Építőipar, lakáspiac

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 908
15 421
113
Kérem vigyázzanak, az ajtók záródnak.

A Bankmonitor gyűjtése és a Pénzcentrum kalkulátora alapján a két legnépszerűbb, az 5 és a 10 éves kamatperiódus esetében mutatjuk az alábbi ábrán, miként változtak a kamatok 2020 eleje óta a bankok aktuális kínálatában. Míg egy évvel ezelőtt 3,3-3,8% volt e hitelek súlyozatlan átlagkamata, most már 6,2%-6,3%-nál járunk. A fekete és a kék oszlop azt mutatja, hogy a bankközi kamatok (BIRS) aktuális szintje alapján ezzel szemben még magasabb, 7,9%-8,5%-os átlagkamat lenne már indokolt. Hogy még nem itt tartunk, annak az az oka, hogy a bankok jellemzően 2-3 hónapos késleltetéssel követik le lakáshitel-kamataikban bankközi kamatok alakulását.

 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
M

molnibalage

Guest
Kérem vigyázzanak, az ajtók záródnak.

A Bankmonitor gyűjtése és a Pénzcentrum kalkulátora alapján a két legnépszerűbb, az 5 és a 10 éves kamatperiódus esetében mutatjuk az alábbi ábrán, miként változtak a kamatok 2020 eleje óta a bankok aktuális kínálatában. Míg egy évvel ezelőtt 3,3-3,8% volt e hitelek súlyozatlan átlagkamata, most már 6,2%-6,3%-nál járunk. A fekete és a kék oszlop azt mutatja, hogy a bankközi kamatok (BIRS) aktuális szintje alapján ezzel szemben még magasabb, 7,9%-8,5%-os átlagkamat lenne már indokolt. Hogy még nem itt tartunk, annak az az oka, hogy a bankok jellemzően 2-3 hónapos késleltetéssel követik le lakáshitel-kamataikban bankközi kamatok alakulását.

Éljen soká.
Nehogy már emberi áron valaha lakáshoz jusson az ember...
De nem baj, hála a rezsicsökkentésnek a vízszámlám és áramszámlám havi 800 Ft-tal kisebb.
Ez ám a jólét...
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 976
93
Nehogy már emberi áron valaha lakáshoz jusson az ember...
A ZöldOP hitelnél benne volt az ismertetőben hogy telekre is adják, ami ésszerű lenne ha építkezni akarsz. Rákérdeztem (OTP), hát nem, legyen telked amire építkezel, terveztess meg rá egy házat és utána kiderül hogy kapsz-e, illetve hogy mennyit.

OTP-nél már nem találom a telekre vonatkozó részt, a gránitnál még ott virít: "Magyarország területén található minimum BB energiabesorolású, maximum 90kWh/ m2/év primer energiafelhasználású új lakás vásárlásra és új lakás építésére vehető igénybe. A hitel célja lehet továbbá építési telek vásárlása és egyidejű lakásépítés, és a lakáshoz kapcsolódó garázs és tároló vásárlása vagy építése; tetőtér vagy emeletráépítés, amennyiben az így létrejött lakás megfelel az új lakás feltételeinek."
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 908
15 421
113
Éljen soká.
Nehogy már emberi áron valaha lakáshoz jusson az ember...

Azért ne csináljunk már úgy, mintha ez valami alapjog lenne. Nyugaton már régóta kvázi lehetetlen a saját tulajdonú lakás, Magyarországon ahhoz képest extrém magas a saját lakástulajdon száma, vmi 90%+

De nem baj, hála a rezsicsökkentésnek a vízszámlám és áramszámlám havi 800 Ft-tal kisebb.
Ez ám a jólét...

A kettő között én nem látom az összefüggést, ezek pénzpiaci folyamatok. Extrém alacsony kamatok után, gazdasági válság kellő közepén folyamatosan emel az MNB tavaly nyár óta alapkamatot, a piaci kamatok meg azt követik.

Tavaly nyárig pl. még nagyon jó feltételekkel lehetett venni (alacsonyabb árindex, nagyon alacsony banki kamat). Aki nem akkor mozdult, az most sokkal rosszabb feltélekkel állhat neki a banki kamat szempontjából (spoiler alert - jövőre még szarabb lesz), de erről aligha tehet más.

Gyanítom hosszabb távon az emelkedő kamatok és törlesztők azért megnyírbálják majd a keresletet, meg az árakat is..,

Most viszont pánikvásárlás van, nagyon fel van pörögve a lakáspiac..
 
M

molnibalage

Guest
Azért ne csináljunk már úgy, mintha ez valami alapjog lenne. Nyugaton már régóta kvázi lehetetlen a saját tulajdonú lakás, Magyarországon ahhoz képest extrém magas a saját lakástulajdon száma, vmi 90%+
Gyerekkel és kisálattal kvázi lehetetlen lakást bérelni és kb. egy azonos méretű lakás törlesztője , ha 50% önrész megvan, az kb. egy összegben van lakbérrel.
A kettő között én nem látom az összefüggést, ezek pénzpiaci folyamatok. Extrém alacsony kamatok után, gazdasági válság kellő közepén folyamatosan emel az MNB tavaly nyár óta alapkamatot, a piaci kamatok meg azt követik.

Tavaly nyárig pl. még nagyon jó feltételekkel lehetett venni (alacsonyabb árindex, nagyon alacsony banki kamat). Aki nem akkor mozdult, az most sokkal rosszabb feltélekkel állhat neki a banki kamat szempontjából (spoiler alert - jövőre még szarabb lesz), de erről aligha tehet más.

Gyanítom hosszabb távon az emelkedő kamatok és törlesztők azért megnyírbálják majd a keresletet, meg az árakat is..,

Most viszont pánikvásárlás van, nagyon fel van pörögve a lakáspiac..
Oszt vagy érdemes várni vagy nem. Nekem sajnos nincs kristálygömböm.
Esküvő után babavárót felvesszük és akkor vagy csoda történik a jövőben...
... vagy nem...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 288
113
Gyerekkel és kisálattal kvázi lehetetlen lakást bérelni és kb. egy azonos méretű lakás törlesztője , ha 50% önrész megvan, az kb. egy összegben van lakbérrel.

Oszt vagy érdemes várni vagy nem. Nekem sajnos nincs kristálygömböm.
Esküvő után babavárót felvesszük és akkor vagy csoda történik a jövőben...
... vagy nem...
Fog ott csoda történni, max nem lakás téren!
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
212
537
93
Gyerekkel és kisálattal kvázi lehetetlen lakást bérelni és kb. egy azonos méretű lakás törlesztője , ha 50% önrész megvan, az kb. egy összegben van lakbérrel.

Oszt vagy érdemes várni vagy nem. Nekem sajnos nincs kristálygömböm.
Esküvő után babavárót felvesszük és akkor vagy csoda történik a jövőben...
... vagy nem...
Érdekes amit írsz.
Valahol 1et értek, de valamit nem értek.
BMEt végeztél ha jól emlékezek.
Mennyi is vagy most 30+?
Hogy a viharban nem tudtál összekalapálni eddig egy családi házra vagy egy újépítésűre valahol (9-13ker)?
Angolul tudsz.
Akkor csak a munkahely az ami nem a legacélosabb a fizu terén.
 
M

molnibalage

Guest
Érdekes amit írsz.
Valahol 1et értek, de valamit nem értek.
BMEt végeztél ha jól emlékezek.
Mennyi is vagy most 30+?
Hogy a viharban nem tudtál összekalapálni eddig egy családi házra vagy egy újépítésűre valahol (9-13ker)?
Angolul tudsz.
Akkor csak a munkahely az ami nem a legacélosabb a fizu terén.
Úgy, hogy nem mindenki szerencsés. Ennyi.

Amikor még jól kerestem az árakhoz képest, akkor pont nem volt meg a zsé.
A cég, ahol voltam 2014-2016 között kvézi semmiféle béremelést nem adott és utána hiába, az lófasz volt. Akkor jöttem el.
Azóta sokkal többet keresek, de ha 5 év alatt a lakások és a minden fiszemfaszom költség kvázi duplázódik, az semmilyen bérfejlesztés és spórolás nem követi le. Ennyi. 39 vagyok amúgy. Vagyis leszek 3 hét múlva.

Az ikertesó pont 2010-s évek elején tudott olcsón ingatlant venni és minden ingatlancserével csak keresett a különbözet meg összejött neki.
Nekem meg mindig csak pont annyira nem volt pénzem, hogy ne legyen 2015 tájáig. Azóta kb. esélytelen volt.
Most is csak több öröklés miatt lehetséges. Talán.

Miért, szerinted ma mennyit keres egy 10+ éves tapasztalattal bíró gépész.
Érdekelnek, hogy egyesek mit gondolnak és akkor, hogy mi a realitás...
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
212
537
93
Úgy, hogy nem mindenki szerencsés. Ennyi.

Amikor még jól kerestem az árakhoz képest, akkor pont nem volt meg a zsé.
A cég, ahol voltam 2014-2016 között kvézi semmiféle béremelést nem adott és utána hiába, az lófasz volt. Akkor jöttem el.
Azóta sokkal többet keresek, de ha 5 év alatt a lakások és a minden fiszemfaszom költség kvázi duplázódik, az semmilyen bérfejlesztés és spórolás nem követi le. Ennyi. 39 vagyok amúgy. Vagyis leszek 3 hét múlva.

Az ikertesó pont 2010-s évek elején tudott olcsón ingatlant venni és minden ingatlancserével csak keresett a különbözet meg összejött neki.
Nekem meg mindig csak pont annyira nem volt pénzem, hogy ne legyen 2015 tájáig. Azóta kb. esélytelen volt.
Most is csak több öröklés miatt lehetséges. Talán.

Miért, szerinted ma mennyit keres egy 10+ éves tapasztalattal bíró gépész.
Érdekelnek, hogy egyesek mit gondolnak és akkor, hogy mi a realitás...
Én 40+, lehet találkoztunk is valahol az audmax környékén
Ma egy gyakorlott gépész valahol 1.1 és 2.4 között (bruttó)
De én speciel lehet mázlista vagyok de akkor mindenki az ismerettségemben az.
Ja és én közel 20év után váltottam a multiról a versenyszférába ahol leesett az állam.
Olyan 50-90%al magasabbak a bérek a versenyszférában. És ez ofisöl, nem zsebbe rakom kategória.
Nézz körbe, az erőműtervezést lehet "hatékonyabban" is végezni. A hegesztőmérnöki egy kalap sz@rt adott pluszban.
Tanácsadás ami még mostanában fizetős hely.
 
  • Hűha
Reactions: phaidros

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Gyerekkel és kisálattal kvázi lehetetlen lakást bérelni
Igen.
Bérlő szempontjából megértem, de nézd a másik oldalt.
Gyerekkel sokkal maceránsabb kirakni a bérlőt -ha jól tudom, mint gyerek nélkül.

A másik, hogy -és most félretéve azon sarkalatos nézetem, hogy jószág lakásba nem való- volt szerencsém macskás tulaj után költözni. Allergiás vagyok a kisállatra, főleg az ismeretlenre, amihez nem szoktam. Állítólag a tulajok nem tudták, hogy macskát tartott a bérlő. Oké, mindegy, hogy hiszem, vagy sem... de nekem kellett kitakarítanom, a szőnyeg egyadta szőr volt. Nem is tudom, hogy mit csinálok vele, ha nem lakik közelben a testvérem és a barátjának nem lett volna kocsija. Először a szőnyeg az ő erkélyükre, onnan meg a tulaj anyjának a garázsába transzportálódott. Mire végeztem majdnem ott fúltam meg, elég heves allergiás szarság jött rám.

Igaz, volt olyan bérlőnk, ahol se gyerek, se kisállat, aztán egy éves bentlakás után úgy lelakták, hogy festeni kellett (mert alapban átfestette a frissen festett szobát) meg 3 napig takarítani. Azok elég zűrösek voltak a végére. :S A srác onnan vonult be -a börtönbe, csaj meg úgy menekült el a srác rokonai végett.
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: hendrick and BJani

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 977
36 312
113
Úgy, hogy nem mindenki szerencsés. Ennyi.

Amikor még jól kerestem az árakhoz képest, akkor pont nem volt meg a zsé.
A cég, ahol voltam 2014-2016 között kvézi semmiféle béremelést nem adott és utána hiába, az lófasz volt. Akkor jöttem el.
Azóta sokkal többet keresek, de ha 5 év alatt a lakások és a minden fiszemfaszom költség kvázi duplázódik, az semmilyen bérfejlesztés és spórolás nem követi le. Ennyi. 39 vagyok amúgy. Vagyis leszek 3 hét múlva.

Az ikertesó pont 2010-s évek elején tudott olcsón ingatlant venni és minden ingatlancserével csak keresett a különbözet meg összejött neki.
Nekem meg mindig csak pont annyira nem volt pénzem, hogy ne legyen 2015 tájáig. Azóta kb. esélytelen volt.
Most is csak több öröklés miatt lehetséges. Talán.

Miért, szerinted ma mennyit keres egy 10+ éves tapasztalattal bíró gépész.
Érdekelnek, hogy egyesek mit gondolnak és akkor, hogy mi a realitás...
nettó 400eFt?
Csak tipp - nem értek a fizetésekhez.
 
M

molnibalage

Guest
Ma egy gyakorlott gépész valahol 1.1 és 2.4 között (bruttó)
Hát itthon nagyon nem.
Egyes kivételes pozíciókban is a sáv alja.
A nagyon penge heggesztő és anyagmérnök kombója valahol a közepe.
Közelébe nem vagyok a sáv közepének sem.

Ja és én közel 20év után váltottam a multiról a versenyszférába ahol leesett az állam.

Olyan 50-90%al magasabbak a bérek a versenyszférában. És ez ofisöl, nem zsebbe rakom kategória.
Ezt a mondatot nem értem, mert "multi" az versenyszféra...
Nézz körbe, az erőműtervezést lehet "hatékonyabban" is végezni.
Már nem ott vagyok, folyamattervező vagyok megint.
Erőművet itthon sajnos nemigen terveznek már. Inkább csak engedélyeztetnek.
nettó 400eFt?
Csak tipp - nem értek a fizetésekhez.
Néhány hónapja tett be valaki egy stat. felmérés linket sávokkal. Netó 620 tája volt asszem az átlagos 10+ éves gépész fizetés nettóban. Az bruttó 900 tája.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
212
537
93
Igen.
Bérlő szempontjából megértem, de nézd a másik oldalt.
Gyerekkel sokkal maceránsabb kirakni a bérlőt -ha jól tudom, mint gyerek nélkül.

A másik, hogy -és most félretéve azon sarkalatos nézetem, hogy jószág lakásba nem való- volt szerencsém macskás tulaj után költözni. Allergiás vagyok a kisállatra, főleg az ismeretlenre, amihez nem szoktam. Állítólag a tulajok nem tudták, hogy macskát tartott a bérlő. Oké, mindegy, hogy hiszem, vagy sem... de nekem kellett kitakarítanom, a szőnyeg egyadta szőr volt. Nem is tudom, hogy mit csinálok vele, ha nem lakik közelben a testvérem és a barátjának nem lett volna kocsija. Először a szőnyeg az ő erkélyükre, onnan meg a tulaj anyjának a garázsába transzportálódott. Mire végeztem majdnem ott fúltam meg, elég heves allergiás szarság jött rám.

Igaz, volt olyan bérlőnk, ahol se gyerek, se kisállat, aztán egy éves bentlakás után úgy lelakták, hogy festeni kellett (mert alapban átfestette a frissen festett szobát) meg 3 napig takarítani. Azok elég zűrösek voltak a végére. :S A srác onnan vonult be -a börtönbe, csaj meg úgy menekült el a srác rokonai végett.
Még mázlista is lehetsz, nekem a pesti lakásomban az albérlők indiaiak voltak.
Orvosának hallgatók.
2évig. Fizettek rendesen (nem zsebbe hanem cégen keresztül, adózottan), csendesen viselkedtek. De főztek.
A végén ők maguk ajánlották fel a felújítási költséget mert tudták hogy enyhe szagot hagytak maguk után....
De amúgy belegondolva ma tényleg sokkal nehezebben tudnék venni családi házat mint 10éve. Az árak olyan 4szeresére mentek, nem irigylem azokat akik mostanában akarnak saját ingatlant.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
212
537
93
Hát itthon nagyon nem.
Egyes kivételes pozíciókban is a sáv alja.
A nagyon penge heggesztő és anyagmérnök kombója valahol a közepe.
Közelébe nem vagyok a sáv közepének sem.


Ezt a mondatot nem értem, mert "multi" az versenyszféra...

Már nem ott vagyok, folyamattervező vagyok megint.
Erőművet itthon sajnos nemigen terveznek már. Inkább csak engedélyeztetnek.

Néhány hónapja tett be valaki egy stat. felmérés linket sávokkal. Netó 620 tája volt asszem az átlagos 10+ éves gépész fizetés nettóban. Az bruttó 900 tája.
Bruttó 1.2 alatt senki sem megy sehova manapság, sztem.
Ahol dolgoztam olyan 40ember lépett le 1hónap alatt, mindenki 700-900közötti volt.
Most a legalja 1.150ért ment át máshova.

A multinacionális cégeken a nagy magyarokat értettem....
A versenyszféra napjainkban a kivitelezés/tervezés/előkészítésen alapul, gépészeti dolgokat tekintve. Nem a megrendelői oldalt.

Kisöcsém -szintén gépész- GEtől ment pár éve ideoda, aztán most németeknél vergődik szaros 1.5ért 7év szakmai tapasztalat után.
Szóval....vannak lehetőségek csak keresni kell azokat.
Az ingatlanok ára még tovább fog emelkedni, de a bérek ezt nem fogják lekövetni.
Aki ezt nem látja az menjen tiltakozni Paksi2 ellen is...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Még mázlista is lehetsz, nekem a pesti lakásomban az albérlők indiaiak voltak.
Orvosának hallgatók.
2évig. Fizettek rendesen (nem zsebbe hanem cégen keresztül, adózottan), csendesen viselkedtek. De főztek.
A végén ők maguk ajánlották fel a felújítási költséget mert tudták hogy enyhe szagot hagytak maguk után....
De amúgy belegondolva ma tényleg sokkal nehezebben tudnék venni családi házat mint 10éve. Az árak olyan 4szeresére mentek, nem irigylem azokat akik mostanában akarnak saját ingatlant.
Ez egy ilyen kivételes volt, de elsőre ez lett. Legalább ha tartozással is lépett meg, de nem vesztettünk rajta.
Aztán volt két egyetemista, de azok csak fél évig, majd egy hölgy, aki ki is takarított maga után, most meg egy egyedülálló úr lakja már évek óta. Szóval utána szerencsénk volt. Ez meg most egy elég normális lakó, szóval inkább nem is emeltünk egy ideje, meg mikor elvesztette a munkahelyét, akkor is x részét a bérnek betábláztuk, mert úgy gondoljuk, hogy inkább egy normális, becsületes lakó, mint, hogy folyton cserélődjön, meg szórakozzon az ember a kiadással, mikor minden 4. jön el egyáltalán.
Külföldin mi is gondolkoztunk, mert lett volna. Ők még többet is fizettek volna akkor, mert ha jól emlékszem olyan 80 ezret kapnak rá az államtól. Tesóm szomszédja is ilyen indiai féle volt. Mindig valami szagosat főzött, kinyitotta az ajtót és ott ácsorgott.

Egyébként mi is örökségből+hitelből tudtunk garzont venni, meg marha nagy szerencsénk volt, mert a piaci ár alatt kb. 25%-al tudtuk megvenni; azóta meg eléggé felmentek az árak, ha nem is négyszeresére.
Talán az lehet megoldás; természetesen ha nem saját lakhatásra kell, hogy el kell gondolkodni, hogy megoldható e vidéken venni, de nem nagyon szoktam mondjuk BP vs. vidéki ingatlanárakat nézegetni mostanában.
 
Status
Not open for further replies.