Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 584
26 247
113
Csrenobil nem emberi mulasztás volt. A reaktor elméleti hibás volt, és erről nemhogy a kezelőket, de még a tervezőket sem tájékoztatták. Az elméleti eredményeket rendesen ellopták a az amerikaiaktól, majd a hibákat titkosították.
"A balesetet egy rosszul megtervezett és a biztonsági rendszabályok sorozatos, durva megszegésével végrehajtott kísérlet okozta, amelynek során lecsökkentették volna a reaktor teljesítményét, majd leállították volna azt."

 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Az nem csak a legutolsó "bástya"? Mármint a bór tudtommal reaktorméreg.

Minden reaktorméreg, ami csillapítja a láncreakciót. A bórnak ez a dolga. Egyébként szabályozásra is használják, üzemszerű körülmények közt.
Ilyen alapon a szabályozó rudakra is mondhatnád, hogy reaktorméreg és utolsó bástya.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kim Philby

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Csrenobil nem emberi mulasztás volt. A reaktor elméleti hibás volt, és erről nemhogy a kezelőket, de még a tervezőket sem tájékoztatták. Az elméleti eredményeket rendesen ellopták a az amerikaiaktól, majd a hibákat titkosították.

Több ok együttállása kellett a balesethez, de az emberi hibák voltak a meghatározók.

A reaktor inkább csak nem zárta ki a lehetőségét a katasztrófának. De ez minden ipari balesetre igaz, hogy ha a technika kizárta volna a lehetőségét, akkor nem következik be. Tehát vagy minden ipari baleset konstrukciós hiba, vagy azért mégis csak az a fő kérdés, hogy miként üzemeltetik azt a technikát.

A csernobili katasztrófához az kellett, hogy messze nem üzemszerű körülmények közt működtessék a reaktort. Sok ponton megszegjék az üzemeltetési utasításokat egy eleve rosszul megtervezett, rosszul időzített, rosszul kivitelezett kísérlet során. Amikor furán kezdett működni, akkor erre rosszul reagáljanak. Erőltessék a tesztet olyan körülmények közt, amelyek közt azt nem lehetett volna elvégezni. Figyelmen kívül hagyjanak figyelmeztetéseket. Kikapcsolják a teljesítményszabályozó automatikát, a vészleállító automatikát és a reaktor biztonsági rendszerei közül többet is.

A konstrukcióról ugyan el lehet mondani, hogy nem volt bolondbiztos, de azért mégis csak bolondságok sora kellett ahhoz, hogy fel tudják robbantani. Az üzemeltetési utasításnak megfelelő működtetéssel ezer év alatt sem történt volna hasonló baleset.

A tervezők tökéletesen tisztában voltak a reaktor jellemzőivel. A kezelők közül már volt olyan, aki kevésbé. (Vagy legalábbis erre hivatkozott. Más kérdés, hogy ezt mennyire lehet elhinni.) Pont ezért nem kellett volna ilyen embereknek olyan tesztet végrehajtani és olyan körülmények közt működtetni a reaktort, amelyet nem láttak át kellő mélységében.

Az RMBK reaktor a legkevésbé sem amerikai eredményekre épült. A szovjetek az RMBK építéséhez nem loptak el semmit.
Amire te gondolsz, az a pozitív üregtényező. Az ezzel kapcsolatos legenda abból származik, hogy a pozitív üregtényező veszélyére a jenkik által alkalmazott tudósok már a '40-es években felhívták a figyelmet. Ők nem is építettek kereskedelmi üzemre grafit moderátoros reaktort. Megjegyzem ezt az információt a jenkik titkosították és nem a szovjetek. De ez nem azt jelenti, hogy a szovjet tudósok erre nem jöttek rá. Tudtak róla, hiszen az elméleti alapjai viszonylag egyszerűek és a pozitív üregtényező a gyakorlatban, normál működés során is befolyásolja a reaktor működését. Csak az üzemeltetési utasítás szerint üzemeltetve ebből nem lehetett volna katasztrófa. Nem véletlenül volt szigorúan tilos a 211 szabályozó rúdból 15-nél kevesebbet bent hagyni. (A baleset előtt legfeljebb 7-et hagytak bent.) Nem véletlenül volt tilos olyan módon emelni a teljesítményt, ahogy csinálták. Nem véletlenül nem lett volna szabad elzárni a gőzelvezetést miközben majdnem az összes szabályozó rúd ki volt húzva.

Javaslom a kiváló Csernobil sorozat újra nézését. Ha a tervezők tudták volna mit csinálnak, az AZ-5ös vészlekapcsolót nem így tervezték volna. A xenon mérgezésről nem is hallottak. Az egyik mérnök (nem fizikus!) rájött. Elhallgattatták és kirúgták. Utána az atomipar közelébe se mehetett.

Jaj, csak ezt ne! A filmekből szerzett "ismeretek" 99,999%-a erőteljesen kétes, bármelyik oldal készítse is a filmet. Az a sorozat lehet esetleg izgalmas, vagy érdekes, de a valósághűsége ... hát nagyon enyhén szólva is komoly mértékben feláldozásra került egyéb szempontok oltárán.

A szabályozó rudak konstrukciója ismert volt a legutolsó technikus számára is. Azok a szabályozó rudak a mindennapos üzemeltetés esetén is ugyanúgy működtek! Szóval ha valaki úgy vizsgázott le RMBK reaktor üzemeltetésből, hogy elmulasztotta megtekinteni a szabályozó rudak rajzát és nem olvasta el az üzemeltetési utasítás vonatkozó pontjait sem, még akkor is tudhatta a gyakorlatból, hogy mit csinál a szabályozó rúd, amikor leeresztik és mennyi idő kell neki, mire tényleg csökkenti is a teljesítményt és nem átmenetileg növeli.
Ja, hogy ezt a baleset idején figyelmen kívül hagyták és ész nélkül húzkodták ki a szabályozó rudakat, pedig tudták, hogy ha egyszerre visszatolják őket, akkor az nagyon rövid időre teljesítmény emelkedést fog okozni? Ja, hogy többet húztak ki, mint amennyi engedélyezett volt, mert nem gondolták végig, hogy miért van meghatározva a minimum, a szabályt pedig nem tartották be? Ja, hogy kikapcsolták a vészhelyzeti automatikát ami ha működik, akkor eleve nincs AZ-5 nyomogatás. Egyébként amikor már megnyomták az AZ-5 gombot, akkor már mindegy volt, hogy megnyomják-e. A balesetet nem az AZ-5 megnyomása okozta.

A reaktorméreg felhalmozódásról is tudtak részteljesítmény esetén. Nem véletlenül volt tilos tartósan olyan alacsony teljesítményen üzemeltetni a reaktort, mint ahogy a baleset előtt fél napig tették. Nem véletlenül volt meghatározva a teljesítmény emelés lépcsőzése, az esetleg felhalmozódott reaktorméreg kiégetésére és stabil állapot elérésére a következő lépés előtt. Amit persze a baleset idején szintén nem tartottak be. Nem véletlenül volt beépítve egy teljesítménytartó automatika az instabil állapot elkerülésére. Ezt természetesen kikapcsolták és meglepődtek a teljesítményesésen.

Még olyan iskolás hibát is elkövettek, mint hogy alacsony teljesítményen rákapcsolták a reaktorra a két tartalék szivattyút, amivel átmenetileg túlhűtötték a reaktort és átmenetileg lecsökkentették a gőznyomást, miközben a reaktor hőtermelése valójában nem csökkent és ezt is további szabályozó rudak kihúzásával ellensúlyozták. Ebben az állapotban választották le a turbinát és ezzel kiktatták a gőzelvezetést. Gyakorlatilag maximumra csavarták a kukta alatt a lángot és lezárták a biztonsági szelepet. Ezzel még egy sima hőerőművet is fel lehetett volna robbantani. Ahhoz még minimális atomenergetikai ismeretek sem kellenek, hogy ilyet nem szabad csinálni.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 711
10 649
113
Csrenobil nem emberi mulasztás volt. A reaktor elméleti hibás volt, és erről nemhogy a kezelőket, de még a tervezőket sem tájékoztatták. Az elméleti eredményeket rendesen ellopták a az amerikaiaktól, majd a hibákat titkosították.
Csernobil legnagyobb hibája az volt, hogy engedte a kezelőket idiótáknak lenni... Mert ha előírás szerint üzemeltetik, még mindig működne.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Több ok együttállása kellett a balesethez, de az emberi hibák voltak a meghatározók.

A reaktor inkább csak nem zárta ki a lehetőségét a katasztrófának. De ez minden ipari balesetre igaz, hogy ha a technika kizárta volna a lehetőségét, akkor nem következik be. Tehát vagy minden ipari baleset konstrukciós hiba, vagy azért mégis csak az a fő kérdés, hogy miként üzemeltetik azt a technikát.

A csernobili katasztrófához az kellett, hogy messze nem üzemszerű körülmények közt működtessék a reaktort. Sok ponton megszegjék az üzemeltetési utasításokat egy eleve rosszul megtervezett, rosszul időzített, rosszul kivitelezett kísérlet során. Amikor furán kezdett működni, akkor erre rosszul reagáljanak. Erőltessék a tesztet olyan körülmények közt, amelyek közt azt nem lehetett volna elvégezni. Figyelmen kívül hagyjanak figyelmeztetéseket. Kikapcsolják a teljesítményszabályozó automatikát, a vészleállító automatikát és a reaktor biztonsági rendszerei közül többet is.

A konstrukcióról ugyan el lehet mondani, hogy nem volt bolondbiztos, de azért mégis csak bolondságok sora kellett ahhoz, hogy fel tudják robbantani. Az üzemeltetési utasításnak megfelelő működtetéssel ezer év alatt sem történt volna hasonló baleset.

A tervezők tökéletesen tisztában voltak a reaktor jellemzőivel. A kezelők közül már volt olyan, aki kevésbé. (Vagy legalábbis erre hivatkozott. Más kérdés, hogy ezt mennyire lehet elhinni.) Pont ezért nem kellett volna ilyen embereknek olyan tesztet végrehajtani és olyan körülmények közt működtetni a reaktort, amelyet nem láttak át kellő mélységében.

Az RMBK reaktor a legkevésbé sem amerikai eredményekre épült. A szovjetek az RMBK építéséhez nem loptak el semmit.
Amire te gondolsz, az a pozitív üregtényező. Az ezzel kapcsolatos legenda abból származik, hogy a pozitív üregtényező veszélyére a jenkik által alkalmazott tudósok már a '40-es években felhívták a figyelmet. Ők nem is építettek kereskedelmi üzemre grafit moderátoros reaktort. Megjegyzem ezt az információt a jenkik titkosították és nem a szovjetek. De ez nem azt jelenti, hogy a szovjet tudósok erre nem jöttek rá. Tudtak róla, hiszen az elméleti alapjai viszonylag egyszerűek és a pozitív üregtényező a gyakorlatban, normál működés során is befolyásolja a reaktor működését. Csak az üzemeltetési utasítás szerint üzemeltetve ebből nem lehetett volna katasztrófa. Nem véletlenül volt szigorúan tilos a 211 szabályozó rúdból 15-nél kevesebbet bent hagyni. (A baleset előtt legfeljebb 7-et hagytak bent.) Nem véletlenül volt tilos olyan módon emelni a teljesítményt, ahogy csinálták. Nem véletlenül nem lett volna szabad elzárni a gőzelvezetést miközben majdnem az összes szabályozó rúd ki volt húzva.



Jaj, csak ezt ne! A filmekből szerzett "ismeretek" 99,999%-a erőteljesen kétes, bármelyik oldal készítse is a filmet. Az a sorozat lehet esetleg izgalmas, vagy érdekes, de a valósághűsége ... hát nagyon enyhén szólva is komoly mértékben feláldozásra került egyéb szempontok oltárán.

A szabályozó rudak konstrukciója ismert volt a legutolsó technikus számára is. Azok a szabályozó rudak a mindennapos üzemeltetés esetén is ugyanúgy működtek! Szóval ha valaki úgy vizsgázott le RMBK reaktor üzemeltetésből, hogy elmulasztotta megtekinteni a szabályozó rudak rajzát és nem olvasta el az üzemeltetési utasítás vonatkozó pontjait sem, még akkor is tudhatta a gyakorlatból, hogy mit csinál a szabályozó rúd, amikor leeresztik és mennyi idő kell neki, mire tényleg csökkenti is a teljesítményt és nem átmenetileg növeli.
Ja, hogy ezt a baleset idején figyelmen kívül hagyták és ész nélkül húzkodták ki a szabályozó rudakat, pedig tudták, hogy ha egyszerre visszatolják őket, akkor az nagyon rövid időre teljesítmény emelkedést fog okozni? Ja, hogy többet húztak ki, mint amennyi engedélyezett volt, mert nem gondolták végig, hogy miért van meghatározva a minimum, a szabályt pedig nem tartották be? Ja, hogy kikapcsolták a vészhelyzeti automatikát ami ha működik, akkor eleve nincs AZ-5 nyomogatás. Egyébként amikor már megnyomták az AZ-5 gombot, akkor már mindegy volt, hogy megnyomják-e. A balesetet nem az AZ-5 megnyomása okozta.

A reaktorméreg felhalmozódásról is tudtak részteljesítmény esetén. Nem véletlenül volt tilos tartósan olyan alacsony teljesítményen üzemeltetni a reaktort, mint ahogy a baleset előtt fél napig tették. Nem véletlenül volt meghatározva a teljesítmény emelés lépcsőzése, az esetleg felhalmozódott reaktorméreg kiégetésére és stabil állapot elérésére a következő lépés előtt. Amit persze a baleset idején szintén nem tartottak be. Nem véletlenül volt beépítve egy teljesítménytartó automatika az instabil állapot elkerülésére. Ezt természetesen kikapcsolták és meglepődtek a teljesítményesésen.

Még olyan iskolás hibát is elkövettek, mint hogy alacsony teljesítményen rákapcsolták a reaktorra a két tartalék szivattyút, amivel átmenetileg túlhűtötték a reaktort és átmenetileg lecsökkentették a gőznyomást, miközben a reaktor hőtermelése valójában nem csökkent és ezt is további szabályozó rudak kihúzásával ellensúlyozták. Ebben az állapotban választották le a turbinát és ezzel kiktatták a gőzelvezetést. Gyakorlatilag maximumra csavarták a kukta alatt a lángot és lezárták a biztonsági szelepet. Ezzel még egy sima hőerőművet is fel lehetett volna robbantani. Ahhoz még minimális atomenergetikai ismeretek sem kellenek, hogy ilyet nem szabad csinálni.
Nyilván ezért nem építettek több ilyen jól működő és olcsó reaktort.
 
M

molnibalage

Guest
Javaslom a kiváló Csernobil sorozat újra nézését. Ha a tervezők tudták volna mit csinálnak, az AZ-5ös vészlekapcsolót nem így tervezték volna. A xenon mérgezésről nem is hallottak. Az egyik mérnök (nem fizikus!) rájött. Elhallgattatták és kirúgták. Utána az atomipar közelébe se mehetett.

 

JKoenig

Member
2020. augusztus 9.
24
49
13
Több ok együttállása kellett a balesethez, de az emberi hibák voltak a meghatározók.

A reaktor inkább csak nem zárta ki a lehetőségét a katasztrófának. De ez minden ipari balesetre igaz, hogy ha a technika kizárta volna a lehetőségét, akkor nem következik be. Tehát vagy minden ipari baleset konstrukciós hiba, vagy azért mégis csak az a fő kérdés, hogy miként üzemeltetik azt a technikát.

A csernobili katasztrófához az kellett, hogy messze nem üzemszerű körülmények közt működtessék a reaktort. Sok ponton megszegjék az üzemeltetési utasításokat egy eleve rosszul megtervezett, rosszul időzített, rosszul kivitelezett kísérlet során. Amikor furán kezdett működni, akkor erre rosszul reagáljanak. Erőltessék a tesztet olyan körülmények közt, amelyek közt azt nem lehetett volna elvégezni. Figyelmen kívül hagyjanak figyelmeztetéseket. Kikapcsolják a teljesítményszabályozó automatikát, a vészleállító automatikát és a reaktor biztonsági rendszerei közül többet is.

A konstrukcióról ugyan el lehet mondani, hogy nem volt bolondbiztos, de azért mégis csak bolondságok sora kellett ahhoz, hogy fel tudják robbantani. Az üzemeltetési utasításnak megfelelő működtetéssel ezer év alatt sem történt volna hasonló baleset.

A tervezők tökéletesen tisztában voltak a reaktor jellemzőivel. A kezelők közül már volt olyan, aki kevésbé. (Vagy legalábbis erre hivatkozott. Más kérdés, hogy ezt mennyire lehet elhinni.) Pont ezért nem kellett volna ilyen embereknek olyan tesztet végrehajtani és olyan körülmények közt működtetni a reaktort, amelyet nem láttak át kellő mélységében.

Az RMBK reaktor a legkevésbé sem amerikai eredményekre épült. A szovjetek az RMBK építéséhez nem loptak el semmit.
Amire te gondolsz, az a pozitív üregtényező. Az ezzel kapcsolatos legenda abból származik, hogy a pozitív üregtényező veszélyére a jenkik által alkalmazott tudósok már a '40-es években felhívták a figyelmet. Ők nem is építettek kereskedelmi üzemre grafit moderátoros reaktort. Megjegyzem ezt az információt a jenkik titkosították és nem a szovjetek. De ez nem azt jelenti, hogy a szovjet tudósok erre nem jöttek rá. Tudtak róla, hiszen az elméleti alapjai viszonylag egyszerűek és a pozitív üregtényező a gyakorlatban, normál működés során is befolyásolja a reaktor működését. Csak az üzemeltetési utasítás szerint üzemeltetve ebből nem lehetett volna katasztrófa. Nem véletlenül volt szigorúan tilos a 211 szabályozó rúdból 15-nél kevesebbet bent hagyni. (A baleset előtt legfeljebb 7-et hagytak bent.) Nem véletlenül volt tilos olyan módon emelni a teljesítményt, ahogy csinálták. Nem véletlenül nem lett volna szabad elzárni a gőzelvezetést miközben majdnem az összes szabályozó rúd ki volt húzva.



Jaj, csak ezt ne! A filmekből szerzett "ismeretek" 99,999%-a erőteljesen kétes, bármelyik oldal készítse is a filmet. Az a sorozat lehet esetleg izgalmas, vagy érdekes, de a valósághűsége ... hát nagyon enyhén szólva is komoly mértékben feláldozásra került egyéb szempontok oltárán.

A szabályozó rudak konstrukciója ismert volt a legutolsó technikus számára is. Azok a szabályozó rudak a mindennapos üzemeltetés esetén is ugyanúgy működtek! Szóval ha valaki úgy vizsgázott le RMBK reaktor üzemeltetésből, hogy elmulasztotta megtekinteni a szabályozó rudak rajzát és nem olvasta el az üzemeltetési utasítás vonatkozó pontjait sem, még akkor is tudhatta a gyakorlatból, hogy mit csinál a szabályozó rúd, amikor leeresztik és mennyi idő kell neki, mire tényleg csökkenti is a teljesítményt és nem átmenetileg növeli.
Ja, hogy ezt a baleset idején figyelmen kívül hagyták és ész nélkül húzkodták ki a szabályozó rudakat, pedig tudták, hogy ha egyszerre visszatolják őket, akkor az nagyon rövid időre teljesítmény emelkedést fog okozni? Ja, hogy többet húztak ki, mint amennyi engedélyezett volt, mert nem gondolták végig, hogy miért van meghatározva a minimum, a szabályt pedig nem tartották be? Ja, hogy kikapcsolták a vészhelyzeti automatikát ami ha működik, akkor eleve nincs AZ-5 nyomogatás. Egyébként amikor már megnyomták az AZ-5 gombot, akkor már mindegy volt, hogy megnyomják-e. A balesetet nem az AZ-5 megnyomása okozta.

A reaktorméreg felhalmozódásról is tudtak részteljesítmény esetén. Nem véletlenül volt tilos tartósan olyan alacsony teljesítményen üzemeltetni a reaktort, mint ahogy a baleset előtt fél napig tették. Nem véletlenül volt meghatározva a teljesítmény emelés lépcsőzése, az esetleg felhalmozódott reaktorméreg kiégetésére és stabil állapot elérésére a következő lépés előtt. Amit persze a baleset idején szintén nem tartottak be. Nem véletlenül volt beépítve egy teljesítménytartó automatika az instabil állapot elkerülésére. Ezt természetesen kikapcsolták és meglepődtek a teljesítményesésen.

Még olyan iskolás hibát is elkövettek, mint hogy alacsony teljesítményen rákapcsolták a reaktorra a két tartalék szivattyút, amivel átmenetileg túlhűtötték a reaktort és átmenetileg lecsökkentették a gőznyomást, miközben a reaktor hőtermelése valójában nem csökkent és ezt is további szabályozó rudak kihúzásával ellensúlyozták. Ebben az állapotban választották le a turbinát és ezzel kiktatták a gőzelvezetést. Gyakorlatilag maximumra csavarták a kukta alatt a lángot és lezárták a biztonsági szelepet. Ezzel még egy sima hőerőművet is fel lehetett volna robbantani. Ahhoz még minimális atomenergetikai ismeretek sem kellenek, hogy ilyet nem szabad csinálni.
Az AZ 5K kapcsoló az a SCRAM, nyugatiul?
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Az nem csak a legutolsó "bástya"? Mármint a bór tudtommal reaktorméreg.

Minden reaktorméreg, ami csillapítja a láncreakciót. A bórnak ez a dolga. Egyébként szabályozásra is használják, üzemszerű körülmények közt.
Ilyen alapon a szabályozó rudakra is mondhatnád, hogy reaktorméreg és utolsó bástya.

A bór nem reaktorméreg (!!). Ez neutronelnyelő. Használják szabályozásra és vészhelyzeti megoldásra is.

Wiki -ről a reaktorméreg definíció - a lényeges részt kivastagítottam (ui. ettől "méreg"):

A reaktorméreg az atomreaktorban a maghasadás során keletkező olyan kémiai elem, amely elnyeli a neutronokat (ezáltal csökkentve a sokszorozási tényezőt), anélkül, hogy hozzájárulna a láncreakcióhoz.

Most ezek közül vannak olyanok amiknek aránylag gyors a felezési ideje (pl. Xenon) meg vannak olyanok amiknek nem (pl. Szamárium). Meg persze sok minden más is ...
 
M

molnibalage

Guest
Az nem csak a legutolsó "bástya"? Mármint a bór tudtommal reaktorméreg.
Is, is, és nem méreg.
Egy reaktor kampány során fokozatosan csökkentik a bórsav cc-t.
Ugyebár ahogy kiég a fűtőelem, úgy lesz benne egyre több szemét, tehát a nexutronfluxus miatt a moderáció is változik, kevesebb bórsav kell.
A szabályzó rúd gyors beavatkozás lehetőségét hagyja meg, de amellett másik gyorsabb az, amikor nagyon tömény bórsavat kezdenek el benyomni.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
869
2 526
93
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and Nber

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
 
  • Szomorú
Reactions: bel

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
667
6 189
93
Igen, és.
Jön a fogak csikorgatása. Nagy divat volt a háttér nélküli gáz és elektromos kereskedő irodák létesítése. A valódi szolgáltatók áraihoz képest aláígértek és hatalmas megtakarításokat tudtak különböző prezentációkon bemutatni. Tehették, mert a tőzsdén árubőség idején a pillanatnyi árakkal tudtak manipulálni. Csak arra nem tudtak garanciát adni, hogy ha áruhiány keletkezik, akkor is biztosítani tudják kedvező áron az árut. Erről a szerződésekben nem véletlenül egy szót sem ejtettek. Így most mossák kezeiket és gyorsan kivonulnak a piacról és a kedves vevőket eldobják, azzal, hogy gondoskodjanak magukról. Felelősség nincs, csak haszon. Mire a pofára esett ügyfelek észbe kapnak az összes érintett főszereplő elérhetetlenné válik, marad néhány alkalmazott, akik nem tehetnek semmiről semmit. Ugye az USA-ban nyáron előfordult, hogy az elektromos áram ára ~470%-al emelkedett.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 327
4 534
113