Mindenkitől annyiért veszik meg a villamos energiát, mint a legdrágább amire még éppen szükség van.
Aki annál is drágább, attól nem vesznek semmit, így tudják a legalacsonyabb árat elérni, amikor a piac normálisan működik.
Ha sokkal több a termelési kapacitás egyes időszakokban, akkor valakit ki kell pöckölni.
Ekkor
a legdrágábban termelőt pöckölik ki, ezáltal csökkentve az árat. (Már, ha van kit kipöckölni.)
A legolcsóbban termelőtől megveszik a teljes felajánlott mennyiséget, ha kell még energia, akkor a következő drágább termelőnek is megveszik a teljes termelését, majd a legdrágább termelőtől már csak annyit vesznek amennyi kell.
Itt van hozzá egyszerű ábra is.
Karácsony Gergely, Budapest Főpolgármestere 2022. szeptember 20-án nagyon fontos kérdést tett fel (ld. még pl. a 24.hu cikkében is): hogyan lehet, hogy ha a Paksi Atomerőmű – mint közösségi beruházásban megvalósult erőmű – 12 Ft/kWh áron termeli a villamos energiát, akkor a fogyasztók, közöttük…
aszodiattila.blog.hu
A probléma ott van szerintem, hogy mivel szénné vannak dotálva a naperőmű építések, tényleg relatíve alacsony üzemi költséggel mennek.
Ha 80%-át kifizeti az EU és állambácsi egy magáncégnek, akkor könnyű úgy "versenyezni", hogy igen alacsony bemondott árral is megtérülése van.
Csak mivel gázerőművel is termelünk, mert az is kell, annak az ajánlatán adja el az áramot MINDENKI. Eltérő profittal...