Nem okozat->ok, azért szálltak el az árak, mert iszonyatos költés van építőipari szolgáltatásokra. Az egy következmény, hogy a válság után amikor annyi szektor "állt térdre" az építőipar lett a legjelentősebb, mert a hihetetlenül tovább szálló árak arányaiban tovább vitték a nemzetgazdasági szelet méretét felfele, nem azért mert nőtt a hatékonyság, vagy többen dolgoznának vagy klasszabb dolgokat építenének, hanem egyszerűen azért mert drágább lett, és működőképes maradt a szektor a mellett, hogy bizonyos szektorok a töredékükre estek, pl turizmus, ahol majdnem mindenki a túlélésért küzd, vagy már feladta, és azt mondja ő többet ezen a területen nem hajlandó dolgozni.
Egyszerűen annyi,, hogy az állam aránytalanul sokat költ építkezésre és különféle építőipari munkák támogatására. Két végén égeti a gyertyát a szektorban, és csodálkozik, hogy árrobbanás van. Ezzel egyrészt kárt okoz a lakosságnak közvetlenül, a nem építőipari gazdaságoknak akik építkeznek, és a közberuházásoknak is, mert mindennek van egy bizonyos hasznossága amennyit megér, és az elszállt nyersanyag és munkabérekkel minden elköltött forint kisebb arányban hasznosul. Ha nem két lábbal állnának a gázpedálon akkor nem robbant volna be ennyire az építőipar, legalábbis a munkadíjak. A nyersanyagoknál nemzetközi tényezők is vannak.
Az megint egy másik probléma, hogy strukturálisan sem egészséges, ha kissé sarkítottan a majmok csücsülnek a prímán megépített atombombán, mint a majmok bolygója legnépszerűtlenebb részében, azaz nem csak az építőiparba kellene ekkora pénzeket beletolni, hanem a magas hozzáadott értékű hazai tevékenységeknek is kellene támogatás.
Elég nagy szégyennek tartom, hogy volt egy halom jó terv, amikből szó szerint semmi nem lett, csak vas és beton. Gondolok itt a Talentis programra, vagy arra, hogy mennyien kilincseltek arra tekintettel, hogy mekkora hagyománya és erőforrásai vannak hazánkban a gyógyszeriparnak, hogy egy biotechnológiai magánszektort felhúzzanak erre alapozva. Persze maguk az érintettek annak örülnének a legjobban ha nem az állam találná ki, hogy mit csináljon, mert tapasztalataik szerint abban nincs sok köszönet, de pl COVID alatt nagyon hatékonyan lehetett volna a kieső munkaerőt állami dotációval terelni magasabb hozzáadott értékű hiányszakmák fele. Az informatikai átképzéses program nagyon jó lett volna, csak harmatgyenge volt, és miért csak az volt, van még hiányszakma más is, nem lehet mindenkiből informatikust faragni.