F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
6 képesség, amit csak az F-35 tud?

http://www.lockheedmartin.com/us/innovations/060616-webt-f35-capabilities.html
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azt írja az újság.... hogy a hamarosan - 2020-ig - jön a "patch" az F35-ös PW F135 hajtóművéhez. +10% tolóerő, -7% fogyasztás.

link: aviationweek.com/defense/f-35-engine-upgrade-gathers-pace?NL=AW-05&Issue=AW-05_20160622_AW-05_554&sfvc4enews=42&cl=article_1&utm_rid=CPEN1000001750051&utm_campaign=6275&utm_medium=email&elq2=c193d7a6c74d4008b6e537aa8570aaad

F135engineupgrade.jpg


Csinos darab...
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
365
637
93
ja hát ez így elég erős, de nekem ami eszembe jutott, h pl. van vmi veréb vagy légy méretű eszköz és ezek százezreivel megszállnak egy területet, és mivel mindenhol "kiirthatatlanul" ott vannak és mindent megfigyelnek képesek lehetnek egy összehangolt támadásra, és annyival hatékonyabb lehet, mint a mai csapásmérés, h nem lesz szükség a klasszikus vadászbombázókra.

Ez az elképzelés így szerintem még elég sci-fi. A vezérlés miniatűrizálása talán meg is valósítható, és még ha megfelelő adatátvitel működik is közöttük harci körülmények között, akkor se rendelkenének akkor tömeggel, hogy mindemellett megfelelő csapásmérő erőt képviseljenek. Ráadásul elég lenne 1-1 példányt elkapni és utána már eséllyel hackelhető lenne az egész bagázs.

Egészen más tészta, ha mondjuk olcsó drónokat vegyítenek pld. F-35-ösökkel ( hogy ne legyen teljesen off a hozzászólás ), akik repülőgépről indítva ( nagyobb hatótáv, rugalmassabb bevethetőség ) végeznek felderítést / támadást ( megfelelő minimális méret ), akár a vadász gép fejlett és megfelelően drága érzékelőinek adatait is felhasználva. Ez a felállás könnyen túlterhelhetné a légvédelmet, és még kisebb eséllyel szállhatna szembe egy nehezen észlelhető vadászgéppel. Ugyanakkor légiharcban nagyon nehéz olyan dron-t elképzelni, ami költséghatékonyan szembe tudna szállni egy vadászgéppel.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 826
30 875
113
Azt írja az újság.... hogy a hamarosan - 2020-ig - jön a "patch" az F35-ös PW F135 hajtóművéhez. +10% tolóerő, -7% fogyasztás.
És mégis honnan szedik elő ezt a közel 20%-os hatékonyság-növekedést? Mert ugyanazzal az üzemanyaggal biztosan nem fognak ilyen értékeket elérni.
 
M

molnibalage

Guest
Új, hogy pl. az üzemeltetés során kiderülhetett, hogy a jelenlegi gázhővel az élettartam magasabb és a jelenlegi plusz élettartamot beáldozzák a teljesímény oltárán. Ha ez lehetséges, akkor sanszosan nem békeidős üzemmód lesz. Az F-15 kabinbelsőben is lehet a hajtóműre plusz tolóerőt kapni, de még azon túl is van fepiszkálási tartomány.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 826
30 875
113
molni én nem azon akadtam fenn, hogy ki tudnak hozni +10% teljesítményt belőle. Mert kicsit forróbb-, kicsit jobban pörög-, kicsit jobban kopik-, kicsit több szervíz kell neki üzemmódban elég valószínű, hogy képes rá. De nem amellett, hogy 7%-kal még kevesebbet is fogyasszon, mert a plusz teljesítményt valamilyen üzemanyagból elő is kell állítani.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
joker: Ott a cikkben:
"The upgrade package builds on a fuel-burn reduction technology effort driven by the U.S. Navy and an improved compressor developed by Pratt...."

A fogyasztást meg azonos teljesítmény szinteknél célszerű vizsgálni, nem mellesleg elég gyakori, hogy egy új hajtómű életszakasza első részeiben fejlődik.
 
M

molnibalage

Guest
molni én nem azon akadtam fenn, hogy ki tudnak hozni +10% teljesítményt belőle. Mert kicsit forróbb-, kicsit jobban pörög-, kicsit jobban kopik-, kicsit több szervíz kell neki üzemmódban elég valószínű, hogy képes rá. De nem amellett, hogy 7%-kal még kevesebbet is fogyasszon, mert a plusz teljesítményt valamilyen üzemanyagból elő is kell állítani.
Az ugye megvan, hogy az F100-PW-100 és -229 között milyen rokonság és fejlődés van? Az F135-ben is lehetnek ilyen tartalékok. Ne feledd el, az alap hajtmó az F119, ami azért 30 éves alaptechnológia, azóta eltelt némi idő.

A hírből nekem nem derül ki, hogy ez a "patch" mit jelent. Az is lehet, hogy egy új F135 alváltozatot.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ne feledd el, az alap hajtmó az F119, ami azért 30 éves alaptechnológia, azóta eltelt némi idő

Igen erről lehet szó...

A cikkben pontosan ez van:
<i>The improved design is focused on changes to the aerodynamics of the six integrated bladed rotors that form the high-pressure compressor module; it “takes advantage of the advances in aero design capability that have happened since the start of the F135 program,” Kenyon says</i>

Vagyis az F135 program indulása óta ezek szerint olyan haladást értek el a nagy nyomású kompresszor aerodinamika terén hogy az ennyit jelent...
 
M

molnibalage

Guest
https://theaviationist.com/2016/06/27/f-15e-strike-eagles-unable-to-shoot-down-the-f-35s-in-8-dogfights-during-simulated-deployment/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
(8 órával korábban belinkeltem ugyanezt az F-15 topikba... ezek szerint ott nem olvastad.)
 
M

molnibalage

Guest
De, csak gondoltam legyen meg mindkét helyen. A hír elsősorban az F-35-ről szól, nem az F-15E-ről.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Kicsit elvesztem a topikrengetegben, ezért ide rakom, mert konkrétan a típus van megemlítve a cikkben (bocsánat, ha már volt máshol):

http://sputniknews.com/science/20160702/1042341025/russia-podsolnukh-radar-f35.html
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Marines F-35 Aircraft Takeoff & Vertical Landing At MCAS Beaufort
https://www.youtube.com/watch?v=tAvb3iJJG_U
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Video of F-35B aircraft making its first transatlantic flight. Three F-35’s flew from MacDill AFB in Tampa, Florida and landed at RAF Fairford in Gloucestershire, England. They were assisted by Air Force KC-10 tankers and refueled 15 times over the Atlantic.
https://www.youtube.com/watch?v=owC5_imjR-E

F-35B Lands For The First Time In United Kingdom
https://www.youtube.com/watch?v=YUGh33Y_Wz4

First F-35A Transatlantic Aerial Refueling En Route To The UK
https://www.youtube.com/watch?v=ImKGfeKVcKo