Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Népszámlálásnál 1 sor lett volna akkor betenni ezt a témát.
Akkor azt hiszem, nem érted a dolgok lényegét. Sok minden más mellett, több oldalas kérdőívvel dolgoztunk. 20-25 kérdéssel.. Persze az atom mentén máshogy kellett volna kezdeni az egészet. Pld., ha engem kérdeztek volna meg (öt perc gondolkodás után azt mondtam volna), hogy építenék fel egy atomenergia melletti kampányt, akkor azt mondtam volna, beépítettem volna az atomot, sok megújulót tartalmazó energia mixbe ( főleg geotermikus energiába). És az egészet ezzel együtt adtam volna el.... Ezzel még egyet is értettem volna és nem éreztem volna, hogy csak pénzért csinálnám, mert ez a magam egyéni meggyőződése most is.....
 
M

molnibalage

Guest
Akkor azt hiszem, nem érted a dolgok lényegét. Sok minden más mellett, több oldalas kérdőívvel dolgoztunk. 20-25 kérdéssel.. Persze az atom mentén máshogy kellett volna kezdeni az egészet. Pld., ha engem kérdeztek volna meg (öt perc gondolkodás után azt mondtam volna), hogy építenék fel egy atomenergia melletti kampányt, akkor azt mondtam volna, beépítettem volna az atomot, sok megújulót tartalmazó energia mixbe ( főleg geotermikus energiába). És az egészet ezzel együtt adtam volna el.... Ezzel még egyet is értettem volna és nem éreztem volna, hogy csak pénzért csinálnám, mert ez a magam egyéni meggyőződése most is.....
A többség ideológiai alapon utasítja el az atomenergiát. Lényegében hit. A hit ellen nem lehet harcolni. Ignorálni lehet.
 
K

Kopi2000

Guest
A többség ideológiai alapon utasítja el az atomenergiát. Lényegében hit. A hit ellen nem lehet harcolni. Ignorálni lehet.
Szerintem lehetett volna nevelni a társadalmat, pld., ha komolyan veszik az emberek problémáit. De, ez idő, macera, meg a 133 fős bátor szavazógép társulaton keresztül mindent át lehet könnyedén verni... Úgyhogy az emberek félelmeit szarták le nagyívben és ezért is hisznek minden együgyű mesének... Ma már olyan mélyen vagyunk, abban igazat adok neked, hogy kéne egy évtized a pozitív eredmény elérésére. De ez ma sem érdeke a politikának....
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 616
3 276
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 616
3 276
113
  • Szomorú
Reactions: bel

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Utakat mindenhol lehet ökobarát módon csinálni. Láttam párat. Viszont beláthatóság szempontjából a legjobb megoldás volt. Megtudták volna oldani a Bánáti Bazsarózsa védelmét is. Így sikerült felemás megoldást elérni. Félvakok vagyunk déli irányban.

"Csúcs erőmű volt tervezve...."

Nem emlékszek már pontosan. Tudtommal egy nagyobb terv része volt. A Duna egész évben hajózhatóvá tétele. Mivel ez a szakasz kiesett, így az egész kútba esett. Ráadásul a Mosoni elővilág áldozatul esett. Úgy kell kuncsorogni a szlovákoktól egy kis vizet. Szóval itt is nemi szerven lőttük magunkat.

SZélerőmű megfúrása.

Jó helyen kapizsgálsz, csak nem a konkurens befektetők, hanem a környékbeli gazdák találtak egy jó ügyvédet, aki megtalálta azt a lyukat (nem ingyért), amivel megfúrható volt a dolog. Azóta sem próbált azon a környéken szélerőművet létesíteni. Amúgy legjobb tudomásom szerint 200 m magasságig nincs is használható szélenergia olyan 100 km-es körzetben.

A zöldek hasznáról meg csak annyit, hogy az egyik 400 KV-os távvezeték létesítésénél nem engedték a vezetéket megépíteni egy szikes területen. Egyrészt a madarak miatt, másrészt a szikes terület „háboríthatatlansága” miatt. Emiatt szántóföldeken kellett megcsinálni olyan módon, hogy a szikes terület két oldala mellett megy majdnem derékszögben. A szomszéd országba, ahova átmegy gyakorlatilag ugyanolyan szikes területen viszont mehet ráadásul még egy alállomást is létesítettek. Nagyon hasonló indokok voltak felsorolva, mint a déli határkerítésnél, hogy a kerítésoszlopok miatt ki fognak pusztulni a földikutyák.
Lehetni sok mindent lehet. Láttál párat annak örülök, szerinted pl a vad felüljárók hány százaléka van jól megcsinálva? Lehet e bizni a hatalomban?

upsz meg is van a válasz nem. "Viszont beláthatóság szempontjából a legjobb megoldás volt." Kérdés mennyit használnák azt az utat, a radarnál mennyen is dolgoznak fent? Nekem az akkor kb ovodások vitájának tünt akajom egyik sem engedett, miért nem rakták át az utat délre (megértem pénz meg hát a beláthatóság de ez nem egy turista látványosság )


"Nem emlékszek már pontosan." én sem de az rémlik napi 4 órát termelt volna és az az áram ment volna Ausztriába cserébe ők adták rá a hitelt.
Közben lement az áram ára ezért nem pattogtak az Osztrákok (áram ára fix lett volna, azaz pénzügyi bukta.) Igen tökön lőttük magunkat lett volna ott szivattyús tározós erőmű is (Prédikáló szék, megvédtük az erdőt hazánk porolhatatlan természeti kincsét, majd pár év múlva taravágták)
Kérdés az mi fájna jobban egy elbaszott Vizi erőmű vagy annak a hiánya. (mennyi ideig is volt lenn az áram ár, addig a veszteséget termeled, olyankor kell, hogy kész legyen amikor magas az áram ár és gyorsan visszafizetni a hitelt, de mit vár a nép termeljen olcsón azt a politikus ki fogja szolgálni aki meg 4-8 év múlva aki van szív) Szóval szerintem a politikusok mind az építéséből mind a nem építéséből ki tudják hozni azt, hogy a nép tökölője magát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 530
113
Nem energetikai szempontbol kérdem.Egy olyan tenger alatti csővezetéket,mint az Északi Áramlatok,hogyan ellenőriznek,tartanak karban,tisztitanak?Jol sejtem,hogy valamiféle csőgörény szerű eszközzel?Északi áramlat esetén ki csinálja ezt?
 
  • Vicces
Reactions: vata and cirqle

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Az iskolai végzettség sem garancia semmire. Lásd a diplomás vagy többdiplomás konteó hívőket vagy azon korábbi egyik munkatársam, aki képtelen volt megérteni mi a baj a féktelen napelemezéssel, amikor le lett neki vezetve német adatokból. A válasza az volt, hogy "biztos nem hülyék, nem csinálná, ha nem érné meg". Nem érette meg, hogy nem a véfogyasztónak volt jó az és most sem. Pedig a német áram ára ismert és az emissziója is.

És ez egy MÉRNÖK volt.
De tessék.



Négy-öt év volt települési léptékben, mire mindenkivel kompromisszumra lehetett jutni, de máshol sem gyorsabb. „Angliában is nehezen értik meg, hogy azért kell például dongagátat építeni az adott helyen, hogy két-három faluval lejjebb ne ússzanak el az emberek. Sosem fönn a hegyen rombol a víz” – mondja Tordai.

Akkor te mit akarsz társadalmi vitát atomenergiáról, amikor az emberek egy része annyit sem ért meg, hogy a víz lejön a hegyről. Ennek megértésére kell 4+ év. Az igen... Az autópálya rétegrendjéről ne legyen társadalmi vita? Vagy az agysebészeti módszerekről?
Lehetek szemét?
Az emberek egy resze a ketsoros villanyszamlat sem erti. Egy atoeromu valos kockazatairol fingjuk sincs. Vegyi uzemek telepiteserol sincs nepszavazas. Pedig azok eddig hany embert is oltek meg?

Megértetted a telexes írást? A lényeg szerintem kevesebb, mint 2 sor.
"A falu korábban is próbálkozott pár egyszerű műszaki megoldással a víz kezelésére, de a vízügy és a katasztrófavédelem mindig kötelezte Püspökszilágyot az eredeti állapot helyreállítására."

Ebből neked az jött le hogy a hatolom, majd eldönti és az jó lesz.


Az áram ára most magas 8-10 év múlva mi lesz, azt senki nem tudja. Történelmi pillanat: negatív tartományban az olaj árfolyama
Paks II tanulmányában az volt írva hogy most magas lesz az áramár. Kormányunk eltalálta mégsem ürülnek. Hívei itt akarnak megfagyni meg temetik a gazdaságot, ahelyett hogy ünnepelnének megmondtuk. Pedig volt rá felszülni elég idő. Az oroszok építhetik Paks 2-t, hitelt is adnak hozzá "első új blokk 2023-ban kezdhet működni".
Mire megépül, addigra már rengetegen termelik maguknak az áramot. Függetlenség nem az országé az egyéné meg a cégeké.
Most kellene hogy kész legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 764
17 859
113
Mennyire lehet ezeket szakaszolni? Úgy értem, milyen sűrűn lehetnek izoláló szelepek? Gondolom azért nem úgy csinálták meg, hogy van egy-egy szelep a két végén ;)
Áthozom ide.

Nagynyomású vezetéket minimális karimával vagy szeleppel csinálsz, mert minden ilyen pont egy potenciális szivárgási pont. Ha valami össze van hegesztve és le van vizsgálva ÉS az alapanyagot a töltet nem támadja meg, akkor az "örökéletű".

Tengeren sem használsz ilyet, mert egyrészt egy karima/szelep 1000x bonyolultabb és rizikósabb, mint egy hegesztés. Van ezen a vezetéken is, persze, de nem annyi, mint amennyi ilyenkor kellene. Ha tippelnem kellene, akkor akár 20-50km - nincs lakott település, se direkt robbanásveszély. 20km esetén kb. 25000m³ gáz kerül ki, na bumm, tengervíz elnyeli.

NS1-hez becsatolt szárazföldi vezetékre is minimális armatúrákat raktunk, egyedül az üzemi részen van tele szelepekkel, de az elvét/betáplálás miatt - mivel a csővezetéket tárolásra is lehet használni, ha a terveznél a stressztesztet bekalkulálták.

Az meg már eleve gyanús, hogy 2 vezeték, egyik régi, másik zsír új és hasonló "tönkremeneteli" módot mutat...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Attól függ. Elképzelhető, hogy azért küldik mert nem akarják az amúgy is túlfeszített lakosság idegeit nyúzni
Már két biztonsági őr van az illetékes MVM irodában is. Állítólag múltkor verekedésig ment a sorban állás. Bár mikor én voltam, akkor sima nyugdíjasklub hangulat volt.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and PFZ

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 098
9 113
113
Már két biztonsági őr van az illetékes MVM irodában is. Állítólag múltkor verekedésig ment a sorban állás. Bár mikor én voltam, akkor sima nyugdíjasklub hangulat volt.
Biztos, hogy lesz feszkó. Mondjuk 2 őr semmit se ér, ha elszabadulnak az indulatok.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 891
113
Kínaiakat behivni. Úgy is nyomták az utóbbi időkben a szénerőműveket. Két-(3) éven belül Új blokkokat lerakni legalább 1000-1200 mw ra. A CO kvótát kitolni 2040-(45ig) Addigra Paks-2 a csúszásokkal üzemkész lenne. Utána mehet a technológia múzeumnak
 
  • Tetszik
Reactions: vata

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 033
32 475
113
E63: Európa villamosenergia-piaca: az évszázad átverése?

Néztem egy ideig jól beszél a fazon (ezt az áramtőzsde baromságot bezárni, államosítani kell - egyetértek, orosz energia elleni szankciókat eltörölni - ezzel is), aztán jönnek a sötétzöld baromságok (igaz ezek már inkább a német kommunista csajtól)
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson