Az ukránok mit tesznek bele? A költést?
Gyártókapacitást és a reális háborús tapasztalatok által kifejlesztet inovációkat. Amúgy itt az egész cikk:
*
https://e.dennikn.sk/3444096/ukraji...41151.651541086.1687330092-5861818.1621719860
*
A Zuzana tarackok harci bevetésével kapcsolatos tapasztalatok arra ösztönözték az ukránokat, hogy szorosabb együttműködést alakítsanak ki gyártójukkal, a dubnica nad váhomi Konštrukta Defense állami vállalattal. Megállapodtak egy közös tarack kifejlesztésében, melynek alapja egy szlovák fegyver lenne.
Ez a fegyver nem a jól ismert Zuzana, hanem a kevésbé ismert Eva tarack lenne, amely szintén 155 milliméteres lőszert használ. Viszont lényegesen könnyebb. A közös projekt célja az lenne, hogy Evát hozzáigazítsák az ukrán követelményekhez, és integrálják az ukrán partnerek technikai fejlesztéseit.
„Célunk, hogy egy éven belül megépítsük az új taracka működőképes prototípusát” – mondja Alexander Gurský, a Dubnica Konštrukta igazgatója.
Ukrán részről partner lett a Kramatorský zavod nehézgépgyár (KZVV), amely Bohdana néven saját tarackokat gyárt.
Mindkét társaság már aláírta az együttműködési megállapodást. Ezt az ukrán fegyvergyár igazgatója, Vitalij Zagudajev is megerősítette a Denník N-nek - azzal, hogy a szlovák Konstruktával már egyeztettek más tevékenységekről is.
"A Konstrukte Defence-nél jó és megbízható partnerre találtunk, akivel projekteket dolgozunk ki aknavető, lőszer, a Bohdana projekt modernizálása és egy új, 155 milliméteres tarack fejlesztése terén" - mondta Zagudajev.
„Ukrajna már nincs abban a helyzetben, mint az agresszió kezdetén, amikor mindent elvitt, amit felajánlottak neki. Amikor ma rendszert választ, azt csak alapos értékelés után teszi meg” – mondja Gurský.
Ebből az együttműködésből született meg az ötlet egy teljesen új tarack megépítésére, amelyben mindkét fél a lehetőségeihez képest a legjobbat hozza ki.
„Az építkezés több éves tapasztalattal rendelkezik a tüzérségi rendszerek terén, és magasan képzett munkaerőt tudunk kínálni. Erőink összefogásával nagyon hatékonyak lehetünk” – erősíti meg Zagudajev, az ukrán fegyvergyár vezetője.
A szlovák Konštrukta tapasztalattal rendelkezik a modern tarackok fejlesztésében, amelyek tüzét fejlett számítógépes rendszer vezérli.
Az ukránok viszont jóval nagyobb gyártókapacitásokkal rendelkeznek, mivel a szovjet fegyveripar jelentős része Ukrajnában összpontosult. Ugyanakkor van tapasztalatuk tarackok bevetésében egy kiélezett csatában, amit semmilyen szimulációval nem lehet hitelesen modellezni. Rámutattak a szlovák tarackok néhány korlátjára – például a lőszer minőségére való túlzott érzékenységre.
„Az ukránok intenzíven telepítik zuzanjainkat a frontvonalra. Tőlük született számos fejlesztési javaslat, amelyeket közös prototípusba is lefordíthattunk" - teszi hozzá Gurský.
Az ukránok hozzájárulása: harci tapasztalat
Gurský szerint az együttműködés annak kezdett kialakulni, hogy az ukránok elégedettek a szlovák Zuzana tarackokkal. Tavaly nyáron nyolc darabot vásároltak (az egyiket már megsemmisítette egy orosz drón).
Ezt követően további tizenhat darab, 92 millió euró értékben jelezték érdeklődésüket, amelyek megvásárlását három nyugat-európai NATO-állam: Dánia, Norvégia és Németország fizeti.
Ezt a megállapodást tavaly ősszel jelentette be Jaroslav Naď volt védelmi miniszter (ma Demokraták), de valójában mindkét fél csak a héten írta alá. A szlovák tarackoknak először ukrán teszteken kellett átmenniük.
Már a háború utáni időszakra gondolnak
A projektet hosszú távúnak tervezik, ezért az új tarackot nem fejlesztik, hogy beavatkozzon például a jelenlegi ukrán ellentámadásba.
Az ukrán páncélosok már a jövőbe próbálnak tekinteni. Saját hadseregük átfogó modernizációjára készülnek, amelyben Kijev a lehető legtöbb hazai kapacitást kívánja kihasználni. Volodimir Zelenszkij elnök a héten azt is kijelentette, hogy Ukrajnának képesnek kell lennie több kulcsfontosságú fegyver önálló előállítására.
Ezzel megnyílik a lehetőség a szlovák páncélosok számára, hogy megvegyék a lábukat a piacon, ahol dollármilliárdokat kereshetnek a közeljövőben.
"A közös tarackprojekt évekig munkát hozna nekünk, bevételt hozna a licencek eladásából és egyéb előnyökből" - mondja Gurský.
A különbség csak mennyiségben lenne. Szlovákia eddig évente legfeljebb tizennégy tarackot gyártott, a legnagyobb megrendelő pedig a szlovák védelmi minisztérium volt, amelynek legnagyobb megrendelése 25 darab Zuzana 2 típusú volt.
Egyrészt az ukránok sokkal nagyobb termelési kapacitással és ezzel együtt sokkal nagyobb kereslettel rendelkeznek. Ha hadseregük közös szlovák-ukrán tarackot rendelne, az gyakorlatilag több tucat darabszámú megrendelést jelentene.
„Valójában teljesen más számokról beszélünk, mint amit a szlovák piacról megszoktunk” – erősíti meg Gurský.
Mi lesz a választások után?
Egyelőre ezek mind csak tervek, amelyek talán mégsem sikerülnek. Az első kockázatot a szeptemberi szlovákiai választások jelentik.
Ha az olyan pártok jelöltjei, mint a Smer, az SNS vagy a Republika átveszik utánuk a védelmi minisztérium irányítását, az első szakaszban leválthatják a dubnicai Konštruktát is magában foglaló állami vállalatok vezetését, a második szakaszban pedig leállíthatják az Ukrajnával való együttműködést. .
Mára ezek a pártok egyebek mellett azt ígérik, hogy megszüntetik Ukrajna katonai támogatását. Ha az esetleges hatalomátvétel után is ragaszkodnának hozzá, az ukrán hadsereg felfegyverzésében bármilyen – akár kereskedelmi – együttműködés elfogadhatatlan lenne számukra.
„Részvénytársaság ügyvezetőjeként nem a választásokat nézem, hanem a cégem érdekeit. Igyekszem apolitikus lenni, bár az igazság az, hogy a katonai anyagok kereskedelmében ez nem teljesen lehetséges, mert ez az iparág másolja külpolitikánk irányát” – válaszolja Gurský.
Ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a nagy fegyverkezési projektek általában egy esetleges kormányváltás után is folytatódnak. A szlovák-ukrán tarack fejlesztését annyira ígéretesnek tartja, hogy az egész fegyveripar szégyene lenne, ha valaki mesterségesen lelassítaná.
„Az ukrán partnerekkel megvalósuló projekt óriási lehetőség az egész fegyveriparunk számára, amely 1989 óta vagy hanyatlóban, vagy stagnálásban van” – teszi hozzá az állami vállalat vezetője.
A nemzetközi projektek kockázatai
Aztán vannak más lehetséges kockázatok is. A nemzetközi fegyverkezési projektek általában bonyolultak, és a szlovák cégeknek nincs sok tapasztalatuk ezekkel kapcsolatban.
A partnerek mindegyike más-más környezetből származhat, eltérő technológiai eljárásokkal, munkamódszerekkel rendelkezhet, és mindegyikre eltérő politikai nyomás nehezedhet.
A kramatorszki partnerüzem ugyan formálisan zártkörű, de kapcsolatban áll Makszim Jefimov ukrán oligarchával is, aki egyben az ukrán parlament tagja is.
Ugyanakkor mindkét partner bekapcsolódhat saját üzleti érdekeibe, amikor a lehető legnagyobb részt kívánja kivenni az értékesítésből.
Ezen kívül senki sem tudja előre garantálni, hogy a közös termék minden szükséges vizsgálaton átmegy, és a fejlesztési munka során nem lép fel olyan technológiai probléma, amely aránytalanul késlelteti és megdrágítaná az egész folyamatot. Gurský azonban optimista.
„Ukrán partnereink és mi több éves tapasztalattal rendelkezünk a tüzérségi rendszerek fejlesztésében. A legjobb feltételekkel rendelkezünk a projekt sikeréhez” – mondja.
A közös tarackprojektet nem tartja túl drágának vagy technológiailag igényesnek. A szükséges technológiák nagy részét már kifejlesztették, így a fegyverraktárak fő feladata az lesz, hogy megtalálják a módját, hogyan integrálják őket egy új fegyverbe, vagy tovább javítsák.
„Közös termékeink nemcsak Ukrajna, hanem a NATO-országok piacain is felhasználhatók” – mondja a kramatorszki üzem igazgatója.
Egy kevésbé ismert szlovák ágyú
Gurský szerint az új tarack neve olyan részlet, amelyről még nem esett szó. Az új ágyú koncepciója azonban világosabb.
Az alap a szlovák platform lenne. Ez a platform nem a Zuzana lenne, hanem a kevésbé ismert tarack Eva. Ez egy könnyebb taracka, amelyet Konštrukta 2015-ben mutatott be először a brünni fegyvervásáron. Nem sorozatgyártású – csak prototípusként létezik.
Előnye a Zuzanával szemben, hogy tíz tonnával kevesebbet nyom. Ez lehetővé teszi, hogy jobban átgázoljon a sárban, még kevésbé szilárd hidakon keljen át, ugyanakkor könnyebben szállítható légi úton.
"Az Eva taracknak ugyanolyan tűzhatékonysága van, mint a Zuzanának, de jobb a terepjáró képessége. Télen még olyan dombra is fel tud mászni, ahová Zuzana nem tud feljutni” – mondja Gurský.
Hátránya viszont a gyengébb páncélzat, a legénység alacsonyabb védelme és a kisebb lőszerkészlet - negyven tüzérségi lövedék helyett húszat szállít. Ez utóbbi hátrány Gurský szerint azonban csak feltételezett.
„A valós tapasztalat azt mutatja, hogy egy tarack soha nem lő ki mind a negyven lövedéket egy műveleti bevetés során. Húsz gránát teljesen elegendő” – teszi hozzá.