EVA / Zuzana / DITA / MORANA / BIA - 155 mm kerekes önjáró lövegek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
A szlovák és ukrán hadiipar kozos projetkbe kezd, melynek alapjáúl EVA tarack fog szolgalni

Nagyobb ágyú gyártók lesznek, mint a németek. Van a saját tarackjuk, a Bogdán, amit több százas nagyságrendben akarnak gyártani. Meg akarják szerezni a több száz külföldi típus hazai karbantartását. És mellette még nektek is akarnak gyártani egy külön, új típust.
Bicepsz az lesz a költségvetésben, majd ti fizetitek, hogy ők olcsón gyártsák.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 681
42 112
113
Dehogy raktak ossze. Egyetlen protot osszekartacsoltak, meglevő cuccokbol foleg, az nem termék, max PoC (mar ha egyáltalán mindene mukodik.)
Ez tényszerűen nem igaz: a löveg saját gyártmány meg a teherautó is. Olvasd el a fejlesztés sztoriját: külön ezért hoztak létre egy lövegcső gyártósort, mert a SZU összeomlása óta sosem gyártottak huzagolt lövegeket Ukrajnában. Az acél is saját benne a Donyeckből. Van benn bőven saját termék.
Konkrétan Magyarország nem képes egy ilyet összerakni, szóval kisebb mellénnyel fikázd! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Audiatur et altera pars!


Gondoltam, ha már róluk van szó, beteszem azt a cikket, hogy ők hogy látják a helyzetüket. Külön felhívnám a figyelmet rá, hogy a harctéri tapasztalatot szerző nemzet szerint a közvetlen tüzelés igénylése nem csak felesleges, de bizonyos megfontolásból hátrányos, mert csak tovább bonyolítja az egyébként is hosszú logisztikai lábnyomot, az sem tetszik nekik, hogy ezzel drágítják is. @ijasz véleménye köszön vissza abban is, hogy az automata töltővel is óvatosan kell bánni, de úgy veszem ki az írásból, hogy ott talán nincs semmi véglegesen eldöntve. (Gondolom első sorban arra gondolnak, hogy ha beszarik, akkor kell egy egyértelműen könnyen kezelhető és kényelmes kézi lehetőség, amit az automata ne hátráltasson. Hallottuk a sok panaszt, hogy a szlováknál jóval kevésbé összetett töltők is ilyen intenzív harcokban, ilyen intenzív használattal hamar kiütik magukat és utána saját magára számíthat a tüzér.)

Rosszindulatú és abszolút elfogultan ellenséges vagyok, de nekem ebben gazdasági megfontolások is kiérződnek, amikor az EVA-t kísértetiesen a Bogdánig visszabontják. Mondom másként, a felvidéki barátaink kapnának EVA helyett egy CAESARt. Minél jelentősebb ukrán szellemi tulajdonnal. Ami nem lenne rossz nekik, de a nemzetközi piacon ezzel önmagában nem tudnak versenyezni a francia megfelelővel. (Már csak az atommal rendelkező nagyhatalmi státusz miatt sem.)
Az, hogy ők is érzik a háború végét, jelzi azt, hogy a cikk végén már exportról írnak és befolyó kemény valutáról. Ezek és a most kezdődő többi fejlesztés nyilván nem a most folyó háborúhoz kellenek, de újra érzik a reményt, hogy fegyvergyártásból fogják fenntartani magukat. (Miközben a cég Kramatorszki központjára nem vennék mérget, hogy évszázadok távlatában is számíthatnának akár az ukrán, akár szlovák részről. Vagyis valakinek majd pénzt kell belerakni, hogy nekik legyen egy új üzemük.)
 
  • Tetszik
Reactions: kampfi

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 190
50 604
113
Ez tényszerűen nem igaz: a löveg saját gyártmány meg a teherautó is. Olvasd el a fejlesztés sztoriját: külön ezért hoztak létre egy lövegcső gyártósort, mert a SZU összeomlása óta sosem gyártottak huzagolt lövegeket Ukrajnában. Az acél is saját benne a Donyeckből. Van benn bőven saját termék.
Konkrétan Magyarország nem képes egy ilyet összerakni, szóval kisebb mellénnyel fikázd! ;)
Saját acél Donyeckből?!

Rákérdezhetek, Azovstal?! :D

Ahhoz a jövőben sok sikert, ami volt ukrán hadiipar, az VOLT, most nincs, vagy ha mégis az oroszok kezén! Az ukránok maguknak semmit nem tudnak megoldani, még egy karbantartást sem, aki oda akar bármilyen hadiipari beruházást, az kössön egy fasza biztosítást előtte, szerintem :D !
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin and nyugger

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 607
14 825
113
Az ukránok mit tesznek bele? A költést? :D
Gyártókapacitást és a reális háborús tapasztalatok által kifejlesztet inovációkat. Amúgy itt az egész cikk:
*
https://e.dennikn.sk/3444096/ukraji...41151.651541086.1687330092-5861818.1621719860
*
A Zuzana tarackok harci bevetésével kapcsolatos tapasztalatok arra ösztönözték az ukránokat, hogy szorosabb együttműködést alakítsanak ki gyártójukkal, a dubnica nad váhomi Konštrukta Defense állami vállalattal. Megállapodtak egy közös tarack kifejlesztésében, melynek alapja egy szlovák fegyver lenne.

Ez a fegyver nem a jól ismert Zuzana, hanem a kevésbé ismert Eva tarack lenne, amely szintén 155 milliméteres lőszert használ. Viszont lényegesen könnyebb. A közös projekt célja az lenne, hogy Evát hozzáigazítsák az ukrán követelményekhez, és integrálják az ukrán partnerek technikai fejlesztéseit.

„Célunk, hogy egy éven belül megépítsük az új taracka működőképes prototípusát” – mondja Alexander Gurský, a Dubnica Konštrukta igazgatója.

Ukrán részről partner lett a Kramatorský zavod nehézgépgyár (KZVV), amely Bohdana néven saját tarackokat gyárt.

Mindkét társaság már aláírta az együttműködési megállapodást. Ezt az ukrán fegyvergyár igazgatója, Vitalij Zagudajev is megerősítette a Denník N-nek - azzal, hogy a szlovák Konstruktával már egyeztettek más tevékenységekről is.

"A Konstrukte Defence-nél jó és megbízható partnerre találtunk, akivel projekteket dolgozunk ki aknavető, lőszer, a Bohdana projekt modernizálása és egy új, 155 milliméteres tarack fejlesztése terén" - mondta Zagudajev.
„Ukrajna már nincs abban a helyzetben, mint az agresszió kezdetén, amikor mindent elvitt, amit felajánlottak neki. Amikor ma rendszert választ, azt csak alapos értékelés után teszi meg” – mondja Gurský.

Ebből az együttműködésből született meg az ötlet egy teljesen új tarack megépítésére, amelyben mindkét fél a lehetőségeihez képest a legjobbat hozza ki.

„Az építkezés több éves tapasztalattal rendelkezik a tüzérségi rendszerek terén, és magasan képzett munkaerőt tudunk kínálni. Erőink összefogásával nagyon hatékonyak lehetünk” – erősíti meg Zagudajev, az ukrán fegyvergyár vezetője.

A szlovák Konštrukta tapasztalattal rendelkezik a modern tarackok fejlesztésében, amelyek tüzét fejlett számítógépes rendszer vezérli.

Az ukránok viszont jóval nagyobb gyártókapacitásokkal rendelkeznek, mivel a szovjet fegyveripar jelentős része Ukrajnában összpontosult. Ugyanakkor van tapasztalatuk tarackok bevetésében egy kiélezett csatában, amit semmilyen szimulációval nem lehet hitelesen modellezni. Rámutattak a szlovák tarackok néhány korlátjára – például a lőszer minőségére való túlzott érzékenységre.

„Az ukránok intenzíven telepítik zuzanjainkat a frontvonalra. Tőlük született számos fejlesztési javaslat, amelyeket közös prototípusba is lefordíthattunk" - teszi hozzá Gurský.

Az ukránok hozzájárulása: harci tapasztalat
Gurský szerint az együttműködés annak kezdett kialakulni, hogy az ukránok elégedettek a szlovák Zuzana tarackokkal. Tavaly nyáron nyolc darabot vásároltak (az egyiket már megsemmisítette egy orosz drón).

Ezt követően további tizenhat darab, 92 millió euró értékben jelezték érdeklődésüket, amelyek megvásárlását három nyugat-európai NATO-állam: Dánia, Norvégia és Németország fizeti.

Ezt a megállapodást tavaly ősszel jelentette be Jaroslav Naď volt védelmi miniszter (ma Demokraták), de valójában mindkét fél csak a héten írta alá. A szlovák tarackoknak először ukrán teszteken kellett átmenniük.

Már a háború utáni időszakra gondolnak
A projektet hosszú távúnak tervezik, ezért az új tarackot nem fejlesztik, hogy beavatkozzon például a jelenlegi ukrán ellentámadásba.

Az ukrán páncélosok már a jövőbe próbálnak tekinteni. Saját hadseregük átfogó modernizációjára készülnek, amelyben Kijev a lehető legtöbb hazai kapacitást kívánja kihasználni. Volodimir Zelenszkij elnök a héten azt is kijelentette, hogy Ukrajnának képesnek kell lennie több kulcsfontosságú fegyver önálló előállítására.

Ezzel megnyílik a lehetőség a szlovák páncélosok számára, hogy megvegyék a lábukat a piacon, ahol dollármilliárdokat kereshetnek a közeljövőben.

"A közös tarackprojekt évekig munkát hozna nekünk, bevételt hozna a licencek eladásából és egyéb előnyökből" - mondja Gurský.

A különbség csak mennyiségben lenne. Szlovákia eddig évente legfeljebb tizennégy tarackot gyártott, a legnagyobb megrendelő pedig a szlovák védelmi minisztérium volt, amelynek legnagyobb megrendelése 25 darab Zuzana 2 típusú volt.

Egyrészt az ukránok sokkal nagyobb termelési kapacitással és ezzel együtt sokkal nagyobb kereslettel rendelkeznek. Ha hadseregük közös szlovák-ukrán tarackot rendelne, az gyakorlatilag több tucat darabszámú megrendelést jelentene.

„Valójában teljesen más számokról beszélünk, mint amit a szlovák piacról megszoktunk” – erősíti meg Gurský.

Mi lesz a választások után?
Egyelőre ezek mind csak tervek, amelyek talán mégsem sikerülnek. Az első kockázatot a szeptemberi szlovákiai választások jelentik.

Ha az olyan pártok jelöltjei, mint a Smer, az SNS vagy a Republika átveszik utánuk a védelmi minisztérium irányítását, az első szakaszban leválthatják a dubnicai Konštruktát is magában foglaló állami vállalatok vezetését, a második szakaszban pedig leállíthatják az Ukrajnával való együttműködést. .

Mára ezek a pártok egyebek mellett azt ígérik, hogy megszüntetik Ukrajna katonai támogatását. Ha az esetleges hatalomátvétel után is ragaszkodnának hozzá, az ukrán hadsereg felfegyverzésében bármilyen – akár kereskedelmi – együttműködés elfogadhatatlan lenne számukra.

„Részvénytársaság ügyvezetőjeként nem a választásokat nézem, hanem a cégem érdekeit. Igyekszem apolitikus lenni, bár az igazság az, hogy a katonai anyagok kereskedelmében ez nem teljesen lehetséges, mert ez az iparág másolja külpolitikánk irányát” – válaszolja Gurský.

Ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a nagy fegyverkezési projektek általában egy esetleges kormányváltás után is folytatódnak. A szlovák-ukrán tarack fejlesztését annyira ígéretesnek tartja, hogy az egész fegyveripar szégyene lenne, ha valaki mesterségesen lelassítaná.

„Az ukrán partnerekkel megvalósuló projekt óriási lehetőség az egész fegyveriparunk számára, amely 1989 óta vagy hanyatlóban, vagy stagnálásban van” – teszi hozzá az állami vállalat vezetője.

A nemzetközi projektek kockázatai
Aztán vannak más lehetséges kockázatok is. A nemzetközi fegyverkezési projektek általában bonyolultak, és a szlovák cégeknek nincs sok tapasztalatuk ezekkel kapcsolatban.

A partnerek mindegyike más-más környezetből származhat, eltérő technológiai eljárásokkal, munkamódszerekkel rendelkezhet, és mindegyikre eltérő politikai nyomás nehezedhet.

A kramatorszki partnerüzem ugyan formálisan zártkörű, de kapcsolatban áll Makszim Jefimov ukrán oligarchával is, aki egyben az ukrán parlament tagja is.

Ugyanakkor mindkét partner bekapcsolódhat saját üzleti érdekeibe, amikor a lehető legnagyobb részt kívánja kivenni az értékesítésből.

Ezen kívül senki sem tudja előre garantálni, hogy a közös termék minden szükséges vizsgálaton átmegy, és a fejlesztési munka során nem lép fel olyan technológiai probléma, amely aránytalanul késlelteti és megdrágítaná az egész folyamatot. Gurský azonban optimista.

„Ukrán partnereink és mi több éves tapasztalattal rendelkezünk a tüzérségi rendszerek fejlesztésében. A legjobb feltételekkel rendelkezünk a projekt sikeréhez” – mondja.

A közös tarackprojektet nem tartja túl drágának vagy technológiailag igényesnek. A szükséges technológiák nagy részét már kifejlesztették, így a fegyverraktárak fő feladata az lesz, hogy megtalálják a módját, hogyan integrálják őket egy új fegyverbe, vagy tovább javítsák.

„Közös termékeink nemcsak Ukrajna, hanem a NATO-országok piacain is felhasználhatók” – mondja a kramatorszki üzem igazgatója.

Egy kevésbé ismert szlovák ágyú
Gurský szerint az új tarack neve olyan részlet, amelyről még nem esett szó. Az új ágyú koncepciója azonban világosabb.

Az alap a szlovák platform lenne. Ez a platform nem a Zuzana lenne, hanem a kevésbé ismert tarack Eva. Ez egy könnyebb taracka, amelyet Konštrukta 2015-ben mutatott be először a brünni fegyvervásáron. Nem sorozatgyártású – csak prototípusként létezik.

Előnye a Zuzanával szemben, hogy tíz tonnával kevesebbet nyom. Ez lehetővé teszi, hogy jobban átgázoljon a sárban, még kevésbé szilárd hidakon keljen át, ugyanakkor könnyebben szállítható légi úton.

"Az Eva taracknak ugyanolyan tűzhatékonysága van, mint a Zuzanának, de jobb a terepjáró képessége. Télen még olyan dombra is fel tud mászni, ahová Zuzana nem tud feljutni” – mondja Gurský.

Hátránya viszont a gyengébb páncélzat, a legénység alacsonyabb védelme és a kisebb lőszerkészlet - negyven tüzérségi lövedék helyett húszat szállít. Ez utóbbi hátrány Gurský szerint azonban csak feltételezett.

„A valós tapasztalat azt mutatja, hogy egy tarack soha nem lő ki mind a negyven lövedéket egy műveleti bevetés során. Húsz gránát teljesen elegendő” – teszi hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 607
14 825
113
(folytatás)

Ukrán know-how
És ellenkezőleg, mi lenne az ukránok hozzáadott értéke?

Gurský szerint a kramatorszki üzem olyan fejlesztéseket hajthat végre, amelyek révén a tarack kevésbé lesz érzékeny a lőszer minőségére.

Mind Zuzana, mind Eva öntöltő mechanizmust használ, amely lehetővé teszi az ágyújuk tüzelését anélkül, hogy a legénységnek minden lövés után meg kellene tisztítania. A feltétel azonban jó minőségű lőszer használata.

Egyszerűen fogalmazva: a hordónak minden lövés után üresnek kell lennie. A felhasznált patronnak tehát jó minőségű portöltettel kell rendelkeznie, amely az a komponens, amely kidobja a gránátot, majd a csőben marad. Annak érdekében, hogy a mechanizmus új patront tölthessen be, ennek a patronnak a maradványait teljesen el kell égetni a lövés után.

A fronton lévő ukrán katonák azonban rendszerint arra kényszerülnek, hogy azzal lőjenek, amivel a rendelkezésükre állnak, beleértve a régebbi és gyengébb minőségű töltényeket is. Portöltetük nem éghet el teljesen, ezért a Zuzana szoftvere lefagy, és nem teszi lehetővé a további lövöldözést.

Gurský szerint az ukrán fegyverkezési vállalat olyan megoldással állt elő, amely képes kezelni ezt a problémát.

„Partnerünknek van egy technológiai megoldása, amely megoldja a problémát. Már próbáljuk alkalmazni ezt a megoldást a Zuzana 2 tarackjainkra” – teszi hozzá Gurský.

Aktív szlovákok
A Dubnická Konštrukta messze nem az egyetlen tarackgyártó Európában. Az elmúlt év során az ukrán hadsereg Franciaországból, Lengyelországból és Németországból is szerzett modern ágyúkat.

Miért választott tehát a Kramatorszki gyár egy szlovák céget az együttműködésre?

Gurský szerint azért keresték meg őket, mert igyekeznek nagyon aktívak lenni Ukrajnában. A szlovák állami cég például közvetlenül Ukrajna területén szervizeli tarackjait, míg a legtöbb versenytárs a NATO-országok területére viszi vissza javításra.

„Valójában Ukrajnába megyünk, és megpróbáljuk a lehető legtöbbet elhelyezni. Valószínűleg ezt a partnerünk is észrevette” – mondja Gurský.

A Konstrukta vezetője szerint mindkét fegyvergyár háborús körülmények között is mer előrelépni a projektben. Bár az ukrán tarackgyártó eredetileg Kramatorszkban, a fronthoz viszonylag közeli városban működött, amelyet rendszeresen érnek orosz bombák és rakéták, kapacitásainak jelentős részét a hátországba tudta mozgatni.

"Ez lehetővé teszi számunkra, hogy teljes mértékben elkezdhessünk dolgozni a tarack fejlesztésén, amelyet az ukrán hadsereg igényeire szabnak" - teszi hozzá Gurský.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
„Ukrajna már nincs abban a helyzetben, mint az agresszió kezdetén, amikor mindent elvitt, amit felajánlottak neki. Amikor ma rendszert választ, azt csak alapos értékelés után teszi meg” – mondja Gurský.
Ugyanakkor van tapasztalatuk tarackok bevetésében egy kiélezett csatában, amit semmilyen szimulációval nem lehet hitelesen modellezni. Rámutattak a szlovák tarackok néhány korlátjára – például a lőszer minőségére való túlzott érzékenységre.

Ezeket csak minden ok nélkül kiemeltem a szövegből.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 607
14 825
113

A szlovák állami fegyvertár segített előállítani a cseh tarackot, amely a dubnicai Zuzanával versenyez​

https://e.dennikn.sk/3484394/sloven...sku-hufnicu-ktora-konkuruje-dubnickej-zuzane/

Az állami tulajdonú ZTS Špeciál részvénytársaság részt vett a Dita tarack megalkotásában, amelyet a cseh Strnad fegyvergyártó magánholdingja eredeti termékeként mutat be.

A cseh média úgy ír az új Dita tarackról, mint hazai fegyvergyátóik ígéretes termékéről. "A Dita egy újabb kifejezése annak, hogy a cseh fegyveripar hogyan újul meg, és tovább fejleszti képességeit" - írta egy ideje a CZ Defense specializált weboldala.
Két éve mutatta be a CSG holding, amelyet a befolyásos cseh fegyvergyártó, Jaroslav Strnad alapított, és amelyet ma fia, Michal irányít. Ditát a Považieban évtizedek óta gyártott tarackok utódjaként írták le.

"A Dita kerekes önjáró tarack a DANA és a Zuzana modellek utódja" - írta a CSG csoport.

A szlovák védelmi minisztérium irányítása alatt álló egyik cég jelentősen hozzájárult a cseh magánholding sikeréhez. Ez egy állami tulajdonú dubnica nad váhomi ZTS Špeciál részvénytársaság, amelyet a Smer és az SNS napjai óta Miroslav Sim vezérigazgató irányít.

A cseh fegyveripar terméke?

A Zbrojovka ZTSŠ Speciál először a Dita tarack fejlesztésében vett részt, most pedig sorozatban gyárt néhány fontos alkatrészt hozzá. Ezt a Védelmi Minisztérium is megerősítette. „A cég vezetői döntése, hogy a Dita projektben is részt vesz a lehetőségeihez képest” – írta Precner Mária szóvivő.

Főleg ágyúcsőveket gyártanak Považieban a Dita tarackhoz. Aa agyúcső több méter hosszú, egy rendkívül erős cső, amelynek tüzérségi lövedékek kilövésekor extrém nyomásnak kell ellenállnia.

A ZŤS Špeciál vezetői szerint természetes az együttműködés a cseh páncélosokkal. Sim vezérigazgató a Ditát a szlovák állami fegyverkezési vállalat és a cseh CSG csoport és más magánszereplők közös projektjeként írja le. "A szlovák ipar részesedése a Dita tarackon nagyobb, mint a Zuzana 2 tarackon" - válaszolták a ZTS Špecial vezetői a Denník N-nek.

Strnad csoportja mindig is saját termékeként emlegette a Dita tarackot. A vásárokon és a marketing anyagokban kizárólag a CSG holding részét képező Šternberk Excalibur Army márkanév alatt kerül bemutatásra.

A Dita taraca reklámanyagaiban csak Strnad cégei szerepelnek.

A szlovák Zuzana versenytársa

A Dita cseh termékként való bemutatása inkább marketing vagy nemzeti büszkeség kérdése. Egy másik dolog fontosabb. A Slovenské zbrojárstvo az 1990-es évek óta gyártja saját tarackját, a már említett Zuzanát.

Gyártója a Dubnica nad Váhomból származó Konštrukta Defense, amely szintén a Védelmi Minisztérium alá tartozik. Ezért a ZTS Špeciál testvérvállalata. A cég igazgatójának, Alexander Gurskýnak egyértelmű véleménye van Ditáról.

„Mi a cseh védelmi ipar termékeként fogjuk fel, és lehetséges versenytársnak tartjuk a kereskedelmi verseny keretében.” Így bizarr helyzet áll elő: az egyik állami cég ágyúhoz gyárt alkatrészt, egy másik állami cég ezt tekinti. termék legyen a versenytársa.

A cseheket a kommunisták megfosztották a termeléstől

A fegyvertár történetének kontextusának megértéséhez vissza kell mennünk az időben. Hetven éve nem gyártanak Csehországban tarackokat, amelyeket népszerûen nagy hatótávolságú lövegként emlegetnek, és a hegyen túl lövöldöznek.

Történelmileg a Škoda Plzeň gyártotta őket, de a második világháború után az állam kommunista vezetése úgy döntött, hogy a tüzérségi rendszerek gyártását Považie-ba helyezi át, ahol a ZŤS Dubnica nad Váhom fegyverkezési óriás is kiállított.

Považie-ba cseh konstruktőrök is költöztek, akiket tisztelettel "régi Škoda-vezetőknek" neveztek. Az 1970-es években segítettek kifejleszteni egy új és máig sikeres önjáró taracktípust, a DANA-t. Tátra alvázra szerelt ágyú volt, előnye többek között az automatikus töltés.

Amikor a hidegháború véget ért, és a keleti piacok szétestek, a szlovák fegyvergyártó cégek olyan új programokat kerestek, amelyek lehetővé teszik számukra a túlélést. A legtöbbjük csődbe ment. A Zuzana projektnek köszönhetően csak a tarackgyártás maradt fenn.

A szlovák állami vállalatok átvették a sikeres Danát, részben korszerűsítették és a nyugati szabványokhoz igazították. A DANA 152 milliméteres töltényekkel lő, amelyeket a Varsói Szerződés hadseregeiben használtak, a Zuzana 155 milliméteres NATO-kaliberre készült.

Visszatérünk a csehekhez. Az eredetileg leszerelt páncélozott járművek javítására és kereskedelmére szakosodott páncélos, Strnad tizenkét éve döntött úgy, hogy a tüzérség területén is megállja a helyét. Első terméke a csehszlovák Dana tarack modernizált változata volt, amelyet ma már Ukrajnába is szállítanak, és a fegyverembargót megszegve Azerbajdzsánba exportálnak.

Ezek azonban továbbra is úgynevezett keleti kaliberű fegyverek voltak. Fokozatosan a Strnad csoport úgy döntött, hogy saját tarackot vásárol, amelynek kalibere sokkal ígéretesebb, 155 milliméter. Így jött létre a Dita, amely első ránézésre a modern Považie-i tarackokhoz hasonlít. Így látja ezt a Zuzana rendszer gyártója, a Konštrukta Defence állami cég.

„A Dita önjáró tarackot a Dana tarack és a Zuzana 2000 tarack tervezési koncepcióján alapuló terméknek tekintjük” – mondja Gurský. Fontos a 2000-es szám a termék megjelölésénél. A Zuzana 2000 ennek a taracknak az első változatának a neve, amelyet a 90-es években fejlesztettek ki. Cseh Dita tehát a régebbi szlovák típus versenyzője.

A csehek újabb ágyút is fejlesztenek

A mostani, Szlovákia Ukrajnának is gyártott változata a Zuzana 2 jelzést viseli. Az első változathoz képest hosszabb csövű, ezért nagyobb a lövési pontossága, emellett magasabb a legénységvédelem, és mindenekelőtt modern tűzvédelmi szoftver.

Így Dita nem képviselhet közvetlen versenyt a Zuzana legújabb verziójával. Ebben mindkét fél egyetért.

„Ezeknek a termékeknek különböző paraméterei vannak, például a ágyúcso hossza, és az alvázban is vannak különbségek. Ezért úgy gondoljuk, hogy a két rendszer együtt létezhet a piacon, és sikeres lehet” – írja Andrej Čírtek, a CSG csoport szóvivője.

A Strnad cégei azonban tovább akarnak menni, és tavaly bemutatták a tarack továbbfejlesztett változatát, amelyet Moranának hívtak. Már olyan hosszú csöve van, mint a Zuzana 2. Külföldi hadsereg honlapjai szerint a ZTS Špeciál cég is részt vesz ennek a fegyvernek a fejlesztésében, vezetői nem tagadták.

Azt, hogy ebben az esetben közvetlen versenytársa lehet-e a szlovák modern Zuzana 2-nek, még nem lehet megmondani. A Morana egyelőre csak a prototípus fázisában létezik.

A Morana már más koncepcióval rendelkezik, mint a Považie-i tarackok, de még nem gyártják tömegesen.

Állami fegyvertár: ott voltunk


A Strnad-féle csoport képes lenne szlovák állami cég nélkül is előállítani a tarackját?

Ez nagyon megkérdőjelezhető. Az Excalibur Army cég eredetileg már gyártott tarackok (és egyéb páncélozott felszerelések) javítására és fejlesztésére szakosodott, nem pedig újak gyártására. A legközelebbi termelési kapacitások Strnadnak na Považie-n vannak.

A ZŤS Speciál vezetői megerősítik, hogy cégük szinte a kezdetektől részt vett a Dita tarackprojektben. „Ez a ZTS Špeciál, a CSG és mások közös fejlesztési és gyártási projektje, 2018-ban indítottuk el” – írta Denník N.

Az az információ, hogy ez az állami fegyvertár is részt vett a cseh tarack kifejlesztésében, eddig nem hangzott el nyilvánosan. Nyilvános nyilatkozataiban a Strnad csoport mindig is azt állította, hogy cége önellátó a fejlődésben. "Az Excalibur Army egy teljesen új, 155 milliméteres ágyútarack fejlesztésén dolgozik, a cég már befejezte a demóverziójának gyártását" - írta Strnad 2021 januárjában.

A ZŤS Spéciál most azt állítja, hogy részt vett a fegyverrel ellátott toronyrész, a Ditán újdonságnak számító alkatrészek fejlesztésében, a többit pedig más partnerek biztosították.

Jelenleg a Dita már sorozatgyártásban folyik. A Denník N szerint a CSG-csoport több mint tíz darabra kapott megrendelést egy külföldi vevőtől. A ZŤS Speziál mindegyikhez egy-egy csovet gyárt.

Mit hoz ebből az állami cég?

Denník N megkérdezte a ZŤS vezetőit, mi az anyagi haszna a Dita tarackoknak. A válaszuk csak általános: a Dita tarackhoz fejlesztettek egy GTS 155/45-ös ágyúcsovet, amely sikeresen vált megrendeléssé, és ma már több tucat rendelésük van.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 607
14 825
113
(folytatás)

Buli Strnaddal

A cseh holdingtársasággal való viszonylag színvonalon felüli kapcsolatok a ZTS Špeciál esetében nem meglepőek. Elsősorban a jelenlegi vezérigazgató, Miroslav Sim korszakához kötődnek.

Például két éve az általa vezetett cég bemutatta egy négykerekű páncélozott jármű projektjét. Valójában Strnad Excalibur Army járműve volt, amely a Patriot megjelölést viseli. Szlovákia igényeire átnevezték GTS-re, és úgy tettek, mintha a ZŤS Špecial cég eredeti járműve lenne.

Denník N szerint ez alatt a fedezet alatt próbálták a szlovák fegyveres erők fegyvertárába juttatni. Ez a projekt nem ment át a védelmi minisztériumon, amelyet Jaroslav Naď (eredetileg OĽaNO, ma Demokraták) vezetett.

Két évvel ezelőtt a ZŤS bemutatott prospektusaiban egy GTS nevű négykerekű járművet, valójában egy cseh Patriot jármű volt.
Sim vezérigazgató az állami fegyverzetipar egyetlen vezetője, aki túlélte a 2020-as kormányváltást. A Smerhez közel álló személyként 2017 januárjában vette át a ZŤS Špecial vezetését. Fico első kormánya idején (2006-2010) a Honvédelmi Minisztérium szolgálati irodavezetői tisztségét töltötte be. Közel áll Robert Kaliňákhoz, akivel Denník N korábbi megállapításai szerint hosszú évek óta baráti viszonyban áll, vagy ápol.

Még Kaliňák is belügyminiszterként többet üzletelt a Strnad páncélos cégeivel. A Tatra tűzoltóautók vásárlása mellett döntött, és ezzel segített megmenteni a Kopřivnica autógyártó céget, amelyet a Strnadov holding vásárolt meg egy árverésen nem sokkal korábban.

Később, miután ideiglenesen elhagyta a politikát, egy kis céget alapított, amely kézifegyverek kereskedelmével és gépészettel foglalkozott. A székhelyet a Strnad holdingja biztosította szlovákiai Považie-i üzemében.

Támogatás a minisztertől

Az elmúlt években a védelmi minisztérium azt állította, hogy Sim vezérigazgató bízik benne. Naď volt miniszter azzal érvelt, hogy a ZŤS Special jó gazdasági eredményekkel rendelkezik. És ugyanezzel a magyarázattal kiállt mellette Sklenár Martin jelenlegi miniszter is.

"A cég gazdasági eredményei, az eddigi tapasztalatok és a Naď volt honvédelmi miniszter által közvetített tapasztalatok ismeretében Martin Sklenár nem lát okot arra, hogy megváltoztassa hozzáállását és bizalmát, vagy megkérdőjelezze Miroslav Sim szakmai képességeit" - mondta a miniszter szóvivője. írt.

A Finstat adatbázisa szerint a ZTS Špeciál cég árbevétele tavaly két és fél millió euróval nőtt, a nyereség 500 ezerről hozzávetőleg 750 ezerre nőtt.

Figyelembe véve az Ukrajna elleni orosz agressziót, amely után sok ország fegyverkezésbe kezdett, a fegyverkezés ilyen egyensúlya nem olyan káprázatos. A Konštrukta Defense testvérfegyvergyártó cég például lényegesen jobban teljesített tavaly: árbevétele több mint harmadával 85 millió euróra nőtt, a profit pedig 1,4-ről csaknem 14 millió euróra ugrott.

És mit szól a miniszter ahhoz, hogy egy neki alárendelt cég segíti világgá a cseh tarackot?

Az üveggyártó nem kívánta értékelni, hogy Dita a szlovák termékekkel versenyez-e vagy sem. Mindazonáltal megérti Simo döntését, hogy a cég állítólagos szabad kapacitásait magán holding projektre használja fel.

"A rendelkezésünkre álló információk szerint a ZTS Špeciál gyártási kapacitásai a 155 milliméteres ágyúcsovek szegmensében jelentősen meghaladják a Zuzana 2 projekt igényeit" - írta a szóvivő.

Mit csinálna Strnad ZTS nélkül?

A miniszter szerint ha az állami fegyvertár visszautasít egy ilyen megrendelést, akkor eladásai egy részét elvesztené. Szerinte ez nem befolyásolná a piaci helyzetet, mert a Strnad holdingja más beszállítót találhatna.

"Ha a ZTS Špeciál cég úgy döntene, hogy elegendő kapacitása ellenére nem vesz részt a Dita projektben, a CSG cég valószínűleg versenytárs cégekhez fordulna. Ez a Védelmi Minisztérium és tágabb értelemben vett érdekeivel is közvetlen ellentétes lenne. , a Szlovák Köztársaság" – írta a szóvivő.

Denník N ebben a témában konzultált a fegyverüzletág embereivel, köztük a ZTSŠ Špecial egyik korábbi vezetőjével, aki nem kívánta nyilvánosságra hozni a nevét. Szerintük a Strnad cégei nehezen találnának alternatív beszállítót.

A főtermelés nem egyszerű dolog. A nyolcméteres cső, a patronkamra és egyéb alkatrészek megmunkálásához nagy eszterga és egy nagy CNC gép szükséges, a mérnöki cégek általában nem rendelkeznek ilyenekkel. Ezek olyan eszközök, amelyek több millió euróba kerülnek. Különféle mérő- és vezérlőeszközökre, valamint terekre is szükségük van a már legyártott hordó kilövéséhez.

A legközelebbi tüzérségi csőgyártók a Balkánon, Nyugat-Európában és Izraelben találhatók. Háborús és általános fegyverkezési időkben azonban elfoglaltak lehetnek, és még ha lenne is szabad kapacitásuk, kérdéses, hogy a Strnad Holdingnak ugyanazokat a feltételeket biztosítanák-e, mint a szlovák állami cégnek, amellyel a fenti szabványos együttműködés.

Sim: Zuzanának is gyártunk

És van még egy kérdés. A ZTS Špecial elsősorban a szlovák Zuzana tarackok számára gyárt, amelyek állami szempontból sokkal nagyobb prioritást élveznek.

Szüksége van rájuk a szlovák fegyveres erőknek és Ukrajnának, amely nemrég újabb tizenhat egységet rendelt. Emellett a Zuzanák gyártójának más üzleti megrendelései is vannak folyamatban, és valószínűleg hamarosan más külföldi vásárlóktól is bejelentenek megrendeléseket.

Tehát nincs olyan forgatókönyv, hogy a ZTS Špeciál nem tud majd Zuzana tarackokat gyártani, mert a Dita projekttel lesz elfoglalva?

Sim és menedzserei biztosítják, hogy a két projekt nem ütközik egymással.

"A fő szegmensben a gyártókapacitásaink jelentősen meghaladják a Zuzana 2 projekt igényeit. A Zuzana 2 tarack esetében cégünk határidőre teljesítette szerződéses kötelezettségeit, és soha nem késtünk" - válaszolta a ZTS Špeciál.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 226
24 328
113
"Segítség, lopják Zuzanát!

A szlovák hadiipar egyik legismertebb terméke a Zuzana önjáró löveg. Az ország ezekkel is támogatja az ukránokat a háborúban, és nemzetközi szinten is meglehetősen elismert hadi eszköznek számítanak. Olyannyira, hogy a löveg egyik korábbi típusát, a Zuzana 2000-et a csehek állítólag le is nyúlták.

Újabb kis történet az állam hanyagságáról.
A Zuzana különféle típusait a Konštrukta Defence állami vállalat gyártja. Három évvel ezelőtt a vezetője, Roman Ušiak egy levelet fogalmazott meg a cseh Excalibur Army cégnek, melyben figyelmezteti őket, hogy tisztességtelen verseny esete áll fenn, ugyanis a cseh cég Dita nevű önjáró lövegének egyes részei a megtévesztésig hasonlítanak a Zuzanáéira.

A levelet elküldte az akkori gazdasági és hadügyminiszternek is, név szerint Richard Sulíknak és Jaroslav Naďnak.
Az Excalibur Army visszautasította a vádakat, és azzal fenyegetett, hogy az ügy további bolygatását a társaság jogai és jó hírneve megsértésének fogja tekinteni.

A szlovák fél erre csendesen elvonult. A hadügyminisztérium megelégedett a válasszal, Roman Ušiak pedig egy másik céghez ment dolgozni, melynek az állam mellett van egy másik tulajdonosa is, mely a cégvezetési jogokat is birtokolja. Ez pedig nem más, mint az Excalibur Army tulajdonosa, Michal Strnad köre.

Ráadásul egy másik állami cég, a ZTS Špeciál alkatrészeket kezdett gyártani a Dita számára.
Roman Bobaľ, a szlovák lövészek parancsnoka úgy véli, ilyen rövid idő alatt nem lehet kifejleszteni egy löveget. Csehországban ugyanis hosszú évtizedekig nem gyártottak ilyesmit, hiszen Csehszlovákiában a lövegek gyártását Szlovákiába telepítették. Pár éve fogtak bele ebbe a projektbe.

A csehek azzal magyarázzák a hasonlóságot, hogy a Zuzana és a Dita is a csehszlovák Dana lövegen alapul, amit némileg árnyalnak Bobaľ szavai: „A Ditának 45-ös kaliberű ágyúcsöve van, mint amilyen a Zuzanának. Ráadásul a publikált fotók némelyikét jobban megnézve láthatjuk, hogy ágyúcsövén olyan gyártási szám van, mint azokon, amelyeket a szlovák hadsereg számára gyártának.”

Csehország fegyverexportja tavaly csaknem megkétszereződött az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Mindenesetre fura, ahogy a szlovák fél letett az esetleges plágium kivizsgálásáról, és inkább mintha búcsút akart volna inteni egy sikeres termék kizárólagos jogainak.

Csak a plágium lehetőségének felmerülése után három évvel, most, szeptember második felében ülnek össze a Zuzanához kapcsolható szerzői és más jogok képviselői, hogy megtárgyalják egyáltalán a kérdést."

forrás: NAPUNK.sk
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
"Segítség, lopják Zuzanát!

A szlovák hadiipar egyik legismertebb terméke a Zuzana önjáró löveg. Az ország ezekkel is támogatja az ukránokat a háborúban, és nemzetközi szinten is meglehetősen elismert hadi eszköznek számítanak. Olyannyira, hogy a löveg egyik korábbi típusát, a Zuzana 2000-et a csehek állítólag le is nyúlták.

Újabb kis történet az állam hanyagságáról.
A Zuzana különféle típusait a Konštrukta Defence állami vállalat gyártja. Három évvel ezelőtt a vezetője, Roman Ušiak egy levelet fogalmazott meg a cseh Excalibur Army cégnek, melyben figyelmezteti őket, hogy tisztességtelen verseny esete áll fenn, ugyanis a cseh cég Dita nevű önjáró lövegének egyes részei a megtévesztésig hasonlítanak a Zuzanáéira.

A levelet elküldte az akkori gazdasági és hadügyminiszternek is, név szerint Richard Sulíknak és Jaroslav Naďnak.
Az Excalibur Army visszautasította a vádakat, és azzal fenyegetett, hogy az ügy további bolygatását a társaság jogai és jó hírneve megsértésének fogja tekinteni.

A szlovák fél erre csendesen elvonult. A hadügyminisztérium megelégedett a válasszal, Roman Ušiak pedig egy másik céghez ment dolgozni, melynek az állam mellett van egy másik tulajdonosa is, mely a cégvezetési jogokat is birtokolja. Ez pedig nem más, mint az Excalibur Army tulajdonosa, Michal Strnad köre.

Ráadásul egy másik állami cég, a ZTS Špeciál alkatrészeket kezdett gyártani a Dita számára.
Roman Bobaľ, a szlovák lövészek parancsnoka úgy véli, ilyen rövid idő alatt nem lehet kifejleszteni egy löveget. Csehországban ugyanis hosszú évtizedekig nem gyártottak ilyesmit, hiszen Csehszlovákiában a lövegek gyártását Szlovákiába telepítették. Pár éve fogtak bele ebbe a projektbe.

A csehek azzal magyarázzák a hasonlóságot, hogy a Zuzana és a Dita is a csehszlovák Dana lövegen alapul, amit némileg árnyalnak Bobaľ szavai: „A Ditának 45-ös kaliberű ágyúcsöve van, mint amilyen a Zuzanának. Ráadásul a publikált fotók némelyikét jobban megnézve láthatjuk, hogy ágyúcsövén olyan gyártási szám van, mint azokon, amelyeket a szlovák hadsereg számára gyártának.”

Csehország fegyverexportja tavaly csaknem megkétszereződött az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Mindenesetre fura, ahogy a szlovák fél letett az esetleges plágium kivizsgálásáról, és inkább mintha búcsút akart volna inteni egy sikeres termék kizárólagos jogainak.

Csak a plágium lehetőségének felmerülése után három évvel, most, szeptember második felében ülnek össze a Zuzanához kapcsolható szerzői és más jogok képviselői, hogy megtárgyalják egyáltalán a kérdést."

forrás: NAPUNK.sk
ööö én meg azt hittem, hogy a EA beszállítóként alkalmazza a Konstruktát, és a tornyot, vagy a csupasz löveget tőlük veszi. :eek:
Az integrációt meg arra a platformra végzi el, amilyenre a megrendelő kéri. Fel sem merült bennem, hogy nem hivatalos koppintásról van szó.
Pedig teljesen nyilvánvaló, hogy az eredeti Zuzana a forrása mindkét önjárónak. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány