Gasztronómia, étel-ital dinomdánom

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
A legközelebbi a 4 éves kecske
/mondjuk tényleg luxuscikk lett a sajt, ez a három darab volt olyan 13k :( /
337380992-767706981344970-2394487294121893413-n.jpg
Jól is néznek ki! :)

Induljunk ki abból, hogy az állatokat bizony etetni kell. Minőségi tejhez minőségi takarmányra van szükség, ez pedig drága. 10 liter tejből 1-1,7 kg friss sajt lesz. Ez 4 év múlva jó, ha 0,7-0,9 kg lesz. És addig kvázi áll benne a pénzed. Így én sosem drágálltam az ilyen típusú sajtokat. Plusz, ha jól sejtem ezek külföldi sajtok, így be is kell hozni őket az országba, ami plusz költség.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 752
28 596
113
Másik nagy kedvenc rúzsflórás sajtom a kvargli, csehektől visszafelé kell pár pakk a sörök mellé
Lehel piac 14-es villamosmegálló felőli végében, a pápai húsbolt melletti tejesnél lehet olmützi kvarglit kapni. Múlt héten is előttem egy sajtbuzi kolléga vett belőle magának pár adaggal némi litván parmezánnal meg lengyel edámival körítve
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Jól is néznek ki! :)

Induljunk ki abból, hogy az állatokat bizony etetni kell. Minőségi tejhez minőségi takarmányra van szükség, ez pedig drága. 10 liter tejből 1-1,7 kg friss sajt lesz. Ez 4 év múlva jó, ha 0,7-0,9 kg lesz. És addig kvázi áll benne a pénzed. Így én sosem drágálltam az ilyen típusú sajtokat. Plusz, ha jól sejtem ezek külföldi sajtok, így be is kell hozni őket az országba, ami plusz költség.
Azért Covid előtt megvolt ez kevesebből is :)

Valóban nem tart magyar sajtokat - nem is nagyon jut eszembe értékelhető, talán a Pannónia meg a Karaván.
Mondjuk a Karaván is nagy kedvenc.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azt még nem, de evidenciában tartom, kösz.

Másik nagy kedvenc rúzsflórás sajtom a kvargli, csehektől visszafelé kell pár pakk a sörök mellé :)
Egyébként azt vettem észre, mintha a mai pálpusztai már nem lenne annyira aromás, mint anno volt :/
Azt soha nem ettem. De ugyan az a gyártója, mint a pálpusztainak és a honlapjuk szerint vannak érdekes sajtjaik:
Lajtát az Auchanban lehet nagy biztonságban venni.

Múltkor a Sparban vettünk vörösboros sajtot; általában igyekszem az ízesítetteket és az ilyen furfangosokat kerülni, de végülis nagyon finom volt, egész kellemesen, nem tolakodón valóban volt vörösboros íze a látvány mellett. Most elég jó akcióban van a Spar online boltban, 12.890ft/kg helyett 8.290ft/kg.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Azért Covid előtt megvolt ez kevesebből is :)

Valóban nem tart magyar sajtokat - nem is nagyon jut eszembe értékelhető, talán a Pannónia meg a Karaván.
Mondjuk a Karaván is nagy kedvenc.
Én a kisebb vidéki manufaktúra jellegű üzemekben készült sajtokat is preferálom. Az egyszerűbb néha jobb. :)
Egy friss juhgomolya éppen úgy le tud nyűgözni, mint a legkiválóbb Stilton.

Éppen ez a célom, egy saját sajtmanufaktúra létrehozása, természetesen a hozzátartozó állattartással együtt.. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Én a kisebb vidéki manufaktúra jellegű üzemekben készült sajtokat is preferálom. Az egyszerűbb néha jobb. :)
Egy friss juhgomolya éppen úgy le tud nyűgözni, mint a legkiválóbb Stilton.

Éppen ez a célom, egy saját sajtmanufaktúra létrehozása, természetesen a hozzátartozó állattartással együtt.. :)
Rabszolga munka.
Én is szerettem volna fejős tehenet, de felsőbb utasításra (nej) be kell érnem juhokkal, de nagy humorérzékem nincs még fejni is őket, meg ahhoz nagy mennyiség kellene.
Annyit kell tartani, hogy megérje egy segéderő, az meg már sok darab, sok terület. Mert normális ember jószágozni, takarmányt előállítani, fejni, sajtolni, árulni nem tud szerintem.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Rabszolga munka.
Én is szerettem volna fejős tehenet, de felsőbb utasításra (nej) be kell érnem juhokkal, de nagy humorérzékem nincs még fejni is őket, meg ahhoz nagy mennyiség kellene.
Annyit kell tartani, hogy megérje egy segéderő, az meg már sok darab, sok terület. Mert normális ember jószágozni, takarmányt előállítani, fejni, sajtolni, árulni nem tud szerintem.
Leginkább az állat miatt rabszolga. A sajt elvan, max néha forgatod meg ilyenek.
Inkább sok-sok pénz kell keresni, és miiiind elkölteni sajtra.
Meg csokoládéra.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Leginkább az állat miatt rabszolga. A sajt elvan, max néha forgatod meg ilyenek.
Inkább sok-sok pénz kell keresni, és miiiind elkölteni sajtra.
Meg csokoládéra.
Persze, igen, azért. Meg ha egyszerre akar az ember mindent maga csinálni, akkor azért.
Önmagában az állattartás nem nagy vasziszdasz. Főleg ha jól van szervezve, meg nem spilázza túl az ember, mint egyes fórumtársak, igaz Blitz? :) Inkább a fejés a probléma. Arra még embert se találsz beugrósnak, vagy állandónak.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Rabszolga munka.
Én is szerettem volna fejős tehenet, de felsőbb utasításra (nej) be kell érnem juhokkal, de nagy humorérzékem nincs még fejni is őket, meg ahhoz nagy mennyiség kellene.
Annyit kell tartani, hogy megérje egy segéderő, az meg már sok darab, sok terület. Mert normális ember jószágozni, takarmányt előállítani, fejni, sajtolni, árulni nem tud szerintem.
Dolgoztam kecsketelepen érettségi és az egyetem között. Én kifejezetten élveztem a kora hajnali kelést, a fejést, az etetést és a trágyázást. (Jó, mondjuk én nem vagyok normális. :D Erre szokták mondani az ismerőseim, hogy felfoghatatlan számukra, hogy amikor kényelmes irodai munkám van, miért akarok a trágyában dagonyázni és korán kelni.)
40-50 kecske egy embernek még elmegy (tapasztalat).

Nekem 3 faj van versenyben: vízibivaly, Jersey tehén és a Lacaune birka. Utóbbi kettő erősen tejhasznú. Ebből lesz egy vagy kettő a befutó, ha ott tartok végre. De én istállózó tartással tartanám őket, legeltetni se területem, se időm nem lenne.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Dolgoztam kecsketelepen érettségi és az egyetem között. Én kifejezetten élveztem a kora hajnali kelést, a fejést, az etetést és a trágyázást. (Jó, mondjuk én nem vagyok normális. :D)
40-50 kecske egy embernek még elmegy.

Nekem 3 faj van versenyben: vízibivaly, Jersey tehén és a Lacaune birka. Ebből lesz egy vagy kettő a befutó, ha ott tartok végre. De én istállózó tartással tartanám őket, legeltetni se területem, se időm nem lenne.
Én kb két hétig tartottam viccesnek egy tanyán - birkákkal, csirkékkel, disznókkal, ökörrel meg ami ezekkel mind jár.
Jópár éve volt, de még mindig megvannak a bolhacsípések helyei :D

+ @phaidros
Ha pestiek vagytok vagy jártok itt, és még a sört is szeretitek, akkor Hrabal söröző vagy mellette a Hetedik Lépcső.
Óriási kedvencem a hermelin, itt jól is készítik. És nem camambert-ből, hanem hermelinből.
De árulnak korcsolyának kvarglit, nívát és korbacka-t is. Meg persze utopenec-et, ami szintén jól csúszik a sörhöz :D
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Én kb két hétig tartottam viccesnek egy tanyán - birkákkal, csirkékkel, disznókkal, ökörrel meg ami ezekkel mind jár.
Jópár éve volt, de még mindig megvannak a bolhacsípések helyei :D
Ez egy életforma: vagy illik az emberhez vagy nem. Én imádom ezt a közeget, így nem okoz számomra problémát. :)
+ @phaidros
Ha pestiek vagytok vagy jártok itt, és még a sört is szeretitek, akkor Hrabal söröző vagy mellette a Hetedik Lépcső.
Óriási kedvencem a hermelin, itt jól is készítik. És nem camambert-ből, hanem hermelinből.
De árulnak korcsolyának kvarglit, nívát és korbacka-t is. Meg persze utopenec-et, ami szintén jól csúszik a sörhöz :D
Phaidros elég távol él Pesttől, de én itt vagyok az agglomerációban. A cseh ételek csúsznak, de alkoholt nem fogyasztok. :)
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Dolgoztam kecsketelepen érettségi és az egyetem között. Én kifejezetten élveztem a kora hajnali kelést, a fejést, az etetést és a trágyázást. (Jó, mondjuk én nem vagyok normális. :D Erre szokták mondani az ismerőseim, hogy felfoghatatlan számukra, hogy amikor kényelmes irodai munkám van, miért akarok a trágyában dagonyázni és korán kelni.)
40-50 kecske egy embernek még elmegy (tapasztalat).

Nekem 3 faj van versenyben: vízibivaly, Jersey tehén és a Lacaune birka. Utóbbi kettő erősen tejhasznú. Ebből lesz egy vagy kettő a befutó, ha ott tartok végre. De én istállózó tartással tartanám őket, legeltetni se területem, se időm nem lenne.
Ezek szerint ezeken az állatokon mindenki átmegy elméleti szinten. Mi is. Aztán a lehetőségeket felmérve maradt a cigája, mint húsra.
De tejhasznú tehenészet nekem is nagyon a fantáziámban van, már elképzeltem, hogy hova építeném az istállót és milyet; zárt, karámos tartásban, mert hely nekem sincs legeltetni, meg a juhok is kb. úgy vannak ugyan ezen oknál fogva, de nagyobb számban ott is komolyabb szervezés kellene.
Az, hogy mennyi kecskét, vagy mennyi állatot tud az ember folymatosan csinálni az sok mindentől függ, üzemszervezés, gépiesítés (lehetősége). Az meg, hogy mi mennyire éri meg... hát az meg másik kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha pestiek vagytok vagy jártok itt, és még a sört is szeretitek, akkor Hrabal söröző vagy mellette a Hetedik Lépcső.
Lehetőleg be nem teszem a lábam oda; talán egy, vagy másfél kezemen meg tudom számolni hányszor voltam; talán 10-12 éve utoljára és nincs szándékom ezen változtatni; alkoholt meg max társaságban, ha úgy van; úgyhogy az ajánlást nagyon szépen köszönöm, de nem tudok élni vele.

Ez egy életforma: vagy illik az emberhez vagy nem. Én imádom ezt a közeget, így nem okoz számomra problémát. :)
Én szívesen vendégül látlak velnesz birkatrágyázásra. Jó letaposott érett birkaszar zárt helyen is. Még illata is olyan mint a jobbfajta termálvízé; garantáltan méregtelenít. Tőlem meg kelhetsz négykor is, a kutyát sem zavarja -úgyis az is megpusztult. Ha egyáltalán nem iszol, akkor most nem lobbizok azzal, hogy pálinkát is addig ihatsz, még a májad bírja. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
De akkor nem lesznek boldog tehenek.
De viccen kívül, azt mondják, hogy érezhető a terméken a különbség - legyen az hús vagy tej.
Én azt tapasztaltam, hogy az állat akkor boldog, ha eszik, iszik és lehetőleséghez képest normális körülmények vannak; ez a szívügyük. Valahogy marhára nem akarnak ezek sétafikálni csak úgy, még ha lehetőség is van rá, csak finomat ehessenek. Persze, ha az a napi program, hogy legelés, akkor azért nyilván nem vetik meg.
Nem tudom, hogy mennyire kimutatható az állat boldogsága. Biztos valamennyire hormonálisan befolyásolhatja, de, hogy ez megérződik-e; nem tudom. Nagyobb összefüggést látok abban, hogy aki a jószágaira igyekszik odafigyelni, az a termékre is, takarmányozásra is (nem véletlenül nem tápoltatják általában a maguknak tartott állatot azok sem, akik piacra is termelnek) jobban odafigyel.