Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 282
125 591
113
értsd már meg hogy semmit nem kell felszerszámozni mert olyan színten vannak szerszámok hogy a mai napig gyártásba van... Érted tök mindegy hogy szerinted megéré e gyártani vagy sem amikor GYÁRTJÁK ITTHON. az 5.56 os verziónak is megvannak a szerszámai a
Évekkel ezelőtt eladták a sort a szerbeknek és a mostani fég utód valami maradék készleteket szerel össze az amerikai piacra....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and bel

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
A lengyelek a széteső hevederrel szenvedtek sokat. Ha azzal nem akarsz szenvedni akkor a hüvelyvonót kell àtalakítani és jóvilág. Az ukm projekt végeredménye a pkm és egy m240-es szentségtelen szerelemgyereke.
És 10 év után elmondható hogy végre rendben van és kurva jó lett.

De a szerbekis csináltak egy széteső hevederes verziót is zastava m20 nèven.
Én nem értem ezt a széteső hevederhez ragaszkodást. Ok, a teljes NATO kompatibilitás ott jön el, ha azt használjuk, de szerintem simán alkalmazható lenne a NATO kaliberű lőszer fix hevederrel is. Eddig is töltöttük a hevedert, nem gondolom, hogy ettől leesne a gyűrű az ujjunkról. Pláne akkor nem, ha hevederezővel csináljuk.
Én utáltam a PKM-et "fénykoromban". De ez egyéni szociális probléma. El tudom fogadni a fél világ rajongását a PKM-ért - csak nekem ne kelljen azt felvennem.
Szerintem teljesen rendben lenne, hogy ugyan úgy konzervdobozban szállítanák a csupasz lőszert a rajhoz/szakaszhoz, és lehetne belőle felmarkolni a Bren 2 BR-be, meg szépen behevederezni a mostani PKM hevederhez hasonló hevederbe.
BR miatt úgy is kell tartani csupasz heveder nélküli lőszert is, nem?
Ha meg golyószóró lesz a raj fegyver, akkor még egyszerűbb lenne a rendszer.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 310
81 717
113
Én nem értem ezt a széteső hevederhez ragaszkodást. Ok, a teljes NATO kompatibilitás ott jön el, ha azt használjuk, de szerintem simán alkalmazható lenne a NATO kaliberű lőszer fix hevederrel is. Eddig is töltöttük a hevedert, nem gondolom, hogy ettől leesne a gyűrű az ujjunkról. Pláne akkor nem, ha hevederezővel csináljuk.
Én utáltam a PKM-et "fénykoromban". De ez egyéni szociális probléma. El tudom fogadni a fél világ rajongását a PKM-ért - csak nekem ne kelljen azt felvennem.
Szerintem teljesen rendben lenne, hogy ugyan úgy konzervdobozban szállítanák a csupasz lőszert a rajhoz/szakaszhoz, és lehetne belőle felmarkolni a Bren 2 BR-be, meg szépen behevederezni a mostani PKM hevederhez hasonló hevederbe.
BR miatt úgy is kell tartani csupasz heveder nélküli lőszert is, nem?
Ha meg golyószóró lesz a raj fegyver, akkor még egyszerűbb lenne a rendszer.
Persze, majd ha csak az életedben egyszer kell hevederezned harc közben (nem kell messzire menni, csak a gyakorlótérig), mert elfogyott a behevederezett lőszer, akkor rájössz, hogy mire jó a széteső heveder. De azt is mondhatnám, hogy nem mind1, hogy ott fityeg-e 30 lőszernyi kilőtt heveder a géppuskán vagy sem. Itt sem kell nagy dolgokra gondolni, bőven elég arra, hogy ott lóg a géppuskán az üres heveder neked meg szökellned kell egy erdősávban. El tudod képzelni, hogy milyen az, ha mindenbe beakad a lógó heveder vagy sem? Aztán itt van még a kivetett üres heveder problematikája. Az 50-es hevedertagot valahová rakni kell, mert ott nem hagyhatod a földön, hisz akkor nem lesz mibe hevederezned. Ez csak apró kellemetlenség, ha pont tüzelőállásban fogy ki a heveder, de ha pl egy harcárok megtisztítása közben, akkor mit csinálsz? Mondod, hogy állj, leesett a heveder a földre, fel kell vennem, hogy itt ne maradjon? Kénytelen vagy ezt tenni, mert nincs egy személyes négered aki vigye utánad.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Persze, majd ha csak az életedben egyszer kell hevederezned harc közben (nem kell messzire menni, csak a gyakorlótérig), mert elfogyott a behevederezett lőszer, akkor rájössz, hogy mire jó a széteső heveder. De azt is mondhatnám, hogy nem mind1, hogy ott fityeg-e 30 lőszernyi kilőtt heveder a géppuskán vagy sem. Itt sem kell nagy dolgokra gondolni, bőven elég arra, hogy ott lóg a géppuskán az üres heveder neked meg szökellned kell egy erdősávban. El tudod képzelni, hogy milyen az, ha mindenbe beakad a lógó heveder vagy sem? Aztán itt van még a kivetett üres heveder problematikája.
Mi ebben az újdonság?
Jelenleg is ezt gyakorolja a Magyar Honvédség. Meg a fél világ, aki PKM-et használ. Megjegyzem ragaszkodnak is hozzá, mint a fene.
Az 50-es hevedertagot valahová rakni kell, mert ott nem hagyhatod a földön, hisz akkor nem lesz mibe hevederezned. Ez csak apró kellemetlenség, ha pont tüzelőállásban fogy ki a heveder, de ha pl egy harcárok megtisztítása közben, akkor mit csinálsz? Mondod, hogy állj, leesett a heveder a földre, fel kell vennem, hogy itt ne maradjon? Kénytelen vagy ezt tenni, mert nincs egy személyes négered aki vigye utánad.
Attól, hogy a PKM nem széteső hevederesre van tervezve, a Honvédség behevederezve is szállíthatja hozzá a lőszert. És akkor harchelyzetben nem kell hevederezéssel tölteni az időt. Igen, tudom, hogy a heveder ilyenkor a fegyver tartozéka, de egyszerűen csak többet kell gyártani/venni/használni belőle.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 310
81 717
113
Mi ebben az újdonság?
Jelenleg is ezt gyakorolja a Magyar Honvédség. Meg a fél világ, aki PKM-et használ. Megjegyzem ragaszkodnak is hozzá, mint a fene.

Attól, hogy a PKM nem széteső hevederesre van tervezve, a Honvédség behevederezve is szállíthatja hozzá a lőszert. És akkor harchelyzetben nem kell hevederezéssel tölteni az időt. Igen, tudom, hogy a heveder ilyenkor a fegyver tartozéka, de egyszerűen csak többet kell gyártani/venni/használni belőle.
Csak a világ nagy részén van golyószóró is és attól, hogy ezt gyakorolja még nagy hátrány.

Dehogy szállíthatja előre behevederezve. Pont azért van nem széteső heveder mert olcsóbb. A világ legnagyobb pénzkidobása nem széteső hevedert elszórni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Csak a világ nagy részén van golyószóró is és attól, hogy ezt gyakorolja még nagy hátrány.

Dehogy szállíthatja előre behevederezve. Pont azért van nem széteső heveder mert olcsóbb. A világ legnagyobb pénzkidobása nem széteső hevedert elszórni.
Jelenleg nem a Világról beszélünk, hanem a hazai felhasználásról.
Jelenleg géppuskából a "senki földjén vagyunk". Nem NATO szabványú lőszert használunk egy etalonnak számító géppuskánál, miközben a NATO standard fegyverek vagy túl nehezek (MG család, M60), vagy problémás működésűek (FN fegyverek).
Így tényleg csak a Negev család marad.
Mert a PKM átalakítasok vagy nem váltak be, vagy túl drágák, vagy egyszerűen nincs velük referencia.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 310
81 717
113
Jelenleg nem a Világról beszélünk, hanem a hazai felhasználásról.
Jelenleg géppuskából a "senki földjén vagyunk". Nem NATO szabványú lőszert használunk egy etalonnak számító géppuskánál, miközben a NATO standard fegyverek vagy túl nehezek (MG család, M60), vagy problémás működésűek (FN fegyverek).
Így tényleg csak a Negev család marad.
Mert a PKM átalakítasok vagy nem váltak be, vagy túl drágák, vagy egyszerűen nincs velük referencia.
A géppuska nem arra van, hogy a rajjal szaladgáljon. Innentől kezdve, nem baj, ha nem 7,5kg hanem 12.
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 402
2 938
113
Jelenleg nem a Világról beszélünk, hanem a hazai felhasználásról.
Jelenleg géppuskából a "senki földjén vagyunk". Nem NATO szabványú lőszert használunk egy etalonnak számító géppuskánál, miközben a NATO standard fegyverek vagy túl nehezek (MG család, M60), vagy problémás működésűek (FN fegyverek).
Így tényleg csak a Negev család marad.
Mert a PKM átalakítasok vagy nem váltak be, vagy túl drágák, vagy egyszerűen nincs velük referencia.
Van egy pont minden műszaki eszköz életében, amikor meg kell kötni kompromisszumokat. Legalábbis addig, amíg nem sikerül fejleszteni a meglévőkön, és jelenleg eléggé ez a helyzet.

Vagy NATO szabvány, és hát akkor minimum nehéz lesz, vagy marad PKM, szabványon kívüli lőszerrel.
És mi ugye megpróbáljuk megoldani inkább azt, ami eddig tulajdonképp senkinek nem sikerült :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 310
81 717
113
Van egy pont minden műszaki eszköz életében, amikor meg kell kötni kompromisszumokat. Legalábbis addig, amíg nem sikerül fejleszteni a meglévőkön, és jelenleg eléggé ez a helyzet.

Vagy NATO szabvány, és hát akkor minimum nehéz lesz, vagy marad PKM, szabványon kívüli lőszerrel.
És mi ugye megpróbáljuk megoldani inkább azt, ami eddig tulajdonképp senkinek nem sikerült :)
Attól, hogy NATO lőszert lő nem kell feltétlen nehéznek lennie, de a legtöbb NATO országban van golyószóró, így nem baj ha nehéz a géppuska. Egyébként amikor azt mondod pl az MG5 12kg (üresen, optikával mindennel) a PKM pedig 7,5kg. A különbség csupán annyi, hogyha felsínezed a PKM-et, raksz rá optikát, kicseréled a válltámaszt, akkor az is lesz vagy 10kg és akkor máris ott tartunk, hogy van 2kg a két fegyver közt úgy, hogy amúgy a német alapvetően egy jobb modernebb géppuska.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 231
113
Attól, hogy NATO lőszert lő nem kell feltétlen nehéznek lennie, de a legtöbb NATO országban van golyószóró, így nem baj ha nehéz a géppuska. Egyébként amikor azt mondod pl az MG5 12kg (üresen, optikával mindennel) a PKM pedig 7,5kg. A különbség csupán annyi, hogyha felsínezed a PKM-et, raksz rá optikát, kicseréled a válltámaszt, akkor az is lesz vagy 10kg és akkor máris ott tartunk, hogy van 2kg a két fegyver közt úgy, hogy amúgy a német alapvetően egy jobb modernebb géppuska.
Ha ezt mind megcsinálod rajta, miért lessz jobb az mg?
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 310
81 717
113
Félreértés ne essék, ha csak arra akarjuk használni a PKM-et, hogy a szakaszok támogató rajában lerakjuk tűztámogató pozícióba és lövünk (kis túlzással), akkor a PKM kiváló a kalibert leszámítva. Ha a rajokban akarjuk használni, akkor mást kell keresni helyette.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Ocses