Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Node miért ne? Szerintem jó cucc... Ha meg szerződnek egy nagyot, akkor nyílván megéri a gyártósor bővítés, nem? :)

Igaz, jó konstrukció és ha a francik ragaszkodnak a formákhoz, akkor két legyet egy csapásra :).
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én is nyílván ilyesmit vennék... Más kérdés, hogy passz, milyen teszteknek vetik alá... Manapság simán el tudom képzelni, hogy mindenféle körülmény között, különféle terhelések alatt tesztelik, mielőtt döntenek... :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
Unio

"Én két múlt/jelenkori gépkarabélyról hallottam, hogy nagyon rossz, az SA80-asról és a FAMAS-ról. Szerintetek melyik a legrosszabb? Vagy a FAMAS az örök vesztes? :). "

A FAMAS. Ugyanis a Britek rábízták a H&K-ra az SA80 használhatóvá tételét, ami azért valamennyire sikerült is nekik.
A FAMAS-nak nem volt ilyen szerencséje.
 
2013. december 7.
934
4
18
Tökmindegy milyen a fegyver, 5,5 mm nem ér semmit a testpáncél ellen a szokásos harctávolságnál.
Gránátvetőket, rpg-szerű fegyvereket, AT-4 szerű fegyvereket rombolópuskákat, 10mm-es géppuskákat kell manapság használni kézifegyvernek, Csak a robbanó lövedékek és a nagyobb űrméretek hatásosak testpáncélba bújtatott katonák ellen főleg hogy ma már minden hadseregben (a potenciális ellenfeleknél is) elterjedt a testpáncél.
 
2013. december 7.
934
4
18
A sisakoknál kissé bonyolultabb a helyzet mert oldalirányból elég jól védettek (nem azonos vastagságúak a fejtetőn és oldalirányban mióta tisztán műanyagból és kevlárból gyártják őket)
 
2013. december 7.
934
4
18
Eredetileg a sisak fogalmát amúgy sem lövedék ellen fejlesztették őket hanem tüzérségi repeszek ellen. A felül fölrobbanó tüzérségi gránát repeszeit kellett megofgni ezért lett pl az angol sisak olyan széles tányér.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
voltagemultiplier

Gránátvetőket, rpg-szerű fegyvereket, AT-4 szerű fegyvereket rombolópuskákat, 10mm-es géppuskákat kell manapság használni kézifegyvernek, Csak a robbanó lövedékek és a nagyobb űrméretek hatásosak testpáncélba bújtatott katonák ellen főleg hogy ma már minden hadseregben (a potenciális ellenfeleknél is) elterjedt a testpáncél.

Ennyi butaságot egy helyen régen olvastam...
Amúgy a modern páncéltörő karabély lőszerek(7N24,MK318MOD0)
átlövik a Level IV mellényeket.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A ballisztikai jellemzői lehet ha jobbak, de vannak harci helyzetek, amiben az 5,56-os vagy a 7,62-es jobb a másiknál. Szóval a 6,5-ös lehetetlen, hogy mindig jobb mindkettőnél.

Pedig bármilyen furcsának tűnik is, a 6.5 mindenben felülmúlja az 5.56-ost és a "sniperkedésre" használt 7.62-est is néhány dologban (stabilabb szélben és nagyobb távolságon, ahol igazán számít, már az energiája sem kisebb).



A célnak meg megfelelnek, ugyanúgy kiloccsantják a másik agyát, mint eddig, a kevlár sisak meg kb annyit ér, hogy az előbb említett agyvelő kisebb helyet ken össze.

Az ECH elvileg már megfogja a karabélylövedéket (nyilván a penetrátorosakat közelről valószínűleg nem).



fip7

az M855-nek vagy az M855A1-nek ekkor a az energiája?De mind1 is mert ekkora távolságra nem lövöldöznek karabéllya csak kivételes esetben(igazából a tűzharcok 90%-a 300 méter alatt zajlik*).

*Afganisztánban a terep miatt nőttek a lőtávok de nem az egész Föld Afganisztán.


fip7

425 méterről nem találsz el semmit karabéllyal, ott már a mozgási energia emiatt nem annyira releváns. Persze eltalálhatod mázliból meg véletlenül, de erre alapozni nem lehet. 200 méteren meg a 7,62-es biztosan meglékeli a sisakot és valószínűleg az 5,56-os is.


Persze, a karabélyoknál ez valóban így van, de a "köztes", vagyis a 7.62 és az 5.56 közötti kaliberek célja nem titkoltan az is, hogy mindkettőt váltsa. Tehát a DM/sniper puskáknál, meg a könnyűgéppuska/géppuskáknál is. És ezeknél már nagyon is számít, hogy mondjuk 600-800 méteren mekkora még a lövedék energiája. Tehát, ha azonos kaliberrel akarjuk lefedni ezt a területet is, akkor már igenis van értelme a 6-7 mm közöttieknek. Csakis karabélynál (~400 méternél kisebb távolságon) szinte mindegy, hogy 5.56 (ennél persze csakis M855-tel, mert a többi 5.56-os lőszer elavult, vagyis inkább soha nem is volt jó), 6.5, vagy 6.8.



Amúgy a modern páncéltörő karabély lőszerek(7N24,MK318MOD0)
átlövik a Level IV mellényeket.

Az MK318 MOD0-nak még nem néztél utána? Az egy "match" lőszer, nem pedig páncéltörő, hidd el. :p
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Pontosítanék, javított áthatolóképességű (a vatag réztalp miatt, ami penetrátorként működik) match lőszer.
http://www.dtic.mil/ndia/2009infantrysmallarms/tuesdaysessioniii8524.pdf
De nem páncéltörő, ahhoz pusztán a réz kevés is lenne.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>Persze, a karabélyoknál ez valóban így van, de a "köztes", vagyis a 7.62 és az 5.56 közötti kaliberek célja nem titkoltan az is, hogy mindkettőt váltsa. </i>

Csak egy országról tudok aki ezt meg is tette, viszont azt hozzá kell tenni, hogy a nehézgéppuskák tömegét lecsökkentették és bizonyos szinteken az váltja a 7,62-es géppuskákat.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Pedig bármilyen furcsának tűnik is, a 6.5 mindenben felülmúlja az 5.56-ost és a "sniperkedésre" használt 7.62-est is néhány dologban (stabilabb szélben és nagyobb távolságon, ahol igazán számít, már az energiája sem kisebb).
A 7,62-esnél én a 7,62x39-re gondoltam és nem a 7,62x51-re vagy 54-re.
Egy sznájperkedésre használt lőszert meg nem hiszem, hogy karabélylőszerrel kellene leváltni és fordítva.
Az ECH elvileg már megfogja a karabélylövedéket (nyilván a penetrátorosakat közelről valószínűleg nem).
Ebben nem lennék annyira biztos, talán a mellényes-sisakos topikban volt ez téma pár hónappal ezelőtt és ott azt hiszem az volt az eredmény, hogy van az oroszoknak egy rohadt kényelmetlen és nehéz sisakja titánból vagy miből, és az megfogja a karabélylőszert, de nem túl elterjedt, mert nehéz. Rendvédelmisek használják vagy azoknak egy különleges csoportja.

És ezeknél már nagyon is számít, hogy mondjuk 600-800 méteren mekkora még a lövedék energiája. Tehát, ha azonos kaliberrel akarjuk lefedni ezt a területet is, akkor már igenis van értelme a 6-7 mm közöttieknek.
Nem vagyok meggyőződve, hogy azzal amivel 300 méteren belül lőssz és azzal amivel 6-800 méterre, ugyanazt a lőszert kellene hasznája. Így vagy 300 méteren lesz túl erős (ha lehet ilyent mondani) esetleg túl nagy, ami miatt kisebbet is használhatnál, vagy 800 méteren nem lesz ereje.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
joker

"Ebben nem lennék annyira biztos, talán a mellényes-sisakos topikban volt ez téma pár hónappal ezelőtt és ott azt hiszem az volt az eredmény, hogy van az oroszoknak egy rohadt kényelmetlen és nehéz sisakja titánból vagy miből, és az megfogja a karabélylőszert, de nem túl elterjedt, mert nehéz. Rendvédelmisek használják vagy azoknak egy különleges csoportja."

Jól emlékszel. Van ilyen orosz titán sisak a terrorelhárítóknál, az közelről megfog egy 5.45/5.56 mm-s lövedéket. De 3.5 kg-nyi titán...
Az ECH-ra már írtam, hogy kb. milyen távolságon véd a karabély lőszerek ellen.


"Nem vagyok meggyőződve, hogy azzal amivel 300 méteren belül lőssz és azzal amivel 6-800 méterre, ugyanazt a lőszert kellene hasznája. Így vagy 300 méteren lesz túl erős (ha lehet ilyent mondani) esetleg túl nagy, ami miatt kisebbet is használhatnál, vagy 800 méteren nem lesz ereje."

A meggyőzés miatt raktam be a táblázatokat. Nézd meg őket, ott jól látszik az, hogy milyen kiváló ballisztikai teljesítménye van a 6.5 mm-s Grendelnek.



Amúgy meg szerintem is az az értelme a 6.5 mm-s grendelnek, hogy megkönnyítse a logisztikát. Ugyanis egyaránt jó AK-63D kategóriájú fegyverbe, SVD kategóriájú fegyverbe, és enyhe kompromisszumokkal PKM kategóriájú fegyverbe is.
A megfelelő fegyvertípus kiválasztásával kompletten le lehetne váltani a mai fegyverkészletet!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
Amúgy egy példa az általam favorizált "all in" megoldásra, igaz ez csak 5.56-os:

xm8-poster.jpg


aaa.jpg


Ez meg csak egy nekem tetsző fantázia rajz:
xm8_a2_bullpup_by_gods_warfighter-d3g7t39.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
wolfram

Mesterlövészkedni akinek esze van .338 Lapua Magnumot vagy valami hasonlót használ nem 7,62x51-et mert ez egy semmirevaló szar.

Igazad van csak elfelejtettem utána nézni!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
"designated marksman"-nak szerintem jobb karabélylőszert használni. Ha netalán nagy a baj haszálhatja a többiek lőszerét.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
fip7

Géppuska helyett nem jó a köztes lőszert tüzelő könnyű géppuska aki ezzel álltatja magát az nem tudja mire való egy géppuska!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Mackensen

Designated marksman ugyan úgy puskalőszer kell mint a géppuskának!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kérdés dudi: kiválthatja e a géppuskát a köztes lőszert használó géppuska és a nehézgéppuska kombinációja?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Mackensen

Nem!
Egy nehézgéppuska kb olyan mobil mint egy betongát...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Igen, de mondjuk lecsökkented a tömegét amennyire csak lehet. Legyen mondjuk 18 kg a géppuska és vagy 8 kg az álvány. Elméletileg 3 fő konnyen tudja szállítani. Szakasz/század szinten akkor marad a köztes töltényt tüzelő "géppuska", század/zászlóalj szintem viszont nehézgéppuska.
Vajon mennyire életképes?