Csrenobil nem emberi mulasztás volt. A reaktor elméleti hibás volt, és erről nemhogy a kezelőket, de még a tervezőket sem tájékoztatták. Az elméleti eredményeket rendesen ellopták a az amerikaiaktól, majd a hibákat titkosították.
Több ok együttállása kellett a balesethez, de az emberi hibák voltak a meghatározók.
A reaktor inkább csak nem zárta ki a lehetőségét a katasztrófának. De ez minden ipari balesetre igaz, hogy ha a technika kizárta volna a lehetőségét, akkor nem következik be. Tehát vagy minden ipari baleset konstrukciós hiba, vagy azért mégis csak az a fő kérdés, hogy miként üzemeltetik azt a technikát.
A csernobili katasztrófához az kellett, hogy messze nem üzemszerű körülmények közt működtessék a reaktort. Sok ponton megszegjék az üzemeltetési utasításokat egy eleve rosszul megtervezett, rosszul időzített, rosszul kivitelezett kísérlet során. Amikor furán kezdett működni, akkor erre rosszul reagáljanak. Erőltessék a tesztet olyan körülmények közt, amelyek közt azt nem lehetett volna elvégezni. Figyelmen kívül hagyjanak figyelmeztetéseket. Kikapcsolják a teljesítményszabályozó automatikát, a vészleállító automatikát és a reaktor biztonsági rendszerei közül többet is.
A konstrukcióról ugyan el lehet mondani, hogy nem volt bolondbiztos, de azért mégis csak bolondságok sora kellett ahhoz, hogy fel tudják robbantani. Az üzemeltetési utasításnak megfelelő működtetéssel ezer év alatt sem történt volna hasonló baleset.
A tervezők tökéletesen tisztában voltak a reaktor jellemzőivel. A kezelők közül már volt olyan, aki kevésbé. (Vagy legalábbis erre hivatkozott. Más kérdés, hogy ezt mennyire lehet elhinni.) Pont ezért nem kellett volna ilyen embereknek olyan tesztet végrehajtani és olyan körülmények közt működtetni a reaktort, amelyet nem láttak át kellő mélységében.
Az RMBK reaktor a legkevésbé sem amerikai eredményekre épült. A szovjetek az RMBK építéséhez nem loptak el semmit.
Amire te gondolsz, az a pozitív üregtényező. Az ezzel kapcsolatos legenda abból származik, hogy a pozitív üregtényező veszélyére a jenkik által alkalmazott tudósok már a '40-es években felhívták a figyelmet. Ők nem is építettek kereskedelmi üzemre grafit moderátoros reaktort. Megjegyzem ezt az információt a jenkik titkosították és nem a szovjetek. De ez nem azt jelenti, hogy a szovjet tudósok erre nem jöttek rá. Tudtak róla, hiszen az elméleti alapjai viszonylag egyszerűek és a pozitív üregtényező a gyakorlatban, normál működés során is befolyásolja a reaktor működését. Csak az üzemeltetési utasítás szerint üzemeltetve ebből nem lehetett volna katasztrófa. Nem véletlenül volt szigorúan tilos a 211 szabályozó rúdból 15-nél kevesebbet bent hagyni. (A baleset előtt legfeljebb 7-et hagytak bent.) Nem véletlenül volt tilos olyan módon emelni a teljesítményt, ahogy csinálták. Nem véletlenül nem lett volna szabad elzárni a gőzelvezetést miközben majdnem az összes szabályozó rúd ki volt húzva.
Javaslom a kiváló Csernobil sorozat újra nézését. Ha a tervezők tudták volna mit csinálnak, az AZ-5ös vészlekapcsolót nem így tervezték volna. A xenon mérgezésről nem is hallottak. Az egyik mérnök (nem fizikus!) rájött. Elhallgattatták és kirúgták. Utána az atomipar közelébe se mehetett.
Jaj, csak ezt ne! A filmekből szerzett "ismeretek" 99,999%-a erőteljesen kétes, bármelyik oldal készítse is a filmet. Az a sorozat lehet esetleg izgalmas, vagy érdekes, de a valósághűsége ... hát nagyon enyhén szólva is komoly mértékben feláldozásra került egyéb szempontok oltárán.
A szabályozó rudak konstrukciója ismert volt a legutolsó technikus számára is. Azok a szabályozó rudak a mindennapos üzemeltetés esetén is ugyanúgy működtek! Szóval ha valaki úgy vizsgázott le RMBK reaktor üzemeltetésből, hogy elmulasztotta megtekinteni a szabályozó rudak rajzát és nem olvasta el az üzemeltetési utasítás vonatkozó pontjait sem, még akkor is tudhatta a gyakorlatból, hogy mit csinál a szabályozó rúd, amikor leeresztik és mennyi idő kell neki, mire tényleg csökkenti is a teljesítményt és nem átmenetileg növeli.
Ja, hogy ezt a baleset idején figyelmen kívül hagyták és ész nélkül húzkodták ki a szabályozó rudakat, pedig tudták, hogy ha egyszerre visszatolják őket, akkor az nagyon rövid időre teljesítmény emelkedést fog okozni? Ja, hogy többet húztak ki, mint amennyi engedélyezett volt, mert nem gondolták végig, hogy miért van meghatározva a minimum, a szabályt pedig nem tartották be? Ja, hogy kikapcsolták a vészhelyzeti automatikát ami ha működik, akkor eleve nincs AZ-5 nyomogatás. Egyébként amikor már megnyomták az AZ-5 gombot, akkor már mindegy volt, hogy megnyomják-e. A balesetet nem az AZ-5 megnyomása okozta.
A reaktorméreg felhalmozódásról is tudtak részteljesítmény esetén. Nem véletlenül volt tilos tartósan olyan alacsony teljesítményen üzemeltetni a reaktort, mint ahogy a baleset előtt fél napig tették. Nem véletlenül volt meghatározva a teljesítmény emelés lépcsőzése, az esetleg felhalmozódott reaktorméreg kiégetésére és stabil állapot elérésére a következő lépés előtt. Amit persze a baleset idején szintén nem tartottak be. Nem véletlenül volt beépítve egy teljesítménytartó automatika az instabil állapot elkerülésére. Ezt természetesen kikapcsolták és meglepődtek a teljesítményesésen.
Még olyan iskolás hibát is elkövettek, mint hogy alacsony teljesítményen rákapcsolták a reaktorra a két tartalék szivattyút, amivel átmenetileg túlhűtötték a reaktort és átmenetileg lecsökkentették a gőznyomást, miközben a reaktor hőtermelése valójában nem csökkent és ezt is további szabályozó rudak kihúzásával ellensúlyozták. Ebben az állapotban választották le a turbinát és ezzel kiktatták a gőzelvezetést. Gyakorlatilag maximumra csavarták a kukta alatt a lángot és lezárták a biztonsági szelepet. Ezzel még egy sima hőerőművet is fel lehetett volna robbantani. Ahhoz még minimális atomenergetikai ismeretek sem kellenek, hogy ilyet nem szabad csinálni.