Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ezt most találtam:
Doosan Corporation to demonstrate green hydrogen production using steam from nuclear power plant (ajudaily.com)

Kóreaiak (Doosan) SMC reaktorokat terveznek melyek segítségével SOEC technilógiát használva fejlesztenének hidrogént.
SOEC technológiáról gey videó akit érdekel:
What will be the most popular way to produce green hydrogen? SOEC (Solid Oxide Electrolysis Cell) - YouTube
Ha jól értem, 920 fokos gőzből(!!!) qúúrwa drága elektródokon kevés árammal állít elő hidrogént.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Valami olyasmi. Ha lenne sok pénzem ritka földfém, meg kobalt bányákba fektetném az tuti.
Hát az ytterbium és a gadolínium annyira azért nem ritka. Mindkettőből úgy 1M tonnára saccolják a készletet. Évi 400 tonnát állítanak elő. Hanem a sárgán izzó elektród az elég necces. Amúgy az az elektród nem egy lében úszó drót, hanem egy szilárd zóna.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Akkor lepődtem volna meg, ha nem így lett volna.
Az utcákban is van egy nem szigetelt ház amit "kizöldítettek", napelem + klíma kombóval korszerűsítették a fűtést.
Talán 4 klímát szereltek rá, most épp a khmm "nyáron betárolt" áramot fogyasztja :D
Nem olyan hülyeség ám ez, mint gondolod. A napelem egyetlen hasznos felhasználása* a klímák meghajtása nyáron.
* kivéve a bizonsági tartalékot szigorúan sziget üzemben. Ha lessz 1M Ftom, én is veszek egyet.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 622
3 286
113
  • Szomorú
Reactions: bel and fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
2020ban 356 szélkereket helyeztek üzembe Európában. Összesen akkor úgy 3000 lehet. Mindegyiknek van 3 lapátja. Hova a faszba fogunk eltemetni 9000 lapátot, amikor már temetőben sincsen hely?
Mennyi lehet egy szélkerék lapát? A transzport jármű kerekeinek számából úgy 70t jönne ki, de ezt azért nem hiszem. Legyen mondjuk 20t. 9000x20 t= 180E tonna.
Hát ez még kezelhető mennyiség. Szerintem ennél még kishajóból is több van.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 622
3 286
113

"Stratégiai autonómia elképzelhetetlen európai védelmi ipar, saját energiaképesség, azaz atomenergia és mezőgazdasági önállóság nélkül – emeli ki Orbán Viktor. Arról is beszél, hogy közös pont bennük, hogy mindketten szeretik a hazájukat, erős Európát akarnak, és elengedhetetlennek tartják országaik stratégiai autonómiáját.
Emmanuel Macron veszi át a szót. A politikai különbségek ellenére is egy a célunk, az erős Európa – mondja. Kiemeli az atomenergia és a külső határok védelmének fontosságát."
 
M

molnibalage

Guest
A mindennél olcsóbb napenergia 50-100%-kal drágább, mint amit egy 50+ éves atomerőművi technológia tud.
Úgy, hogy intermittensen termel kötelező átvétellel.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 864
113
Szerintem a VVER is megmakkan, ha megszűnik minden áramellátása tartósan meleg leállított állapotban. De lehet, tévedek.
Minden megmakkan, ha kiesik a hűtés.
Ahogy írtam is: Hidroakkumulátorokban tárolt bórsavas víz passzív üzemzavari befecskendezéshez. Konténment sprinkler rendszer. Passzív maradványhő elvezetés mind a reaktorból, mind a konténmentből. Passzív hidrogénkezelés katalitikus rekombinátorokkal. Olvadékcsapda.

Ez mind passzív rendszer. Áram (saját termelésű, vagy hálózati. vagy vészhelyzeti dízel aggregátoros) és gőznyomás nélkül is működik (a sprinkler csak átmenetileg, amíg van túlnyomás), tehát egy Fukusima jellegű balesetet is kezel.
Egyébként nálunk olyan helyzet nem tud kialakulni, mint Fukusimában.



Mind a kettőre (reaktorra és konténmentre is) van passzív vészhelyzeti hőelvezetés is és friss (hideg) víz betáplálás is.
Sőt a reaktorra igazából 2 passzív rendszer is vigyáz, mert van a gőzfejlesztőről is passzív hőelvonás és a hidroakkumulátorok is be tudnak nyomni a reaktorba bórsavas hideg vizet (nyilván véges mennyiségben). Hiába passzív rendszerek (amelynél nem lenne szükség annyiszoros túlbiztosításra, mint az aktív rendszereknél), még ez a 3 passzív rendszer is egyenként 4-szerezeten kerül beépítésre.

És ezeken túl van az a lehetőség, hogy bármelyik rendszert kívülről meg tudják táplálni akár árammal, akár nyomás alatt lévő friss (hideg) vízzel, akkor újra éled az adott aktív rendszer, ami röhögve lekezeli a működő reaktort is, nemhogy a maradványhőt. A vizet vehetik, puffertartályból, vészhelyzeti tartalékból (hidroakkumulátor), konténment sprinkler tartályból, KKÁT medencéből, pihentető medencéből, hálózatról, végső esetben Dunából (bár ez utóbbi 2 nyilván nem használna a későbbi újraindítás szempontjából).

Eszméletlenül túl van biztosítva.
Az a megoldás jól működik, viszont véges alkalommal lehet csak eljátszani. LOCA már régóta tervezési határállapot. Pont ezzel szív most Paks2 is, mert erre kellene normális szilárdsági méretezést csinálni - meg hirtelen erre keresnek embert.

A gond az, hogy bent meleg a reaktor és jön a hideg víz. Ezt kellene szimulálni, ami egy komolex CFD meg FEA egyben. A hőmérséklet-változás hőfeszültséget hoz létre a reaktor falában. A reaktorfalban a neutron-fluxus folyamatosan károsítja az anyagot, mikrorepedések ezreit hozza létre, ezeknek a repedéseknek a csúcsain a feszültség koncentrálódik. Amikor az anyagban a termofeszültség egy kritikus értéket átlép ezen repedések környékén, akkor az anyag instabil állapotba kerül és a repedés terjed.

A végeselemes számolásnál egy kiindulási hibaméretet feltételeznek, ezzel számolnak. Ez a hibaméret mags biztonsággal detektálható roncsolásmentes vizsgálattal kívülről. A legveszélyesebb részek a hegesztések, ezen belül a csonkok.

Rengeteg anyagvizsgálat kell hozzá és anyagismereti háttér, hogy mit modellezz le. A végen kapsz egy alapanyag/reaktorrezsim/hősokk valószínűségi diagramot 5% és 95% bekövetlezési valószínűséggel. A hegesztések 3% körül mozognak, de a neurtonfluxos roncsoló hatása miatt az idővel egyre magasabb esélye van a lokális instabilitásnak a repedés-csúcsoknál.

a PWSCC a másik károsodás a fenti PTS mellett, ami kinyírja a primerkört...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 864
113
A kérdés az, hogy megoldható-e a hűtés áram nélkül valahogy. Tengeralattjáróknál mintha volna erre szivattyú(és zaj) mentes mód, de azok a hűtőközegben úszkálnak...
A gond a hőtehetetlenség. Többszáz tonna acélról van szó elsőkörben. Ahogy nő a belső hőmérséklet a kieső hűtés miatt, úgy esik le a reaktor anyagának a szilárdsága, plusz nő a gőz nyomása is.

Másik gond, hogy az átadadó hő miatt a fedelet rögzítő csavarok is kezdenek elengedni.

Ami nyomotvizes, ott ez benne van a pakliban, de szerencsére ezekre is van tervezési előírás és megoldás.

Még az oldschool paksi reaktorok is szépen öregednek, a mai reaktorok meg fényévekkel jobbak mind anyagszerkezetileg, mind tervezésileg. Egy mai VVER-ben már alig van hegesztett kötés az aktív zónában, a csonkok sem direktben átmenő csonkok behegesztve a reaktorba, hanem felültetett csonkok és a hegesztés már kívül van.

Ez a két dolog önmagában 20 évet rádob egy reaktor élettartamára - ha a fedélben a feszültségkorrózió nem intézi el a szabályzórudak csonkjait...

Persze a legjobb megoldás az lenne, ha nem lenne nyomás alatt a cucc, de amíg nem jön a sóolvadék, addig ez van.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 622
3 286
113
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Vicces fiúk ezek.
A többi fogyasztási csúcsnál nem számoltak be arról, hogy éppen se a szél se fújt és éjszaka van, amikor nem süt a Nap...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 074
32 576
113
xhm3gbuifi581.jpg
 
  • Szomorú
Reactions: bel

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 386
8 932
113
Vicces fiúk ezek.
A többi fogyasztási csúcsnál nem számoltak be arról, hogy éppen se a szél se fújt és éjszaka van, amikor nem süt a Nap...

Ezek mellett meg arról sem, hogy pl. csak a jelenlegi helyzetben mi újság lenne, ha egyáltalán nem lett volna az a csúnya "dittatúra" atom ...

Ugye így is maradtak működő blokkok illetve átmeneti és bejelentett karbantartás volt az érintett blokkokra is ...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 428
31 801
113
A kérdés az, hogy megoldható-e a hűtés áram nélkül valahogy. Tengeralattjáróknál mintha volna erre szivattyú(és zaj) mentes mód, de azok a hűtőközegben úszkálnak...
Azok természetes hötermikus keringetésű reaktorok,nincs bennük szivattyú,de nem valami hatékonyak.Nem kereskedelmi reaktorok,minden a csendes üzemnek lett alárendelve.
 
M

molnibalage

Guest
Ezek teljesen kretének.
Amikor meg majd blackout lesz, akkor nem lehet tartalék generátoruk sem vész esetére.

Vagy akkor természeti a katasztrófák idején a mobil DGE-k is be lesznek tiltva a mentőegységeknél?
Vagy mi? Áram meg honnan lesz?
Építkezéseken?
Vagy ez milyen teljesítményre és felhasználására vonatkozik?

Ezek mellett meg arról sem, hogy pl. csak a jelenlegi helyzetben mi újság lenne, ha egyáltalán nem lett volna az a csúnya "dittatúra" atom ...

Ugye így is maradtak működő blokkok illetve átmeneti és bejelentett karbantartás volt az érintett blokkokra is ...
Vagy az nem hír, amikor egy teljes más típusú erőmű zuhan le a gridről...
 

nagyoncivil

Well-Known Member
2018. október 26.
326
804
93