Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Aszódi Blogja:
http://aszodiattila.blog.hu/


Ezen azért felsírtam picit, de most a nevetéstől:

<i>"A részletekbe menő egyeztetés során még arra is kitértek, lesz-e hatása a paksi beruházásnak Romániában, Arad térségében élő túzok populációra. Megnyugtattuk a román szakembereket, hogy a természetvédelem, ezen belül a túzokok védelme ugyanúgy fontos Magyarország számára, mint Romániában."</i>

:DD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 777
113
wolfram

Nem csodálom. Azért is raktam be a blogot, mert jól mutatja, hogy milyen erős is igazából a "sötét oldal" :)
Szóval nem irigylem a Paks II-vel házaló szakembereket ilyenkor...


Luthero

Erre elméletileg egy aksis autó is képes, csak nem ilyen hosszan.
Szerintem az aksis vs. hidrogén dolog olyan lesz majd, mint a benzin vs. dízel.
Az aksis megoldás energia mérlege jobb és emiatt szerintem környezet barátabb, viszont a hidrogénes rendszer gyorsabban tölthető és nagyobb hatótávolságot biztosít. (Meg kicsit drágább)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Paks 2 építésének részleteit 30 helyett 10 évre titkosítják.
http://www.origo.hu/itthon/20151101-mar-csak-10-evig-titok-paks-ii-az-eddigi-30-ev-helyett.html
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 599
113
http://news.sciencemag.org/physics/2015/10/feature-bizarre-reactor-might-save-nuclear-fusion
StellaratorGraphic672.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=u-fbBRAxJNk
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 599
113
Most olvastam a nagy sakktáblában hogy a németek bomlanak, pedig nem éppen hogy fuzionálnak . :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 777
113
Lehetséges fejlődési irány:
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2015/11/17/a_villanyautozas_kulcsa_a_pirit/
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
<i>"Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarország ellen a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban a közbeszerzésre vonatkozó uniós szabályok megsértése miatt. És még csak nem is ez, a közbeszerzésekkel kapcsolatos kötelezettségszegési eljárás a legfontosabb. Ugyanis ez csak egy a három vizsgálatból, ami a paksi bővítéssel kapcsolatban folyik Brüsszelben. Az állami támogatás kérdése, illetve az uniós energetikai regulákkal való azonosulás kérdései egy külön vizsgálat tárgya. Az állami támogatásos vizsgálat lesz a legfontosabb, azzal döntheti be az EU végleg a projektet."</i>

Hivatalos: Brüsszelben elmeszelték Paks II.-őt
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
De ha aláírják a menkültkvótát, lebontják a kerítást és minden magyar család kötelezően befogad 1-1 menekültet, akkor egyből rendben lesz Paks 2 is.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Hű, emberek, mi lesz velünk!

http://www.magyarfoldgaztarolo.hu/hu/Ugyfelek/Adatpublikalas/TarolosiKapacitEsNapiAdat/Lapok/default.aspx

szerint

a gáztárolóink töltöttségi szintje nov. 19-én: <b>33.63%</b> :(((((

és okt. 30. óta nem érkezik betárolandó gáz :((((

(akkor volt 35.41%, ami nov.19-re 33.63%-ra csökkent...)
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Valószínűleg szándékos.
Ha nekünk is éppen, hogy elég a tartalék akkor nem tudunk adni pl. Ukrajnának.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113

Akkor sokadszorra leírom, hogy ez a forrás csak a Magyar Földgáztároló Zrt. tárolóit mutatja, amelyekben most 1365 millió m3 van. De ezen kívül ott van Szőreg-1 a maga 1614 millió m3-es készletével. Összesen 2979 millió m3 a készletünk és 47,8 % a a tárolók átlagos töltöttsége a tegnapi állapot szerint. Mivel decemberre is szokatlanul enyhe időt jeleznek előre, ez emberi számítás szerint elég (csak a tárolt mennyiség kb 3-3,5 téli hónapra elég + a saját termelés és a folyamatos beszállítás).

Az olajár csökkenését 1 éves átlagszámítással követi a gáz ára, tehát jelenleg minél később vesszük meg a gázt annál jobb. Nem érdemes túlzott készletet tartani.

A saját fogyasztásunkhoz képest bőven többet készleteztünk, mint az EU átlag. Nekünk 3 milliárd m3 a készletünk az éves bő 8 milliárd m3 fogyasztásunkhoz képest, míg az EU-nak összesen 77 milliárd m3 van az éves 500 milliárd m3 fogyasztással szemben. A töltöttségi tényezőnk azért alacsonyabb, mint az EU átlagában, mert a tároló kapacitásunk fajlagosan, éves fogyasztáshoz arányosítva 4-szer akkora, mint az EU átlag.

Innen érdemes nézni az adatokat:
https://transparency.gie.eu/
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
<blockquote rel="haubagoi">
Gazt1119_www.kepfeltoltes.hu_.png

Akkor sokadszorra leírom, hogy ez a forrás csak a Magyar Földgáztároló Zrt. tárolóit mutatja, amelyekben most 1365 millió m3 van. De ezen kívül ott van Szőreg-1 a maga 1614 millió m3-es készletével. Összesen 2979 millió m3 a készletünk és 47,8 % a a tárolók átlagos töltöttsége a tegnapi állapot szerint. Mivel decemberre is szokatlanul enyhe időt jeleznek előre, ez emberi számítás szerint elég (csak a tárolt mennyiség kb 3-3,5 téli hónapra elég + a saját termelés és a folyamatos beszállítás).

Az olajár csökkenését 1 éves átlagszámítással követi a gáz ára, tehát jelenleg minél később vesszük meg a gázt annál jobb. Nem érdemes túlzott készletet tartani.

A saját fogyasztásunkhoz képest bőven többet készleteztünk, mint az EU átlag. Nekünk 3 milliárd m3 a készletünk az éves bő 8 milliárd m3 fogyasztásunkhoz képest, míg az EU-nak összesen 77 milliárd m3 van az éves 500 milliárd m3 fogyasztással szemben. A töltöttségi tényezőnk azért alacsonyabb, mint az EU átlagában, mert a tároló kapacitásunk fajlagosan, éves fogyasztáshoz arányosítva 4-szer akkora, mint az EU átlag.

Innen érdemes nézni az adatokat:
https://transparency.gie.eu/
</blockquote>

Hát nem tudom laiki...

Szőreg-1-et is megnéztem, és annak sem magasabb a töltöttsége.

Aztán tavaly is néztem. Azok alapján ez a 33% éppenhogy csak elég lesz... talán.

De van ennél érdekesebb is:

Tavaly a publikált Excel táblázatokban még benne voltak az előző év adatai is, most pedig mind a

http://www.magyarfoldgaztarolo.hu/hu/Ugyfelek/Adatpublikalas/Documents/Napi_adatok.xls

-ból

mind pedig a Szőreg-1 tároló adataiból

http://mmbf.hu/ugyfeleknek/aktualis/a_tarolo_toltottsegi_es_napi_forgalmi_adatai

<b>TÖRÖLTÉK AZ ELŐZŐ ÉVI ADATOKAT</b>

hogy ne lehessen összehasonlítani az idei számokkal.

A Szőreg-1 Excel táblázatában alul még a tab-ok is benne vannak az előző évekre (üresen), mert az elfelejtették kitörölni...

de biztos én vagyok a helikopter.
 
T

torsen

Guest
<b>TÖRÖLTÉK AZ ELŐZŐ ÉVI ADATOKAT</b>

hogy ne lehessen összehasonlítani az idei számokkal.

A Szőreg-1 Excel táblázatában alul még a tab-ok is benne vannak az előző évekre (üresen), mert az elfelejtették kitörölni...

de biztos én vagyok a helikopter.

Szerintem az vagy (vagy annak néznek valakik), meg én is! Géppárban repülünk...
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
<blockquote rel="haubagoi">

<b>TÖRÖLTÉK AZ ELŐZŐ ÉVI ADATOKAT</b>

hogy ne lehessen összehasonlítani az idei számokkal.

A Szőreg-1 Excel táblázatában alul még a tab-ok is benne vannak az előző évekre (üresen), mert az elfelejtették kitörölni...

de biztos én vagyok a helikopter.

Szerintem az vagy (vagy annak néznek valakik), meg én is! Géppárban repülünk...</blockquote>

Ezek az adatok mindig is nemzetbiztonsági szempontból kiemelt adatoknak számítottak, nem tartom kizártnak hogy szándékosan manipulálnak velük, hogy elhitessék másokkal kevés tartalékunk van és ezért vagyunk kénytelenek együttműködni az oroszokkal (mert különben megfagyunk) és ezért nem adunk gázt a baráti Ukrajnának (mert ugye nekünk sincs elég). De az is lehet hogy tényleg nincs gáz.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113
<blockquote rel="torsen"><blockquote rel="haubagoi">

<b>TÖRÖLTÉK AZ ELŐZŐ ÉVI ADATOKAT</b>

hogy ne lehessen összehasonlítani az idei számokkal.

A Szőreg-1 Excel táblázatában alul még a tab-ok is benne vannak az előző évekre (üresen), mert az elfelejtették kitörölni...

de biztos én vagyok a helikopter.

Szerintem az vagy (vagy annak néznek valakik), meg én is! Géppárban repülünk...</blockquote>

Ezek az adatok mindig is nemzetbiztonsági szempontból kiemelt adatoknak számítottak, nem tartom kizártnak hogy szándékosan manipulálnak velük, hogy elhitessék másokkal kevés tartalékunk van és ezért vagyunk kénytelenek együttműködni az oroszokkal (mert különben megfagyunk) és ezért nem adunk gázt a baráti Ukrajnának (mert ugye nekünk sincs elég). De az is lehet hogy tényleg nincs gáz.

</blockquote>
Nincs gáz, mert gáz van.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
haubagoi:

<i>Hiába adtam meg az adatforrást? </i>


"Szőreg-1-et is megnéztem, és annak sem magasabb a töltöttsége."

<i>Konkréten 89,5 % az a szerinted nem magasabb. </i>

"Aztán tavaly is néztem. Azok alapján ez a 33% éppenhogy csak elég lesz... talán."

<i>Ha már megkaptad a teljes készlet elérhetőségét, akkor ne ismételgesd, hogy csak a Földgáztárolónál mennyi van, mert nála van a kevesebb készlet. </i>

"Tavaly a publikált Excel táblázatokban még benne voltak az előző év adatai is, most pedig mind a
http://www.magyarfoldgaztarolo.hu/hu/Ugyfelek/Adatpublikalas/Documents/Napi_adatok.xls
-ból
mind pedig a Szőreg-1 tároló adataiból
http://mmbf.hu/ugyfeleknek/aktualis/a_tarolo_toltottsegi_es_napi_forgalmi_adatai
<b>TÖRÖLTÉK AZ ELŐZŐ ÉVI ADATOKAT</b>
hogy ne lehessen összehasonlítani az idei számokkal.
A Szőreg-1 Excel táblázatában alul még a tab-ok is benne vannak az előző évekre (üresen), mert az elfelejtették kitörölni...
de biztos én vagyok a helikopter."

<i>Amit megadtam, abban 2012. március 4-ig visszamenőleg ott vannak az adatok napi bontásban. Semmi titkos nincs benne. Nem kell mindenhol összeesküvést látni!

A jelenlegi készletünk kevesebb, mint tavaly, de tavaly nagy félelmében egész Európa és benne Magyarország is túltárolta magát. Viszont egy kicsit több a készletünk, mint 2013-ban ilyenkor és némileg kevesebb, mint 2012-ben ilyenkor. A készlet nem kiugróan alacsony.

Alacsonyabb, mint a sok éves átlag, de ennek már írtam az egyik okát. 2016. I. negyedévig lendületesen csökken a gáz ára, mert 4 negyedéves átlaggal követi le az olajárat. Már most is csak 240 dollár ezer m3-enként, pedig nemrég volt 480 is. Ha 2 negyedévvel a szükségesnél korábban, ezer m3-ebnként 00 dollárral drágábban szerzel be 1 milliárd m3 többlet készletet, akkor kidobsz az ablakon közel 30 milliárd forintot.

A másik oka még prózaibb. Évek óta csökken a gázfogyasztásunk. 2007-ben még 14, 2008-ban 13,5, 2009-ben 13, 2010-ben 11,3, 2011-ben 10,2 2012-ben 9,2, 2013-ban 8,5, 2014-ben 8,3 milliárd m3-t fogyasztottunk. Idén meg esélye, hogy a 8 milliárd sem lesz meg. Annyival kevesebb most a készlet 2012-höz képest, mint amennyivel a fogyasztás csökkent.

Csütörtökön tele volt sajtó az államtitkár nyilatkozatával, hogy elég a gáz és ő a valós készlet adatot mondta be. Októberben ugyanezt mondta az Energia Hivatal szintén a valós készlet adattal. Szeptemberben a Földgáztároló nyilatkozta ugyanezt, szintén nem csak a saját készletét bemondva.

Tehát vagy minden szakember szembe jön és csak te tudod jól, vagy még egy keresést sem eresztettél el a rémhír közlés előtt és igen, ebben a témában úgy tűnik helikopter vagy. <u>

</i></u>
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoi:

<i>Hiába adtam meg az adatforrást? </i>

Először is nyugodj meg. Hogy érted, hogy <b>AZ</b> adatforrást? Én a két gáztároló SAJÁT honlapjáról letölthető napi adatoknak jobban hiszek, mint egy eu-s oldalnak.

"Szőreg-1-et is megnéztem, és annak sem magasabb a töltöttsége."

<i>Konkréten 89,5 % az a szerinted nem magasabb. </i>
</blockquote>

Ok. Szőreg-1-ben jelenleg 16,697,857,399 KWh van betárolva.
<b>Ha</b> ez a 89.5 %, akkor Szőreg-1 teljes kapacitása:

Szőreg-1 100% = 18,656,823,909 KWh.

A Magyar Földgáztárolóban jelenleg 15,567,503,883 KWh van betárolva.
Vagyis kb. ugyanannyi, mint Szőreg-1-be.
A Magyar Földgáztároló saját oldala szerint ez a 33.39%, tehát a Magyar Földgáztároló teljes kapacitása:

MFGT 100% = 46,623,252,120 KWh.

Tehát összes tárolókapacitás: 65,280,076,029 KWh

Összesen betárolt mennyiség jelenleg: 32,265,361,282 KWh

Amiből a tárolók jelenlegi töltöttségi szintje: <b>49.42 %</b>

FELTÉVE persze, hogy Szőreg-1 100% kapacitása 18,656,823,909 KWh (mivel ezt az adatot sehol nem találtam, hanem az általad bemondott 89.5 %-ból számoltam ki).

Ez a 49.42%, ami kijött, végülis megegyezik az eu-s oldalon publikált 47.72%-kal (ott valószínűleg azért alacsonyabb, mert már ennyit fogyott azóta).

KÉRDÉS: tehát akkor Szőreg-1 kapacitása csak 40%-a a MFGT-nak?
Vagyis mindenki úgy tudja, hogy Szőreg-1 a kisebb?

Szóval, laiki, az én adatforrásaimból is csak kijött ugyanaz az eredmény, tehát teljesen felesleges volt a részedről cirkuszolni, hogy csak a https://transparency.gie.eu/ oldal a hiteles (a tárolók saját oldala meg nem).
Persze, hozzáteszem, hogy Szőreg-1 100% kapacitására nem találtam hiteles forrást (laiki 89.5%-jából következtettem rá), így <b>ha</b> Szőreg-1 valójában nagyobb, mint amilyen értéket én kiszámoltam, akkor a töltöttsége alacsonyabb, mint 89.5%, és akkor a tényleges töltöttség is kevesebb, mint 49.42%. De tény és való, hogy ha elhiszem neked a 89.5%-ot, akkor frankón kijön az eu-s oldalon publikált 47-49% körüli érték.


<b>Megj.: én ezeket a számokat mint országáért és saját ellátás-biztonságáért is aggódó állampolgár hoztam szóba, és nem rémhír közlés céljából. Ezt jól vésd az eszedbe, és legközesebb ne ordibálj velem (aláhúzások).</b>

A tavalyi adatokat pedig ettől függetlenül tényleg törölték mindkét kimutatásból, ami azért érdekes. Igaz, az eu-s oldalon ott vannak az aggregált historikus adatok, viszont azok kevésbé részletesek, mint a tárolók saját honlapján közöltek.

However,

nézzük meg akkor az eu-s oldalon közölt historikus adatokat:

TAVALY A MAX töltöttség <b>71.23%</b> volt 2014-11-24 -én

és ez <b>20.94%</b>-ra apadt 2015-04-22 -re.

Ez 50.29% ingadozás (2014-2015).

Ha idén ugyanennyi fogyasztást tételezünk fel, akkor a jelenlegi 47.72% töltöttség,

<b>47.72% - 50.29% = -2.57%</b> -ra fog apadni, amely azt mutatja, hogy a 47.72% ekkor nem elég, vagy - enyhébb telet feltételezve is - csak éppenhogy elég.

Ugyanakkor 2013-ban a MAX töltöttség <b>46.29%</b> volt 2013-11-04 -én (azaz kb. annyi mint most),

és ez <b>14.36%</b>-ra apadt 2014-03-25 -re.

Ez 31.93% ingadozás (2013-2014).

Így, ha 2013-at vesszük alapul, akkor a jelenlegi 47,72%-ból még <b>47.72% - 31.93% = 15.79%</b> marad is. Tehát ekkor a készletünk elegendő.

Kérdés 1.:

Tavaly tényleg 57.5%-kal több gáz fogyott mint 2013-ban?

Ennyivel hidegebb volt a tavalyi tél, vagy ez Ukrajna "hatása"?

Kérdés 2.:

Laiki, te a kormánynak dolgozol, hogy ezt ennyire a szivedre vetted? :)