Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1586

Guest
Erőltetik ezeket az óriás deutérium - trícium alapú fúziós berendezéseket (ITER, NIF) pedig - elvileg - lenne egyszerűbb módja is a gazdaságos fúziós energia termelésnek. (A gazdaságost azért emeltem ki, mert fúziót létrehozni viszonylag egyszerű, a hangsúly azon van hogy több energiát nyerj ki mint amit befektetsz)

https://youtube.com/watch?v=Dy0kHQASsX8&index=5&list=WL

Pár éve a bór alapú fúziós energiával volt tele a sajtó. Azóta elég nagy csönd van...
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Lehet, hogy a probléma még mindig az, hogy <i>elvileg</i>. A D-T reaktorról tudják, hogy megvalósítható, a proton-bór viszont még kísérletek szintjén sem létezik, csak a szimulációkban. Erre különösen nehéz lenne pénzt kapni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Ezt én sem értem.
Pl. az ITER 2013 óta 14 milliárd USD-be került, ennek a 45%-át fizette az EU, a maradékot a hat további társult állam.
A tervek szerint 2019-ben készül el a tokamak, 2020-ban kezdik az első plazmakísérleteket, és talán 2027-ben indulnak az első deutérium-trícium fúziós kísérletek.

Mit csinálnak 7 éven keresztűl?
 
T

Törölt tag 1586

Guest

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
A kísérletekig eljutottak (ld.: linkelt Nature cikk) de két éve semmi új hír..

Aha! A cikket azóta hivatkozzák is, látszólag témába vágó cikkekben, szóval dolgoznak rajta, akik megtehetik, de óriási kihívás, hogy ezt ipari méretben, és hatékonysággal lehessen alkalmazni.
Simán lehet, hogy mire a fúziós erőmű technológiája felépül, addigra ez egy versenyképes módszer lesz a D-T mellett.


Mit csinálnak 7 éven keresztűl?

Az egy jó kérdés. :D
Én erre sajnos nem tudok válaszolni.

A cél az, hogy legyenek kereskedelmi, fúziós erőművek. Az ehhez szükséges fizikát már értjük, de az ipari technológia most jön létre, és baromira nehéz feladatokat kell megoldani, nyilván számtalan megoldást tesztelni. Az ITER már egy ilyen technológiai kísérlet.

Ha elkészül a tokamak, aztán tudnak benne valamilyen, még nem fúziós plazmát fenntartani, az egy lépcsőfok. Egy következő, hogy a fúzió működjön, fenntartható, és az iszonyatosan forró plazma kezelhető legyen, és az energiáját ki lehessen nyerni. Aztán hogy mindez folyamatos üzemben menjen.
A szükséges technológiai lépések, fejlesztések ismeretében becsülhettek valami időbeli mérföldköveket. Szerintem.

Az ITER-re épülő technológiai demonstrációs erőművet (DEMO) még el sem kezdték tervezni. Ennek előfeltétele az ITER, és jelenleg az a mondás, hogy 2030-ban kezdik építeni.

És ez csak egy projekt, de pl. a kínaiaknak, akik amúgy bedolgoznak az ITER-be is, saját, agresszívebb fejlesztési programjuk is van, lehet hogy hamarabb jutnak valamire.
Vagy ott van Dél-Korea, akik szintén bedolgoznak az ITER-be is, de szintén egy nagyon komoly, saját fúziós programot indítottak. Sőt, nekik külön, az aktuális kormányoktól független törvényük van, hogy mennyit kell fúziós fejlesztésekre költeni, ami a világon egyedülálló.

A németeknek sikerült begyujtani a Wendelstein7-X -et.

A W7-X-nek van magyar vonatkozása is, szép eredményekkel: http://magfuzio.hu/magyar-kutatok-reszvetelevel-indult-el-a-vilag-egyik-legnagyobb-magfuzios-kiserlete/
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 865
113
Jelenleg a szerkezeti anyagok jelentik a legnagyobb gondot... Ezt egy 4.genes nukleáris konferencián kitárgyaltuk. Mi lett a vége: egy csomó kutatási pénzt lehúztak a németek meg a franciák. A németek a szélenergiát meg a hullámerőművet nyomatják, a franciák pedig nem kevés zseton raktak az eddigi nukleáris technológiába... Tehát nem érdek valami új dolog.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
<blockquote rel="rudi">
A kísérletekig eljutottak (ld.: linkelt Nature cikk) de két éve semmi új hír..

Aha! A cikket azóta hivatkozzák is, látszólag témába vágó cikkekben, szóval dolgoznak rajta, akik megtehetik, de óriási kihívás, hogy ezt ipari méretben, és hatékonysággal lehessen alkalmazni.
Simán lehet, hogy mire a fúziós erőmű technológiája felépül, addigra ez egy versenyképes módszer lesz a D-T mellett.


Mit csinálnak 7 éven keresztűl?

Az egy jó kérdés. :D
Én erre sajnos nem tudok válaszolni.

A cél az, hogy legyenek kereskedelmi, fúziós erőművek. Az ehhez szükséges fizikát már értjük, de az ipari technológia most jön létre, és baromira nehéz feladatokat kell megoldani, nyilván számtalan megoldást tesztelni. Az ITER már egy ilyen technológiai kísérlet.

Ha elkészül a tokamak, aztán tudnak benne valamilyen, még nem fúziós plazmát fenntartani, az egy lépcsőfok. Egy következő, hogy a fúzió működjön, fenntartható, és az iszonyatosan forró plazma kezelhető legyen, és az energiáját ki lehessen nyerni. Aztán hogy mindez folyamatos üzemben menjen.
A szükséges technológiai lépések, fejlesztések ismeretében becsülhettek valami időbeli mérföldköveket. Szerintem.

Az ITER-re épülő technológiai demonstrációs erőművet (DEMO) még el sem kezdték tervezni. Ennek előfeltétele az ITER, és jelenleg az a mondás, hogy 2030-ban kezdik építeni.

És ez csak egy projekt, de pl. a kínaiaknak, akik amúgy bedolgoznak az ITER-be is, saját, agresszívebb fejlesztési programjuk is van, lehet hogy hamarabb jutnak valamire.
Vagy ott van Dél-Korea, akik szintén bedolgoznak az ITER-be is, de szintén egy nagyon komoly, saját fúziós programot indítottak. Sőt, nekik külön, az aktuális kormányoktól független törvényük van, hogy mennyit kell fúziós fejlesztésekre költeni, ami a világon egyedülálló.

A németeknek sikerült begyujtani a Wendelstein7-X -et.

A W7-X-nek van magyar vonatkozása is, szép eredményekkel: http://magfuzio.hu/magyar-kutatok-reszvetelevel-indult-el-a-vilag-egyik-legnagyobb-magfuzios-kiserlete/</blockquote>

Ilyen ütemtervvel nagyrészünk max a lélegeztetőgépét fogja azzal az árammal működtetni, amit egy ITER/TOKAMAK technológiájú kereskedelmi erőmű fog megtermelni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
Jelenleg a 4. generációs erőműveknek és a zárt üzemanyag ciklus megvalósításának nagyobb a realitása, mint a fúziós erőműveknek.
Már létezik kereskedelmi termelésre alkalmas 4. generációs erőmű típus, lásd. orosz BN-800, BN-1200.
A fúzió szerintem csak a századunk végén jut majd el a kereskedelmi szintre. Ettől függetlenül bízom benne, hogy jól haladnak majd a kutatások!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
A 4. generációsból hol építettek kereskedelmi reaktort? Úgy tudom az oroszok 30-40 éve tesztelik a dolgot, de konkrét eladásra való reaktorról nem tudok. Hanem akár azt is építhetnének Paks2-nél. Ezenkívűl a Tóriumos reaktorok is kecsegtetőek, elsősorban mert több üzemanyag van belőle, sokkal később ég ki, és talán a jelenlegi nuki hulladékot is fel tudják zabáltatni vele. Másik friss alternatíva, a vegyes üzemanyag, ami urán és plutónium keverék, ezzel most álltak elő az oroszok. Mondjuk ez sokkal veszélyesebbnek hangzik pl tárolás meg kezelés szintjén, viszont ebben az iparágban elég egyértelműek a biztonsági előírások. Nem tudom mi a további előnye.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Hát nem tudom hol kérdezni de inkább itt
A tesóm vett Routert persze évek óta próbáltam lebeszélni a kis szerencsétlent hogy káros .

kb 4 méterre van az asztaléi géptől és én erre alufóliát és szalvétát is raktam az antennára hogy visszafogjon egy kis sugárzást.

Mit gondoltok erről veszélyes? Tik használtok routert?

Alufóliásval lehet gyengíteni a sugárzást?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
Joker:

Minden válasz a hozzászólásodra:
http://atomenergiainfo.hu/atomenergetika-a-vilagban/aramot-termel-a-vilag-legnagyobb-teljesitmenyu-gyorsneutronos-atomeromuve
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A fúzió szerintem csak a századunk végén jut majd el a kereskedelmi szintre. Ettől függetlenül bízom benne, hogy jól haladnak majd a kutatások!

Kis szerencsével (már, addig lesz még egyáltalán "magas szintű" műszaki kultúra, meg források és igény erre a technológiára ezen a bolygón... de ez már inkább a sakktábla-topik témája) szerintem 2050-70 körül már lehet. Nagyon nagy szerencsével (Lockheed T4 reaktor) meg akár hamarabb is.


Hanem akár azt is építhetnének Paks2-nél.

Még nem teljesen kiforrott a dolog, a nemzetközi üzemeltetési tapasztalat zéró, szóval nem lenne jó ötlet kvázi béta-tesztelőnek lennünk ennél a könnyűvizes reaktoroknál műszakilag komolyabb kihívást jelentő és drágább építési költségű technológiánál. De ezt az oroszok (Roszatom) is elmondták.



Ezenkívűl a Tóriumos reaktorok is kecsegtetőek, elsősorban mert több üzemanyag van belőle, sokkal később ég ki, és talán a jelenlegi nuki hulladékot is fel tudják zabáltatni vele.

A jelenlegi urán 235 alapú reaktorok fűtőanyagának újrafelhasználására nem igazán jók a tóriumos reaktorok.

Másik friss alternatíva, a vegyes üzemanyag, ami urán és plutónium keverék, ezzel most álltak elő az oroszok. Mondjuk ez sokkal veszélyesebbnek hangzik pl tárolás meg kezelés szintjén, viszont ebben az iparágban elég egyértelműek a biztonsági előírások. Nem tudom mi a további előnye.

Ennek az az előnye, hogy a kiégett fűtőanyag újrafeldolgozásával ki lehet belőle nyerni elég sok plutóniumot, amit aztán így fel lehet használni fűtőanyagként. Elvileg a legtöbb modern könnyűvizes reaktor alkalmas (némi modifikációval) a MOX-szal történű működtetésre. Ilyen pl. az EPR, de a VVER-1200-at is hozzá lehet igazítani.



Hát nem tudom hol kérdezni de inkább itt
A tesóm vett Routert persze évek óta próbáltam lebeszélni a kis szerencsétlent hogy káros .

kb 4 méterre van az asztaléi géptől és én erre alufóliát és szalvétát is raktam az antennára hogy visszafogjon egy kis sugárzást.

Mit gondoltok erről veszélyes? Tik használtok routert?

Alufóliásval lehet gyengíteni a sugárzást?


Ejjj Roni... A mobilteló sokkal nagyobb energiájú sugárzást bocsát ki, mint egy kereskedelmi forgalomban kapható bármilyen SOHO-router. Ráadásul a teló sokkal közelebb van a testedhez, pláne, amikor a fejedhez is tartod. A routerek nem veszélyesek és nem károsak. Az meg, hogy az általában amúgy sem túl acélos teljesítményű gyári antennákat még el is árnyékolod home-made Faraday-kalitkával... :DDD
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Magyarország meglehetősen komoly bírálatokat kap, amióta Oroszországgal állapodott meg a paksi atomerőmű bővítéséről. A támadások oka viszonylag egyszerű, a beruházás hatalmas üzlet, amelyet több ország – köztük az Egyesült Államok – is szívesen megvalósított volna.
http://magyaridok.hu/belfold/energetikai-sakkjatszma-europaban-231196/
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzenete:
Nem értem, hogy miért pocsékolják a pénzt egy olyan technológiára, amit a "talán egyszer működni fog".

1. Semmiféle garancia nincs arra, hogy bármelyik fúziós erő technikailag megvalósítható. Nem a Tokamak, bármelyik...!
2. Arra meg végképp nem, hogy olcsóbb is lesz...
3. Ráadásul a Tokamak féle elvnek alapvető hátránya, hogy ha még működne is, akkor is van egy olyan mininális blokk mérete, ami olyan drágáva teszi, hogy középhatalmakon kívül gyakorlatilag senkinek nem telik rá, de azoknak is, csak ha állami pénzből épül. Nagyon kevés olyan cég van, aki képes saját és banki forrásból 20 mrd EUR-os projekteket finanszírozni annak minden kockázati elemével..


Annak fényében, hogy miféle ováció van, hogy tető alá hozták azt a totál nevetséges klíma egyezményt, talán nem kellene azt is megnézni, hogy technikailag hogy a túróba kívánják elérni a célt...? Csak az egyik gigamega fúziós fejlesztésre tolnak alsó hangon 20 millárd EUR-t, hogy építsenek egy kísérleti berendezést, ami nem fog még áramot sem termelni. Még egy kereskedelmi erőmű techdemójától is fényévekre lesz.

20 mrd EUR-ból több 3. és 4. generációs erőműből épülhetne több száz MW-os kísérleti erőmű vagy akár tóriumos is. Ezekről TUDJUK, hogy működnek (mindről!) és technikaialg megvalósíthatóak, a kísérletű erőmű a TAPASZTALAT szerzéshez kellene és nem ahhoz,hogy azt nézzék meg, hogy egyáltalán maga fúzió hogyan kontrollálható és megvalósítható stabilan és szabályozhatóan korlátlan ideig. Jelenleg ettől kb. olyan távolságban vagyunk, mintha Otto Lilientha a siklórepülőjével azt vizsgálná, hogy képesek vagyunk-e a holdutazásra...

Vicc ez az egész hozzállás...

Ha ma cirka 6-7 hetente (!) átadnának egy 2GWe teljesítmémnyű erőművet - jelenleg erre értelmes áron két dolog képes, a völgyzáró gáttal operáló vízierőmű és atomenergia, ez egyébként Paks jelenlegi beépített teljesíménye - akkor csak a növekményt fednék le a termelési oldalán, tehát semmivel sem kerülnénk közelebb a célhoz, hogy a CO2 emisszió fajlagosan a mai alá menjen. Még, ha nagyon optimista bárki is és harmadolja a növekményt, akkor is a hasát fogja az ember a röhögéstől, hogy ezt mégis hogyan képzelik el kielégíteni technikilag és anyagilag is. Ha valaki a szél- én naperőművekkel jön, azoknak a képbe röhögök és elzavarom a frcanba. Más fársszon az ökörségeivel...

Négy éves, de érdemes megnézni.
https://www.youtube.com/watch?v=htuJ86e6sKk

És az alábbi dolgok nem valósultak meg azóta...

A német "zöld" fejlődés megtorpant, de mint az állat. Kiderült - számomra tök nyilvánvaló volt 4+ éve is, ehhez nem kell Einstennek lenni - , hogy bukta az egész. A szél- és nap termelési aránya alig 10% és a német áram ára kétszeres a franciának (~75% nukleáris arány), és cirka 180%-a a magyarnak. És mindezt úgy, hogy nem építették meg a szükséges É-D-i új gerincvezetéket és paraziták a szomszédos országok hálózatán, olcsó francia atomáramot importálnak és semimféle kiegészítő beruházás (pl. tározós erőműveket) sem húztak fel. Hát izé...

A világ egy része röhejesen atomenergia ellenes attól teljesen függetelnül, hogy milyen technológiáról van szó, mert lövésük sincs az egészrők, csak két szó szajkózásában merül ki a "tudásuk." Csernobil és Fukushima...
Most felteszek egy rekesz sört, hogy 2023 körül vagy előtte is már ki fog derülni, hogy ez az röhejes klíma egyezmény arra jó, hogy a seggét törölje ki vele az ember, mert e mögötte levő megvalósítás sehol nincs meg a jelenlegi hozzállással.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
Egyet értek Molni-val.

Arról nem is beszélve, hogy a megállapodás be nem tartása esetén, úgy tudom semmilyen szankció nem lép életbe... Annyit ért ez az egész, mint halottnak a csók...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Nem értem, hogy miért pocsékolják a pénzt egy olyan technológiára, amit a "talán egyszer működni fog
ekkora hülyeséget rég olvastam, ha minden feltaláló így gondolkozott volna és minden fejlesztésnek így fognának neki, akkor még a kereket sem találták volna fel. A többivel viszont egyetértek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Molni üzenete:
Nem értem, hogy miért pocsékolják a pénzt egy olyan technológiára, amit a "talán egyszer működni fog".

1. Semmiféle garancia nincs arra, hogy bármelyik fúziós erő technikailag megvalósítható. Nem a Tokamak, bármelyik...!
2. Arra meg végképp nem, hogy olcsóbb is lesz...
3. Ráadásul a Tokamak féle elvnek alapvető hátránya, hogy ha még működne is, akkor is van egy olyan mininális blokk mérete, ami olyan drágáva teszi, hogy középhatalmakon kívül gyakorlatilag senkinek nem telik rá, de azoknak is, csak ha állami pénzből épül. Nagyon kevés olyan cég van, aki képes saját és banki forrásból 20 mrd EUR-os projekteket finanszírozni annak minden kockázati elemével..

Arra sem volt garancia, hogy levegőnél nehezebb tárgyak repülhetnek... Jójó, ott voltak a madarak, stb példának. Most meg ugyanígy a csillagok a fúzió esetén.


Molni üzenete:
3. Ráadásul a Tokamak féle elvnek alapvető hátránya, hogy ha még működne is, akkor is van egy olyan mininális blokk mérete, ami olyan drágáva teszi, hogy középhatalmakon kívül gyakorlatilag senkinek nem telik rá, de azoknak is, csak ha állami pénzből épül.

Ezt kifejtenéd bővebben? Hogy mekkora az a minimális blokkméret és, hogy ez miben befolyásolná az erőműépítéseket, ha a technológia működőképes lesz egyszer?
És nyilván ugye kutatási fázisban még sokba kerül, nagyon sokba. Prototípusok, szerkezeti anyagokkal történő kísérletek, stb. De ha már késztermék, amit csak gyártani/építeni kell, akkor miben lenne más, mint bármelyik mai hasadásos reaktor?
 
T

torsen

Guest
<blockquote>Nem értem, hogy miért pocsékolják a pénzt egy olyan technológiára, amit a "talán egyszer működni fog
ekkora hülyeséget rég olvastam, ha minden feltaláló így gondolkozott volna és minden fejlesztésnek így fognának neki, akkor még a kereket sem találták volna fel. A többivel viszont egyetértek. </blockquote>

Ritkán értek egyet Veled, de most igen!
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 865
113
néhány apró megjegyzés:

- rettenetesen szar állapotban vannak a leosztó trafók. Csak erre itthon elmegy 1 erőmű kapacitása
- Írtam már párszor, leírom újra: sokkal egyszerűbb lenne hatásfokot növelni az erőművekben - a meglévő technológián alapulókon, mint kísérletezni valamivel, ami 100 év múlva talán jó lesz. Én is drukkolok a fúziós erőműveknek, de az energiaéhséget MOST kell megoldani. Vagy tessék akkor ezeket a kutatásokat pilot programnak tartani, ahol egy MVP-t építenek, aztán majd fejlődik magától. 30%-os az átlag erőművi kapacitás. Fel lehetne tornászni 48÷50%-ra. 2% növelés 250÷300 millió tonna CO2 megtakarítás évente.
- Energiatudatosság: Jelenleg mennyi felesleges fogyasztó van a hálózaton? 500W-os tápegységek a számítógépekben, mert valószínűleg mindenki végeselemet számol otthon.. Persze. Ha most azt mondom, hogy jelenleg a villamos hálózaton van 10 millió PC, és fele tápegység elég lenne, mondjuk 150-200W, lehet számolgatni a megtakarítást
- Tudja valaki, hogy a CO2-kvótát kinek fizetjük? Az ide befolyó pénzekből lehetne ezeket a K+F projekteket finanszírozni.
- Filozófiai kérdés: Megveszel egy terméket CSUPÁN azért jóval drágábban, mert "tiszta" energiából készült, vagy nem?
- Gondolkodás: Az üzem ahol dolgozom oly nagyvonalú, hogy a 100 kilós tengelyt 50 tonnás híddaruval mozgatják az üzemen belül. A daru 1930-as évek elején készült, muzeális kapcsolószekrénnyel és motorokkal.
- Jogszabályi hátterek: lásd a magyar idiotizmus
- Várostervezés: Felesleges dugók, felesleges kitérők, csak azért, mert valakik anno spekuláltak a telekkel.
- stb...


Kicsit analógnak tartom, hogy a világ jelentős részén ivóvíz-hiány van, miközben mi ivóvízzel húzzuk le a budit meg ivóvízzel mosunk autót..
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzenete:
Joker, láthatólag nem értetted meg a komment lényegét, ami a prioritásokról szól. Ilyen baromságra szórják el a pénz és tapsikolva ünnepeltek egy olyan klíma egyezményt, ami mögött a szokásos bullshit hegyeken kívül semmi nincs. Ismered a mondást, hogy nemhogy lófasz, de ló sincsen...? Hát ez a klímaizé is ez.

Amikor azon aggódik elég sok ember, hogy akkor most mekkora melegedés is lesz és CO2 emissziót kéne visszafogni ezerrel, akkor nem abba kell dőlni a pénzt, amiből TALÁN 60 év múlve lesz valami, hanem sorozatban gyártani az olyan fissziós alapú erőműveket, amik a problémát megoldják.

Össze tetszett keverni a szezont a fazonnal....