Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 087
10 264
113
Nincs puffer, rugalmasság a rendszerben? Nincs. Nincs műszakilag és gazdaságilag értelmezhető megoldás.
Ha nincs, miért nincs? Nyugaton miért van? Ott sincs.
A 95% rendszer használati díjból nem futja?
És mia a tököm tart fél évig, a napelemhez engedély kiadására?
Nem cél az alternatív energiára áttérés? Remélem nem. Leves/hús esete. Az alternatív drágább, szennyezőbb.
Vagy a nap/szélenergia nem alternatív? Szigetüzemben van létjogosultsága.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani
M

molnibalage

Guest
Nincs puffer, rugalmasság a rendszerben?
Ha nincs, miért nincs? Nyugaton miért van?
A 95% rendszer használati díjból nem futja?
És mia a tököm tart fél évig, a napelemhez engedély kiadására?
Nem cél az alternatív energiára áttérés?
Vagy a nap/szélenergia nem alternatív?
Ki mondta, hogy van?
A napokban betett kép a német emissziós adatokról miféle rugalmasságot sugall neked?

Az, hogy a rendszerhasználati díj mennyi itthon, annak semmi köze a fizikai realitáshoz, hogy valójában mi mennyibe kerül.
Ezért vicc az egész. Csak könyvelési trükk.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 007
113
Mi az a napelemes tolvajbanda? Mit lopnak? Napenergiát?
a pénzünket
amikor a napelemes kihúzza magát a villanyszámlafizetés alól a hálózatot viszont ugyanúgy igénybeveszi akkor annyi történt hogy az ő számláját mindenki más fizeti
a lakossági számlázásban a rendszerhasználati díjelem növelése valamelyest segít a problémán
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Mi az a napelemes tolvajbanda? Mit lopnak? Napenergiát?
Azt...
Adva van egy rendszer, aminek a nap 24 órájában, minden egyes másodpercben ki kell elégítenie a teljes igényt, de csak is azt.
Persze van némi puffer lehetőség, ami számolható termelés esetén nem kell egy ésszerű határnál nagyobb.
Na most, amikor telerakod az egész rendszert időjárás függő termelőkkel, ez picit megváltozik.
Ugye a zöldenergia hívei szerint, demagóg a kérdés, de mi is vagyon, ha nem fú a szél, és nem süt a nap?
Nos ez esetben ugye ezeknek a termelése 0.
Tehát kell léteznie akkora puffertartaléknak, ami ezt a 0-át képes kiegyensúlyozni.
Csak a helyzet ebből a szempontból rossz.
Mert ez nem tud jó hatásfokú nagy erőmű lenni, hiszen még a legmodernebb, legprofibb nagyerőmű is napos nagyságrendben indul, és szinkronizál fel a rendszerre, szóval szükség képen ezek gázos menetrend követő erőművek.
Ami az egészen még bonyolít, az a beépített kapacitás (átlagos időjárásra telepítve, figyelembe véve az átlagos LF-et tudsz bármit is telepíteni, de ugye egy szeles napon amikor hét ágra süt a nap, jönnek a gondok), tehát még így is lehet kényszerimport, és export, meg paks leterhelés. Az import mocsok drága lesz, az export is, és tényleg remek ötlet rángatni egy atomerőművet, jól odavágva az élettartamnak.
És még hosszasan lehetne írni, hogy mik a gondok.
Na ezt támogatjuk kötelező átvétellel, meg egyéb módokon.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 007
113
Nincs puffer, rugalmasság a rendszerben?
Nem cél az alternatív energiára áttérés?
Vagy a nap/szélenergia nem alternatív?
nincs puffer
elméletben van egy rahedli puffer, mert feltalálták kifejlesztették vagy legalábbis már csak egy pillanattal vagyunk a puffer elterjedése előtt, magyarul nettó zöldpropaganda
gyakorlatban van a lítiumion akksi (guglizz rá a házi energiatároló kifejezésre) ami energetikai méretekben nem létezik háztáji méretekben akkor ha a k. vásárlónak a pénz pont nem számít de szeretné valami nagyon zöldre elqúrni
a házi energiatároló a 21. század arany budikeféje
és van még a szet, a vizet fel a hegyre amikor olcsó az áram és onnan le amikor termelni kell, ez nagyon is létező kipróbált abszolút működő technika, csak három dolog kell hozzá: legyen vized, legyen hegyed, és ne legyen zölded aki megakadályozza a felépítését mint nálunk a prédikálószéken
nem, nincs olyan hogy nyugaton megoldották, olyan van hogy a zöldhívek olyan szinten ellepik a médiát és politikát hogy bárki aki megkérdőjelezi a zöldegyház tanításait szankciókra számíthat, a (zöld)sikerpropagandának kell ömlenie mindenhonnan
egyház, mert hittételeit a megújulókkal nem a műegyetemen hanem a teológián tanítják, a hagyományos értelemben vett reálvilágtól elszakadva
azt meg amikor az egyház átveszi az állam irányítását ismerjük már a történelemből, a sötét középkor fejezetből
a valóság az, hogy nappal és széllel se elméletben se gyakorlatban nem lehet kizöldülni, a megújuló kifejezésnek még csak tartalma sincs zöld szempontból mert beletartozik a nap és a szél ami egyáltalán nem zöld, és benne van a geotermikus és víz ami nagyon is az, így megujulóról pláne alternatívról beszélni sincs értelme..
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 880
15 324
113
Energiatárolásra mostanában gondolkodnak hidrogénes megoldásban (túltermelésnél hidrogén hoz létra a rendszer, azt tárolja tartályban, alultermelésnél onnan nyeri vissza az energiát), csak ugy van pár kérdés, úgymint oda-vissza konverzió hatásfoka, tárolási nehézségek/veszélyek, és hogy mennyibe is kerül mindez..
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 690
113
a pénzünket
amikor a napelemes kihúzza magát a villanyszámlafizetés alól a hálózatot viszont ugyanúgy igénybeveszi akkor annyi történt hogy az ő számláját mindenki más fizeti
a lakossági számlázásban a rendszerhasználati díjelem növelése valamelyest segít a problémán
Az a napelemes is tolvaj, aki szigetüzemben van (és nem termel hálózatra)?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 690
113
Én abban hiszek, hogy akinek van rá módja, az telepítsen szigetüzemű (!) naperőművet a háza/házuk tetejére. Akkumulátorral.
Ha a hálózat végre alkalmassá válik az "alvégen" is az értelmes terheléselosztásra, akkor ez mindenképp segítség lesz, leginkább a vidéken élő lakossági igények kiszolgálására.

A visszatáplálósdiban, már hogy emberek kizárólag azzal a céllal telepítettek napelemet, hogy így csökkentsék a villanyszámlát, nem hiszek, arra a mostani infrastruktúránk alkalmatlan.

Ugyanakkor letolvajozni a "napelemeseket" szerintem nagyon gáz. Rengetegen azért mentek ebbe bele, mert ez egy racionális számlacsökkentő intézkedés (lehetett volna).
Egyre nagyobb szempont lesz az ellátásbiztonság és ezzel párhuzamosan az elosztott infrastruktúra (ld ukrajna), arra pedig a szigetüzemű napelem épkézláb akkumulátorokkal egész jó megoldás.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
nincs puffer
elméletben van egy rahedli puffer, mert feltalálták kifejlesztették vagy legalábbis már csak egy pillanattal vagyunk a puffer elterjedése előtt, magyarul nettó zöldpropaganda
gyakorlatban van a lítiumion akksi (guglizz rá a házi energiatároló kifejezésre) ami energetikai méretekben nem létezik háztáji méretekben akkor ha a k. vásárlónak a pénz pont nem számít de szeretné valami nagyon zöldre elqúrni
a házi energiatároló a 21. század arany budikeféje
és van még a szet, a vizet fel a hegyre amikor olcsó az áram és onnan le amikor termelni kell, ez nagyon is létező kipróbált abszolút működő technika, csak három dolog kell hozzá: legyen vized, legyen hegyed, és ne legyen zölded aki megakadályozza a felépítését mint nálunk a prédikálószéken
nem, nincs olyan hogy nyugaton megoldották, olyan van hogy a zöldhívek olyan szinten ellepik a médiát és politikát hogy bárki aki megkérdőjelezi a zöldegyház tanításait szankciókra számíthat, a (zöld)sikerpropagandának kell ömlenie mindenhonnan
egyház, mert hittételeit a megújulókkal nem a műegyetemen hanem a teológián tanítják, a hagyományos értelemben vett reálvilágtól elszakadva
azt meg amikor az egyház átveszi az állam irányítását ismerjük már a történelemből, a sötét középkor fejezetből
a valóság az, hogy nappal és széllel se elméletben se gyakorlatban nem lehet kizöldülni, a megújuló kifejezésnek még csak tartalma sincs zöld szempontból mert beletartozik a nap és a szél ami egyáltalán nem zöld, és benne van a geotermikus és víz ami nagyon is az, így megujulóról pláne alternatívról beszélni sincs értelme..
Huh ne haragudj, annak ellenére, hogy tetszikeltem a hozzászólásod, pár apró kiegészítést tennék.

1. A környezetvédelem lényege az lenne, hogy minden emberi tevékenység esetén minimalizáljuk azt a misztikus fogalmat, ami miatt @ogretankHU meg fog ölni, és amit úgy hívnak, ökológiai lábnyom. Most kereshetnék persze rá fogalmakat, talán még matematikai levezetést is találnék hozzá, de nagyon leegyszerűsítve, és egyszer is mind érthetővé téve, arra kell törekedni, hogy minden emberi tevékenység a lehető legminimálisabb erőforrást vonjon el a természetből, és a lehető legkevésbé változtassa meg a rendszert. Minden tevékenységet ezen keresztül kellene nézni.
2. A sötétzöldek hangzatos jelszava a természet egyensúlya, és a harmóniában a környezettel. Kár, hogy ilyen faj nem létezik, minden egyes élőlény célja lenne, hogy mindent leuraljon. Csak aztán általában ez nem történik meg, mivel valami másik élőlény akkora pofont ad neki, hogy a fal adja a másikat. Amikor valami kikerül ebből, arra létezik egy modell. Alapvetően exponenciálisan kezd növekedni a populáció. Pont, mint az emberiség. A gond ezzel az, hogy ez az egyik extinctiós modell, azaz kihalási esemény :)
Avagy az őskori populációs méret mellett a legdurvábban környezetszennyező 1950-es évek ipari rendszere se okozna érezhető változást, míg 8 milliárd ember őskori szinten még gyorsabban omlasztaná be az ökológiai egyensúlyt, mint most.
3. Pontosan ezért nem létezik olyan, hogy "zöld" energia, mivel minden energiatermelésnek van hatása. A vízenergiának is, pl.: a prédikálószék lerombolása is nagyon zöld, hiszen energetikai szinten minimális pufferért lerombolunk endemikus életközösségeket, és mikroklímát változtatunk a térségben. Azaz Magyar viszonylatban a vízenergia pontosan ugyanannyira nem zöld, mint a nap vagy a szél. A geotermikusról végképp ne beszéljünk, mivel ott nem is ismerjük milyen hatása van, ha jelentős (szignifikancia faktor 5%) energiát veszünk ki a természetes rendszerekből, de talán ne is akarjuk megtudni. A magyar vízrendszer szabályozásának arra kellene törekedni, hogy kivédje az osztrák erőműrendszer negatív hatásait. Viszont pont Ausztriában, ahol az egy emberre eső nagyesésű folyók száma 2, nagyon is értelmes, és pontosan a legkisebb kivett erőforrásnak megfelelő a vízenergia használata.
De pont ebből következik, hogy a szél, a geotermikus, és a napenergia sem hülyeség. Ott és olyan nagyságrendben, ahol ennek az elvnek megfelel.
Pl.: napelemről működtetni a hűtőt, vagy a tározós bojlert szigetüzemben jó és előremutató lehet, ugyanez országos hálózatban maga a bűncselekmény.
Egy egy alföldi "vízerőmű" ha a talajvíz szabályozását oldja meg az árvízveszély mérséklése mellett, nagyon hasznos (lásd Tisza-tó), ha ipari szinten akarsz belőle áramot termelni, nos, miután a pangó vizek tele mennek metanogénekkel, még abban sem vagyok biztos, hogy egy klasszikus (tehát nem szuperkritikus) szénerőmű több üvegházgázt bocsájt ki, figyelembe véve az üvegházhatást okozó gázok eltérő hatásfokát.
Sokat lehetne még írni a dologról, de ebben benne van azt gondolom minden, amit környezetvédelmi szemmel szeretnék, biológusként hozzá tenni a dolgokhoz.
szerk:
@cirqle az akkumulátor önmagában mocskosul környezetpusztító, kis energiasűrűségű dolog, amit arra kellene használni, ahol hasznos, és máshogy nem megoldható a technológia. Pl.: mobilkommunikáció. Még háztartási méretekben is nagyon kérdéses, hogy megéri-e.
 

MoyesMD

Member
2020. október 29.
20
49
18
Huh ne haragudj, annak ellenére, hogy tetszikeltem a hozzászólásod, pár apró kiegészítést tennék.

1. A környezetvédelem lényege az lenne, hogy minden emberi tevékenység esetén minimalizáljuk azt a misztikus fogalmat, ami miatt @ogretankHU meg fog ölni, és amit úgy hívnak, ökológiai lábnyom. Most kereshetnék persze rá fogalmakat, talán még matematikai levezetést is találnék hozzá, de nagyon leegyszerűsítve, és egyszer is mind érthetővé téve, arra kell törekedni, hogy minden emberi tevékenység a lehető legminimálisabb erőforrást vonjon el a természetből, és a lehető legkevésbé változtassa meg a rendszert. Minden tevékenységet ezen keresztül kellene nézni.
2. A sötétzöldek hangzatos jelszava a természet egyensúlya, és a harmóniában a környezettel. Kár, hogy ilyen faj nem létezik, minden egyes élőlény célja lenne, hogy mindent leuraljon. Csak aztán általában ez nem történik meg, mivel valami másik élőlény akkora pofont ad neki, hogy a fal adja a másikat. Amikor valami kikerül ebből, arra létezik egy modell. Alapvetően exponenciálisan kezd növekedni a populáció. Pont, mint az emberiség. A gond ezzel az, hogy ez az egyik extinctiós modell, azaz kihalási esemény :)
Avagy az őskori populációs méret mellett a legdurvábban környezetszennyező 1950-es évek ipari rendszere se okozna érezhető változást, míg 8 milliárd ember őskori szinten még gyorsabban omlasztaná be az ökológiai egyensúlyt, mint most.
3. Pontosan ezért nem létezik olyan, hogy "zöld" energia, mivel minden energiatermelésnek van hatása. A vízenergiának is, pl.: a prédikálószék lerombolása is nagyon zöld, hiszen energetikai szinten minimális pufferért lerombolunk endemikus életközösségeket, és mikroklímát változtatunk a térségben. Azaz Magyar viszonylatban a vízenergia pontosan ugyanannyira nem zöld, mint a nap vagy a szél. A geotermikusról végképp ne beszéljünk, mivel ott nem is ismerjük milyen hatása van, ha jelentős (szignifikancia faktor 5%) energiát veszünk ki a természetes rendszerekből, de talán ne is akarjuk megtudni. A magyar vízrendszer szabályozásának arra kellene törekedni, hogy kivédje az osztrák erőműrendszer negatív hatásait. Viszont pont Ausztriában, ahol az egy emberre eső nagyesésű folyók száma 2, nagyon is értelmes, és pontosan a legkisebb kivett erőforrásnak megfelelő a vízenergia használata.
De pont ebből következik, hogy a szél, a geotermikus, és a napenergia sem hülyeség. Ott és olyan nagyságrendben, ahol ennek az elvnek megfelel.
Pl.: napelemről működtetni a hűtőt, vagy a tározós bojlert szigetüzemben jó és előremutató lehet, ugyanez országos hálózatban maga a bűncselekmény.
Egy egy alföldi "vízerőmű" ha a talajvíz szabályozását oldja meg az árvízveszély mérséklése mellett, nagyon hasznos (lásd Tisza-tó), ha ipari szinten akarsz belőle áramot termelni, nos, miután a pangó vizek tele mennek metanogénekkel, még abban sem vagyok biztos, hogy egy klasszikus (tehát nem szuperkritikus) szénerőmű több üvegházgázt bocsájt ki, figyelembe véve az üvegházhatást okozó gázok eltérő hatásfokát.
Sokat lehetne még írni a dologról, de ebben benne van azt gondolom minden, amit környezetvédelmi szemmel szeretnék, biológusként hozzá tenni a dolgokhoz.
szerk:
@cirqle az akkumulátor önmagában mocskosul környezetpusztító, kis energiasűrűségű dolog, amit arra kellene használni, ahol hasznos, és máshogy nem megoldható a technológia. Pl.: mobilkommunikáció. Még háztartási méretekben is nagyon kérdéses, hogy megéri-e.

Na de Urak !

Azért mielőtt minden - úgy egyébként jó szándékú , de nem energetikai szakembert , aki saját pénzen felrakott néhány KWh-nyi napelemet lerablózunk és lehülyézünk - álljunk már meg egy kicsit. Ezek a népek pártunk és kormányunk jogszabályai szerint , a közbeszédben és közvélekedésben helyesnek mondott - gondolt viselkedés módot követően tettek fel napelemeket. Természetesen gondolhattuk volna , hogy ugyanúgy járunk mint annak idején az olajkályhával , gázkazánnal - kidobtuk a vegyes tüzelésűt és a sparheltet- de így jártunk. Lehet hogy hülyék vagyunk , de visszautasítom , hogy gazemberek.
 
M

molnibalage

Guest
Én abban hiszek, hogy akinek van rá módja, az telepítsen szigetüzemű (!) naperőművet a háza/házuk tetejére. Akkumulátorral.
Ha a hálózat végre alkalmassá válik az "alvégen" is az értelmes terheléselosztásra, akkor ez mindenképp segítség lesz, leginkább a vidéken élő lakossági igények kiszolgálására.
Pénzügyi öngyilkosság még akkor is, ha full nem rezsicsökkentett áramot kéne venned, mert az akku eszementen drága.
Mert a méretezési csúcs a rendszernek az, hogy akkor nyáron is csak annyit termelj, amit éppen el tudsz fogyasztani afelett nincs értelme.

Ehhez egy 2 kW-os rendszer is elég lenne, mert napközben menne róla a hűtő és min. légkondi, hogy csak egye meg. De szigetelt háznál az sem kéne. Napközben ez is megtermelne vagy 10 kWh áramot, amit még egy 4 fős család sem eszik meg töltés és kinyerés hatásfok vesztéssel sem....

Csak 10 kWh akksi olyan drága, hogy ez kb. soha nem térülne meg. Merz az év 5 hónapjában ez vacak vonalvastagságnyi áramot, ha termelne.

A visszatáplálósdiban, már hogy emberek kizárólag azzal a céllal telepítettek napelemet, hogy így csökkentsék a villanyszámlát, nem hiszek, arra a mostani infrastruktúránk alkalmatlan.
De, ők erre tettek le, mert az, hogy a hálózat nekik eljátszotta a virtuális akkumlátor az éves szaldóval anyagilag kihozta megérősre még az olcsó magyar árammal is 8-10+ év alatt. Az, hogy ennek a VALÓ világbna mi a hatása az erőművek valódi üzemére, azt eddig kb. leszarták hiába jelezték előre, hogy mi a német tapasztalat és mi a fizika.
Ugyanakkor letolvajozni a "napelemeseket" szerintem nagyon gáz. Rengetegen azért mentek ebbe bele, mert ez egy racionális számlacsökkentő intézkedés (lehetett volna).
Most akkor itt magadnak mondasz ellent...
Fentebb még azt állítod, hogy ez nem igaz.
Egyre nagyobb szempont lesz az ellátásbiztonság és ezzel párhuzamosan az elosztott infrastruktúra (ld ukrajna), arra pedig a szigetüzemű napelem épkézláb akkumulátorokkal egész jó megoldás.
Nem, nem az.
Németeknél az egész országban van napelem és napok óta a hozzájárulás napközben sincs 5%.
Ez kb. olyan, mintha ott se lenne. Ha Ukrajnában lenne sok napelem, szar sem érne.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 612
3 259
113
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 690
113
Pénzügyi öngyilkosság még akkor is, ha full nem rezsicsökkentett áramot kéne venned, mert az akku eszementen drága.
Mert a méretezési csúcs a rendszernek az, hogy akkor nyáron is csak annyit termelj, amit éppen el tudsz fogyasztani afelett nincs értelme.
Az ellátásbiztonságot nem vagy csak nehezen tudod forintosítani. A szigetüzem pedig nagyrészt erről szól.
Ehhez egy 2 kW-os rendszer is elég lenne, mert napközben menne róla a hűtő és min. légkondi, hogy csak egye meg. De szigetelt háznál az sem kéne. Napközben ez is megtermelne vagy 10 kWh áramot, amit még egy 4 fős család sem eszik meg töltés és kinyerés hatásfok vesztéssel sem....
Így van.
Csak 10 kWh akksi olyan drága, hogy ez kb. soha nem térülne meg. Merz az év 5 hónapjában ez vacak vonalvastagságnyi áramot, ha termelne.
Igen, de egyrészt egy 6-8 kW-os rendszer az év 5 hónapjában már 3-4 vonalvastagságnyi :) áramot termel, ami annyira nem elhanyagolható (napközbeni tipikus tevékenységekre akár elég is lehet), másrészt a 10kWh akksi annyira nem drága.
Vagy hát nézőpont kérdése, lásd még az ellátásbiztonság forintosíthatóságát.

De, ők erre tettek le, mert az, hogy a hálózat nekik eljátszotta a virtuális akkumlátor az éves szaldóval anyagilag kihozta megérősre még az olcsó magyar árammal is 8-10+ év alatt. Az, hogy ennek a VALÓ világbna mi a hatása az erőművek valódi üzemére, azt eddig kb. leszarták hiába jelezték előre, hogy mi a német tapasztalat és mi a fizika.
A tipikus ember kb mindent leszar, de ezt talán te is tudod. Részben önhibájából (mert nem érdekli), részben mert mindenki ebbe az irányba tolta. Én, amióta napelem után kezdtem érdeklődni először, azóta látom a napelemes hirdetéseket minden weboldalon. És mindenki úgy adta ezt el, hogy "nulláza ki villanyszámláját!".
Én akkor úgy döntöttem, hogy a faszomat érdekli a villanszámla ilyenfajta nullázása, én magamnak szeretnék áramot termelni, saját rendszerrel akkor is, ha épp áramszünet van (nálunk sajnos az átlagnál sűrűbben volt az elmúlt 2-3 évben).
Most akkor itt magadnak mondasz ellent...
Fentebb még azt állítod, hogy ez nem igaz.
Csak annyit állítottam, hogy akkor épp gazdaságilag racionális volt ebbe belevágnia annak, aki a villanyszámlája csökkentésére játszott.
Nem, nem az.
Németeknél az egész országban van napelem és napok óta a hozzájárulás napközben sincs 5%.
Ez kb. olyan, mintha ott se lenne. Ha Ukrajnában lenne sok napelem, szar sem érne.
Mivel akkumulátora az elsöprő többségnek továbbra sincs, így az állításod igaz.
De ha lenne...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 690
113
Tegnap volt üzemanyag mindenféle. Ma kimentem, a prémiumon kívül minden üzemen kívül volt.
Tegnap:
  • Leányfalu, MOL: középhosszú sorok
  • Szentendre, OMV: hosszú sorok
  • Békásmegyer, Shell: csak benzinkártyával lehet tankolni (ergo nem hatósági áron), volt benya

A helyi benzinkutat kérdeztem (OIL), ők azt mondták, hogy a szokásos mennyiség kb 70%-át kapják, és minden napra beosztják, így sokszor délutánra már nincs hatósági áras benzin, mert elfogy az aznapi "készlet".
 
M

molnibalage

Guest
Tegnap:
  • Leányfalu, MOL: középhosszú sorok
  • Szentendre, OMV: hosszú sorok
  • Békásmegyer, Shell: csak benzinkártyával lehet tankolni (ergo nem hatósági áron), volt benya

A helyi benzinkutat kérdeztem (OIL), ők azt mondták, hogy a szokásos mennyiség kb 70%-át kapják, és minden napra beosztják, így sokszor délutánra már nincs hatósági áras benzin, mert elfogy az aznapi "készlet".
Tegnap amerre én tekertem akkora sor volt a benzinkútnál, hogy feltartotta az forgalmat a Hungária felől több száz méter hosszan.
Ma reggel nem volt sor. MOL kút.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Bevallom, azt gondoltam, hogy őszre ha nem is oldják fel az ársapkát, de feljebb viszik. Bár ha nem is lenne az se zavarna, nem is értem ezt az egész koncepciót, mert ezzel sem politikailag sem gazdaságilag sokat nem érnek el szerintem. Az emberek ugyan úgy háborognak, ha nincs; előbb utóbb emelni, vagy megszüntetni kell, ami ugyan úgy fog fájni; alapvetően nem azokat érinti akiknek munkaeszköz az autó, nem serkent sprórolásra -gazdaságosabb autók vételére, kevesebb használatra.