Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
shornet24

Közel sincs akkor a különbség a két lőszer közt mint a két gép között.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
joker

" a kevlár sisak meg kb annyit ér, hogy az előbb említett agyvelő kisebb helyet ken össze."

Ez nem feltétlenül igaz. Nézd meg az általam linkelt táblázatot!
Az 5.56 NATO energiája 425 méteren már csak 500 ft*lbf az energiája, ami a 9 mm-s parabellum csőtorkolati energiájának felel meg. A 9 mm-s para találatát pedig elvileg a legtöbb modern sisak kibírja.
A 6.5 mm-s Grendel setén, változattól függően 750-950 méter környékén esik ekkorára a lövedék energiája. Ez azért szerintem nem mindegy.
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel pontosabb a Grendel...

Amúgy meg a vasút sem értem miért terjedt el, amikor ott a sima út, hiszen az már megvolt és volt belőle egy csomó :)
(Irónia)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
fip7

az M855-nek vagy az M855A1-nek ekkor a az energiája?De mind1 is mert ekkora távolságra nem lövöldöznek karabéllya csak kivételes esetben(igazából a tűzharcok 90%-a 300 méter alatt zajlik*).

*Afganisztánban a terep miatt nőttek a lőtávok de nem az egész Föld Afganisztán.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
fip7

425 méterről nem találsz el semmit karabéllyal, ott már a mozgási energia emiatt nem annyira releváns. Persze eltalálhatod mázliból meg véletlenül, de erre alapozni nem lehet. 200 méteren meg a 7,62-es biztosan meglékeli a sisakot és valószínűleg az 5,56-os is.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nekem nagyon tetszenek a tender nyilvánosságra került feltételei!
Már eleve az, hogy nem titkosították már azt is , hogy tender lesz, mint nálunk tennék (már ha egyszer lenne valamilyen tender)!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
Azért írtam, mert Joker szerint nem számít, hogy milyen lőszerrel lősz a kevlársisakra. Ezek szerint viszont számít.
Az más kérdés, hogy a tipikus tűzharctávolság egy karabéllyal 0-300 méter.

Viszont olyan szempontból fontos lehet a dolog, hogy az NIJ level 3A mellények ma már nem kemény betétesek, hanem erősebb szövetből készülnek. (Dynema HB80)
Ezek közelről, 1000 ft*lbs lövedékeket is megállítanak, 5.56 NATO közelről ennél erősebb, illetve kicsi a felülete.
Viszont 200 méteren már csak 831 ft*lbs, 300 méteren már csak 655 ft*lbs a lövedék energiája.
Magyarán ma már egy sima, könnyű szövet mellény is <b>megvédhet</b> az 5.56 NATO-tól 200 méterről.

Ez csak azért fontos, mert jól szemlélteti azt, hogy a személyi páncélok mennyit fejlődtek, míg a lövedékeknél ezt a fejlődést nem hagyják érvényesülni.
Szerintem nem mindegy az, hogy az ellenségnek ahhoz, hogy védje magát tőlünk, milyen mellényre van szüksége.
Ugyanis egy 5 kg-s , műanyagbetétes, műanyag szövet mellény könnyű és olcsó.
Míg mondjuk egy 10 kg-s kerámiabetétes mellény nehezebb és jóval drágább.
Ez fordítva is működik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
Ez azért van mert nem csak karabély van a világon hanem géppuska is ami ellen nem nagyon véd a Level IIIA 300-400 méternél közelebbről.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
dudi

Az USA-ban tudom, hogy Level IV-et használnak (dög nehéz és drága), de a világ többi részén is? Én ezt kétlem.
Ti is Level IV-et használtok?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
fip7 nem véletlenül írtam a sisakot. A mellény az más kategória, ha kell elviszel egy 15 kilósat is magadon, csak sértetlenül kerülj ki a csatából. A sisaknál viszont nem aggathatsz a fejedre 10 kilót mert letöri a nyakadról, ott már jóval kisebb védelmet tudsz biztosítani, egész biztosan nem védenek annyira, mint a mellények.
De minden nem az energiáról szól, a 7,62-essel nem alegjobb városi harcokban lövöldözni, mert a fal mögött kilőheted vele a civilt (igaz az ellenfelet is ha nincs rajta mellény), ezért jobb oda az 5,56-os. A védelem nélküli emberi testet meg kb tökmindegy melyik találja el.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
fip7

Az ami Level IV mellények első/hátsó és oldalsó plate-kkel 10 kg körül vannak...Amúgy itthon is Level IV mellény van mint minden NATO országban de még az oroszoknál is(bár náluk más a megjelölése)vagy bármelyik modern haderőnél.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 142
113
dudi

Értem. És mikor kerültek beszerzésre ezek a Level IV-s mellények nálunk?

joker

A sisak értelemszerűen mindig gyengébb, mint a mellény. Viszont nehezebb is valakit fejbe lőni, mint testen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
joker

Hagyjuk már ezt a fal mögül civil faszságot!!!Amióta 5,56 os lőszert használnak azóta növelik az átütőerőt.Pl az M855A1 lőszer 350 méterről 3/8" lágy acélt üt át szemben a régi M855-el ami ugyan ezt 160 méterről tudta.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 354
113
Gondolom azt mondanom sem kell,hogy ezek után pár tucat méterről nem akadály neki a házfal...
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Én két múlt/jelenkori gépkarabélyról hallottam, hogy nagyon rossz, az SA80-asról és a FAMAS-ról. Szerintetek melyik a legrosszabb? Vagy a FAMAS az örök vesztes? :).

Amúgy meg a cseheknek lehet esélyük mert a 805-ös jól sikerült darab, viszont a horvátokat én is hiányolom.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
De miért a horvátok, mert külsőre hasonlít a két fegyver? Tudtommal eltérő a működési elvük. Van egyáltalán a horvátoknak akkora gyártókapacitásuk, hogy ki tudják elégíteni a francia igényeket?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Node miért ne? Szerintem jó cucc... Ha meg szerződnek egy nagyot, akkor nyílván megéri a gyártósor bővítés, nem? :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Én valami nagy gyártóra tippelek egy olyan termékre ami már szerepelt is élesben