Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Amúgy a Rim az mitől lett Russian? Mármint értem az összefüggést csak mindig felszalad a szemöldököm ha olvasom :D
A 7,62x54R lett a Russian , mert a SAKO is gyártja 7,62x53R jelöléssel pár század magátmérővel kisebb lövedékátmérővel "csőkimélőbb" kivitelben SAKO 7,62 néven is ismert ! ! Természetesen ezek vadászlőszerek !
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 952
123 554
113
A 7,62x54R lett a Russian , mert a SAKO is gyártja 7,62x53R jelöléssel pár század magátmérővel kisebb lövedékátmérővel "csőkimélőbb" kivitelben SAKO 7,62 néven is ismert ! ! Természetesen ezek vadászlőszerek !
Azért fura mert a 7,62x54R az Rim vagyis peremes lőszert jelentett eddig számomra :D
Az meg hogy orosz kaliber csak hab a tortán.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azért fura mert a 7,62x54R az Rim vagyis peremes lőszert jelentett eddig számomra :D
Az meg hogy orosz kaliber csak hab a tortán.
Tudom mit jelent de a fentebb vázolt probléma miatt manapság vadászati berkekben így hívjuk ! Az , hogy peremes az természetes ennél a kalibernél , pont olyan legenda mint a 3006 vagy a 8x57JS vagy a 30-30 etc !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Az meg hogy orosz kaliber csak hab a tortán.
Volt két ilyen fegyverem is , a legelső egy öszvér volt egy osztrák klasszik mausert ami 8x57JS volt eredetileg átcsöveztek mert olcsóbb volt a lőszer 7,62x54R-re ami egy FÉG gyártmányú golyószóró cső volt 51cm csőhosszal . Szerettem mert az első volt ! De csak a használhatatlan hadi lőszert hordta jól , a vadászlőszert nem szerette nagyon szórta !
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Pont ezt vártam !
A szarkazmus nem ment át, azt látom. :D
Viszont valóban soha nem töltöttem még lőszert, nem volt ilyesmire sem szükségem, sem ingerenciám.


Ha ismernéd a Quick Load-ot nem kérdeznél hülyeséget ! Ugye te attól a "laza 50%"-al kisebb hüvelykapacitástól elvárod a ugyan azt a V0-t és E0-t mint a nagyobbtól ! No problémo gringo ! A 24"-os csöveket Európában 61cm-esnek nevezik a Magnum kategóriájú azaz növelt lőporkapacitású lőszerek alsó határaként van aposztrofálva alatta nincs értelme a Magnum töltetnek mert nem ég el a lőpor a csőben és csak extrém hang és torkolat tűz lesz a vége . Tehát csak jelzem a katalógus értékeket 61cm-es csővel tudja ! Na most ha ugyan azzal a lőporral töltenénk meg a .270WSM-t és az 50%-al kisebb .277SIG-et akkor bíza az a teljesítményen is igencsak meglátszana ! A nyomás adatokból kiindulva az a hadi lőpor igen agresszív expanziót produkál és valami ultra hiper szuper anyagnak kell lennie (jelen ismereteim szerint nem tudok ilyen lőporról de miért ne lehetne ) , hogy rövid csőből , kisebb töltettel tudja hozni azokat az adatokat amiket a "katalógus " megjelöl . Hinni csakis a lőtéren a dopler radart bámulva megfelelő értékek után hinném el , addig csak marketing fogás !

A quick load nem javasolt kategóriába teszi , Lovex 1000 standard lőporral töltve az 51cm-es csővel végzett lövést 3970J-t jelöl meg elérhető E0-nak 130gr-el !

Nem én várom el, hanem a fejlesztők.
Igen, valami gyorsan égő cucc lehet, direkt a rövid karabélycsőhöz optimalizálva. Emiatt van a magas nyomás is (mint szükséges "rossz" velejárója), ugyebár.

Tehát akkor 3970 Joule az 51 cm-es csőből. Ez így, legalábbis a grafika szerint, kb. azonos kategória a SIG-lőszerrel.

Anyagot és szerkezetet lehet méretezni , embert/lövészt nem ! Ismered Newton III. törvényét a hatás ellenhatásról ? Na egy ilyen lőszerrel működő fegyver se kezes , se lövészbarát nem lesz azt garantálom !
A harckocsi ágyút meg hagyjuk a pecsába más szintű játékos !

Hát persze, hogy nem lesz túl kezes. Ezért (is) mennek a tesztek, hogy vállalható-e a dolog, vagy sem.
A harckocsilöveget csak amiatt hoztam, hogy van példa hasonló-magasabb nyomásra lőfegyvereknél.

Ugye a .277" az 7,035mm tehát 7mm-es kategória ! Tehát nem hasrapacsi , nem szokásom . Na most itt szaladsz vakvágányra . Mert egy nagyobb nyomás azonos vagy közel azonos lőszernél nemhogy javít hanem sokszor ront a használhatóságon . A teljesítmény nőhet de tuti a kezelhetőség kárára . A hüvelyek között szinte nincs különbség csak a töltet nyomás között ott uszkve 19% de a 6.5CRM 28"-os csőből tud 3200J környékét és higgyem el , hogy a .277 SIG 16"-os csőből meg tud 3700J ? Még akkor se ha ezt saját szememmel látom , nemhogy egy promóciós anyagnak !

Hát, ha a saját szemednek sem hinnéd, akkor elég nagy lehet a baj... Ez már szent háború-szintnek tűnik az új lőszerek ellen. Akarsz róla beszélni? :p


Aztán majd az idő eldönti , hogy lesz belőle valami vagy ez is megy a süllyesztőbe !

Ezt pontosan így van.

Amúgy, ha csak annyit mondtál volna, hogy szkeptikus vagy az eddigi tapasztalataid alapján, akkor nem is reagáltam volna semmit. ;)


Azért az tanulságos, hogy az öreg Kalasnyikov megmondta anno hogy nem jó az 5,45-ös inkább a 43M-et kellene modernizálni.

Az 5.45-ös szerintem sem a legjobb (mint ahogy az 5.56 sem).
Na de ez a 43M modernizálás... Hát ugye, szerintem, ha maradni akarnánk a 7.62-es átmérőnél, akkor kéne egy hosszabb, a mostani csapnivalónál jobb L/D aránnyal rendelkező lövedék. Akkor már kéne egy hosszabb (és/vagy nagyobb átmérőjű, de az nem lenne túl praktikus) hüvely is, hogy "elbírja". De túl hosszú azért ne legyen. Vagy kisebb átmérőre kéne menni, de nem túl kicsire, mert azt már meglépték és nem lett jó, tehát akkor mondjuk 6.5-7-esre ugye (honnan is ismerős ez a szám? :D ) A hüvely kúposságát is csökkenteni kellene (ezt még éppen te jelölted meg komolyabb problémának). Szóval ez a "modernizálás", akárhogy is nézem, egy tökúj lőszert jelentene, ha érdemben előre akarnánk lépni. :D
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
A szarkazmus nem ment át, azt látom. :D
Viszont valóban soha nem töltöttem még lőszert, nem volt ilyesmire sem szükségem, sem ingerenciám.




Nem én várom el, hanem a fejlesztők.
Igen, valami gyorsan égő cucc lehet, direkt a rövid karabélycsőhöz optimalizálva. Emiatt van a magas nyomás is (mint szükséges "rossz" velejárója), ugyebár.

Tehát akkor 3970 Joule az 51 cm-es csőből. Ez így, legalábbis a grafika szerint, kb. azonos kategória a SIG-lőszerrel.



Hát persze, hogy nem lesz túl kezes. Ezért (is) mennek a tesztek, hogy vállalható-e a dolog, vagy sem.
A harckocsilöveget csak amiatt hoztam, hogy van példa hasonló-magasabb nyomásra lőfegyvereknél.



Hát, ha a saját szemednek sem hinnéd, akkor elég nagy lehet a baj... Ez már szent háború-szintnek tűnik az új lőszerek ellen. Akarsz róla beszélni? :p




Ezt pontosan így van.

Amúgy, ha csak annyit mondtál volna, hogy szkeptikus vagy az eddigi tapasztalataid alapján, akkor nem is reagáltam volna semmit. ;)




Az 5.45-ös szerintem sem a legjobb (mint ahogy az 5.56 sem).
Na de ez a 43M modernizálás... Hát ugye, szerintem, ha maradni akarnánk a 7.62-es átmérőnél, akkor kéne egy hosszabb, a mostani csapnivalónál jobb L/D aránnyal rendelkező lövedék. Akkor már kéne egy hosszabb (és/vagy nagyobb átmérőjű, de az nem lenne túl praktikus) hüvely is, hogy "elbírja". De túl hosszú azért ne legyen. Vagy kisebb átmérőre kéne menni, de nem túl kicsire, mert azt már meglépték és nem lett jó, tehát akkor mondjuk 6.5-7-esre ugye (honnan is ismerős ez a szám? :D ) A hüvely kúposságát is csökkenteni kellene (ezt még éppen te jelölted meg komolyabb problémának). Szóval ez a "modernizálás", akárhogy is nézem, egy tökúj lőszert jelentene, ha érdemben előre akarnánk lépni. :D
280.British-70 év után kiderűl a végén,hogy mégiscsak jó lett volna az.....
 
W

Wilson

Guest

A Tavor továbbra is az IDF gyalogsági szolgálatában marad..​


3h3a8732.jpg


2021.09.04-én este a Yisrael Hayom honlapon megjelent egy cikk, amely szerint az IDF azt tervezi, hogy lemond a "Tavor" támadófegyverekről az amerikai M4-es helyett. "A Yisrael Hayom idézte a fegyverzeti osztály (Rosh Maheleket AMLAH) korábbi vezetőjét, Arik Aviv tartalékos ezredest. Másnap más források, például a Channel 7 és a mignews is leközölte a történetet. A lépés magyarázataként nem hoztak különösebb érvet, csak annyit, hogy "az M4 hatékonyabb", és "ha több országban használják az M4-et, mint a "Tavor"-t - annak oka van". Pénzügyi érvek nem hangzottak el.


A Tavor TAR-21-et 1998-ban fejlesztették ki. A 46 cm-es csővel rendelkező standard változat és annak lövész (STAR-21) és M203-as gránátvető (GTAR-21) változatai mellett "kommandós" (CTAR-21, 38 cm-es cső) és mikro (MTAR-21, 33 cm-es cső) változatokat is kínáltak. Összehasonlításképpen, az M4 36,8 cm-es (14,5 hüvelykes) csővel rendelkezik. A gyakorlatban az IDF tömegesen szerezte be a CTAR-21 változatot. A Homat Magen hadműveletben (2002) való korlátozott felhasználás után. A pénzügyi korlátok miatt 2006 novemberétől 16 000 puskát vásároltak. A Givati-dandár újoncainak 2006 augusztusában, a Golani-dandárnak 2008 augusztusában és 2009 óta adták át. - A Karakal zászlóalj, és 2011 márciusában. - NAHAL-brigádok 2011 márciusában.

Eleinte sok esetben probléma volt a fegyverrel, ami 2007-ben az új vásárlások befagyasztásához vezetett. A helyzetet az úgynevezett TAR-21 Mark 81-gyel orvosolták, majd a beszerzési folyamat újraindult. A 2008-2009-es Oferet Yetsuka hadművelet során a fegyverek a legtöbb pozitív visszajelzést kapták, nagyon kevés téves lövés történt. 2008 decemberében a Givati felderítő század prototípus alapon megkapta az MTAR-21-et. 2009 végén az IDF úgy döntött, hogy a 2001 óta szolgálatban lévő M4-es puskát a CTAR-21-re cseréli. Ugyanakkor egy sor fejlesztés után megjelent a "Micro Tavor" X-95 (33 cm-es csővel), és ezt a modellt kezdték tömegesen vásárolni. Az első 2010-ben a "Givati" felderítő zászlóalj volt. 2011 júliusa óta az összes "Givati" és "Golani" zászlóalj megkapta, 2011 szeptembere óta pedig az összes "Givati" zászlóalj. - NAHAL. 2011 októberében. Az X-95-öst a Saeret Ya'el különleges erők mérnökei is megkapták. A 2015-ben feloszlatott Kherev zászlóalj, a GADSAR Bedoui és a Karakal (2017-ben úgy döntöttek, hogy visszatér az M4 könnyűgyalogsághoz) is megkapta.

2014-ben. Az IDF megkapta az X-95 38 cm-es csővel ellátott változatát (X-95-L, az úgynevezett "Micro-Tavor Kalaim", mivel elsősorban precíziós lövészek/pontlövészek használják). Az X-95-öt és annak 9 mm-es változatát (X95-SMG) a haditengerészet különleges erői, a Shaetetet-13 (SH-13) használják. Az elmúlt években az IDF-nél is megjelent az úgynevezett "Micro Tavor" 3. generációja ("Micro Tavor Dor Gimel"), amely az X-95 FLATTOP 419 (41,9 cm csőhosszúságú) fegyveren alapul. Jelenlegi helyzet: Az X-95 Micro Tavor-t kizárólag a gyalogság és a különleges erők használják. A 6 reguláris gyalogsági dandárból 3 rendelkezik X-95-ösökkel (Givati, Golani és NAHAL), 3 pedig M4-esekkel (ejtőernyősök, kommandósok és Kfir). A tartalékos brigádok most többé-kevésbé azokkal a fegyverekkel vannak felfegyverezve, amelyekkel a kötelező szolgálatot teljesítették, azaz a Givati, a Golani és a NAHAL brigádok X-95-ösökkel rendelkeznek.

A különleges erők közül az X-95-öst használja az Sh-13, a "Saeret Yael" (és valószínűleg az egész Ya'alam hadosztály a mérnöki alakulatnál), az "Okez" mozi egység, a Brt csapatok felderítő századai, a műveleti gépjárművezető iskola (BALNAM-444) és a LOTAR. Ezen kívül - a Büntetés-végrehajtási Szolgálat "Metsada" egysége és a Knesszet Gárdája. Könnyűgyalogság és egyéb harci csapatok (műszaki, harckocsi, tüzérség, felderítés, légvédelem, haditengerészet) - M4-gyel.

Visszatérve tehát az "Israel Hayom" cikkéhez. Azt mondja, hogy az M4-re való átállás fokozatos lesz, de az egyik gyalogsági dandár a közeljövőben megkezdi a folyamatot. Más dandárok is követni fogják, de a Tavor még sokáig tartalékban marad.

Az IDF általában nem kommentálja az ilyen jelentéseket, de ezúttal volt válasz. Először a Yisrael Hayom kapott egy rövid választ, szó szerint lefordítom:

"Az éves munkaterv részeként az IDF harcoló egységeinek fegyverzetének optimalizálására tesznek személyzeti erőfeszítéseket, amely figyelembe veszi a gazdasági homogenitás, a haderő céljainak megfelelősége, a reguláris egységek és a tartalékosok fegyverzetének összehangolása stb. szempontjait. Nem született döntés a "Micro-Tavor" fegyverek használatának megszüntetéséről az IDF-ben, és ilyen döntés nem is várható. A 'Tavor' fegyvereket az IDF harci egységei nagyon hatékonyan használják, és a jövőben is használni fogják."

2021.09.0-én (azaz a Yisrael Hayomban való megjelenést követő napon) megjelent egy cikk az IDF honlapján, amely szerint az elkövetkező napokban az IDF újabb adag "Tavor"-t fog rendelni. A cikk egyéb tartalma megegyezik a fentiekkel.

3h3a8383.jpg


1031909.jpg


%D7%93%D7%95%D7%91%D7%A8-%D7%A6%D7%94%D7%9C-960x640.jpg


Yisrael Hayom,IDF
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 701
113
Apropó TVCM



A réz legalább környezetbarát volt, lett egy újabb műanyagtermelőnk.Előbb vagy utóbb vélhetően mindenhol ez jön, ahol hüvelyes lőszer van...
De azért a hőtermelés még okozhat adaptációs problémákat...
50%-kal nagyobb hatásos lőtáv, mint a 7.62 NATO az M240-ből kilőve?
Nem semmi, ez sokkal jobb, mint amire számítottam.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
50%-kal nagyobb hatásos lőtáv, mint a 7.62 NATO az M240-ből kilőve?
Nem semmi, ez sokkal jobb, mint amire számítottam.
A probléma az, hogy kussolnak a hőtermelésről. A fémhüvely kivesz sok hőt a csőből, amit a műanyag nem tesz meg. Elvileg csövet cserélnek ezeknél a fegyvereknél, de az vajon mennyivel bírja jobban? Vagy kb hasonló lesz a végeredmény, mint a német G36-osokkal afganisztánban. Abban a pillanatban ahogy éles harci helyzetben folyamatosan használni kellene a fegyvert lehet elfelejteni...
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson