Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 711
10 646
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 637
3 342
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 637
3 342
113

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
Hogy is van? Részterhelésen működtetett atomreaktor instabilabb?
Részterhelésen úgy lehet egyszerűen működtetni, hogy pld nem a szabályzórudakat huzigálják, hanem a turbina gőzszelepét szabályozgatják - több, v kevesebb gőzt rá. Ekkor a felesleges energiamennyiség, hő - pld a Duna vizét melegítheti. Az energiarendszer stabilitás megőrzése miatt már decemberben elrendelték Paks bevonását a tercier energiaszabályozási körbe, mert muszály volt. Ha megnézitek azóta jónéhány esetben vissza kellett venni a villamos energia termelésből Pakson. Ez frankó, mert lemondunk az olcsó, 12 Ft - ért megtermelt villanyról, hogy hálózatra tehessük a kb 30 - 40 Ft ért (nettó) gazdasági - politikai oligarchák által megtermelt "zöld" villanyt. Ha ezeket a régebben épített atomerőműveket műszakilag nem lehet jobban szabályozgatni, ahogy süt a nap - le kell őket állítani, és helyettük gyors reagálású gázturbinás erőművek kellenek.
Erről írtak nemrégen, hogy Magyarországra az elkövetkező 10 évben 2000MW ilyen gázerőmű kapacitás fog épülni a tervek szerint.

Tehát itt Magyarországon sem jótékonyságból ment a fűtés korszerűsítés jegyében az állami támogatás - a lakosság leszoktatására a földgázról. A földgáz az erőművekbe kell majd.

Tehát a "Sötétzöld" tervek beérése azt eredményezi hogy
- A kényszerűségből leállított atomerőművek helyett gázzal, szénnel termelünk villany - erősen nő a gázfogyasztás, a co2 kibocsájtás, villany és gázár, az Unió meg kirúgta a 30% részesedésű oroszokat a gázpiacról..
- A németek kínjukban újranyitják bővítik néhány szenes erőművüket - az még szennyezőbb mint a gáz. Emiatt Grétácska kivonult tüntetni a helyszinre egy kisváros földig rombolását bányanyitás miatt, azt megelőzendő.. 1 napi hiszti, 3600 rendőr 1 napi melója - ezt kiszámláznám Grétácskának, mert semmi nem változik, igy is lesz ott bánya, és szenes erőművi termelés.
Egyszer megnézném h Grétácska mit kezdene a villany kimaradás miatt az utcára vonuló német emberekkel..

Ezért írtam nem régen, hogy 1 Gréta lett nálam a hülyeség mértékegysége.

Nálunk meg kedvenc oligarchánk eladta a lignit erőművét, mikor épp a szezonja jön.. Látszik h pár évvel ezelőtt senki sem gondolt az energia helyzet ilyen drasztikus megváltozására.

Mivel - ha süt a nap, van 8 órás termelés - a fennmaradó 16 órán keresztül CO2 termelő erőművekkel pótoljuk a hiányt (atom a műszaki gondok miatt keveset használható, mert nem igazán rángatható) így ügyesen elértük, hogy nő a CO2 kibocsájtás, és igen erősen nő a villamos energia ára..

Ha épp nem süt szél se fúj - akkor 24 órán keresztül gáz van, azaz megy a CO2 kibocsájtás dögivel.. Ilyen telenként egy két hétre mindíg előfordul kontinensnyi méretben..

Hát ezért van az hogy most egész Európában le van állítva a "zöldvillany" termelőeszközök bővítése, hálózatra csatlakoztatása... jelenleg..
Magyarországon most év elején a tiltás ellenére egyedül kedvenc oligarchánk kapott arra engedélyt hogy ebben az évben csatlakozhat, befejezve a tavaly megkezdett erőmű építési projectjét. Mi meg tiltakozunk a "muszáj" akkugyárak ellen, ezzel is elnyújtva ezt a válság helyzetet. Egyszer már láttam hasonló tiltakozást, ahol a szomszéd ország járt jól ezzel, a teljes vizierőmű termelés az övé lett , felezés helyett...

És ezért jönnek mindenhova az energiatároló akkugyárak, hogy ezt a problémát idővel megoldják - de erre még évtizedeket várni kell.

Addig meg szemezgethetünk a csordulásig megtelt "sötétzöld" energiabilivel, csak ki ne boruljon.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 560
113
Ha ezeket a régebben épített atomerőműveket műszakilag nem lehet jobban szabályozgatni, ahogy süt a nap - le kell őket állítani, és helyettük gyors reagálású gázturbinás erőművek kellenek.
Már itt ledobja az agyam az észíjat, vajon tudod-e fokozni? Ha nem lehet ezeket az erőműveket, amikről te is leírod, hogy 12 Ft-ért termelnek, harmad-negyed áron a megújulókhoz, és már kitermelték a bekerülési költségük, akkor szerinted ezeket kapcsoljuk le, hogy építünk új, drágábban termelő gázerőműveket Mi lenne, ha a felesleges megújuló kapacitást kapcsolnánk arra az időre le?

Tehát itt Magyarországon sem jótékonyságból ment a fűtés korszerűsítés jegyében az állami támogatás - a lakosság leszoktatására a földgázról. A földgáz az erőművekbe kell majd.
Mondjuk a távhővel fűtés kiterjesztése is kellene, hogy értelme legyen a dolognak, mert ami infrapaneleket látok most minden kutyaólban, mert a villanyfűtést most divatos (pl. nem kell gázterv), az igen alacsony hatékonyságú megoldás a gázzal fűtéshez képest, mert hiába az infrapanel nagy hatékonysága, mire odajut az a villanyáram, már elég sokat vesztett a gáz sima elégetéséhez képest az energiatartamából. A hőszivattyúk pedig drágábbak, és a levegősök nagyobb hidegben szintén nem igazán jó COP-al üzemelnek.

Ha épp nem süt szél se fúj - akkor 24 órán keresztül gáz van, azaz megy a CO2 kibocsájtás dögivel.. Ilyen telenként egy két hétre mindíg előfordul kontinensnyi méretben..
Ez mondjuk régen is így volt, de az az ígéret, hogy amikor fúj, meg süt, akkor nem kell ez.


Mi meg tiltakozunk a "muszáj" akkugyárak ellen, ezzel is elnyújtva ezt a válság helyzetet.
Mit oldana meg ezen az enerigia-válságon az akkugyár? Még több energia kell neki egyfelől, másfelől az akkus tárolás költségei és áthidalási ideje továbbra is több nagyságrenddel kívül esnek a szükségleteken.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 179
113
Egyszer már láttam hasonló tiltakozást, ahol a szomszéd ország járt jól ezzel, a teljes vizierőmű termelés az övé lett , felezés helyett...
Nem, ezzel a Duna-kanyar járt jól, ahol így nem egy betontömböt, hanem európa egyik legszebb táját nézhetjük.
Mellesleg ilyenkor kérlek nézd meg melyik város van a Duna kanyar alatt, és azt, hogy mi lett az összes vízerőmű gátszakadás vége.
(Csak kínában 100-300 ezer halott...)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
Nem, ezzel a Duna-kanyar járt jól, ahol így nem egy betontömböt, hanem európa egyik legszebb táját nézhetjük.
Mellesleg ilyenkor kérlek nézd meg melyik város van a Duna kanyar alatt, és azt, hogy mi lett az összes vízerőmű gátszakadás vége.
(Csak kínában 100-300 ezer halott...)
Én a első megvalósult erőműre, a Bősire gondoltam, azt könnyebbel lehetett volna közös üzemeltetésűre csinálni.

Azért egy nagy víztározó tó jó üdülési lehetőséget is adhatott volna a Dunakanyarban..
A második, Nagymarosi tervezett erőmű esetében a városhoz való közelség problémáját itt a szomszédban Bécs esetében másképp látták:
A Greifenstein vízierőmű mintegy 25 km-re északra található Bécs központi részétől, lényegében az északi városhatárnál van.
Az osztrák dunai szakaszon összesen 8 dunai duzzasztó, vízlépcső erőmű található. Ha úgy gondoljuk, hogy a legfelső átszakad-hat, akkor elvileg az összes alatta lévő gátat túlterhelheti, átmoshatja dominó hatás szerint Ilyen alapon az összes tározó vize Bécset tokkal vonóval viheti, mert Bécs alatt is van egy osztrák duzzasztós erőmű..
Gondolom mivel ott azért komolyabban vehető környezetvédős hatástanulmányok és vizsgálatok folytak engedélyezéssel kivitelezéssel, ezért ezt itt Magyarországon sem tartottam volna megoldhatatlan problémának.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
Már itt ledobja az agyam az észíjat, vajon tudod-e fokozni? Ha nem lehet ezeket az erőműveket, amikről te is leírod, hogy 12 Ft-ért termelnek, harmad-negyed áron a megújulókhoz, és már kitermelték a bekerülési költségük, akkor szerinted ezeket kapcsoljuk le, hogy építünk új, drágábban termelő gázerőműveket Mi lenne, ha a felesleges megújuló kapacitást kapcsolnánk arra az időre le?


Mondjuk a távhővel fűtés kiterjesztése is kellene, hogy értelme legyen a dolognak, mert ami infrapaneleket látok most minden kutyaólban, mert a villanyfűtést most divatos (pl. nem kell gázterv), az igen alacsony hatékonyságú megoldás a gázzal fűtéshez képest, mert hiába az infrapanel nagy hatékonysága, mire odajut az a villanyáram, már elég sokat vesztett a gáz sima elégetéséhez képest az energiatartamából. A hőszivattyúk pedig drágábbak, és a levegősök nagyobb hidegben szintén nem igazán jó COP-al üzemelnek.


Ez mondjuk régen is így volt, de az az ígéret, hogy amikor fúj, meg süt, akkor nem kell ez.



Mit oldana meg ezen az enerigia-válságon az akkugyár? Még több energia kell neki egyfelől, másfelől az akkus tárolás költségei és áthidalási ideje továbbra is több nagyságrenddel kívül esnek a szükségleteken.
" Mi lenne, ha a felesleges megújuló kapacitást kapcsolnánk arra az időre le?"
A megújuló , nem lakossági erőművek elvileg be vannak kötve a MAVIR szabályozási körbe, ledobhatóak lennének túltermelés esetén.
Ezt viszont egyrészt nem biztos hogy engedélyezi a csatlakozási szerződésük csak vészhelyzet esetében, valamint az építtető politikus-oligarcha meg nem nézné jó szemmel az állandó pénztermelés kiesés lehetőségét, fennállna a pampogás veszélye.

Igy a MAVIR és államunk is a kisebbik rossz felé tolat, mikor kiderültek az előre nem látott, "zöld" energia termelési gondok. Inkább a CO2 termelő, állítólag a klímát kinyiró erőművi egységek bővítése mint az ezzel kapcsolatos viták.

Egy időben próbálkoztak állami részről kötelező 33% energiatárolás bevezetéséhez naperőmű esetében de a tiltakozás miatt visszavonták.

Igaza van Centquri prime-nek, nem fognak lakossági gáz fűtést preferálni mert ami van az kell az új gázerőművek. Most pontosabban megnéztem:
Nem igazán publikos, nem került fel a F.O.S média fősodratú hírforrásaiba itt magyarban sem, hogy Orbán bejelentette, az elkövetkező években 3 db, összesen 1650 MW új, gyors reagálású magyar gázerőmű építésekre kerül sor . Ez több mint 25% az ország jelenlegi csúcsterhelésének. Erre a villamos hálózat terhelés kiegyenlítési gyors szabályzása, valamint az időnkénti „sötét zöld energiahelyzet” (vagyis nincs nap, nem fúj a szél) hatásának kompenzálása miatt kell.
Erre 2013 március 9-én került sor az MKIK közgyűlésen.

Viharos gyorsasággal kipakolták a közbeszerzési értesítőbe, 2013.03.21- én jelent meg, 2023/56 sz. alatt. Gazdasági-politikai oligarchák, most 25-éig még lehet jelentkezni rá.. Kisemberek most kizárva (nem mint a napelem üzletből) , mert 1 MW gázerőmű kb 1 – 1.2 millió dollár..

Mit oldana meg ezen az enerigia-válságon az akkugyár? Még több energia kell neki egyfelől, másfelől az akkus tárolás költségei és áthidalási ideje továbbra is több nagyságrenddel kívül esnek a szükségleteken.
Abban az esetben ha rendelkezésre állna a szükséges energia tároló, akku kapacitás, nem kellenének ezek a CO2 kibocsájtó új gázerőművek , valamint a ligniterőművek üzemeltetése sem. Persze itt már több 1000, 10 000 MWh nagyságrendről lenne szó, magyarban is.. ekkor még rá lehetne tenni az akksikat tápláló, napelem parkok bővítésére is...
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
Én a első megvalósult erőműre, a Bősire gondoltam, azt könnyebbel lehetett volna közös üzemeltetésűre csinálni.

Azért egy nagy víztározó tó jó üdülési lehetőséget is adhatott volna a Dunakanyarban..
A második, Nagymarosi tervezett erőmű esetében a városhoz való közelség problémáját itt a szomszédban Bécs esetében másképp látták:
A Greifenstein vízierőmű mintegy 25 km-re északra található Bécs központi részétől, lényegében az északi városhatárnál van.
Az osztrák dunai szakaszon összesen 8 dunai duzzasztó, vízlépcső erőmű található. Ha úgy gondoljuk, hogy a legfelső átszakad-hat, akkor elvileg az összes alatta lévő gátat túlterhelheti, átmoshatja dominó hatás szerint Ilyen alapon az összes tározó vize Bécset tokkal vonóval viheti, mert Bécs alatt is van egy osztrák duzzasztós erőmű..
Gondolom mivel ott azért komolyabban vehető környezetvédős hatástanulmányok és vizsgálatok folytak engedélyezéssel kivitelezéssel, ezért ezt itt Magyarországon sem tartottam volna megoldhatatlan problémának.
Még egy rövid hozzáfűznivalő:
Az összes osztrák dunai vizierőmű 1867 MW összteljesítményű, szembeállítható a paksi 1892 MW névleges beépített teljesítményével..
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 710
93
Már itt ledobja az agyam az észíjat, vajon tudod-e fokozni? Ha nem lehet ezeket az erőműveket, amikről te is leírod, hogy 12 Ft-ért termelnek, harmad-negyed áron a megújulókhoz, és már kitermelték a bekerülési költségük, akkor szerinted ezeket kapcsoljuk le, hogy építünk új, drágábban termelő gázerőműveket Mi lenne, ha a felesleges megújuló kapacitást kapcsolnánk arra az időre le?
HA jól tudom jelenleg a megújulók kikapcsolása a rendszerirányító részéről technológiailag itthon nem megoldott pl Németországban az utolsó magánszemély 2 db napelemét is le tudják kapcsolni központilag. Nálunk ez még nincs kiépítve.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 711
10 646
113
HA jól tudom jelenleg a megújulók kikapcsolása a rendszerirányító részéről technológiailag itthon nem megoldott pl Németországban az utolsó magánszemély 2 db napelemét is le tudják kapcsolni központilag. Nálunk ez még nincs kiépítve.
Csak ott, ha jól tudom, a lekapcsolás törvényileg tilos, mert a ződenergia az első.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
HA jól tudom jelenleg a megújulók kikapcsolása a rendszerirányító részéről technológiailag itthon nem megoldott pl Németországban az utolsó magánszemély 2 db napelemét is le tudják kapcsolni központilag. Nálunk ez még nincs kiépítve.
Itthon is elviekben a szabályozhatóság, időnkénti túltermelést megakadályozandó 50 kW-nál nagyobb rendszereknél a tervezésnél telepítésnél kötelező lenne. Amit írsz, az utal a MAVIR elmaradott software-s szabályozási környezetére hogy ott meg ezt nem tudják (vagy nem akarják) használni?

Most még ez egyszerűen, a közönség számára nem látható módon oldható meg:

A 132/22 kV os trafóállomásokon olyan feszültségszabályozási menetrendet alkalmazhatnak, amely magasabb induló feszültségeket tart - pld délelőtt v napsütés esetére. Az ottani 132/22 kV-os trafó 22 kV-os oldali feszültségét autómatika szabályozza - maga a fokozatkacsoló a trafóba van építve 27 állású, széles tartományt fog át.
Tehát ha itt felmegyek 5 - 10%-al az induló feszültséggel, akkor szinte senki sem fog hálózatra táplálni - mert az inverterek belső szabályzása kb 255 V kimenőnél kiüti az invertert.

Ezért is lehet nagyon sok lakossági panasz a nem működő rendszerekre - a trafóállomási indulók szándékos v nem átgondolt szabályozási görbéje miatt. A lakosok hiába mennek panaszra - azt kapják h a hálózat nem bírja, át kell építeni.. stb sablonszöveg. De hogy valakinek érdembe megoldják a körzetében lévő ilyen problémát egyszerűen az induló feszültségek átállításával -nem hallottam.

Ezt azért nyugodtan kijelenthetem, 4 állomás autómatikáját én programoztam, karbantartottam 10 éven keresztül - még annó...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 560
113
Abban az esetben ha rendelkezésre állna a szükséges energia tároló, akku kapacitás, nem kellenének ezek a CO2 kibocsájtó új gázerőművek , valamint a ligniterőművek üzemeltetése sem.
Ne viccelj. Mennyi akku kell az ország villamosenergiaigényének mondjuk 30%-át 3 napig fedezni? Attól tekintsünk el, hogy évszakokon átívelő tároló kapacitás kellene igazából... vagy brutális túlméretezés, vagy atomerőmű.

Csinálj egy kis söralátét matekott itt nekünk kérlek, hadd ne nekem kelljen már mindig az ilyesmit az itt összehordott veretes faszságok illusztrálására.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 430
19 725
113
Ne viccelj. Mennyi akku kell az ország villamosenergiaigényének mondjuk 30%-át 3 napig fedezni? Attól tekintsünk el, hogy évszakokon átívelő tároló kapacitás kellene igazából... vagy brutális túlméretezés, vagy atomerőmű.

Csinálj egy kis söralátét matekott itt nekünk kérlek, hadd ne nekem kelljen már mindig az ilyesmit az itt összehordott veretes faszságok illusztrálására.
Hát ha felkötöm a gatyát, ez a söralátét még Putyin tárgyalóasztalán is túllóg.. Így érdekes lehet?
 
  • Vicces
Reactions: Veér Ispán