Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Huba

Active Member
2018. november 13.
64
181
33
Az ágazati szereplőknek (vasúti teherszállítás) az a bajuk, hogy a környező országok államai támogatják vonóáramot, mi meg nem.

"A vontatási villamosenergia ára kapjon állami támogatást, például a Hálózati Üzletszabályzatban (HÜSZ) meghirdetett díjak alkalmazhatóságának értékéig."
Ezért versenyhátrányban* vannak a környező országok (vasúti) szállítmányozó cégeihez képest, illetve a közúti fuvarozás is olcsóbb.

Kerestem egy cikket, sajnos nem találtam meg, a lényeg az, hogy több kisebb szereplője is van a honi piacnak (összesen valami ~18-ra emlészem), akik vélhetően csődbe fognak jutni, míg a nagyok valahogy kibírják.

Szerk.:
*Azt hiszem a háború indulásakor az eu engedélyezte, hogy az államok támogassák ezt a szektort közvetlenül, részint a klímacélokra való hivatkozással. Az EU-ban nálunk a legdrágább a vonóáram ennek okán.
Konkrét számokat nem tudok, de kereskedők (mármint a vasútvállalatunkban lévők) szerint a környező országok költségei is hozzáigazodtak a mienkhez. Ez olyan május-júniusi infó.
A mostani drágulás kb belőhetetlen, hosszútávon tervezhetetlen.

Viszont az érdekelne, hogy mi alapján becsülték meg novemberben a növekvő energiaárakat, ha a háborúról még szó sem volt.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Az egész videót ajánlom megtekintésre, de időponzhoz rögzítettem, s innentől ~másfél perc, amit külön figyelemre méltónak gondolok:
Egy idézet a videóból:
"Ez ugye a klasszikus orosz "szicsasz", mindjárt szöveg, ez az 5 perctől 50 évig terjedő időtartományt fedi."
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 753
3 973
113
Az egész videót ajánlom megtekintésre, de időponzhoz rögzítettem, s innentől ~másfél perc, amit külön figyelemre méltónak gondolok:
Egy idézet a videóból:
"Ez ugye a klasszikus orosz "szicsasz", mindjárt szöveg, ez az 5 perctől 50 évig terjedő időtartományt fedi."
Ez részeg? Tele van a mondókája ellentmondásokkal. Pl. A gáz ára már soha nem fog vissza menni a régi árra, szeneromuvekez indítanak be, mert megéri még a karbonadó buntiket is befizetni , mert megéri, ám valszeg három év múlva megnyugszik a gáz ára és akkor megérte-e szeneromuveket működtetni/építeni? Csak halkan kérdezem. Ha nem fog visszamenni a gáz ára ,akkor mi is a kérdés?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Nem gondolkozok el, mert épp nincs időm erre, de szívesen megtenném.

Meg víznagyhatalom is vagyunk, tudjuk... halljuk évtizedek óta, és idén láttuk is! Ezek üres lózungok így, ha meg akarsz győzni, számold ki:
- mit akarsz áthidalni?
- mekkora kapacitás kell ehhez?
- hány akkut (valami modern autóban használt 18650 cella) kell gyártani ehhez?
- mennyi darabjának az ára ma nagyobb rendelés esetén (autós akkupakkokból tudunk következtetni), mennyi az egész ára?
- mennyi lítium kell ehhez?
- mennyi idő alatt termel ki ma a világ ipara annyit?
- hogy viszonyul ez a gázhoz, mennyi idő alatt égetünk el ennyi gázt? (onnantól lesz a külkermérlegünkön ezeknek az importált alapanyagból dolgozó cuccoknak pozitív hatása.
- évi hány % kapacitásvesztéssel kell számolni ezekre? 5% amortizáció nem túl optimista? (igen, a gáz infrának is van amortizációja)

Láttam ilyen számításokat más területekre, ausztrál projektekre, és szánalmas képet festettek. Nekem most nincs kapacitásom ezt számolgatni.
Ezután jöhet a spekulatív rész, hogy mennyivel lenne olcsóbb, majd a mesebeli jövőbeli technikával, stb...
Akuba való litiumkutYulekot viszek ippen,pont idevágó.Rakomanyerteke igen szép szám meg ha forintban lenne a szám,akkor is .De euróban van.Plusz B kategóriás ADR.Nem kicsit veszélyes és környezetszennyező,hanem nagyon.
Valahogy nem akugyartasban kéne nagyhatalomnak lennünk.......
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Én újra elgondolkodnék a szén gázosítás és generátor kombón. Szenünk van a technológia adott. A szén lelőhelyek körül meg lehetne a mini gázos blokkokat kiegyenlítésre használni. Jobb helyeken kicsi 50 MW alatti blokkokat építeni. Mivel ez főleg észak keleten van meg baranya a grideknek is jót tenne. A magas kiegyenlítő ár talán fedezné a drágább technológiát. (persze csak ha csökkenteni akarjuk az orosz gáz függőséget. Mert ha lemegy a hacacáré a gáz jóval olcsóbb lesz és egy gönyűvel és a hasonló olcsó modern gázerőművekkel ez a technológia nem tud árban versenyezni) Persze csak külfejtés jöhet szóba mert ahhoz van még szakember és jóval olcsóbb is!
Háború elején rákérdeztem erre itt a rovatban.Hat nem nagyon írtatok akkor biztatónak az esélyeket.....
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Ez részeg? Tele van a mondókája ellentmondásokkal. Pl. A gáz ára már soha nem fog vissza menni a régi árra, szeneromuvekez indítanak be, mert megéri még a karbonadó buntiket is befizetni , mert megéri, ám valszeg három év múlva megnyugszik a gáz ára és akkor megérte-e szeneromuveket működtetni/építeni? Csak halkan kérdezem. Ha nem fog visszamenni a gáz ára ,akkor mi is a kérdés?
A "régi" ár alatt azt érti, ami mondjuk a COVID előtt volt sok éven keresztül megfigyelhető (~15-30eur/mWh). Egy jól körülhatárolható tartományban mozgott.
Csak az új szénalapú erőművek építését ellenezte, mivel semmi sem garantálja, hogy 3 év múlva, amikorra fokozatosan új lehetőségek nyílnak majd meg a gázbeszerzésben, s ezzel párhuzamosan felfutnak a kölönböző co2 túlsúlyos erőművek, ezek az árak ismét kiegyenlítődhetnek, mivel a co2 ára olyan mértékben elszállhat, aminek következtében a gáz általi áramtermelés újra olcsóbb lehet.
Egy dolgot változatlannak vesz, ez pedig a co2 kvóta alkalmazása a jelenlegi keretek között, amelyek párosulnak a hatályos klímacélokkal. Ha ez így lesz, akkor vélhetően igaza is lesz, de nekem vannak fenntartásaim, mivel szerintem legalább a co2 kvótával történő kereskedelem megreformálásra kerülhet, ami csökkenteni fogja a spekulációt. Ha csak ez megvalósul, már az is önmagában képes lehet kitolni azt a három évet szvsz.

Két megjegyzés. A német zöld pénzügyminiszternek volt egy nagyon fantasztikus ötlete a minap. Ársapkát kell alkalmazni a gázra, de nem csak felülről, hanem alulról is. Az általa képzelt tartomány 100-300eur/mWh.
A másik, hogy a videó július 25.-én készült. Azóta a gáz ára lényegében ~duplázódott.

Szerk.: Mindent egybevetve elég jól elmondja, hogy mi a helyzet, bár volt rész, amivel én is vitatkoznék, de ez még nem írja le az egész mondanivalóját. : )
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Háború elején rákérdeztem erre itt a rovatban.Hat nem nagyon írtatok akkor biztatónak az esélyeket.....
Hat ha elolvastad mit írtam, én se nagyon bízom benne mert hosszú távon az orosz gaz biztosan olcsóbb és kényelmesebb lesz. Ez csak akkor érdekes, ha az állam (EU)mint stratégiai érdek beáll egy ilyen fejlesztés mögé És tamogatja a kiépítését és Kat hoz hasonló fix min átvételi arat tesz hozza, ha a piaci árak nem megfeleloek.
 

Huba

Active Member
2018. november 13.
64
181
33
Nemzetközi teherszállítást EUR-ban számolják el, nálunk 8%-kal több nyereséget hozott az elmúlt 2 negyedév tavalyhoz képest.
Mondjuk a 3 román retket kivéve a villanymozdonyaink vissza is termelnek valamennyit.
Vegyük azt is számításba, hogy gondolom nálatok is már az emelt vill.e. áron (100ft/kwh) kötöttétek meg az új szerződéseket az ügyfelekkel még november, december magasságában. A drasztikus emelés a nyár közepétől, azaz Q3-tól indult be. Addig egyértelműen nyerő helyzetben voltunk, mert a forint romlása pozitív hatással volt ránk, mivel az ügyfél EUR-ban fizetett.

Viszont a fenti számítási példámon látszik, hogy a valutaváltás miatti előny elenyészik az új vill.e árához képest. A visszatáplálás pedig pálya- és vonatparaméterektől függ, de a Záhony-Hegyes viszonylaton jó ha megvan 10% körül.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Az egész videót ajánlom megtekintésre, de időponzhoz rögzítettem, s innentől ~másfél perc, amit külön figyelemre méltónak gondolok:
Egy idézet a videóból:
"Ez ugye a klasszikus orosz "szicsasz", mindjárt szöveg, ez az 5 perctől 50 évig terjedő időtartományt fedi."
Mai hír:
"Deák András: ha leáll az orosz szállítás, Magyarországon sem lesz elég gáz"
...
"Az európai gázhelyzetet értékelve kifejtette: a kontinensen összességében komoly deficit van, majdnem minden gázszállító vezetéken csökkent a mennyiség. Ez alól talán épp a Magyarországot is ellátó balkáni útvonal a kivétel.
  • Az ukrán hálózaton egyharmados csökkentés volt,
  • a fehérorosz–lengyel vonalon teljesen leállították a gázszállítást,
  • az Északi Áramlaton pedig 80 százalékos csökkentés történt.
Deák András szerint mindez azt jelenti, hogy nem lesz elég gáz Kelet-Európában és Németországban. Ezt valamiképpen "ki kell majd bekkelni", részben keresletcsökkentéssel, részben pedig diverzifikációval, vagyis kell tudni hozni annyi földgázt máshonnan, amivel talán át tudjuk vészelni ezt a telet – értékelt.

"Ha az oroszok teljes mértékben elzárják a földgázt, ami abszolút lehetséges az eddigiek alapján, akkor

Magyarország, Szlovákia, Csehország, Ausztria, Olaszország és Németország egész egyszerűen »nem lesz meg«; effektíve gázhiány lesz,
amit a gazdaságon túlmenően a lakossággal is valamiképpen érzékeltetni kell, mert a korábbi fűtési szinteket nem fogjuk tudni biztosítani. Ha az oroszok nem zárják el teljesen a földgázt ezeken a területeken, akkor van értelme számolgatni, hogy mi az a vészhelyzeti eljárás, ami mellett kijövünk a szűk keretek mellett. Mindenképpen nagyon nehéz lesz ez és a következő tél is."
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
a Mavir előírta, hogy minden 50 kW-nál nagyobb teljesítményű napelemes rendszer esetén kötelező távolról vezérelhető akkumulátoros energiatárolók kiépítése, legalább a felszerelt napelemek kapacitása 30 százalékáig és két órán keresztül."

No, 50MW 30%-a az 15MW, az két órán keresztül az 30MWh.
Tulajdonképpen azt is mondhatnánk, hogy 50MW felett minden napelempark 36 percnyi teljes teljesítményű akkutartalékot kell képezzen. Ez kb. arra jó, hogy egy közepesebb felhőösszeállást kibekkeljen, kisimítson vele. Éjszakai, pláne szezonális kiegyenlítésre nullamód alkalmas...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Vegyük azt is számításba, hogy gondolom nálatok is már az emelt vill.e. áron (100ft/kwh) kötöttétek meg az új szerződéseket az ügyfelekkel még november, december magasságában. A drasztikus emelés a nyár közepétől, azaz Q3-tól indult be. Addig egyértelműen nyerő helyzetben voltunk, mert a forint romlása pozitív hatással volt ránk, mivel az ügyfél EUR-ban fizetett.

Viszont a fenti számítási példámon látszik, hogy a valutaváltás miatti előny elenyészik az új vill.e árához képest. A visszatáplálás pedig pálya- és vonatparaméterektől függ, de a Záhony-Hegyes viszonylaton jó ha megvan 10% körül.

Mi nem kötünk szerződést, csak fiókszervezet vagyunk a nagy családban, alárendelve a felsőbbrendű németeknek.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Szerintem nem áll meg.
Ez még elég kicsi kapacitás, viszont ha később növelik az elvárt kapacitást, akkor egy komoly lépést teszünk abba az irányba, hogy a napenergia ne a probléma, hanem a megoldás legyen. Csak egyenlőre drága az akku ehhez.

Egyébként éves szinten meglepően egyenletes mennyiséget termelnek a napelemek. Egy barátomnak 2018 óta van napelem a házán, amikor pár hete megmutatta a 3 teljes év termelését, szinte nem volt különbség az évek között. kb. +- 2 -3 % eltérés volt.
Akkor a baratod már lehúzta magát a hálózatról?
Mert ha minden ország napelemes alapoz, ki fog pótolni a szomszédban ha nem süt?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
No, 50MW 30%-a az 15MW, az két órán keresztül az 30MWh.
Tulajdonképpen azt is mondhatnánk, hogy 50MW felett minden napelempark 36 percnyi teljes teljesítményű akkutartalékot kell képezzen. Ez kb. arra jó, hogy egy közepesebb felhőösszeállást kibekkeljen, kisimítson vele. Éjszakai, pláne szezonális kiegyenlítésre nullamód alkalmas...
Már minek kellene a jelenlegi grid környezetben ennél több?
Miért kell teljes idiótizmusban fürdeni?
Ha az lenne a cél, hogy a tárolók teljes éjszakai és szezonális kiegyenlítést csináljanak, akkor az összes fosszilis erőművünket be lehet zárni, fel lehetne számolni. Te látsz ilyet jönni a kanyarban?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 135
113
4,5 baron? Az kis túlzással kerékpárgumi nyomás..
Az országúti 8-11 Bar.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 135
113
Az az észrevehetetlen karbonlábnyom....
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Már minek kellene a jelenlegi grid környezetben ennél több?
Miért kell teljes idiótizmusban fürdeni?
Ha az lenne a cél, hogy a tárolók teljes éjszakai és szezonális kiegyenlítést csináljanak, akkor az összes fosszilis erőművünket be lehet zárni, fel lehetne számolni. Te látsz ilyet jönni a kanyarban?

Azért kellene több tároló kapacitás az időjárásfüggőknek, hogy tudjanak tervezetten áramot termelni, akkor, amikor arra szükség van.
Télen, mikor 3 hétig nem süt a nap, a hajadra kenheted, hogy nyáron 36 percig ki tud simítani a napelemed egy beborulást. De amúgy nem csak télen van ilyen, ma sem láttam még a napot eddig...
Ha nem tudnak ilyet a megújulók, akkor ugyanúgy fel kell húznod "normál" erőművekből is annyi kapacitást, hogy legyen áramod, és meg kell szervezzed az ellátásukat, legyen az gáz, szén, olaj, bármi.
Egyszerűen azt nem értem, hogy minek túltolni ezt a zöldbuzulást... számomra ez az idiotizmusban fürdés...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért kellene több tároló kapacitás az időjárásfüggőknek, hogy tudjanak tervezetten áramot termelni, akkor, amikor arra szükség van.
Télen, mikor 3 hétig nem süt a nap, a hajadra kenheted, hogy nyáron 36 percig ki tud simítani a napelemed egy beborulást. De amúgy nem csak télen van ilyen, ma sem láttam még a napot eddig...
Ha nem tudnak ilyet a megújulók, akkor ugyanúgy fel kell húznod "normál" erőművekből is annyi kapacitást, hogy legyen áramod, és meg kell szervezzed az ellátásukat, legyen az gáz, szén, olaj, bármi.
Egyszerűen azt nem értem, hogy minek túltolni ezt a zöldbuzulást... számomra ez az idiotizmusban fürdés...
Mit nem értesz azon, hogy Putyin-ukránok-EU bármikor elzárhatja a gázcsapot?
Mivel fognak menni az fosszilis erőművek, amikor ugyan azon a gáztárolón fog csüngeni a lakosság (aki fürdeni akar, meg meleget otthon), a nagyfogyasztók, meg az erőművek is?
Ismersz olyan CGT erőművet, amelyik képes gáz nélkül delejt csiholni?
Ha azon múlik, hogy kihúzzuk-e a telet (de főleg a következőt) a meglévő készletekkel, hogy a PV panelekből nyert áramot sem a gázból kell előállítani, akkor már nyertünk.
Ha megfigyelted volna, az erősen ruszofill felhasználók tolják az anti-megújuló retorikát.
Mert "az oroszok úgy is mindig ott lesznek, és tőlük majd jól fogunk tudni gázt venni". Közben meg a nagy lóbránert. Ennek nem csak földrajzi, geopolitikai, de EU-s szankciós okai is lehetnek.
Jelenleg is egy amolyan "gázos" bátorságpróba (EU/Oroszország/USA) kellős közepén ülünk utasként az EU kocsijában. Arra várunk a hátsó ülésen ordítva, hogy ki rántja előbb félre a kormányt.
A telet csak a tárolókból nem fogjuk tudni kihúzni. Mennyiségileg még csak-csak, de a kitárolás nem tudja követni a felhasználást. Mindenképpen szükség van az importra is, azonban ennek mennyisége, és folyamatossága erősen kérdéses.
Nem azon kell aggódni per pillanat, hogy "Jaj Jázusmária-Szent József mi lesz a griddel?", hanem, hogy mivel fogjuk a káposztás tésztát megmelegíteni a gáztűzhelyen!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mit nem értesz azon, hogy Putyin-ukránok-EU bármikor elzárhatja a gázcsapot?
Azt, hogy Putyin hogy kerül a felsorolásba!
Ha megfigyelted volna, az erősen ruszofill felhasználók tolják az anti-megújuló retorikát.
Én azt figyeltem meg, hogy a számolni tudók...

A megújuló energiák nem férnek bele a rendszerbe. Minél több a megújuló energia, annál több gázra (vagy olajra vagy kőszénre) van szükség és annál többe kerül az áram is.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci