Gasztronómia, étel-ital dinomdánom

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Ezek szerint ezeken az állatokon mindenki átmegy elméleti szinten. Mi is. Aztán a lehetőségeket felmérve maradt a cigája, mint húsra.
Óh.. én hosszú évek óta tervezem fejben az eljövendő családi vállalkozást. :)
A cigája egy olyan fajta számomra, amely küllemileg nagyon bejön, de a termelési képességeivel vannak fenntartásaim. A tejelő cigája egy laktációs ciklusban 100-200 literes tejtermelésre képes, míg a lacaune 300-400 litert produkál. Az előbbi extenzív körülmények között is vígan elvan, míg a másik igényli a színonalas ellátást. Egy költség-haszon elemzést megérne a kérdés, hogy hosszútávon melyik fajta éri meg, ha a tejtermelés a fő értékmérője.

De tejhasznú tehenészet nekem is nagyon a fantáziámban van, már elképzeltem, hogy hova építeném az istállót és milyet; zárt, karámos tartásban, mert hely nekem sincs legeltetni, meg a juhok is kb. úgy vannak ugyan ezen oknál fogva, de nagyobb számban ott is komolyabb szervezés kellene.
Az, hogy mennyi kecskét, vagy mennyi állatot tud az ember folymatosan csinálni az sok mindentől függ, üzemszervezés, gépiesítés (lehetősége). Az meg, hogy mi mennyire éri meg... hát az meg másik kérdés.
Szerintem a legfontosabb egy emelővillás traktor, amivel a szálastakarmány mozgatása könnyebb. Ha van hozzá trágyavilla, az szintén nagy segítség lehet. Ha van egy külön kiépített fejőház, ahol egyszerre 2-3 tehén vagy 10-20 juh/kecske fejhető, azzal újfent lehet időt spórolni.
A sör nem alkohol :D

Hermelint készítettél már házilag?
Még nem.
Én szívesen vendégül látlak velnesz birkatrágyázásra. Jó letaposott érett birkaszar zárt helyen is. Még illata is olyan mint a jobbfajta termálvízé; garantáltan méregtelenít. Tőlem meg kelhetsz négykor is, a kutyát sem zavarja -úgyis az is megpusztult. Ha egyáltalán nem iszol, akkor most nem lobbizok azzal, hogy pálinkát is addig ihatsz, még a májad bírja. :)
Te aztán tudsz vendégségbe invitálni! :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A cigája egy olyan fajta számomra, amely küllemileg nagyon bejön, de a termelési képességeivel vannak fenntartásaim. A tejelő cigája egy laktációs ciklusban 100-200 literes tejtermelésre képes, míg a lacaune 300-400 litert produkál. Az előbbi extenzív körülmények között is vígan elvan, míg a másik igényli a színonalas ellátást. Egy költség-haszon elemzést megérne a kérdés, hogy hosszútávon melyik fajta éri meg, ha a tejtermelés a fő értékmérője.
Elsődleges szempont az volt, hogy szép legyen, magyar fajta legyen, húsminősége is jó, még ha mai tömegmennyiségi szempontból alul marad más fajtákkal szemben.
De a számításnál azt is bele kell kalkulálni, hogy mennyibe kerül elindulni egy állománnyal és abból mint nem tej mit tudsz értékesíteni. Mert ha pl. húsban értékesítesz alapjában, nem fognak többet adni azért, mert ilyen-olyan fajta.

Minden állat igényli a jó ellátást, ha jót akarsz kihozni belőle. Más kérdés, hogy mi a matek a végén; megfizeti e a piac. Igazából azt kell megnézni, hogy ugyan olyan tartási körülmények között mi a valós eredmény.
Én most elkezdtem magamnak lehető legrészletesebben könyvelni a "mezőgazdasági projektet", majd meglátjuk, hogy mennyi az annyi, hosszú távon.

Amúgy juhban annyi a jobb, mint a tehénben, hogy egyedül meg lehet oldani, még mondjuk egy tehénhez már méretéből adódóan kelhet segítség.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 890
56 736
113
Jól is néznek ki! :)

Induljunk ki abból, hogy az állatokat bizony etetni kell. Minőségi tejhez minőségi takarmányra van szükség, ez pedig drága. 10 liter tejből 1-1,7 kg friss sajt lesz. Ez 4 év múlva jó, ha 0,7-0,9 kg lesz. És addig kvázi áll benne a pénzed. Így én sosem drágálltam az ilyen típusú sajtokat. Plusz, ha jól sejtem ezek külföldi sajtok, így be is kell hozni őket az országba, ami plusz költség.
Nem vagyok sajtszakértő, csak szeretem. :)
De szerintem a sajtok legnagyobb részét úgy max 12-18 hónalig érlelik.A többséget alig 3-6 hónapig. 4 év érlelésről én még nem halottam. Ettől még lehet, hogy létezik, de az nagyon ritka.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Elsődleges szempont az volt, hogy szép legyen, magyar fajta legyen, húsminősége is jó, még ha mai tömegmennyiségi szempontból alul marad más fajtákkal szemben.
De a számításnál azt is bele kell kalkulálni, hogy mennyibe kerül elindulni egy állománnyal és abból mint nem tej mit tudsz értékesíteni. Mert ha pl. húsban értékesítesz alapjában, nem fognak többet adni azért, mert ilyen-olyan fajta.

Minden állat igényli a jó ellátást, ha jót akarsz kihozni belőle. Más kérdés, hogy mi a matek a végén; megfizeti e a piac. Igazából azt kell megnézni, hogy ugyan olyan tartási körülmények között mi a valós eredmény.
Én most elkezdtem magamnak lehető legrészletesebben könyvelni a "mezőgazdasági projektet", majd meglátjuk, hogy mennyi az annyi, hosszú távon.

Amúgy juhban annyi a jobb, mint a tehénben, hogy egyedül meg lehet oldani, még mondjuk egy tehénhez már méretéből adódóan kelhet segítség.
De Blitz sajtot akar, nem rostélyost.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Nem vagyok sajtszakértő, csak szeretem. :)
De szerintem a sajtok legnagyobb részét úgy max 12-18 hónalig érlelik.A többséget alig 3-6 hónapig. 4 év érlelésről én még nem halottam. Ettől még lehet, hogy létezik, de az nagyon ritka.
Lehet véletlen felejtették ott :D
De bárhogyan is, legalább olyan intenzív, mint a parmigiano, olyan kemény is, porlik. Szinte szopogatni kell.
De fantasztikusan gazdag íze van.
Bánom, hogy nem kérdeztem rá részleteiben, hogy pontosan honnan van, készítő stb.
De már így is gondolom elküldtek a picsába mögöttem, annyit tököltem a pultnál :D
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Elsődleges szempont az volt, hogy szép legyen, magyar fajta legyen, húsminősége is jó, még ha mai tömegmennyiségi szempontból alul marad más fajtákkal szemben.
De a számításnál azt is bele kell kalkulálni, hogy mennyibe kerül elindulni egy állománnyal és abból mint nem tej mit tudsz értékesíteni. Mert ha pl. húsban értékesítesz alapjában, nem fognak többet adni azért, mert ilyen-olyan fajta.
Nálam a törzskönyves állomány lenne a cél. Így akár tenyészállatként is el lehetne adni a nem kívánt szaporulatot, ami nyilván magasabb árkategória, mintha vágóállatként kerülne értékesítésre.
Az őshonos állatok tartása sajnos manapság akkor gazdaságos, ha in situ tartásmódban, állami támogatást igénybe véve tartjuk. (Ez szarvasmarhák esetén 700 Euro/év).
Minden állat igényli a jó ellátást, ha jót akarsz kihozni belőle. Más kérdés, hogy mi a matek a végén; megfizeti e a piac. Igazából azt kell megnézni, hogy ugyan olyan tartási körülmények között mi a valós eredmény.
Én most elkezdtem magamnak lehető legrészletesebben könyvelni a "mezőgazdasági projektet", majd meglátjuk, hogy mennyi az annyi, hosszú távon.
Most a tyúkjaimnál is azt látom, hogy totál azonos körülmények között a régi nyugati gazdasági fajta (Sussex) 30-40%-kal nagyobb termelékenységű, mint az őshonos magyar (erdélyi kopasznyakú).
Excel-táblázatban követem a napi termelést fajtára lebontva és vezetem, hogy mire mennyit költöttem. Eddig megéri, pedig minden földi jót megkapnak. Most elmozdultam a nagyobb tételben történő beszerzés felé, így még kedvezőbb a végeredmény.
Amúgy juhban annyi a jobb, mint a tehénben, hogy egyedül meg lehet oldani, még mondjuk egy tehénhez már méretéből adódóan kelhet segítség.
Egy ismerősöm, aki tart tehenek azt mondta, hogy egy fő 10-12 tehenet tud ellátni és feldolgozni a tejüket.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Nem vagyok sajtszakértő, csak szeretem. :)
De szerintem a sajtok legnagyobb részét úgy max 12-18 hónalig érlelik.A többséget alig 3-6 hónapig. 4 év érlelésről én még nem halottam. Ettől még lehet, hogy létezik, de az nagyon ritka.
Egy 1-1,5 éves sajt is veszít 30-40%-ot a tömegéből. Egy fiatalabb 10-20%-ot. Ezt mind bele kell számolni az árába.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
De Blitz sajtot akar, nem rostélyost.
Igen, de az egészet kell figyelembe venni. Utód nélkül nincs tej.
Még szextált spermával sem tud az ember 100%-ban a kívánt ivarú utódokat előállítani, ráadásul az valószínűleg sokkal költségesebb mint a kos általi termékenyítés (a marhánál ez nem feltétlen igaz) a gazdaság és a költség-haszon elemzésbe bizony elég nagy mértékbe beleszámít, hogy a nem kívánt utódokat milyen áron tudod értékesíteni. Mert nem mindegy, hogy mondjuk olyan minőségű az állományod (és van is rá kereslet), hogy tenyészállatnak tudsz e eladni belőle, ha tudsz milyen arányban; érdemes e saját magának a feldolgozás, érdemes e a nagy súlyra hízlalás, vagy érdemes e 20 kg körül leadni a felvásárlónak. Stb.
Ez mondjuk 100 anyaállatnál, ahol mondjuk átlagban 50 kos-bárány és ugyan ennyi jerke van, meg van szemmel látható selejt, nem mindegy. A legalacsonyabb és legmagasabb bevételi árat az akár a lehetőségek között millió körüli különbség is lehet.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Igen, de az egészet kell figyelembe venni. Utód nélkül nincs tej.
Még szextált spermával sem tud az ember 100%-ban a kívánt ivarú utódokat előállítani, ráadásul az valószínűleg sokkal költségesebb mint a kos általi termékenyítés (a marhánál ez nem feltétlen igaz) a gazdaság és a költség-haszon elemzésbe bizony elég nagy mértékbe beleszámít, hogy a nem kívánt utódokat milyen áron tudod értékesíteni. Mert nem mindegy, hogy mondjuk olyan minőségű az állományod (és van is rá kereslet), hogy tenyészállatnak tudsz e eladni belőle, ha tudsz milyen arányban; érdemes e saját magának a feldolgozás, érdemes e a nagy súlyra hízlalás, vagy érdemes e 20 kg körül leadni a felvásárlónak. Stb.
Ez mondjuk 100 anyaállatnál, ahol mondjuk átlagban 50 kos-bárány és ugyan ennyi jerke van, meg van szemmel látható selejt, nem mindegy. A legalacsonyabb és legmagasabb bevételi árat az akár a lehetőségek között millió körüli különbség is lehet.
Ó. Hát ez probléma. Maradok a végfelhasználóságnál :D

Találtam egy másik 4 évest
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nálam a törzskönyves állomány lenne a cél. Így akár tenyészállatként is el lehetne adni a nem kívánt szaporulatot, ami nyilván magasabb árkategória, mintha vágóállatként kerülne értékesítésre.
Az őshonos állatok tartása sajnos manapság akkor gazdaságos, ha in situ tartásmódban, állami támogatást igénybe véve tartjuk. (Ez szarvasmarhák esetén 700 Euro/év).

Most a tyúkjaimnál is azt látom, hogy totál azonos körülmények között a régi nyugati gazdasági fajta (Sussex) 30-40%-kal nagyobb termelékenységű, mint az őshonos magyar (erdélyi kopasznyakú).
Excel-táblázatban követem a napi termelést fajtára lebontva és vezetem, hogy mire mennyit költöttem. Eddig megéri, pedig minden földi jót megkapnak. Most elmozdultam a nagyobb tételben történő beszerzés felé, így még kedvezőbb a végeredmény.

Egy ismerősöm, aki tart tehenek azt mondta, hogy egy fő 10-12 tehenet tud ellátni és feldolgozni a tejüket.
Én is gondolkoztam, hogy átviszem valami feketefejű húshasznú irányba az állományt, de inkább maradtam a cigájánál; talán minőségre jobb. Ismerős mondja, hogy neki mittudoménmilyen fajtája van, tenyészállomány, de igazából neki sem éri meg, ha van is rá vevő, akkor is csak a cigánykodás megy. Most vettem viszonylag magas pontszámú kost, meg a takarmányozást is erősíteni akarom, tehát fejlődni benne. Én úgy gondolom, hogy megéri in situ nélkül is, mert lehet, hogy a törzsállatot többért lehet eladni, de ott sem mind és ott is vannak töblet költségek, már csak ha a beszerzési árra gondolsz.

Persze gépesíteni lehet, meg egy idő után kell; de akkor értelemszerűen annak is meg kell térülnie és eléggé elmentek e téren is az árak. Osztrák gazdaságot látogattam, hát az nagyon jól meg volt szervezve, még a feldolgozást is helyben, maga végezte.

Persze el tud látni; bár nem tudom, hogy oltást, körmölést, ilyeneket is megold e egyedül. Meg kérdés, hogy meddig. Én nem akarok erőn felül tönkremenni bele, így is kiderült, hogy egy komplett brigád nézett 50-nek. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand and Blitz97

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 347
9 095
113
Leginkább az állat miatt rabszolga. A sajt elvan, max néha forgatod meg ilyenek.
Inkább sok-sok pénz kell keresni, és miiiind elkölteni sajtra.
Meg csokoládéra.
Ha hiszed, ha nem, régen a cucualizmusban lehetett kapni ömlesztett sajtot talán Mese sajt néven. Ez egy csokis sajt volt, körcikkes darabonként csomagolva, mint a Macisajt. Barna színe volt, ami nem tette étvágygerjesztővé, de voltak gyerekek akik szerették. Csak azért írtam mert 2in1.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha hiszed, ha nem, régen a cucualizmusban lehetett kapni ömlesztett sajtot talán Mese sajt néven. Ez egy csokis sajt volt, körcikkes darabonként csomagolva, mint a Macisajt. Barna színe volt, ami nem tette étvágygerjesztővé, de voltak gyerekek akik szerették. Csak azért írtam mert 2in1.
KD_1997_131_2L.jpg


Elvileg a Campingnek van ilyen változata most is:
Camping-mese-sajttortacsoki-1.jpg