért kopott ki a párnafa. itthon is ha valaki gipszkartonoztat és fém profiloz belerakatja a gyapotot.) annyi hogy sokan sporólni akarnak ezért marad a párnafa (ami szintén szigetel a légrés miatt)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
annak idején a suliba úgy tanultuk hogy 5 cm belső szigetelés 15 cm külsőnek felel meg. ha a kilső polisztirol tábla a belső kőzetgyapot az esetben 5 cm belső 18 cm külsőnek. (annak idején egyébként 10cm nél vastagabb táblák nem igen vóltak kaphatóak csak hallotuk hogy van 15 is de akkor még senki nem látott olyat.) pedig az austrotherm eggyik gyára a városba vólt ahol festőnek tanultam (jártunk is rendszeresen teknológiát tanulni hozzájuk)
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Ha nem Kókány Márton és csapata készítette a rendszert akkor kellene , hogy legye benne egy biztonsági rendszer (sankton , tűzálló relé) amit a sztring azon pontjára szoktunk rakni ahol elhagyják a paneleket , ez tűzálló kábellel van összeköttetésben a házi villamos rendszer főkapcsolójával/biztosítékjaival és ha leáramtalanítanak akkor a napelemekig feszmentes lesz a rendszer . A tűzvizsgálat eredményére kíváncsi lennék mert szinte biztos , hogy valamilyen szerelési hiányosságot fog feltárni !
Kíváncsi vagyok megtörtént e az MSZ EN 62446 és MSZ HD 60364-6:2017 szerinti vizsgálat.... ÉS ha igen akkor ki csinálta
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
én pl ha most új ház építésébe belevágnák bellülről nem is vakoltatnák... megcsinálnám magam gipszkartonnal szigetelésse a kábelcsöveket is egyszerübb elrejteni ahhoz sem kell villanyszerelő azt is a gipszkartonszerelők csinálják. (ami nekem megvan)

Kíváncsi vagyok megtörtént e az MSZ EN 62446 és MSZ HD 60364-6:2017 szerinti vizsgálat.... ÉS ha igen akkor ki csinálta
egyszer laktam pár évet medina szőlőhegyen egy olyan svábházba aminek a hátsó fala a domboldalba vólt vájva ahol meg a domb ereszkedett fel vólt töltve így a teljes hátsó részén a fal felső 40-50 cm e látszott csak ki a földből hátulról nézve kb csak egy nyeregtető látszódott a házból... a 15 fok fűtés nélkül télen ott is megvan nyáron folyton nyitva kelett hagyni ajtót ablakot nem azért hogy hüljön hanem hogy melegedjen. :D 1 sparheltal 2 szoba és a konyha vólt fűtve egyszerre... és mindenhol jó idő vólt a nappaliba gatyára kelett vetkőzni igaz mert vólt hogy 38 fok vólt mikor kint -15 :D43 fok vólt a max egyszer őszel... és nem kis helyiségek nagy svábház
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
ja és a 43 csöves kukoricával lett elérve a sparheltal... (olcsobb vólt a kukoricával fúteni mint fátvenni) és munka is kevesebb vólt vele... (így a saját akác az erdőből meg a bodza nem is nagyon fogyott)

az vólt ám az élet :D biomassza
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
dániába 90% ba belűlről történik a szigetelés. (erre valók a fém profilok a gipszkartonhoz. ezért kopott ki a párnafa. itthon is ha valaki gipszkartonoztat és fém profiloz belerakatja a gyapotot.) annyi hogy sokan sporólni akarnak ezért marad a párnafa (ami szintén szigetel a légrés miatt)
Már a nyitott cellás PUR a menő belülről ! 5cm PUR 8-10cm kőzetgyapotnak felel meg és sose esik össze ! A belső szigetelés jó de tudni kell , hogy akkor a falnak nincs semmilyen hőtartó képessége !
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 068
16 282
113
Amúgy a műemlék jellegű és amiatt nem külső szigetelhető épületek tilalmát mikor engedjük el végre?
A város az nem skanzen, főleg nem ilyen energiaárak mellett. Ha ez tartós lesz, akkor semmiféle valódi érv nincs ezen hülyeség megtartása mellett.
Nevetséges, hogy hány ingatlan nem szigetelhető emiatt.

Baromi kevés műemléki ‘jellegű’ épület van. A legtöbb talán a Wekerlén, az tényleg inkább típusterv alapján épült olcsóváry, utólagosan családiházasított skanzen.

De vedd meg őket és azt csinálsz velük akarsz, egyébként azonos fűtés / nyílászárók mellett semmivel nem rosszabbak rezsiben, mint a modern betoncsodák. Azokban szigeteléssel KELL hogykompenzálják a vasbeton iszonyat gyenge alaptulajdonságait.

Ha tulaj a régi házakban az amúgyis elöregedett gépészetet, ablakokat, ajtókat kicserélni, nincs baj velük, és még relatív költséghatékony is (az árát persze az életben nem hozza be) de ez meg az ő dolga, nem a wannabe marxistáké.

Másrészt meg az ilyen kényszeres világjobbító ötleteléssel leállhatnál, mert iszonyat homály és teljes fogalmatlanság süt ki belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and cirqle

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 260
37 157
113
20. perc környékétől vonatkozik a topik témájához:
Onnan beszél az orosz gázról, a soha meg nem érkező USA+Román gázról, a gusztustalan nyomásgyakorlásról és az EU-s nem létező demokráciáról és totális német uralomról...
Félbőrfejű!
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 101
3 065
113
Penész likes this. Nem mindegy mit, hogyan szigetelsz.
most lettem kész a házammal......03 18-n kezdtem :D :D ....
15 cm kőzetgyapot....
12mm OÍSB....
10cm ásványgyapot a 5x12-s KVH pallóváz között...
PE fólia (Dörken)..
2x1.2mm tűzállókarton...
menyó 32 cm ásványgyapot.....Atom durva...nem akartam passzívat(tudom ,hogy kamu):cool::cool::cool:
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 068
16 282
113
most lettem kész a házammal......03 18-n kezdtem :D :D ....
15 cm kőzetgyapot....
12mm OÍSB....
10cm ásványgyapot a 5x12-s KVH pallóváz között...
PE fólia (Dörken)..
2x1.2mm tűzállókarton...
menyó 32 cm ásványgyapot.....Atom durva...nem akartam passzívat(tudom ,hogy kamu):cool::cool::cool:

Ez valami könnyűszerkezetes? A mennyezeti régeg elég kemény.
 
M

molnibalage

Guest
Baromi kevés műemléki ‘jellegű’ épület van. A legtöbb talán a Wekerlén, az tényleg inkább típusterv alapján épült olcsóváry, utólagosan családiházasított skanzen.

De vedd meg őket és azt csinálsz velük akarsz, egyébként azonos fűtés / nyílászárók mellett semmivel nem rosszabbak rezsiben, mint a modern betoncsodák. Azokban szigeteléssel KELL hogykompenzálják a vasbeton iszonyat gyenge alaptulajdonságait.

Ha tulaj a régi házakban az amúgyis elöregedett gépészetet, ablakokat, ajtókat kicserélni, nincs baj velük, és még relatív költséghatékony is (az árát persze az életben nem hozza be) de ez meg az ő dolga, nem a wannabe marxistáké.

Másrészt meg az ilyen kényszeres világjobbító ötleteléssel leállhatnál, mert iszonyat homály és teljes fogalmatlanság süt ki belőle.
Pontsan azért, mert a Wekerlén nézek egy házat. Minden jó és szép...
... csak nem lehet szigetelni, mert műemlék vagy milyen besorolása van.

Bocsánat, de a mostani és jővőbeli tulaj meg mi a faszt kezdjen ezzel?
Van egy ingatlan, ahol rádkényszerítik azt, hogy drága legyen a rezsid.
Bocsánat, de ez irritáló.
A mostani rezsirealitások egy rakás épületet gyakorlatilag kiírtak az ingatlanpiacról, mert 100k nagyságú fűtésszámla is be tud majd figyelni.

De értem, iszonyat "fogalmatlanság" az, amikor látsz egy jó helyen levő épületet, kertje van, élhető közeg...
... csak maga az épület élhetetlen, "mert csak" alapon meg van tiltva, hogy szigeteled. Amikor 12 egy tucat épület kinézetre.
Tudod, a felhasználói élmény. De ugyanez a belvárosi iszonyatosan nagy belterű szigeteletlen szaroknál.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Pontsan azért, mert a Wekerlén nézek egy házat. Minden jó és szép...
... csak nem lehet szigetelni, mert műemlék vagy milyen besorolása van.

Bocsánat, de a mostani és jővőbeli tulaj meg mi a faszt kezdjen ezzel?
Van egy ingatlan, ahol rádkényszerítik azt, hogy drága legyen a rezsid.
Bocsánat, de ez irritáló.
A mostani rezsirealitások egy rakás épületet gyakorlatilag kiírtak az ingatlanpiacról, mert 100k nagyságú fűtésszámla is be tud majd figyelni.

Pont ezért nézegetem mostanában a házakat, vennénk egy 90-es években épült családi házat, horror rezsi miatt óccsóér falusi CSOK-kal, aztán felújítás, szigetelés, hőcserélő ahogy a lóvé engedi, a mostani lakásban még elférünk 3-4 évig.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle