Falkland - 1982

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Na igen, ekkor voltam 16 éves. Csodálatos idők voltak, még egy komcsi diktatúrában is, egy 16 évesnek. Tv-ben, inkább az osztrák tv-ben néztem a háborút. Már amit adtak belőle, bár már elég sokat. Miért történhetett meg, hogy a Britek visszavették ott a világvégén, azokat az istenverte világvégi, lényegében értéktelen szigeteket ? Taslán azért esett meg a dolog, mert akkor a 80-as években a olyan nyugati vezetők voltak hatalmon, amilyenek. Briteknél a "Vaslady". Khol a németeknél, vagy Ronald Reagan. Nem is hallott a normális ember olyan baromságról, hogy LMBTQ, meg hasonló sületlenség. Tehát reggel lerohanták az Argentín erők a szigeteket ott len, a dél atlanti vizeken. Délután összeült a csapat a Vaslady vezetésével és pár pillanat alatt már el is döntötték, hogy természetesen katonai erővel visszaveszik. semmi liberális, demokratikus cicó. Összekapták a csapatot és hétvégén már indult is a flotta. Olyan társadalmi támogatottsággal, mai a fotón is látszik.
Könnyű úgy ilyen döntéseket hozni, hogy ARG nem volt sem atomhatalom és gazdaságilag nem függött senki egy sokandrangú ország zsebdiktátorától.
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 397
19 801
113
Könnyű úgy ilyen döntéseket hozni, hogy ARG nem volt sem atomhatalom és gazdaságilag nem függött senki egy sokandrangú ország zsebdiktátorától.

Atomhatalom nem volt, de épp diktatúra volt akkor ott. mármint Argentína. Mondjuk nem volt gond, a nyugati világban, hogy ott diktatúra van. Ahogy Salvadorban sem volt gond, akkoriban. Simán belefért az amerikai demokrácia felfogásba. Mondjuk ez volt a realitás, nem ami most van.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ZeiG

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
886
5 056
93
Idén 40 éve, hogy kitört és véget ért a Falklandi háború. Argentína nemzeti hírügynöksége, a Télam külön rovatot indított, ahol a háborút érintő híreket, elemzéseket, visszaemlékezéseket, érdekességeket tesznek közzé.

Az egyik cikk például a háborúval kapcsolatos múzeumokat és emlékhelyeket szemlézi, némi képanyaggal színesítve.

6243a2e8c2482_900.jpg


Egy másik arról számol be, hogy egy 2005-ös film nyomán 2007-ben végül (25 évvel a háború után) bírósági eljárás indult a feletteseik által megalázott és esetenként megkínzott argentin katonák ügyében. (A bakákat kisebb vétségekért is kemény fizikai büntetéseknek tették ki, különösen ha indián kisebbséghez tartoztak, esetleg ha zsidó származásúak voltak.)

6244de810d042_1200.jpg

A nők a Malvinákon című írást olvasva is kitűnik, sok szempontból milyen elmaradott volt az argentin haderő. Amikor a kórházhajóként használt Almirante Irízar jégtörőnek néhány ápoló-, illetve doktornőt kellett a fedélzetére venni, a legénység közül többen nemtetszésüknek adtak hangot, mondván, a nők balszerencsét hoznak a hajóra és nem akarnak miattuk úgy járni, mint a Belgrano! Ezek a nők 2012-ben végül (elsőként az argentin fegyveres erőknél) megkapták a veteránstátuszt, de amikor hazaértek, a csalódott közvélemény tudomást sem vett róluk, ahogyan a megvert hadseregről sem.

"Comodoro Rivadaviában felraktak minket egy repülőre, amelynek az üléseit eltávolították, hogy több embert rakhassanak be és június 20-án, vasárnap szálltunk le Buenos Airesben. Hétfőn visszatértünk a kórházba, és úgy tűnt, senkit sem érdekelnek a Malvinák, mindenki a spanyolországi világbajnokság elvesztéséről és II. János Pál látogatásáról beszélt."

623f786096c3c_900.jpg


Nukleáris fegyverek a Malvinákon? Híradás arról, hogy a déli területek államtitkára magyarázatot vár Londontól a háború idején a szigetek környékére szállított atomfegyverekkel kapcsolatos terveket illetően. (Mint már itt is szóba került, a konvencionális háború elvesztésének esetére az angolok fontolóra vették, hogy atomfegyverrel kényszerítenék az argentin csapatok kivonását, akár úgy, hogy Argentína területére mérnének nukleáris csapást.)

623f1a6072c74_1200.jpg

1982 május 23-án egy angol Harrier AIM-9 Sidewinder rakétájával lelőtte az argentin Ricardo Volponi hadnagy vadászgépét. A lezuhant Mirage roncsai lakatlan területen szóródtak szét, egyes darabjait pedig egy brit katona hazavitte, majd a közelmúltban visszaküldte Argentínába.

6162b47abc26a_900.jpg
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 859
32 428
113
Orosz beszélgetés. Hosszabb videó, oroszul, de beállítható feliratozás illetve felirat fordítás.

Téma:

"Miért jelentenek a világ másik felén 40 évvel ezelőtt történt események még mindig fontos leckét a tengeri háborúról?
Hogyan alakult ki a konfliktus, és hogyan került Anglia és Argentína háborúba?
Miért nem úgy kezdődött a háború, ahogy azt mindkét ország remélte?
Hogyan kezelték Dél-Georgia és a Falkland-szigetek (Malvinák) argentin megszállását?
Milyen állapotban volt a brit flotta, és hogyan állt össze a dél-atlanti háborúra a csoportosítás?"

 
  • Tetszik
Reactions: Flamand and ZeiG