Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 452
113
a fosszilis állítja elő a legértékesebb áramot, mert skálázható óráról órára percről percre a teljesítménye, a fogyasztói igényeknek megfelelően
ez békeidőben nálunk huszonvalahány forint és semmi de semmi köze nincs a fosszilis co2 és károsanyagkibocsájtásához
a nukleáris energia nagyjából szabályozhatatlan zsinóráramot ad, kevésbé értékes, ezért is termelt paks nálunk a tizenvalahány forintos árfolyamon
a kettő mixéből állt össze átviteli költségek veszteségek és adók után a harmincvalahány forintos végfelhasználói ár
a pv piaci alapon nemhogy nem szabályozható de még zsinóráramot se tud adni, piaci ára nulla közeli, eladni kötelező átvétel nélkül piaci alapon igen korlátozottan lehetne, szerencse a szerencsétlenségben hogy a termelése jól korrelál a klímák által okozott fogyasztásii csúcsokkal, de a KÁT-ban az a K az a kötelezőből jön...
Mint villamosenergia ipari technikus lehet nékem is van némi rálátásom az energia termelésre! Kb 100 MW-nyi PV erőművet meg már megépítettem tehát abban se vagyok vakon! Ha az értő olvasást elsajátítod akkor láthatod , hogy azt írtam "árban àllja a versenyt" pontosan tisztában vagyok mind a PV mind a klasszikus fosszilis erőművekkel! Olvass vissza és meglátod mit írtam! De akkor is tartom , hogy a fosszilis erőművek bár előnyösek de a legszennyezőbbek! Lásd mekkorát ugrott No. CO² kibocsátása az elmúlt 5 évben!
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 134
21 762
113
A cikkből:
"A bolygónk belső rétegeiből származó hő fúrások révén kinyerhető és villamos energiává alakítható."

Ez így van, jelenleg a bolygónkon két ilyen , villamos energia termelésre hasznosítható , geotermikus terület található:

Izland:​

Izland a világ egyik legnagyobb geotermikus energiatermelője. A szigetország természeti adottságai miatt rendkívül jól ki tudja használni a geotermikus energiát.

  • Fúrások mélysége: Izlandon a geotermikus erőművek fúrásai általában 1,000 és 2,500 méter közötti mélységűek. Az országban folynak kísérletek mélyebb fúrásokkal is, mint például az Izlandi Mély Fúrási Projekt (IDDP), amely a 4,500 méteres mélységet is elérte.
  • Hőmérséklet: A geotermikus gőz hőmérséklete a fúrásoknál jellemzően 250–300°C körül mozog. A mélyebb fúrások esetében ez akár 400–500°C-ot is elérhet. Az ilyen forró gőz a turbinákat közvetlenül hajtja.

Új-Zéland:​

Új-Zélandon a geotermikus energia szintén fontos szerepet játszik, különösen a Taupo vulkáni zónában, amely a világ egyik legaktívabb geotermikus területe.

  • Fúrások mélysége: Új-Zélandon a geotermikus erőművek fúrásai általában 1,500 és 3,000 méter mélyek. Az új-zélandi geotermikus kutatások célja a mélyebb, nagyobb hőmérsékletű geotermikus források kiaknázása.
  • Hőmérséklet: A felszínre törő gőz hőmérséklete Új-Zélandon jellemzően 200–320°C között mozog. Ez a hőmérséklet ideális a geotermikus turbinák meghajtására.
Ezzel szemben Magyarországon:

Magyarországon a geotermikus energia potenciálja viszonylag nagy, mivel az ország a Pannon-medencében fekszik, ahol a földkéreg vékonyabb, és a geotermikus gradiens magasabb, mint az átlag. Az ország több geotermikus létesítménnyel rendelkezik, és a fúrások mélysége általában 1,500 és 3,000 méter közötti, hasonlóan más geotermikus energiahasznosító országokhoz.
A geotermikus energia hasznosításakor Magyarországon a fúrások során elért mélységekhez tartozó hőmérsékletek általában az alábbiak szerint alakulnak:
  • 1,000–2,000 méter mélység: A visszatérő víz (vagy gőz) hőmérséklete általában 80-120°C között van. Ez a hőmérséklet elsősorban távfűtésre és közvetlen használatra alkalmas.
  • 2,000–3,000 méter mélység: A hőmérséklet már elérheti a 120-160°C-ot is. Ez a hőmérséklet néhány kisebb geotermikus erőműben már elegendő a villamosenergia-termeléshez is, bár jellemzően nem a legjobb a hatásfok az alacsony gőzhőmérséglet miatt...
Magyarországon azonban a geotermikus rendszerek többsége inkább alacsonyabb hőmérsékletű vízzel dolgozik, ami alkalmas távfűtésre és ipari hőellátásra, nem pedig villamosenergia-termelésre, mint például Izlandon vagy Új-Zélandon.

A 120 fokos vízhez kb 2 bar, a 160 fokoshoz 6,3 bar tartozik. Megjegyzem, a 424-es magyar gőzmozdony 15 bar nyomáson dolgozott, 1,6 MW teljesítménnyel. Nekünk meg sok ezer MW hiányzik a boldoguláshoz.. Mekkora méretű geotermikus erőművek és milyen vastag fúrások tömege kellene ilyen teljesítményhez?

Ha ezt vizsgáljuk kiderül hogy még a melegvíz előállítása is sok problémába üzközik. Nagyon magasak a fúrási, kútépítési költségek, villamos energiát használó termálvíz víz visszasajtolás kell egy másik csövön, a korrodáló termálviz szétrágja a csöveket, vagy ha nem - a sókiválásos eldugulás miatt időnként újra kell fúrni... stb.

Egy blogtárs erről a pénztemető projectelési lehetőségről már régebben írt, részletességgel.. Ez egy fokkal jobb csak a vízzel hajtott autó fantazmagórájánál..
Napokban tàrsalogtam geodétàkkal,bànyamérnökökkel szünetben...
Arra a kérdésemre, hogy a geotermikus energia kiaknàzàsa, milyen formàban hat a földkéregre,illetve a bolygòmagot alkotó plazma mozgàsàra, nem tudtak felelni...
Mert az a hõ amit onnan kiaknàzunk az valahonnan hiànyozni fog a rendszerből.
Malomvíznél láttam a nyáron ahogy kb. a nemzeti parkban is épül-szépül egy beton vályú egy pár kWos szobabiciklihez az erdőt és patakvölgyet ugyan csak ~2ha-on felforgatva. Akkor már inkább a naperőmű és egy powerwall. A starlink arról is elkaristol.
Naperőművet, és powerwall-t ha nem tudsz legyàrtani egyedül ( kezdve a bànyàszattòl, a késztermékig) akkor önbecsapàst követsz el.
A szennyezés nem hogy megszüntetve, de még csökkentve sincs. Csupàn el van tolva fizikailag.
Zöld önlehùzàs.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
Mint villamosenergia ipari technikus lehet nékem is van némi rálátásom az energia termelésre! Kb 100 MW-nyi PV erőművet meg már megépítettem tehát abban se vagyok vakon! Ha az értő olvasást elsajátítod akkor láthatod , hogy azt írtam "árban àllja a versenyt" pontosan tisztában vagyok mind a PV mind a klasszikus fosszilis erőművekkel! Olvass vissza és meglátod mit írtam! De akkor is tartom , hogy a fosszilis erőművek bár előnyösek de a legszennyezőbbek! Lásd mekkorát ugrott No. CO² kibocsátása az elmúlt 5 évben!
A telepítés és üzemeltetés szakmai kérdéseivel a nagy gyakorlatod miatt is , tisztában vagyunk vele, ismerjük egymást. De gazdaságosságon gondolkodtál-e már?

Egy napelem park létesítése sok "nyűggel" jár, kezdődik a terveztetésével, az arra alkalmas hely kiválasztásával.

Már itt bele lehet futni a Környezetvédelem áldásos tevékenységébe hiszen 3 hektár terület felett Környezetvédelmi hatástanulmányt kell készíttetni, és az engedélyeztetése sem fáklyásmenet valamilyen érdekes metódus szerint. Ezt kivédeni kétféle módon szokták:
  • Van kapcsolat a kellő szintű helyekre így nem lesz gond ez engedély kiadással
  • Nincs megfelelő kapcsolat , igy az eredetileg nagyobb területet fel kell parcellázni 3 hektár alá, és köztük dűlőutat létesíteni - hogy minden földdarabka más tulaj, projectcég nevére kerüljön. Ezért is láttok olyan furcsaságokat ebben az országban - napelem park ügyben is.

Amikor az elkészült tervek szerint szerződtél a kivitelezéssel, Te számoltál-e gazdaságilag, hogy ez a befektetőknek az üzemeltetési szerződésük szerint, egyáltalán milyen áram átvételi áron éri meg? Ráadásul egy garantált ár, amit akkor is kifizetnek, amikor 0 Euró / MW az elosztóhálózati áramár. Valamint időjárásfüggő - ami egyáltalán nem alkalmazkodik az emberi szükséglethez - hol van hol nincs.

Ha gondolod számolhatunk egyet: napelempark tervező kollégám adata alapján 1 MW napelem park létesítés átlagos beker ára kb 220 millió Ft / MW volt (ez 2023 végi adat mert azóta áll a tervezés - országos szinten).
Ez megadja hogy pld évente 10 % kivehető leadózott nyereség mellett, minimum hány Ft energia eladási ár kell ahhoz hogy ez így üzemelve például 15 év alatt behozza az árát.

Én egy ilyen atomerőművi üzemanyag + üzemeltetési ktg adatot láttam a Rotchild Bankház tanulmányában, amit Orbán rendelt meg, és az 2015-ben összesen 6,50 Ft / kWh volt. Erre jön rá a a beruházás törlesztése is, legyen a kettő a mostani árszinten kb 25 Ft / kWh még akkor is fele a napelem áramtermelő költségnek. A törlesztés után - meg csak az üzemanyag + üzemeltetési ktg lesz , az jelenleg 13,6 Ft / kWh - 4 X olcsóbb mint a napelem termelés.

Itt a Rothchild tanulmány:

Azon meg ne is gondolkodjunk hogy 0 Euró / MWh-ért megvett áramot akkutelepben tároljuk - mert 10 évre számolva a megtérülést, a kijövő villany ára már 40 -60 Ft / kWh lesz, ami szintén nem nyerő..

Az hogy nem gazdaságos az energia hálózati "felesleges" áramot akkutelepben tárolni - a kormányunk intézkedési adják meg a magyarázatot . Gondoljunk bele most akkupiaci eladási válság van (kissé dögledezik)

Ha jó lenne az akksis tárolás, a kormányunk pörgette volna fel a piacot - gigantikus megrendelésekkel. De nem - helyette most már nem egy hanem több vizierőmű felé megy az előre tervezgetés. Nyilván azok gazdasági előnyei miatt .

A CO2 okozta felmelegedés elméletével is egyre több a kritikus ország Igy csak USA és az EU nyomja a karbon csökkenést, míg a világ többi országa ráadásul erősen emeli a szintet. De erre egy következő posztot írok majd.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
A szélnek jó helyen sokkal jobb, a PV meg jó ha eléri ezt ! De nem ez a lényege ha már megépült és termel és nincs tornádó akkor a tervezett 30 éves üzemidő alatt igen alacsony a PV karbantartása főleg a többi termelővel összehasonlítva kivétel a vízenergiát!
Egy amerikai nagybefektető, aki igen sok szélgenerátoros parkot létesített az USA-ban, az egyik nyilatkozatában elmondta, hogy ha nem lett volna jelentős központi project támogatás rajta, akkor egy darabot sem épített volna - mert nem megtérülő, gazdaságos..
Most nem találom a nyilatkozatot, hátha valakinek megvan?
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 656
8 662
113
a fosszilis erőművek bár előnyösek de a legszennyezőbbek! Lásd mekkorát ugrott No. CO² kibocsátása az elmúlt 5 évben!
így van, a naphoz és a szélhez mindig tartozik ugyanannyi fosszilis kapacitás is
csak annak a költségeit és co2 kibocsájtását nem szokták hozzászámolni a nap költségeihez és károsanyagkibocsájtásához
pedig ezek együtt járnak
a nap és a szél súlyosan környezetszennyezőek, ezekkel zöldnek lenni se elméletileg se gyakorlatilag nem lehet
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
Mivel hasonlítasz össze és mit? Olyan mix lenne a legjobb amibe atom és vízenergia 50-50%-ban szerepel! De ilyen a világon nincs! Tehát marad optimális esetben 50% atom+víz és ezt kiegészítve PV+tároló és gázerőmű kombóval mellérakva amennyi van biomassza erőművet! De a PV sosem lesz csúcserőmű de kiválóan növeli a mellé kapcsolt csúcserőmű szolgálati/üzem idejét és csökkenti az üzemanyag felhasználást! Egy PV erőmű állja az összehasonlítást villamos energia árban simán egy fosszilis erőművel összehasonlítva ha a fosszilishez hozzá adjuk a CO² kvóta árát! Semmi nem olyan egyszerű mint ahogyan ezt sokan gondolják! Tudom, hogy értesz hozzá+ nem is liblinged a PV de ettől még van helye a mixben!
Az egyes energia termelő módszereket elsősorban az energia ára alapján hasonlítom össze.
Ha nem sikerül visszatérni a békebeli, elosztó hálózati díjakhoz - az amúgy is instabil gazdaság bukásához vezet, még akár 20 - 30% os emelkedés esetén is, hosszabb távon.
Itt meg most nem 20 -30 % az ugrás, hanem 500 - 600%. egy évig.. és utána tartósan 100%.

Itt láthatod a magyar energia átlagárak változásait 2015 -2024 között:

uGKU7aU.jpg


Ezen látszik ha marad a duplázás - ez egyértelmű bukta..
Gondolkozz el hogy milyen erőműveket építettünk , büszkén a válság kezdete óta? Csak naperőműveket..
Olyan mix lenne a legjobb amibe atom és vízenergia 50-50%-ban szerepel! De ilyen a világon nincs!

Itt van a Svájci, ami kissé már hasonlít rá. A 2013-as adatai:

rp3lwBy.jpg


Sőt itt még annyi atom se kell hozzá (36,1%) . Láthatod hogy nem szelesek ( 0,3 % ) és a napenergia is demó szintű ( 7,2 %).
Gázos erőmű 0%, szenes erőmű 0%. a napenergia olyan kis mennyiségű hogy pulzálása nem zavarja a tározós vizierőművek működését,
Ez egy jó példa arra, mikor nem kell CO2 kibocsájtó kiegyenlítő erőműveket használni.

Egyébként nem lenne gond ha az atomenergia akár 70 % os is lehetne, hiszen nagyon hiányzik az olcsó éjjeli áram - a nappal közlekedő EV autópark töltésére, + a hőtárolós + hőszivattyús kombók üzemeltetéséhez. Ráadásul az újabb atomerőművek már rugalmasabban szabályozhatóak..
Egy PV erőmű állja az összehasonlítást villamos energia árban simán egy fosszilis erőművel összehasonlítva ha a fosszilishez hozzá adjuk a CO² kvóta árát!

Ahogy jött ugyanúgy el is lehet törölni ezt a kvótát, hiszen ez nem más mint egyes erőmű típusokra kivetett központi adó. Ez csak fellöki a villany árát a helyett, hogy az ólcsóbb legyen. Látom már hogy a CO2 mizéria, annak adóztatása teszi lehetővé, hogy egyáltalán árban a napelem labdába tudjon rugni... szép ötlet..
Ezért kellett a CO2 klimára gyakorolt hatását is kitalálni, nélküle nem lehetett volna napelemezni..
Tudom, hogy értesz hozzá+ nem is liblinged a PV de ettől még van helye a mixben!
Svájc példáját látva, oda nem hiányzik a magasabb termelői ára miatt sem mert az atom, és a vizierőművek ennél olcsóbban termelnek. Svájc tavaly 14,5 TWh villamos energiát exportált, vele szemben a napelemi a 7,2% részesedéssel - 4,62 TWh-át termeltek (drágán). Ezt látva teljesen feleslegesek, akárcsak a szélerőművek..
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 446
20 678
113
Naperőművet, és powerwall-t ha nem tudsz legyàrtani egyedül ( kezdve a bànyàszattòl, a késztermékig) akkor önbecsapàst követsz el.
A szennyezés nem hogy megszüntetve, de még csökkentve sincs. Csupàn el van tolva fizikailag.
Zöld önlehùzàs.
Szerencsére atomerőművet, szénerőművet, gázt azt tudsz egyedül gyártani! Azokkal nem önbecsapsz! Sőt, a vízerőmű alkatrészeit is egyedül gyártod! Ugye? A vezérlést, meg a teljesítmény elektronikát is, ugye? A híres karakószörcsöki Új Élet MGTSZ félvezető melléküzemágában, a Vargáné és Társa tápegységek melletti csarnokban

Ha meg tudod venni, és megvetted, onnantól a tiéd. Ha kell alkatrész hozzá, vagy bespájzolsz, vagy olyan partnert választasz aki tudja majd támogatni, ha magad nem tudod. A rákosi-csaucseszku-enverhoja szintű mindenben önellátók leszünk lázálom az önbecsapás.

Nem vákuumban létezünk. Toljuk el a szennyezést, igen. A nemzetiparkban nem állok neki fát kivágni a tábortűzhöz és leölni az állatokat, hanem önbecsapóan gázfőzőt viszek, meg konzervet, kolbászt a boltból... Ha már a Malomvíz melletti nemzetiparkbeli (lehet, hogy 200m-el odébb megy a határa) tájrombolást emlegetjük fel...
A gázerőművekkel is cask eltoljuk a szennyezést, meg a fosszilissel a jövőbe toljuk el a gondokat, akár az üzemanyag elérhetősége (felélése), akár az égéstermékek a klímára gyakorolt valószínű hatása miatt.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 446
20 678
113
A CO2 okozta felmelegedés elméletével is egyre több a kritikus ország Igy csak USA és az EU nyomja a karbon csökkenést, míg a világ többi országa ráadásul erősen emeli a szintet. De erre egy következő posztot írok majd
Aki szarik a környezetvédelembe, vagy a klímaváltozás nyertese, az nyilván kétségbe fogja vonni a
Ezért kellett a CO2 klimára gyakorolt hatását is kitalálni, nélküle nem lehetett volna napelemezni..
A CO2 klímára gyakorolt hatása fizikai tény. A mértéke amin lehet vitázni. De sokaknak a fáradt olaj folyóba öntése, vagy az erdőben a láncfűrész motorolajos kanna szétdobálása is normális, az, hogy mindent felélünk és tönkreteszünk gondolkozás nélkül, az alap.

Svájc példáját látva, oda nem hiányzik a magasabb termelői ára miatt sem mert az atom, és a vizierőművek ennél olcsóbban termelnek. Svájc tavaly 14,5 TWh villamos energiát exportált, vele szemben a napelemi a 7,2% részesedéssel - 4,62 TWh-át termeltek (drágán). Ezt látva teljesen feleslegesek, akárcsak a szélerőművek..
Érdemes Svájc természetföldrajzára is pillantást vetni ehhez... A vízerőművek is addig olcsók, míg a természetkárosító externáliáikat nem árazzuk be. Svájcban a csupasz magashegyi völgyk közt ez lehet korlátozottabb, mint egy alföldön.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Redgreg

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 134
21 762
113
Szerencsére atomerőművet, szénerőművet, gázt azt tudsz egyedül gyártani! Azokkal nem önbecsapsz! Sőt, a vízerőmű alkatrészeit is egyedül gyártod! Ugye? A vezérlést, meg a teljesítmény elektronikát is, ugye? A híres karakószörcsöki Új Élet MGTSZ félvezető melléküzemágában, a Vargáné és Társa tápegységek melletti csarnokban

Ha meg tudod venni, és megvetted, onnantól a tiéd. Ha kell alkatrész hozzá, vagy bespájzolsz, vagy olyan partnert választasz aki tudja majd támogatni, ha magad nem tudod. A rákosi-csaucseszku-enverhoja szintű mindenben önellátók leszünk lázálom az önbecsapás.

Nem vákuumban létezünk. Toljuk el a szennyezést, igen. A nemzetiparkban nem állok neki fát kivágni a tábortűzhöz és leölni az állatokat, hanem önbecsapóan gázfőzőt viszek, meg konzervet, kolbászt a boltból... Ha már a Malomvíz melletti nemzetiparkbeli (lehet, hogy 200m-el odébb megy a határa) tájrombolást emlegetjük fel...
A gázerőművekkel is cask eltoljuk a szennyezést, meg a fosszilissel a jövőbe toljuk el a gondokat, akár az üzemanyag elérhetősége (felélése), akár az égéstermékek a klímára gyakorolt valószínű hatása miatt.
Pontosan erről van szò.
Ugyan olyan környezetszennyező a napelem és a többi "ződ" (sic!) sutyeràksàg.
Ha belegondolsz , olyan helyekre van eltolva a gyàrtàs, ahol gyakorlatilag ismeretlen fogalom a környezetvédelmi szabàlyozàs.
Önàmítàs az egész.
Bànyàszat - gyàrtàs - hulladékgazdàlkodàs....
Semmi baj nem lenne vele, ha nem hazudnàk zöldnek, mert nem az.
A harmadik vilàg meg ùszik a fejlett vilàg szemetén, mindenféle szabàlyozàs nélkül, mert csak ìgy éri meg a ződülés.
Tehàt vagy mindenhol környezetvédessz,vagy szimpla önlehùzàst követsz el a semmire.
Gàzfőző.. Jò dz döntésed, én azért tovàbbra is tüzet gogok rakni szalonnasütéshez, természetvédelmi területre meg alapból be sem teszem a làbam.
Egy hatalmas pénzlopàs az egész "ZÖD" puposkodàs.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 446
20 678
113
Pontosan erről van szò.
Ugyan olyan környezetszennyező a napelem és a többi "ződ" (sic!) sutyeràksàg.
Ha belegondolsz , olyan helyekre van eltolva a gyàrtàs, ahol gyakorlatilag ismeretlen fogalom a környezetvédelmi szabàlyozàs.
Önàmítàs az egész.
Nem. Kompromisszumok sora az egész. Nem fekete-fehér, de ezt itt a fórumon á fejtegetni, ilyen gondolkodásmódra nem vevő ez a közönség, úgyhogy ezt a szálat itt lezárom.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
Aki szarik a környezetvédelembe, vagy a klímaváltozás nyertese, az nyilván kétségbe fogja vonni a
Itt az USA és Európa foglalkozik egyáltalán a CO2 kibocsájtás erőteljes leszorításával - és valójában a villamos energiaipar csak egy kisebbik része a CO2 kibocsájtásnak .
Rajtuk kívül a világon azért biztos ugyanúgy félnek a "mindmeghalunk a melegedéstől" elméletektől, de úgy tűnik ők sem a CO2-őt tartják a fő melegedés bűnösnek, mert ők sem akarják a pacskert feldobni.. Ne feledjük a Föld a sok milliárdos élete során, 60 000 évvel ezelött volt a leghidegebb - most azóta, hullámzóan de a visszamelegedés korában vagyunk. Ez ugye akkor kezdődött mikor az ember CO2 termelése sehol se volt..

Hogy melyik földrajzi területeken foglalkoznak egyáltalán a CO2 kibocsájtás csökkentésével, most gyüjtök rá infóként grafikonokat. Ezek lényege, láthatjátok, hogy egyáltalán ha ez a tendencia marad, 2050-re hol fog állni a CO2 elleni küzdelem. Csak azt akarom prezentálni hogy teljesen mindegy, mit csinál CO2 ügyben Európa USA , nem lesz zéró kibocsájtás 2050-re se.

A CO2 klímára gyakorolt hatása fizikai tény. A mértéke amin lehet vitázni. De sokaknak a fáradt olaj folyóba öntése, vagy az erdőben a láncfűrész motorolajos kanna szétdobálása is normális, az, hogy mindent felélünk és tönkreteszünk gondolkozás nélkül, az alap.
Ez így igaz. Ha viszont elhanyagolható az egyéb tényezők mellett az emberi tevékenység CO kibocsájtásának hatásának nagysága változtathatósága akkor nem érdemes emiatt az EU-nak se a gazdasági békasegge felé venni az irányt, feláldozva a jövőjét, miközben a többi földrész elhúz mellette.. Évekkel ezelőtt összeszámoltam az ember CO2 fejlesztésével kapcsolatos adatokat az egyéb természetes folyamatok által , a CO2 körforgás adataival, már ott látszott hogy az ember szinte semmit nem tehet ez ügyben..
Érdemes Svájc természetföldrajzára is pillantást vetni ehhez... A vízerőművek is addig olcsók, míg a természetkárosító externáliáikat nem árazzuk be. Svájcban a csupasz magashegyi völgyk közt ez lehet korlátozottabb, mint egy alföldön.

Itt például a kis esésű alföldi jellegű vizierőművek, pld a (Dunán is ) létesítését azért látnám szükségesnek, mert ha egy folyón feljebb raktak már duzzasztót , ami megfogja a kavicsokat üledékeket - az itt hozzájuk képest gyorsan áramló tiszta víz kimossa a meder jelenleg még létező kavicsrétegét - következmény a Dunán 100 éve mérhető fokozatos vízszintsüllyedés (3 m) . Ez azt jelenti amit mi is tapasztalunk - az Alföldi ásott kutak jó részéből 50 év alatt eltünt a talajvíz, szomjazik a mezőgazdaság.
Ugyanezt láthatjuk a Tisza esetében, az Alföldi vízkészlet ott is veszélyeztetve van.

Ráadásul közeleg az a környezetvédelmi katasztrófa is, ha a maradék kavicsréteg is eltünik, alatta már a híg "fosóhomok" lesz ami drasztikusan gyors medermélyülést okoz helyenként.. Tehát pont környezetvédelmi szükségesség miatt nekünk is lépni kellene.. Ezt felmérni csináltunk e ilyen környezetvédelmi tanulmányt?

Tehát egy vízügyes ökölszabály- ha egy folyón leraknak egy duzzasztót - azt szinte kötelezően ki kell hajtani a tengerig. Ennek szellemében az osztrákok 10-et raktak fel a német kb 26 után, a Románok a meglévő kettő mellé most építik a román Alföldre is a következő 2 vizierőművet - mert látják ha jót akarnak maguknak - muszáj.
Ilyen erőmű láncot láttam Ukrajnában Kievtől a tengerig is..
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 134
21 762
113

Az esőerdők meg kifejezetten làjkoljàk a magas CO tartalmat...
Csak irtani kell hogy legyen pl szòja, a zöld europai szòja latte-hoz.
A Nigériai olajmezők kb Euro -56 rendszerben üzemelnek...
150 tengeri mérföld tàvròl tudod orral, merre jàrsz...65 mérföldről meg làthatod a fàklyàk fényét éjjel...
Fény és zajszennyezés?
Konténerszàllítò hajòk? Nyersolajat égetnek még mindig.
Repülés?
Az egész "Ződ"- EU miért Indiàba meg Bangladesbe hordja a hajòkat bontani? Ott ződebb? Franciàk minden olyan egységet amiben azbeszt van, oda adjàk le bontani.
Indiàban, ha indiai munkàs bont nem szennyező, ràkkeltő az azbeszt, az ződ...
Germàn hàztartàsi hulladék az eu-ban veszélyes, afrikàban a rétre hajintva zõd.



Eu "Ződ" program = Ipari szintű közpénzlopàs! Baromira dràga ùri huncutsàg, kb mint a feminizmus ( Gazdag nő unatkozik = Feminizmus.) csak sokkal dràgàbb és kàrosabb.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 134
21 762
113


Ződ hazudozàs egyik csimborasszòja.
Alang Shipyard. India.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
Újabb japán atomerőművi blokkot kapcsolnak vissza a hálózatra (ott is kell az olcsó, és CO2 mentes villany..) :

TOKIÓ (AP) - MARI YAMAGUCHI Associated Press

"A 2011-es hatalmas földrengést és szökőárat túlélő japán atomreaktor, amely súlyosan megrongálta a közeli fukusimai atomerőművet, kedden a katasztrófa óta először indult újra, miután biztonsági fejlesztéseket hajtottak végre, mivel a kormány a stabil energiaellátás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében újra terjeszkedni kíván az atomenergia területén.

A Japán északi partvidékén lévő Onagawa atomerőmű 2-es számú reaktorát újra üzembe helyezték, és várhatóan november elején kezdi meg az energiatermelést - közölte az üzemeltető Tohoku Electric Power Co.

A reaktor egyike a háromnak az onagawai erőműben, amely 100 kilométerre északra fekszik a fukusimai daiicsi erőműtől, ahol a 2011 márciusában bekövetkezett 9,0-es erősségű földrengést és szökőárat követően három reaktor megolvadt, nagy mennyiségű radioaktív szennyezést kibocsátva.

Az onagawai erőművet 13 méteres szökőár érte, de mindhárom reaktorban sikerült fenntartani a létfontosságú hűtőrendszereket, és biztonságosan leállítani a reaktorokat.

Japán mind az 54 kereskedelmi célú atomerőművét leállították a fukusimai katasztrófa után biztonsági ellenőrzések és korszerűsítések céljából. Az Onagawa 2. számú reaktor a 13. a 33 még üzemképes reaktor közül, amelyet újra üzembe helyeztek.

Ez az első újraindítás Japánban, amely a Fukusimában megsérült reaktortípusból készült. ! "


 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 497
20 331
113
Idén júliusban nem csak a magyar zöldenergia hálózat gyásznapja volt az 1000 Euro /Mwh energia csúcsárral (390 Ft / kWh).

USA Energy Bad Day, avagy amikor maga az Anyatermészet rúg bele a Szent Zöld Energia Tehénbe..:

3dORHYc.png


Ez az ábra az USA EIA hivatalos publikációjából származik.

Ennek alapján, az USA-ban 2024 július 23-án megtermelt 13 277 356 MWh energiatermelés (Magyarország 91 370 MWh, 0,6% ) megoszlása:

  • Földgáz 50%
  • Szén 19%
  • Atom 17%
  • Vizierőmű 6%

Futottak még:
  • Naperőmű 5% (pedig nyár...)
  • Szél 2 %
  • Egyéb 1%

Tehát a CO2 termelő, Zöld narratíva ellenes, éghajlat romboló erőművek adták a 69% -át a termelésnek..

"Mit csinálsz, ha nem fúj a szél?

Ezzel a kérdéssel Texas kénytelen foglalkozni a szélenergia-termelés szempontjából szerencsétlen hónap közepette, de az első válasz ígéretes prognózist ad az adófizetők számára. Eddig a villamosenergia-árak stabilak maradtak annak ellenére, hogy az ERCOT termelési profiljának közel egynegyedét akadályozta az anyatermészet.

Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatalának (EIA) előzetes adatai szerint július 23-án, kedden a szélerőművek az Egyesült Államok határos területein mindössze 302 615 megawattórát (MWh) termeltek. Ez a legalacsonyabb mennyiség... Az előző nap óta, amikor a szélenergia 335 753 MWh-t termelt. A szélenergia idei 10 legrosszabb napjából hat ebben a hónapban (júliusban) volt, de az e heti siralmas eredmények előtt 2021. október 4. óta nem volt hasonlóan rossz nap. "