Èrdekes dolog ez. Bányatárna a natura 2000 alá nem mehet, de tározós biciklidinamót 10et is ugyanoda. Mert akkor már nem környezetpusztítás
Egy igen erősen környezetet szennyező, kissé radioaktív sugárzó + erős méreg ásvány kitermelését nem lehet összehasonlítani egy vizierőmű környezetvédelmi ökológiai kérdéseivel - annyira hasonlít a két téma mint a szezon a fazonra.
Az osztrákok Bécs alá, a NATURA 2000 területre odarakták a ratosnyainál mintegy 5 X nagyobb teljesítményű Dunai biciklidinamót . Pedig ott is működik a környezetvédelem - csak kicsit másképpen..
Hivatalos ismertető szövegéből:
A Bécs alatti, Nature 2000 területén megépített 172 MW teljesítményű vízerőmű, amely Freudenaunál található,
sok szempontból párhuzamba állítható a korábban tervezett nagymarosi vízlépcsővel.
Az erőmű hatásait részletes környezeti vizsgálat előzte meg, és kialakítása során a természetes élővilág védelmét is figyelembe vették,
különös tekintettel a halak szabad áthaladását segítő halátjárókra is, mivel az élővilág és a Duna ökológiai állapota kiemelt szempont volt a tervezés során.
Sőt, a környék vízminősége és az élővilág gazdagsága javult a működés során..
Nézzük meg akkor a ratosnyai "szobadinamó" MAXAR műholdképét:
A képen jobbra lent , az országút mellett a piros épület az erőmű, jobbra mellet láthatjátok a környéket ellátó transzformátor alállomást.
Az erőmű épület mellett található egy vízgyűjtő medence, mely sarkában a Maros felé lefolyó nyílása.
Az erőműtől mintegy 680 méter hosszban láthatjátok a dombon felfelé menő víz nyomócsövet, a vége a völgyzáró gátnál, a "mini" vízgyűjtő visszabokrosodott területe e felett.
Az erőmű évtizedek óta 90% feletti készültségi aránnyal van, a völgyzáró gátat, és a patakvizek elterelését már Csau idejében elvégezték...